Deset důvodů, proč se nejvíc naučíte cestováním

Thumbnail play icon
39 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:126
Počet zobrazení:4 796

Nedá se nic dělat, sezóna letních dovolených je nenávratně pryč.

Parta přátel, kteří si na Youtube říkají High On Life a pravidelně sdílejí své bohaté zážitky z cestování s více než 350 000 odběrateli, se vás ale v tomhle videu pokusí přesvědčit o tom, že cestování zdaleka není jen o tom provokovat kolegy z práce s plážovými fotkami na Facebooku. Cestování otevře vaši mysl způsobem, jakým to dovede jen pobyt ve zcela novém prostředí, a dokáže zcela transformovat i vaše názory, které jste považovali za neměnné.

Takže kam to bude příště? Přece nebudeme čekat zase až na léto!

Souhlasíte s desaterem ve videu? A kde jste se naučili nejvíc vy? Napište nám to do komentářů!

Přepis titulků

Deset důvodů, proč je cestování nejlepší forma vzdělání. HIGH ON LIFE: UJÍŽDĚT NA ŽIVOTĚ Naučí vás skromnosti. Vidět, jak lidi, kteří nemají skoro nic, žijí šťastný a plnohodnotný život, inspiruje k větší skromnosti, a to z mnoha důvodů. Mě to nutí k zamyšlení o tom, co v životě považuji za důležité. Když v cizí zemi vidíte někoho, kdo žije šťastně i s absolutním minimem, začnete se sami sebe ptát: "Co když to, čeho si tak cením, ve skutečnosti není tak důležité?"

Být šťastný je jedna z mála nezbytných věcí v životě. Získáte mnoho užitečných dovedností. Mimo jiné vás cestování naučí organizovat si čas a plánovat, komunikovat a jednat s lidmi, postarat se sám o sebe a taky se chránit, a udělá z vás chytřejšího člověka, takovým užitečným praktickým způsobem.

Poznáte pravidla tam venku a víte, jak podle nich hrát. Nejste jen pasivní pozorovatelé. Jste tam venku a zažijete to, vyzkoušíte to. Dozvíte se něco o sobě. Cestování vás odřízne od prostředí, které vás v životě běžně ovlivňuje. Jsou to vaší blízcí, rodina, známý svět okolo.

Všechno, co se podílí na tom, jací jste a jak přemýšlíte, je pryč. Ocitnete se na místě, kde na vás čekají noví lidé a nové zážitky, které vás ovlivní jinak. Tím se naučíte i něco o sobě. Objevíte svůj instinkt. Uděláte si názor na to, co máte rádi a co ne a kde a s kým stojí za to trávit čas.

Najednou to dokážete rozpoznat. Přestanete se soustředit na sociální sítě. Naše generace přikládá sociálním médiím velkou váhu. Máme potřebu sdílet náš život s našimi přáteli, aniž bychom si uvědomovali důsledky. Při cestování máte spoustu příležitostí zůstat offline. Často to ani jinak nejde. V tu chvíli vás jako první nenapadne vytáhnout mobil a sdílet to na Snapchat, ale pořádně si to užít.

Pak teprve můžete přemýšlet o sdílení. Je důležité umět žít mimo sociální sítě. A při cestování naleznete mnoho způsobů, jak na to. Budete šťastnější. Tohle je trochu zrádné, protože každý to má trochu jinak, a liší se to taky pro různé situace a cesty. Ale takhle nějak to mám já.

Na svých cestách se na svět díváte novýma očima. Čelíte novým situacím a prostředí. Stojí před vámi nové problémy, výzvy, ale i odměny a nová řešení. Díváte se na svět z nové perspektivy. Namísto toho, abyste viděli jen to, co máte přímo před sebou, dovedete se vcítit do druhých, do odlišných kultur a jejich smýšlení. Rozšíříte si obzory v tom, jak svět tam venku funguje. Jak se jedna jediná věc dá dělat různými způsoby.

Svět už najednou není jen o tom, jak ho vidíte vy, je mnohem větší. Mě osobně tohle vědomí dělá šťastným. To, že můžu mluvit s dalšími lidmi a srovnávat, jak nejrůznější místa fungují, jak se na nich žije. Jak vypadají životy druhých a v čem se liší od toho mého. To, že jsem pokaždé o něco moudřejší, mi dělá hroznou radost. A jako takový bonus musím zmínit, že vás pokaždé čeká spousta zábavy a nových zážitků, což už samo o sobě by mi stačilo.

Jdu do každého nového dobrodružství. Opustíte svou komfortní zónu. Díky cestování jsem vyzkoušel věci, které by mě ani nenapadlo dělat. A co víc, zjistil jsem, že ta nejtěžší rozhodnutí v životě bývají ta nejlepší. Nikdo mi nevymluvíte, že je to pravda - cestování je jak nekonečný školní výlet. Opustíte všechno, co znáte, a jedete někam jinam.

Někam, kde jste ještě nikdy nebyli, a kde se máte hodně co naučit. Učíte se od místních, od znalců, od lidí, kteří mají co předat. Každý váš nádech je zcela nový a úplně jiný. Můžete to vnímat jako svoje osobní dobrodružství. Tohle je vaše tajná výprava. Váš nejnovější objev a poznání, do kterého se vrháte po hlavě. A být uprostřed dění je nejlepší způsob, jak se něco naučit. Pro mě jeden takový příklad byl, když nám na cestě praskly dvě pneumatiky.

Plánovali jsme jet do města Provo v Utahu, a na dálnici nám praskly dvě pneumatiky, což celý plán změnilo. Seděli jsme na kraji silnice s jen jedinou rezervou. Potřebovali jsme asistenci, tak jsme zavolali opraváře. Ten přijel a pomohl nám. Najednou se cíl cesty změnil. Bylo to nejbližší město po dálnici. Neplánovali jsme to a nic jsme o něm nevěděli.

Ale museli jsme tam, tak to prostě nakonec dopadlo. Takže místo toho, abychom si stěžovali, jsme si z toho udělali další cíl. Najednou máme co objevovat, nové místo, co můžeme poznat. Nové lidi, se kterými se seznámit. A tak je to se vším. Něco naplánujete, ono to nevyjde. A vy si s tím poradíte. A o tom je dobrodružství. Zjistíte, že k životu moc nepotřebujete. Vystačíte s málem.

Zvyknete si objevovat a ocenit maličkosti. Když se váš život scvrkne na batoh s oblečením, co už trochu zavání, a na pas, možná ještě foťák, naučíte se to přijmout a zapomenout, že jste dřív potřebovali dům, auto, nebo všechny ty zbytečnosti, které člověk za život nashromáždí. Až se bez nich naučíte žít a nalézat radost v maličkostech okolo sebe, uvědomíte si, že štěstí nespočívá v tom, kolik toho vlastníte.

Není hmatatelné, je to jen pocit. A až ten pocit budete mít, tak všechen váš majetek bude jen odrazem vnitřního štěstí. Cestováním vyspějete. A to nemyslím jen fyzicky, ale i mentálně, duchovně, emocionálně... Cestováním člověk vyspěje mnoha způsoby. Zatímco některé jsou na povrchu sotva vidět, některé další zatřesou se vším, čemu jste dosud věřili, a zcela zpřehází váš žebříček hodnot.

A to je neskutečný rozvoj, který může zažít každý z nás. Není pochyb o tom, že tak intenzivně inspirující prostředí z vás automaticky udělá tolerantnějšího, vřelejšího, laskavějšího člověka, který méně soudí, kritizuje a srdečněji přijímá ostatní. Takový osobní růst se dá srovnávat s dospíváním.

Objevíte nové kultury. Zažít kulturní šok je něco neskutečného. Dochází k tomu, když se vydáte někam, kde je to úplně jiné. Okamžitě rozpoznáte rozdíly a podobnosti mezi tímto a vaším běžným prostředím. Budete moci srovnávat. Zjistíte, že neexistuje správný a špatný způsob života. A že navzdory všem rozdílům, které si myslíte, že vidíte, jsme v jádru všichni stejní. A propojení. Pokud se vám video líbilo, dejte nám lajk.

Pokud jsme něco zapomněli, napište to do komentářů. Rádi je čteme a odpovídáme na otázky. A pokud chcete další TOP 10 videa, pusťte si náš playlist. A jestli znáte někoho, kdo chce cestovat, ale pořád váhá, pusťte mu tohle video jako další důvod. Cestování vás toho spoustu naučí. O vás, o světě okolo. Takže lajkovat, reagovat, sdílet.

Čau! Překlad: Mia_91 www.videacesky.cz PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jj klasika americti k****i si koupi v trafice mapu a pak reknou ze cestovani je nejlepsi xD nj ale na cestovani musis mit hodne penez.. jen do japonska na tyden aspon 100k+ + nepocitam cestovani (letenky apod..) .. pak je lepsi pred delsi cestou vyoperovat slepak a uprava zubu.. nekde v p****i kde nic neni to pujde tezko.. ano svet je velkej, ale na celkem velke rozloze nic neni.. v sude po svete se nedostanete .. napr. korea - za kimem :D vsude to neni bezpecne.. na cestovani vam nikdo pujcku neda.. a kdyz uz jo jak ji splatite bez prace.. kdyz furt budete cestovat? nijak dojedete a muzete jit rovnou pod most.. na sirak si zvyknete cestovanim :P

34

Odpovědět

Frajeři si udělali výlet do Mexika, kde si koupili velkou mapu něčeho, co neznají, a dělají ze sebe všeználky. To je na pěst. Hlavně ta výpovědní hodnota, která se vyrovná teen citátům na FB.

61

Odpovědět

Tohle je ta vysoka skola zivota :D ('nejvice se naucite cestovanim' ..sure)

80

Odpovědět

Nezbývá než souhlasit - sám jsem hodně cestoval :) takže sám vím.
Nicméně podotek - Mark Twain dokázal totéž říci jedinou větou :D

41

Odpovědět

Youtubery nesnášim.. lidi co nikdy nepracovali (tvorba jejich autistických videí neni reálná práce) kteří nemají hodnoty ale mají velký vliv na mládež. Naštěstí toho vlivu neumí ani využít, čehož zneužívají (bohudík) velké herní společnosti jako levnou reklamu. Ani nějak nechápu jak někdo může koukat na jejich videa které mají nápln sotva 1 a půl minuty ale kvůli reklamám jsou ty videa netažené odpadem nad 10 minut. Ale asi mi není 13 (věk jejich publika).

1112

Odpovědět

Zkus se podívat např. na Martina Rotu. Mimochodem videa na téhle stránce jsou z youtube a např. Vsauce, Veritasium, Smarter Every Day jsou také youtubeři ;)
Přijde mi to jako blbé házení mnoha různých lidí do jedné skupina a typické hodnocení podle nejhoršího v tom pytli ;)

158

Odpovědět

+Lasak_Politicky korektní drsnák s kuličkovkama na stěně. Jeho vědecký videa jsou dobrý ale jakmile řeší společnost tak mám chut blejt ale aspon nenatahuje obsah.

52

Odpovědět

+MorceMno hlavně mě vytáčí že nedokáže normálně promluvit, furt afektované vystupování a to i když mu řezali kus nohy v nemocnici. Hlavně říct že je hrozný jak mu zas budou něco řezat a nezapomenou zmínit sponozora kterej mu dal do nemocnice telefon. Good.

00

Odpovědět

Mám pocit, že většina lidí co tomu dala tak nízké hodnocení spíš jenom závidí :D Samozřejmě, je to nepopulární názor, nečekám pozitivní zpětnou reakci. Byly tady mnohem horší videa a dostaly lepší hodnocení. Tohle je průměrné video se zajímavou zprávou, ale špatně podané. Je to hrozně ploše udělané a fádní. Ale není to nic, co by si zasloužilo 37%.
Žil jsem teď nějakou dobu v USA a ve většině věcí mají pravdu. Ale pouze v bodech a ne těch kecech okolo. Myslím, že tohle video mělo vyjít až po nějaké době jejich případného působení tady na webu a ne hned jako první.
P.S. ten v šedé mikině je fakt ukecaný až hrůza

1218

Odpovědět

Sám cestuju, ale to video je s****a. I když jsou některé body pravdivé, způsob podání je tak hrozný, že jsem měl chuť se během sledování sám uškrtit.

201

Odpovědět

Cestoval jsem a dodnes krátkodobě cestuju, ale nesouhlasím, že je to nepopulární názor. Dost lidí dnes cestuju a asi to vnímá stejně, ale k videu... hudba v pozadí mi vadí a občas dost zasahuje do řeči mluvícího, dál je tam ten strašně ukecaný týpek v šedé mikině, kterému zřejmě ořízli některé body, a tak si je tam musel říct v součásti jiného bodu asi. Co se týče obsahu, tak nesouhlasím, protože si nemyslím, že cestování je ten důvod, a že tím cestováním se toho člověk naučí nejvíc. Možností jak těch bodů dosáhnout je plno a zároveň i dle mého jednodušších. Navíc mi vadí jak mluví o tom, jak mluví o nesdílení věcí a přitom vlastně na to mají postavený kanál... na sdílení věcí z cestování. (To že nejdřív řekne wow a vyfotí to až po tom "Wow" není o nic ušlechtilejší)
Na závěr si fakt nemyslím, že jde o závist, jenom tenhle web nesouhlasí s tím, co říkají a jakým způsobem podali to co řekli.

30

Odpovědět

Cestování Vás naučí skromnosti, třeba si já od té doby co jsem viděl děti v Bangladéši které si vystačí jen s hrstí rýže denně dávám na vlasy jen půlku tuby gelu než předtím. To jsem, ale moudrý a vyspělý světák co?
Ne kámo jsi jen pozérská pokrytecká b***a.

313

Odpovědět

Vsadím se, že ta parta by dokázala i vykonání potřeby na toaletě popsat jako "osvobozující zážitek, který vás nepopsatelně úžasně fyzicky i duševně uvolní"...

341

Odpovědět

Dlouho jsem neviděl video, kde by byli všichni zúčastnění totálně na pěst.

181

Odpovědět

Omlouvám se za ty blbosti, co tu píšu. Máma mi říkala, že jestli toho nenechám a neomluvim se, vypne mi internet...

40

Odpovědět

Kdyby to bylo trochu jinak podané, asi by to mělo větší účinek. Navíc se mi zdálo že některé body jsou prostě to samé nebo že nemají hlavu a patu + ten chlápek v šedé mikině je děsně ukecaný. A to že to natáhli o další minutu a půl aby to mělo přes 10 minut je jen třešnička.

21