Alfa samci neexistujíAdam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:141
Počet zobrazení:8 957

Alfa samec je muž, na kterého se ženy lepí a u mužů má respekt. Jenže co když je všechno jinak a alfa samci vlastně neexistují?

Přepis titulků

ADAM VŠECHNO POKAZÍ Umíš mě rozesmát, Adame. Což je zvláštní, protože nejsi můj typ. - Většinou se mi líbí alfa samci. - To není vůbec zvláštní. Protože u lidí pojem alfa samec nedává vůbec smysl. A kdo je podle tebe alfa samec? Sebevědomý, asertivní vůdce, který ví, co chce, a vždycky to dostane. Někdo, kdo říká věci jako: Naberte svaly. Muscle Milk. Ahoj, jsem Vin Diesel.

Takže asi jako tenhle chlápek. Nazdárek, pošuci. Jsem alfa Adam. Jsem sebevědomý, parádní kus, a jestli si myslíte, že mě ženy nemilují, tak vás zatraceně rychle vyvedu z omylu. Přitažlivost alf je daná geneticky, přírodou. Jsem jako alfa vlk, vůdce smečky. Jo a krvácím. No, to je všechno špatně.

Protože alfa vlci neexistují. Od pojmu alfa vlk se dokonce distancoval i věděc, který ho proslavil. Příběh začíná v roce 1977. Během výzkumu v národním parku si biolog L. David Mech všiml, že jeden vlk je dominantní samec. Jeden vlk je dominantní vůdce, velký vlčí taťka – alfa vlk. Napsal o této myšlence knihu a ta se stala mediální senzací. Alfa vlci jsou skuteční a já je miluju.

Vsadím se, že u lidí to platí taky. O 20 později se Mech pokusil svou studii v divočině zopakovat. A když ji provedl, uvědomil si, že udělal velikou chybu. Tohle nejsou dominantní vlci, ale maminky a tatínkové. Vlci vůbec nemají alfa hierarchii, jsou to jen rodiče. Musím na to upozornit lidi. Mech zavrhl koncept alfa vlka a snažil se dostat svou knihu z oběhu. Přestaňte to číst. Já vám lhal, alfa vlci neexistují... Bylo však příliš pozdě.

Termín se už ujal a žil vlastním životem. A od té doby se nepřestal používat. Takže alfa vlci jsou vlastně rodiče? Můj terapeut měl asi pravdu, že mám problémy s tátou. Ne. Možná nejsem alfa vlk, ale taky něco vím. Alfa samci se našli u šimpanzů, našich nejbližších genetických příbuzných. Zvláštní. Jsi agresivnější než já, ale taky víc chybuješ. Za prvé, naši nejbližší genetičtí příbuzní nejsou šimpanzi, ale jejich druh bonobo. A ti žijí v matriarchální společnosti.

Promiňte, ale stojíte mi v cestě. Prosťáčku. No a co. Bonobáci mi můžou... U šimpanzů je alfou nejvíc dominantní a agresivní kus. A to znamená nejlepší přístup k jídlu, zdrojům a samozřejmě i partnerkám. Přesně tak, zlato. Tak jo. Ne tak úplně. Oproti běžným představám se vůdcem nemusí stát nejagresivnější samec. Menší a mírnější samci se mohou stát dominantními díky službičkám a nadměrné péči o ostatní šimpanze.

- Promiňte, ale asi máte něco ve vlasech. - Díky. Co bych měl podle vás provést se svým životem? Počkat. Co to dělám? Jdi ode mě dál! Jsem nejsilnější a nejagresivnější samec, a proto jsem alfa. Teď a navždy. Ne, to nejsi. Na rozdíl od šimpanzů je hierarchie u lidí proměnlivá. Tady můžeš být dominantní jedinec, ale když se bude hrát Dračí doupě... Jsi na řadě.

Haló? Co budeš dělat? Zaútočím mečem. Mečem? Používáš kouzla, vidíš snad na listu své postavy meč? - Ne. - Pak jím nemůžeš zaútočit, že exote? Na rozdíl od zvířat nejsou lidé stejnou osobou ve všech situacích. Lidská společnost je mnohem komplikovanější. Takže tvrzení, že tenhle muž je alfa a tenhle beta, nedává vůbec smysl.

Pro mě za mě, nerde. Nejprůbojnější týpek má nejlepší výpek. Je to pravda, když se to rýmuje. No vlastně, podle výzkumu jsou přívětivost, laskavost a štědrost nejlepšími ukazateli spokojených vztahů. Si děláš prdel. To jsou přece vlastnosti bety! No tak to jsou bety alfami lásky. Už žádné další lži. Já jsem alfa, já jsem tvůj bůh. Nech beta Adama na pokoji!

Ty jsi mě zachránila. A stačí jen Adam. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

mam rad alfa p****e

00

Odpovědět

Je náhoda, že tu studii o matriarchálním uspořádání našeho nejbližšho druhu napsala žena? :D (viz video, Natalie cosi...)

21

Odpovědět

Je náhoda, že všechny studie o patriarchálním uspořádání čehokoliv napsali muži?

60

Odpovědět

Já věřím teorii o alfě (alfách), betách, gamách a omegách ve školní třídě. Máte toho leadera, okolo něj se sdružují ti co by chtěli být jako on, pak takové co se baví se všema, a pak ty kteří sou šikanovaní.

Určitě ste si toho všimli i u stolu v hospodě - jeden sedí uprostřed a vypráví, pak jsou ti co přikyvují, pak ti co občas něco řeknou, no a pak ti co sedí v rohu a pomalu ani nešpitnou (a nikdo si moc ani nevšimne že odešli). Ti co do hospody nedošli, se druhý den ptají, jestli tam byla alfa. U omegy nikdo pořádně neví, jestli tam byla nebo ne.

45

Odpovědět

Radí se to i na sebeobraně - když vás obtěžuje skupina lidí, vyberte si alfu a tu zpacifikujte. Ostatní vám dají pokoj.

30

Odpovědět

Proč plést genetiku do sociologie? Ve třídě to může bejt alfa, protože doma je omega a dostává pěkně na p***l. Což mi připomíná to od Key and Peelee - Šikana. :)

60

Odpovědět

+MikeI u zvířat může být role alfa samce do značné míry sociální. Ale to neznamená, že by sociální role nebyla podmíněna mimo jiné geneticky. Například pokud jste drobný mužík s pisklavým hlasem, budete muset pro získání autority zvolit trochu jiný přístup, než když jste vysoký, atletický chlap s hlasem hlubším.

00

Odpovědět

to moze povedat len takyto tlsty deltasamec, my alfasamci sa len uskierame popod fuz

312

Odpovědět

Muze byt nekdo nesympatictejsi nez tahle trapna kopie spekacka Cordona?

513

Odpovědět

"Alfa samec" je jednoduché označení pro konkrétní typ člověka, stejně jako označení "Cholerik", "Geek", "Puberťák", ...
Nechápu, co s tím mají společného nějaké vědecké studie o vlcích.

711

Odpovědět

Ono je, ale určitě ne u vlků, či lidí. Ale spíše u býložravců typu jelen, u kterých existuje harém samic a musí existovat systém, který zamezuje páření mezi otcem a dcerou (obvykle když dcera dospěje, pak je samec "nahrazen" jiným, mladším samcem.)

00

Odpovědět

+HeliumHm...ale u vlků to funguje taky, jen samec není nahrazen. Místo toho potomek prostě odejde pryč a najde si vlastní protějšek

00

Odpovědět

+._.Chcete naznačit, že alfa-samec vyžene i své dcery? Nebo je pozná po čichu a tím více se stávají právě dcery lákadlem pro vlky - samotáře?

00

Odpovědět

Tohle by měl povinně vidět každej borec, co kdy zabrousil na stránky streetgame (či se toho snad účastní).

82

Odpovědět

Geniální stránka, dlouho jsem se tak nezasmál.

60

Odpovědět

Americká levičácká propaganda...

716

Odpovědět

A není naopak stávající lídr USA příkladem toho "beta samečka", který "prostě zařídí" Američanům práci a úspěch...což je vlastně analogie toho, jak se "beta bonobo" snaží posílit své postavení tím, že ostatním bonobům pročeše kožich???

52

Odpovědět

Spojit Americká a levičácká to je zas nějaká moda ?

11

Odpovědět

Hrozně zjednodušený a ten "alpha" samec se choval jako idiot. Takhle to ve skutečnosti nevypadá ani náhodou. Těch prvků je celkem hodně, proč jsou někteří muži tak úspěšní při seznamování. Nicméně to třeba vůbec nezaručuje, že jsou schopni udržet dlouhodobý vztah, mám takový příklad velice blízko.

74

Odpovědět

Ano, byl to velmi zjednodušený příklad něčeho co se primárně netýká balení u baru, ale skvěle se to na tom vysvětluje.

Nebude ten tvůj "blízký případ" náhodou úspěšný u žen díky tomu, že je alespoň trochu pohledný (nevypadá jak pytel hoven), má zkušenosti s ženami (ví jak s nimi mluvit a jednat), nějaké vystupování, charisma a elementární inteligenci s citem pro empatii, což ženy ve většině můžou, když je muž /alespoň předstíraně/ chápe? Ono je taky zásadní, na které ženy míří, na kokety s oboustranným cílem si užít, nebo na ženy s cílem mít romantický vztah, který možná někam vyústí? To je taky otázka.

Je jasné, že takoví lidé u žen vždy zabodují víc než nezkušený panic, který netrpělivě čeká až se jeho vysněná žena vrátí z WC aby ji mohl oslovit, nervózně k ní přistoupí, neví jak jí oslovit, tak se nesměle zeptá: "Sralas?" (já vím, je starej, ale dobrej). Případně nějaký děsný mačo, který osloví ženu: "Nechceš si zamrdat?".
Výše zmíněné vlastnosti ovšem z nikoho nedělají domnělého alfa samce a z neúspěšných baličů beta samce.
Otázka imaginárního alfa tedy není v tomto ohledu vůbec na místě. Jde o to, co je všeobecně pro dané pohlaví více atraktivní, co vyžaduje při seznamování a co je daný "svůdník" ochoten rozpoznat a předstírat, že je (balení je v podstatě jen předstírání). A to je na rozdíl od zaručených návodů a rad zcela individuální a třeba i u jednotlivých žen se to mění při průběhu menstruačního cyklu. Jednou mají větší chuť na pořádnýho "chlapa" s drsnými rysy, podruhé zase na jemnějšího a... Ne, tohle fakt nedám, připadám si jak gay.

Původní myšlenka alfy znamenala to, že je skupina individualit a ty individuality slepě následují svého vůdce a bezpodmínečně ho poslouchají a ten vůdce mezi nimi vyniká nějakou neznámou nadvlastností, snad genem alfa v krvi. To samo o sobě nemá s balením holek nic společného, zvláště když se ukázalo, že studie, která myšlenku alfa samce prokázala byla nesmyslná a nic takového vlastně neexistuje. A i kdyby existovalo, pak jen u vlků, kdy další stovka živočišných druhů má jiné uspořádání, takže myslet si, že lidi jsou vlci a vztahují se na ně stejné podmínky je zcela imbecilní, stejně jako považovat úspěšného baliče za "alfa samce"...

112

Odpovědět

Toto video je dávno debunknuté, prečo ho sem zdieľate?

18

Odpovědět

Doufám že tím debunk nemyslíš tohohle zoufalce. :D CollegeHumor Attacks Alpha Males & Masculinity

81

Odpovědět


Odpovědět

Protože takhle nějak funguje třeba i evropská politika a uvedu příklad na Franzi Josefovi I., Bismarckovi a Vilému II.

Jeden sice svrhnul svého strýce, ale pak každou následující válku, které se zúčastnil, prohrál (Solferino; Hradec Králové 1866; počáteční fáze první světové války ) a také nepomohl svému spojenci (Ruskému - romanovskému - carství v Krymské válce; a to pak na něj "zapomnělo" a následkem toho se Rakouské císařství rozdělilo na císařství a království); a právě jeho zásluhou se pak Rakousko-Uhersko rozpadlo i dále na republikánské státy.

naopak Bismarck byl tou geniální "šedou eminencí" a ovládal německou politiku dlouhých dvacet let; k jeho pozoruhodným kouskům patřilo například rozpoutání francouzsko-německé války, kdy to byli Francouzi, kteří vystřelili první (a ztratili tak podporu Spojeného království) a Prušáci se poté zastavili až v Paříži; nebo sociální pojištění, kterým vysál příznivce jak komunistům, tak socialistům.

Vilém II. tak dlouho zbrojil a připravoval se na válku, až ta válka vypukla. Výsledkem bylo, že se pruští důstojníci vzbouřili a Vilém II. je tak známý jako poslední německý císař a ukončil pětisetleté panování Hohenzollernů v Braniborsku, dvousetleté v Prusku a osmapadesátileté v Německu. (A ano, bylo to "nudné Braniborsko", nikoli "dobyvačné Prusko", které ovládlo/ovládalo protestantské země).

20

Odpovědět

Sorry ale tohle zní přesně jako ten typ beta chlapa co ho štve že ženský s nim nejdou, myslí si že když se k ženským bude chovat úžasně a skvěle tak mu to automaticky dává právo se s nimi vyspat a diví se že to tak nefunguje.
Beta chlapi a pseudofeministi jsou největší úchyláci, případ v Pražském feministickém hnutí kdy transexuál Jiří Feryn znásilňoval ostatní feministky a hnutí se to teď snaží navíc zamáznout je krásný příklad.

533

Odpovědět

Tímhle si úplně nejsem jistej.
Moc mi to nekoresponduje, když se vezme v úvahu friendzonu. Jaké typy kluků (s)padají do friendzonu a kteří ne.

514

Odpovědět

Ale on neříká, že to ve společnosti nefunguje (však ta holka taky na začátku má nějakou představu o tom, kdo se jí líbí). On říká, že celý ten koncept, na kterém je ta představa nějakého alfa samce postavená, je chybný. A ani u těch vlků, u kterých byl původně "pozorován", neexistuje.

170

Odpovědět

Tam může spadnout i ten naprosto nejúžasnější chlap na světě, když mě prostě nebude přitahovat vzhledově. To z něj nedělá betu, to jen mezi náma jednoduše není chemie, s jinou tisícovkou žen ji mít může.

31

Odpovědět

To nebude o tom, že není Alfa samec. Spíš ten borec, co si myslí, že je Alfa, se prostě na holku po tom "NE" v****e a jde za dalšíma dvaceti. Zatímco ten jemnější spadne do friendzone, protože jí nehodí za hlavu.

10