Co dělat na Faerských ostrovech

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:62
Počet zobrazení:5 511

V tomto cestovatelském blogu uvidíte Faerské ostrovy a zároveň tipy, co se na tom souostroví dá podniknout zajímavého.

Co se do titulků nevešlo:
Amanda Williams - www.dangerous-business.com
Johannus Hansen z cestovní kanceláře Relka Adventures - www.relka.fo
3: Jíst tradiční jídlo ve Velbastaðuru poblíž Tórshavnu
"Heimablídni"= stolování u místních doma (více info na www-visitfaroeislands.com)
6: Navštívit Tjørnuvík, nejsevernější obec na ostrově Streymoy
Pól Sunsgarð, sportovec a horský průvodce (www.hiking.fo)
13: navštívit každoroční festival G! ve městečku Gøta (www.gfestival.com)
 

Přepis titulků

Vítejte na Faerských ostrovech. V tomto videu vám je ukážu prostřednictvím výletů i z kajaku, uvidíme papuchalky, navštívíme hudební festival a prohlédneme si ostrovy z vrtulníku. Jste připravení? Tak si oblečte bundy proti větru a dešti a vyrážíme. Faerské ostrovy je souostroví tvořené 18 většími ostrovy mezi Norským mořem a severním Atlantikem asi v půli cesty mezi Norskem a Islandem. Jsou autonomní země s vlastní vládou patřící pod Dánské království.

Ostrovy jsou rozeklané a kamenité s několika nízkými vrchy, malými jezery, řekami a vodopády. Pobřeží tvoří především útesy. To všechno dohromady tvoří opravdový ráj pro fotografy krajin i milovníky outdooru. Na tuhle cestu jsem byl pozván od "visitfaroeislands" spolu s Amandou, abychom mohli sami poznat tyto rozmanité ostrovy. A začínáme samozřejmě malebnou túrou. Právě jsme dorazili na Faerské ostrovy a je na čase jít na první túru. - Co máme v plánu hned po příjezdu?

- Půjdeme na vrchol Trælanípa, - což znamená Vrcholek otroků. - Aha. Dobře, tak jdeme na to. 1: Túra na Trælanípa, ostrov Vágar Teď jsme v hlavním městě a bydlíme tu jako místní. Bydlíme v malém, hnědém domečku. 2: Bydlet jako místní v Tórshavnu Čokoláda. A pivo taky. Abychom poznali faerskou kulturu, musíme určitě ochutnat typické jídlo.

Jsme v nádherném domě Anny a Ollieho, kteří nám nabídnou tradiční faerské jídlo. A samozřejmě pití. Začneme faersky, dáme si uvítací kořalku. Ollie říkal, že u toho musíme pít z jedné skleničky a že si můžu dát, kolik chci. Nevím, jestli je to dobrý nápad. - Myslím, že to stačí. - Dobře. Na Faerských ostrovech je léto a chystáme se kajakovat s Hansem, který nám připravuje věci. Vezmeme si nějaké neoprenové obleky a potom vyrazíme.

4: Kajakovat na jezeře (my byli na Gamla Hoyvík s "NAX") Pádlovat tady kolem pobřeží je super, není tu silný vítr ani proudy, je to velice uvolněné, jenom tak proplouváme podél pobřeží. Je krásně vidět krajina kolem, támhle malá vesnice. Pěkné. Výlet autem. 5: Půjčit si auto (naše bylo od "62°N", mapy jsou z turistického centra) Zastavili jsme na severu hlavního ostrova, jmenuje se to tu Tjørnuvík a odsud jsou vidět "Dva trolové".

Támhle. Podle pověsti se dva trolové pokusili ukrást ostrovy a přenést je k Islandu, ale slunce je proměnilo v kameny. Dorazili jsme do Gjógvu a je čas něco sníst. Podívejte na ten výhled. Mají svou vlastní Stolovou horu. Krásné. 7: Navštívit Gjógv na severovýchodě ostrova Eysturoy. Pokud jste viděli jedinou fotku z Faerských ostrovů, byl to nejspíš tenhle vodopád. Jmenuje se Mulafossur. Ale lépe je známo jméno vesnice, u které je.

Ta se jmenuje Gásadalur. Je to velice malebné místo a je blízko u letiště, takže je to většinou jedno z prvních míst, které navštívíte. 8: Vodopád Mulafossur u Gásadaluru na západní straně Vágaru. Jsme na lodi, protože dnes chceme vidět papuchalky. Jedem do Mykinesu ze Sørváguru a počasí zatím vypadá slibně. 9: Projížďka lodí ze Sørváguru do Mykinesu. Toto je Mykines. Přes celý rok tu žije jenom 12 lidí. A my tady začneme naši túru, půjdeme k tomu okraji a podél něj, kde se dají sledovat papuchalkové.

Pojďme je pozdravit. 10: Túra podél útesu s pozorováním papuchalků. Tady je vidět, kde papuchalkové žijí, mají tady takové malé nory. Po chvilce chůze dorazíme k jejich slavnému majáku. 11: Výlet k majáku v Mykinesu (asi 1,5 hodiny i s cestou zpátky) Dorazil jsem na druhou stranu ostrova a od tohoto majáku je nádherný výhled na Mykines.

Dobré ráno, dnes mě poprvé dohnalo typické faerské počasí. Je tu se mnou opravdová legenda, Paul, a dnes jdeme na túru. - Co máme v plánu? - Teď jsme ve Viðareiði - a půjdeme na Villingadalur - Je to hezká ranní procházka a déšť nám nevadí, zahřejeme se. 12: Túra na Cape Enniberg z Viðareiði přes Villingadalsfjall (náročná!) Jenom abyste věděli, kdo je Paul, je tady na ostrovech opravdovou legendou, vystoupal na všechny hory v této zemi.

Jaká byla tvá nejdelší túra? To bylo před rokem. 123 km za 33 hodin s převýšením 6000 metrů. A my máme dneska převýšení jenom něco přes 800 metrů. - To by pro tebe měla být hračka. - Jo. 841. Jupí! Villingardalsfjall je s 841 metry 3. nejvyšší hora celého souostroví. Pokračujeme k Ennibergu a mraky se trhají. Když jsme k tomu vrcholu dorazili, našli jsme tu dva lidi, kteří čekají na své kamarády, až vylezou nahoru.

Natáčejí film a tři lidé teď lezou na ten útes, který je jeden z nejvyšších v Evropě. Během 16 hodin vylezli Cedar Wright, James Pearson a Yuji Hirayama 14. 7. 2017 jako první na Cape Enniberg, který je se 754 m jeden z nejvyšších mysů na světě. Enniberg je také nejsevernější místo Faerských ostrovů. Léto je čas festivalů. A to i tady. Obzvlášť ve městě Gøta, kde se chystám na 16. ročník festivalu G! Zvláštní na něm není jenom jeho jedinečná poloha u pláže se saunou a vířivkami, ale také jeho útulnost.

Navíc mají návštěvníci a hudebníci možnost bydlet u místních celý festival. G! je jeden z největších festivalů na Faerských ostrovech a koná se během 3 dnů v polovině nebo na konci července. Naše hostitelská rodina má samozřejmě také ovce. Takže než vyrazíme na ten kopec, musíme pozdravit ovce. 14: Vylézt na Sigatindur a užít si výhled. Bydlím u Hadlera, který pracuje v rybí továrně.

Dělají tam sušenou rybu, kterou musím také vyzkoušet. 15: Ochutnat faerskou sušenou rybu Je to dobré. Slané a rybí. Tohle je areál festivalu G!, ale před festivalem jsme byli pozváni na projížďku ve člunu našich hostitelů. Navrhli, jestli chceme areál vidět z vody, tak jsme souhlasili. 16: Projížďka člunem v zálivu Gotuvik (díky rodině Dalheimových) Faerské ostrovy jsou známé rybolovem a chovem lososů.

Tady je jedna lososí farma. Dobrodružství s jídlem pokračuje. Máme tady lososa, výborný, a potom tu máme fermentované maso, je to silně cítit. Je na čase zkusit fermentované maso. 17: Ochutnat "Skerpikjøt" tedy fermentované maso (radši ne!) Chceš pivo? Když jste tady na festivalu, jsou tu vířivky hned u pláže a lidé z nich chodí přímo do studené vody a hned vedle máme pódium.

Není to úžasné? Můžete prostě sedět ve vířivce a sledovat koncert. Letos byly na festivalu G! mezinárodní popové hvězdy (MØ, Alphaville, Bilderbuch) i mnoho místních umělců. Faerské ostrovy jsou ze země krásné, ale ještě krásnější jsou ze vzduchu. Takže já teď poletím vrtulníkem. 18: Let vrtulníkem Atlantských aerolinek (www.atlantic.fo) A to je z Faerských ostrovů vše.

Pokud je chcete také navštívit, určitě se podívejte na mého turistického průvodce. A jako vždy, pokud se vám video líbilo, komentujte, sdílejte a taky odebírejte. Nová cestovatelská videa každý čtvrtek. Mějte se. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Velmi kvalitně zpracované pozvání k návštěvě. Stručně a jasně je tam uvedeno co, kdy, kde a jak. Jediné, co ve videu chybí je uvedení orientačních cen ubytování, průvodců, dopravy, pronájmu aut...

Tohle video by měly povinně vidět různé pochybné agentury zpracovávající za dotace reklamy na turisticky ruch.

40

Odpovědět

Asi to bude znít divně, ale nedokážu si představit, že bych někde žil a kolem nebyly stromy. Jinak je to tam ale moc hezké.

100

Odpovědět

Aneb jak neuvěřitelné záběry zkazit příšernou a příliš hlasitou rádoby hudbou

45