Co kdybyste se zmenšili?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:299
Počet zobrazení:10 955

Minulý rok jste v kinech mohli vidět film Ant-Man, ve kterém hlavní hrdina používá speciální oblek, který ho dokáže zmenšit na velikost mravence. Dnes se díky Vsauce3 dozvíte, jaké důsledky by na člověka mělo takové zmenšení ve skutečnosti.

Přepis titulků

Jakeu, Jakeu! Kde jsi, Jakeu? Ahoj, tady Vsauce, jak se máte? To je ale překvapení, neočekával jsem vás tak brzo. Asi si říkáte, kde je Jake, že jo? No to je trapas, myslím, že jsem ho zmenšil. Nemusíte se bát, jsem si jistý, že ho najdeme. Když se zmenšíte na velikost mravence, nemůže se vám nic stát, že ne?

Vysvětlování je spíš Jakeova parketa, ale říkal jsem si, co by se stalo, kdyby vás zmenšili? Vsauce! Díky bohu, že jste mě našli. Když vás zmenší na 1,3 cm, nic dobrého to pro vás neznamená. Kdybyste byli takto zmenšení, mohlo by k tomu dojít několika způsoby. Řekněme, že by se změnila jen vaše velikost, ale hmotnost, množství hmoty, ze které se skládáte, by zůstala stejná.

Byli byste vážně hustý. Zhruba 150 000krát hustší než nejhustší látka na Zemi, osmium. To by byl obrovský problém. Při velikosti mravence byste působili vaší hmotností na povrch velikosti jednoho pixelu na monitoru, na kterém právě sledujete toto video. Ahoj! Takový tlak by dokázal bez poškození vydržet jen diamant nebo uhlíkové vlákno.

Vaše hustota by byla srovnatelná s bílým trpaslíkem, hvězdou, která spotřebovala všechen vodík a zhroutila se vlivem své gravitace. Představte si, že tak malý objekt, jako je Země, by vážil stejně jako Slunce. Cože? Je moc malý. Vůbec ho neslyším, ani mu nedokážu odezírat z úst. Co jsi říkal? Nemůžeme...

Řekni to ještě jednou. Ne... Ne, nerozumím, ale ten tvůj vysoký hlásek zní roztomile. Zopakuj to, ať se ještě zasmějeme. Já za to nemůžu, Paule. Při této velikosti jsou i mé hlasivky mnohem menší, takže vibrace mají mnohem kratší vlnovou délku. Frekvence běžného mužského hlasu je mezi 85 a 180 Hz. Hlas zmenšeného muže by měl mnohem vyšší frekvenci.

Zhruba 12 - 26 kHz. Jelikož je to na hranici slyšitelného spektra, většinu slov byste vůbec neslyšeli. Dokonce ani digitální audio u videa nemůže kódovat frekvence vyšší než 24 kHz. Je to omezeno Nyquistovým limitem. Kdybych mluvil v rozsahu 12 a 24 kHz, znělo by to nějak takhle. Lidský sluch dokáže vnímat frekvence v rozsahu 20 Hz a 20 kHz. Jestli se vám zdá, že nic neříkám, tak tyto vysoké frekvence vůbec neslyšíte.

Je to sice zajímavé, ale jen za předpokladu, že si při zmenšení zachováte hmotnost. Kdyby se to ale stalo, bylo by vám to jedno, protože by se vaše tělo rozdrtilo. Nedokázalo by unést svou vlastní hmotnost. Pojďme se podívat na druhou možnost. Kdyby se vaše hmotnost snižovala stejně jako vaše velikost, vážili byste 0,03 gramu, zhruba tolik jako 10 sněhových vloček. Asi si umíte představit, že i mírný vánek o síle 13,6 km/h, což je jako rychlost lidské výdechu, by vás dokázal odfouknout.

Kýchnutí rychlostí 161 km/h by vám ublížilo ještě víc. Mohli byste tomu ale utéct. Kdybychom zvětšili mravence na velikost člověka, běhali by rychlostí 84 km/h. Malá stvoření se totiž pohybují velmi rychle. Živočich s největším poměrem rychlosti a velikosti je Paratarsotomus macropalpis, roztoč velikosti sezamového semínka. Za sekundu dokáže uběhnout 322násobek svojí velikosti. Jako by člověk běžel rychlostí 2092 km/h.

Kdybyste byli malí jako hmyz, běhali byste rychleji také díky Froudeho číslu. Froudeho číslo je rovno poměru dostředivé síly kmitání vašich nohou a gravitační síly, která na ně působí. Pokud se tedy zmenšíte a zůstane vám stejný počet nohou, budete moci udělat 12krát více kroků než při normální velikosti. Ještě si k tomu připočteme, že vaše kroky budou o 66 % delší, a vychází, že budete 20krát rychlejší než normálně. Asi bych měl přijít na to, jak Jakea zase zvětšit, ale tohle je vážně sranda.

Jsi tak rychlý, Jakeu! Pobíháš tady jako brouček. Utíkej, Jakeu! Utíkej! Voda by vás ale mohla pořádně zpomalit. Při vaší mravenčí velikosti by se kapaliny zdály být 22 000× hustší. Bylo by to jako plavat v čokoládové polevě. Jen by nebyla tak lahodná.

Dobrou zprávou je, že byste mohli chodit po vodě. Povrchové napětí by vás dokázalo udržet. Mravenci toho využívají, když ze svých těl vytvářejí rafty, na kterých plují po řece. Dokud vás povrchové napětí drží, jste chráněni před ošklivou smrtí utopením. Vraťme se ještě k rychlosti a energii. Taková rychlost není zadarmo. Váš metabolismus by jel na plné obrátky.

Rychlost vyžaduje spoustu energie a povrch vašeho těla by byl relativně mnohem větší než objem. Rychleji byste ztráceli teplo, takže byste museli jíst. A to hodně, od rána až do večera. Neměli byste moc velké šance na přežití. Ale počkat... Vydržte...

Právě mě napadlo, jak se můžu znovu zvětšit. Hej, Paule! Jakeu! Jakeu, je mi to moc líto. Vážně mě to mrzí. Sundám tě z objektivu. To snad ne. Víte co...

Jakeu, já už radši půjdu, ano? No a jako vždycky... Díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To by som rád vedel, ako tam toho chlapa dostali... Chápem, že sú tieto youtube srandičky čoraz populárnejšie, ale aj tak... masaker...

10

Odpovědět

zajímavost - Jake z Vsauce3 má rakovinu.

13

Odpovědět

Snáď sa z toho čo najskôr dostane.

30

Odpovědět

super časť Jake to vie tak teatrálne vždy predať že to vyzerá aj zábavne a hlúpo zároveň a človek sa pritom aj niečo zaujímavé dozvie :D

40

Odpovědět

A kde je =3?

13

Odpovědět

Někdo zná název písničky, co začíná v čase 03:30? Díky.

01

Odpovědět

Stačí se chvíli proklikávat a dojdeš k https://www.youtube.com/watch?v=WBAIyY9y3HM

00

Odpovědět

To má zato že nosí tričko nenasytnýho pedofila :D

46

Odpovědět

0:58 říká "kdyby jste byli zmenšeni do této velikosti, je několik směrů, kterými by se to mohlo ubírat"
popř. volnější překlad na způsob "je několik možností, které by mohly nastat"

51

Odpovědět

Mě vždycky zajímalo, jak by takové zmenšování fungovalo na atomové úrovni. Buď by se musely zmenšit i samotné atomy (=nesmysl) nebo by se musel počet atomů adekvátně snížit, aby zůstala zachována hustota. To by asi nebyl problém u kusu železa, ale u živého organismu, který sám pracuje s jednotlivými molekulami, by to nevyhnutelně vedlo k tomu, že by prostě nemohl fungovat. Zkrátka v okamžiku zmenšení jste tak jako tak mrtví.

253

Odpovědět

Hezký příklad byl v seriálu Steins;gate. Z mikrovlnky udělali stroj času, který posílal věci skrz mikro černé díry. Jediné co šlo poslat byly informace. Když ale poslali předmět, tak se sice vrátil časem, ale stalo se z něho doslova želé.

50


Odpovědět

Atomy prostor pro zmenšení mají, téměř 100% jejich objemu je prázdný prostor, hmota je hromadu řádů pod úrovní miliontiny procenta. Akorát by tedy stačilo posílit sílu vazeb, elektrického pole a dalších magických sil, díky kterým drží stavební prvky atomů u sebe :D .

151

Odpovědět

+patejlTak jsem si ze srandy spočítal, kolik energie by se uvolnilo, kdybych během zmenšení ztratil v podstatě všechnu svoji váhu, podle teorie relativity (onen známý vzorec E=mc^2). Vyšlo mi asi tak 30 Tzar bomb, což je celkem slušná rana.

12

Odpovědět

+patejlJop, atomy jdou stlačit, akorát by se okamžitě zase rozletěly, protože člověk na rozdíl od neutronové hvězdy nemá dostatečnou hmotnost, která by je u sebe udržela. Posílit základní síly je zajímavá myšlenka, ale i kdyby se to nějak povedlo, tak si myslím, že by to stejně ovlivnilo všechny chemické reakce atd. atd., no prostě spadá to do oblasti sci-fi, která se jistojistě nikdy nenaplní.

40

Odpovědět

+patejlTen "prázdny" priestor (väčšina vesmíru) je čo?

00

Odpovědět

Sranda jak 2:55 říká že vůbec nic neslyšíme, tak slyším pískání

321

Odpovědět

On hovori, ze AK nic nepocujes TAK je to preto, ze zvuky na tej frekvencii su mimo tvojho spektra pocutelnosti... kedze ich pocujes tak si v pohode, ale niektory prevazne starsi ludia nemusia tieto frekvencie vnimat vobec

410

Odpovědět

0:51

neříká jen polovinu palce? 2,5cm je moc.

30

Odpovědět

Je to tak, díky. :-)

30

Odpovědět

A je z něj omáčka.

150

Odpovědět

Vomáčka :D

81

Odpovědět

Divný zrovna předevčírem jsem se ant mana díval

231

Odpovědět

Říkáš předevčírem? Hmm... Vskutku znepokojující informace. A jak se cítíš?

521

Odpovědět

Chyba matrixu ? Iluminati ? Svobodny zednari ?...otazky jen same otazky...

191