Co kdyby vás spolkla velryba?Earth Unplugged

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:552
Počet zobrazení:8 915

Napadlo vás někdy, co by se vám stalo, kdyby vás omylem spolkla velryba? Zde najdete odpověď.

Přepis titulků

Ahoj, jsem Simon. Přemýšleli jste někdy, co by se stalo, kdyby vás spolkla velryba? Dva potápěči nedávno zveřejnili úžasné záběry toho, jak je jen těsně minuly rozevřené čelisti keporkaků. Mluvil jsem s jedním z potápěčů Seanem Standbackem, který řekl, že sledovali krmení velryb daleko od lodi, když tu se najednou zjevily další dvě. Tato zvířata se neživí velkou kořistí.

Ale zde na Earth Unpluged se bavíme o tom, co by se stalo, kdyby vás spolkla. No, nedá se to říct s jistotou. Kdyby to byly velryby, které se živí filtrací, mohli byste přežít. Když se keporkaci nebo plejtváci krmí, vyplují k hladině s rozevřenou tlamou. Kůže jejich krku je skládaná. Je jako obří padák. To jim umožňuje zadržet tolik vody, že se její váha v tlamě velryby rovná váze samotného živočicha.

Představte si, že jste uvnitř. Tlama se s vámi zavře a vy se ponoříte do tmy. Budete obklopeni tisíci ryb a malých korýšů. Předpokládejme, že máte potápěčské vybavení a neutopíte se během prvních pár minut. Budete mít strašlivý, ale dokonalý pohled na to, jak se velryba krmí. Předtím než kosticovec spolkne svoji kořist, včetně vás, přitiskne jazyk ke svému hornímu patru, čímž vytlačí vodu přes obří filtry.

Vytlačí tím vodu ze své tlamy a ryby a vás zadrží uvnitř. Dále musí velryba spolknout svoji kořist. Zde vás může překvapit, že esophagus, tedy jícen obřího keporkaka, má průměr asi jen 10 až 20 centimetrů. Takže by vás nemohl spolknout. Nejspíš by vás vyplivl zpět.

Ale stále nejste v bezpečí. Když vás vyplivne, bude vaše tělo vystaveno obřímu tlaku vody. Ten závisí na hloubce, ve které velryba svoji tlamu otevře. Keporkaci se často potápějí až 200 metrů pod hladinu. V takové hloubce bude tlak 20krát větší než na hladině. Takže bez speciální směsi plynů ve svém dýchacím přístroji byste téměř jistě pocítili vážné komplikace. Ale ne všechny se potápí tak hluboko.

Když se krmí, často zůstávají 20 metrů pod hladinou, což se dá přežít. Takže největším nebezpečím je to, že do vás velryba vrazí. I pouhý zásah ploutví vás může omráčit, nebo dokonce zabít. Proto je důležité si od těchto překrásných obrů držet odstup. K velrybám byste se neměli přibližovat na méně než 100 metrů. Pro jejich i vaše bezpečí. Pro více zajímavostí z přírody odebírejte náš kanál a brzy na viděnou.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vždyť to ani moc nejde tam vpadnout? Ale je to otázka typu co kdyby.

21

Odpovědět

Bože, to je představa, ta tma, to hučení toho kytovce, ten tah jak polyká žrádlo. Já bych radši zařval, než abych s tim žil do smrti. :D

212

Odpovědět

to je bracha numberfila ne? :D uplne tak stejne mluvi a dela ty samy ksifty

182

Odpovědět

Čo takto prekladať lift konferencie ?
Podobné ako TED, akurát že zatiaľ bez prekladov...

http://videos.liftconference.com/

184

Odpovědět

Minulý týden jsem jedla velrybí maso.

2166

Odpovědět

keby ma prehltne velryba tak som kur.a prekvapeny ako sa dostala do bazena :D

226

Odpovědět

kdyby mě spolkla verlyba tak jsem nová biblícká postava

213

Odpovědět

Chtělo to proložit i nějakou počítačovou animaci toho trávícího ústrojí...

202

Odpovědět

Milovníci velerybího vore právě smutní. :D

201

Odpovědět

to by bylo, jako kdybych byl v ponorce :D nechal bych se od ní úmyslně spolknout i z kulometem a potápěl bych piráty z Karibiku :D

1816

Odpovědět

Ten moderátor vypadá jako takovej hezčí Numberphile :D :D

194

Odpovědět

Ty jo, to je téma :)

182

Odpovědět

Když vás spolkne, tak vlastně vás nespolkne.

215

Odpovědět

"Co kdyby jste skončili v tlamě velryby" zní blbě..

202

Odpovědět

Já bych v ní začal žít nový život.

214

Odpovědět

"with blackjack and hookers!"

211

Odpovědět

Rozhodně víme co se nestane když vás spolkne velryba, nebudete v ní cestovat jako Jonáš v Bibli, fakt nevím jak taková hovadina mohla někoho napadnout :D

1824

Další