Co je to Reddit?

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:267
Počet zobrazení:7 772
Hodně o něm v nejrůznějších videích slýcháme. Velmi nápomocný, velmi využívaný a často velmi vlivný web, který shromažďuje nejaktuálnější trendy 24 hodin denně. Zajímalo vás vždycky, co je to vlastně ten Reddit? Teď se to dozvíte...

Přepis titulků

Co je to Reddit? Celkově vzato jde o vstupní bránu do všeho zajímavého, co se děje ve světě. Sledování Reddit.com je jako čtení novin, akorát Reddit je aktuální, interaktivní, uzpůsobený vlastním potřebám, participační, občas neuvěřitelně poutavý a v podstatě i prospěšný. Funguje to tak, že lidé na Reddit vkládají odkazy, články z blogů, obrázky nebo videa a ostatní o nich hlasují. Je to prostá myšlenka, ale dělá z Redditu seznam těch nejlepších věcí, které lidé právě čtou nebo sledují na internetu.

Název je staženinou "read it", četl jsem, tedy: "Už jsem to četl na Redditu", což budete po častých návštěvách Redditu říkat každému, kdo vám bude chtít něco ukázat. Je to taková boží kletba. Jelikož nejsou na Redditu editoři, nikdy nevíte, co tam najdete, ale můžete se vsadit, že to bude vtipné, zajímavé nebo pobuřující, protože to tisíce dalších lidí doporučily jako něco, co se musí vidět. Představte si to takhle: Pokud je Google místo, kam chodíte hledat, tak Reddit je místo, kde uvidíte, co ostatní našli.

Reddit ale není jen jeden seznam. Je to krásný fraktál sekcí nazvaných 'subreddits'. Pokud máte rádi politiku, programování, vtpné obrázky, sporty, zprávy ze světa, existují subreddity pouze tohoto. Také tam bude subreddit pro vaše město, zemi nebo region. Máte rádi seriál, který skončil před lety? Existuje subreddit, kde o něm lidé hovoří, jako by se pořád vysílal. Geekové mají vlastní technologie, fandové vlajek mají vlastní vexilologie, a pokud vás náhodou zajímá něco, co ještě neexistuje, klikněte na tlačítko a hned máte vlastní subreddit.

Každý subreddit funguje jako hlavní stránka. Neustále aktualizovaný seznam zajímavých věcí podle lidí, které tyhle věci zajímají. A pokud se subreddit skutečně rozroste, může v tom být neuvěřitelně dobrý. Kupříkladu "aww", sekce zaměřená na roztomilost, je 24hodinovým soubojem o nejroztomilejší obrázek. Ukázalo se, že pokud dáte lidem s fotkami roztomilých zvířátek místo, kde můžou soupeřit, výsledkem je největší hustota roztomilosti, kterou kdy lidstvo vytvořilo. Jak ale bez editorů probíhá všechno to třídění?

Není čas zabývat se kódem, ale můžete si to představit takhle: Odkazy, které lidé sdílejí, jsou jako balónky poletující nahoru a dolů seznamem. Když někdo hlasuje pro, přidá helium, když hlasuje proti, helium ubere. Reddit pravidelně zatěžuje všechny balónky, aby s nimi mohly novější odkazy účinně soupeřit. Tahle metoda je šokujícím způsobem dobrá ve třídění věci, ať už jde o mezinárodní politiku nebo fotky počítačových výbav. Když samozřejmě stránka postihuje všechny aspekty lidského snažení, začnou se objevovat divné věci.

Jako subreddity pro fotky ptáků s rukama nebo fotky Hitlera pouze v ponožkách. Poté jsou tam ty další druhy fotek, na které se lidé rádi koukají a občas i kolekce hrůzných věcí, které už z hlavy nikdy nedostanete. Tady se to vydalo trochu špatným směrem, ale nezapomeňte, že Reddit není divný, protože by byl sám o sobě divný, ale protože jsou divní lidé. A nejlepší na Redditu je, že se mění, aby vám vyhověl. Jak se budete přidávat k subredditům, které máte rádi, a vynechávat ty ostatní, hlavní stránka se stane vaší a najdete na ní všechny vámi sledovaná témata bez toho, co vás nezajímá.

Reddit je vlastně jako život, takový, jaký si ho uděláte. Odkazy jsou ale jen špička redditového ledovce, protože se o nich dá i mluvit a zde leží ta pravá podstata. Většina diskuzních fór na internetu je hrozná, ale Reddit není žádný bulettin board pro babičky. Stejně jako balónková metoda najde nejlepší odkazy, existuje i složitější a hůře vysvětlitelný vzorec, který vyhledává ty nejzajímavější komentáře v diskuzích a dává je nahoru. Navíc je zobrazuje tak, že se na ně dá reagovat, narozdíl od jiných komentovacích systémů. Třídění a uspořádávání tedy znamená, že diskuze odkazu je vždy zajímavější než odkaz samotný.

Existují tedy subreddity, které jsou pouhými diskuzemi jako například "Změň můj názor", kde se debatuje, nebo "Zeptej se vědce", kde zodpovídají dotazy experti. A nebo je tam "Já jsem", kde lidé řeknou čím jsou, "Jsem hasič, jsem prostitutka, jsem bachař", a poté odpovídají na dotazy. A protože jsou lidé na Redditu v anonymitě, diskuze jsou zajímavější a otevřenější než při používání skutečných jmen. V souvislosti s tím ale zjistíte, že každý nemá zrovna krásné názory a občas může být nepříjemné zjistit, co si bezejmenná skupina myslí o nějakém tématu.

Naštěstí zná ale Reddit způsob, jak se vypořádat s neužitečnými komentáři a navzdory těm špatným lidem je jasné, že Reddit může existovat jen proto, že většina lidí, i když jen anonymní, je dobrá. Tahle anonymita ale není podmínkou, takže tam najdete i herce a autory, prezidenty a premiéry, kteří na Redditu odpovídají na otázky od komunity. A Reddit je skutečně komunitou s vlastní kulturou a historií, která zvyšuje svůj dopad na fyzický svět věcmi jako jsou osobní setkání, charitativní sbírky, bránění internetu, pomáhání rodinám být s nemocnými dětmi, pořádání největšího Tajného Santy na světě a posílání potřebných pomůcek učitelům.

Díky své hbité demokracii a šíleně rychlým reakcím vám může občas připadat, že jste spíše občanem internetu než své vlastní země. Ve výsledku je ale těžké pochopit Reddit bez toho, abyste do něj skočili a začali komentovat a hlasovat, což byste opravdu měli udělat. Až do toho totiž proniknete, budete se divit, jak jste bez toho vůbec mohli na internetu fungovat. Překlad: Brousitch www.videacesky.cz P.S.

Pokud jste uživatelem Redditu a stránka se vám líbí, měli byste uvažovat o zakoupení Reddit zlata a podpořit jej. Byl jsem při tvorbě tohoto videa překvapen, že navdory narůstající popularitě pořád není výnosné. Pokud Reddit používáte jako já denně, určitě přispějte alespoň pár dolary měsíčně.

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Facebook + Reddit + podobné pičoviny + náctiletý uživatel = ZABITÉ MLÁDÍ U PC

2410

Odpovědět

2:23 to je proste moc :D

201

Odpovědět

Tak to mě podržte... To opravdu video o Redditu funguje jako odpuzovač inteligentních a normálních lidí, takže diskuze zůstane už jen blbcům?

Já osobně si myslím, že Reddit je velmi dobrý. Jeho systém hodnocení příspěvků ho silně odlišuje třeba od 4chanu.
Na 4chanu se třeba já vůbec nevyznám. Nevím co je odpad a co ne. A vůbec způsob jakým jsou tam dělané příspěvky je pro mě zmatečný a nepřehledný.
4chan beru jako původní historickou věc, na které to všechno začalo, zatímco Reddit beru jako novou a svěží vylepšenou verzi.

Kromě Redditu jsem se pokoušel najít i jinou social news službu.
(http://en.wikipedia.org/wiki/Social_news)
Ale kromě již zmíněného 4chanu (pokud to jde počítat do social news) jsem nic podobně rozsáhlého a kvalitního nenašel.
Sice tu jsou věci jako Twitter, Google+ a Facebook, ale to už je zase o něčem jiném.

Reddit je jedinečný a rozhodně ho podporuji. Jen by se občas hodilo, aby tam ty nové věci byly ještě dříve. To co sleduji já, má zpoždění průměrně cca 15 hodin a někdy i den.
Ale chápu, že od toho je RSS. Škoda, že se zrušil Google Reader.

Celkově jsem za Reddit rád.
Reddit upvoted.

204

Odpovědět

top lel

205

Odpovědět

+WercingetorixRip lyl nevr 4get

00

Odpovědět

google.com/ig pouzivam jako RSS ctecku

180

Odpovědět

Odpovědět

Chybí vám tag cgpgrey ;)

191

Odpovědět

ne, ihned to video smažte, nechci aby se do skupiny nejlepších lidí na světě a mezi vytříbenou smetánku společnosti přidali český debilové, co nemají špetku smyslu pro americký humor a trvalo by jim 5 let než by pochopili všechny reference, kterých je na redditu každodenně několik tisíc. Na redditu vzniká veškerý obsah, to co vidítě na rádoby vtipnejch skupinách jako AMK je stokrát zkopírovaný: reddit, 4chan -> funnyjunk -> tumblr -> 9fag -> americký facebook -> český facebook -> amk. Hodně štěstí s obsahem který jsem viděl před 8 měsíci a vám to přijde vtipný až teď, dmnti :) Tady vám dám sežrat ještě pár příkladů odkazů co nepochopíte, protože já jsem nejlepší člověk co je na redditu přes 5 let a vy víte hvno :) When does narwhal bacon? Did OP open the safe yet? a co takhle uživatelé jako shitty_watercolor nebo wildskecthappeared a jejich souboj, o kterým jste neměli ani tušení, přitom to byla ta nejepičtější věc, co se odehrála v historii internetu. Fakt váš všechny nenávidím. A jakkoliv to tak může znít, nejsem Kolesa :) Nashle vy ubožáci

2277

Odpovědět

Nejlepších lidí na svete? Reddit? Ta banda fedor bez originality co 90% casu znasilnuje OC odjinud?

a taky tl;dr

208

Odpovědět

zvracet můžeš někde jinde...

203

Odpovědět

právě si promluvil jako pravý redditor, který si užívá circlejerk a myslí si o sobě, že je elita internetu...

201

Odpovědět

+hlavacprosím vystvětli mi co je circlejerk ať mě přesvědčísž že jsi nepoužil ten výraz jen aby jsi posílil svůj argument. Ne, počkej ser na to, stejně použiješ urbandictionary a budeš tu dělat chytrýho tak jako tak. Elitní lidi z redditu nikdo neporazí!!!! REDDIT!!!!!!!!!!!!! MASTER RACE

1925

Odpovědět

Máš to špatne 4chan -> reddit...

191

Odpovědět

Prde, mazej radši zpět honit nad redditem a svoje emocionální problémy si nech pro sebe...

191

Odpovědět

Já na tohle normálně dobrej nejsem ale tentokrát mi to příjde hodně očividné...faggot je prostě faggot a zjevně troll...viz ta profilovka biebera nebo nick ;)

180

Odpovědět

Něco podobnýho mě asi před 5ti lety taky napadlo takovej rozcestník no .. nakonec sem šel na stavárnu :D každopádně mi to dost připomíná 4chan a je tam hodně blbostí no

187

Odpovědět

Nebylo to na konci s tím zlatem myšleno tak, že Reddit není výnosný, a ne, že Reddit zlato není výnosné?

192

Odpovědět

Je to jedna velká mind-hive, kde většina uživatelů nemá vlastní názor a tak jednoduše adoptuje ten s nejvíce upvoty. A pak se člověk diví, kde se na netu vzala ta posedlost ohledně věcí jako nickleback, neil degrasi tyson a podobně...
Defaultní subreddity už raději ani neodebírám :)

193

Odpovědět

Tím "a podobně" myslíš třeba Justina Biebera nebo Twilight?

192

Odpovědět

Co to je s těma komentama dole? :D

192

Odpovědět

Sakra prace Zlopane kde ses ?! U kazdeho komentare se stiznosti na reklamu odpovidas jak je uzasnej Adlock na reklamy - A co je sakra todle ?! jedna velka 5ti minutova reklama jak mi to vysvetlis?!

201

Odpovědět

Jo, to samé (závěr) si myslím o tumblru :D

182

Odpovědět

hue hue hue
Reddit le funny top lel

9gag it

2012

Odpovědět

TOP LEL +1 amazing comment

198

Odpovědět

/b/ nebo /v/ ? Jestli jo, gratuluji. Jsi rakovina co zabiji 4chong.

1916

Odpovědět

+Wercingetorixtop lel
▲ ▲
/b/
▲ ▲
ty
▲ ▲
nový hs

189

Odpovědět

+Wercingetorix*tips fedora*
(USER WAS BANNED FOR THIS POST)

197

Odpovědět

1/10 uz jenom za to ze je reddit cancer

http://www.reddit.com/r/le_le_le_le_le/

http://www.lolbrary.com/content/648/le-9gag-le-reddit-le-funnyjunk-16648.jpg

1828

Odpovědět

Nebo jeste lepe - http://bit.ly/19Odyk1

1815