Ed Byrne o Star Treku

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:482
Počet zobrazení:5 223
V tomto krátkém klipu z nejnovějšího vystoupení Eda Byrnea si ukážeme, že tento komik pouze nevypadá jako nerd, ale opravdu jím je. Poslechneme si od něj vyprávění o Star Treku a o jeho setkání s Paulem Winfieldem, který si v jednom startrekovském filmu zahrál.

Přepis titulků

Ve frontě na letišti stojím vedle herce, amerického charakterního herce Paula Winfielda. Veký černoch, dva metry vysoký. Vousy, trochu oplácaný obličej. Hrál ve spoustě věcech, shakespearovský herec a tak. Takže uznávané věci jako seriál Kořeny. Ale taky hrál policajta v Terminátorovi. A já ho poznal z filmu Star Trek II: Khanův hněv.

Kde hrál kapitána Terrella. Říká to něco nějakému nerdovi? Malý test: Kapitán Terrell byl kapitánem jaké lodi? - Reliance. - Reliance! Výborně! Kdo to byl? Paráda! A rovnou to vystřelil! Bum! Jsi vítězem i poraženým.

Záleží na pohledu. Podle mě vítěz. Ale bylo to příliš rychlý. Kapitán lodi Reliance. Velká žlutá loď na kolečkách. A v tom filmu... Padouch Khan dal Terrellovi do ucha věc, díky které ho mohl ovládat. A vyslal ho zabít kapitána Kirka. Aspoň jeho určitě znáte. Ale místo toho - věděl, že by to bylo špatné - obrátil fázer proti sobě a zabil se.

To je borec, sakra. Hrdinská smrt. Nabodnutí na vlastní meč. Pro svého kapitána. Respektivě jeho admirála. To bylo předtím, než byl degradován ve čtyřce. Což ty víš. Tohle... je prostě hrdinská smrt pro jeho postavu. Otočil jsem se na něj... A ano, měl jsem říct: "Nejste herec Paul Winfield? Viděl jsem vás v Mercury Theatre v roce 1972." "Bylo to skvostné!" Což jsem neřek. Řekl jsem: "Nehrál jste v Khanově hněvu?"

To je jako říct Stevenu Berkoffovi: "Byl jste skvělý v Policajtovi v Beverly Hills." Ani se na mě nepodíval. Zíral někam do prázdna a řek: "Ano." "Zemřel jsem, aby běloch mohl žít." To je drsný, co? V podstatě mě poslal někam. "Zemřel jste, aby běloch mohl žít..." Pokud můžu ještě trochu nerdit, první mezirasový polibek v americké televizi byl ve Star Treku.

Mezi Kirkem a Uhurou. Na jihu se proti tomu bouřili. To ukazuje, jaký byl Star Trek pokrokový seriál. Když se Martin Luther King dozvěděl, že představitelka Uhury chce odejít ze seriálu, osobně ji šel prosit, aby zůstala, protože byla pro černochy tak důležitá. Měli na palubě černošku, Rusáka, Japonce... později tam měli i zatracenýho Klingona. Je to utopická budoucnost, kde jsou všechny rasy a kultury spolu.

S tím vším v pozadí... "Zemřel jste, aby běloch mohl žít"? Vážně? Takhle to vnímáte? Ne že on je kapitán Kirk a vy jste nějakej trapák, co ani nebyl v seriálu?! Přesně to jsem neřekl. Dvoumetrovýmu naštvanýmu chlapovi vedle mě. Ve skutečnosti jsem řekl: "Hm." "Jsem si myslel." Překlad: Ninjer www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten chlap je dokonalej..

220

Odpovědět

omnihash: Já vím... ale on prostě říká "Reliance", to podle mě Ed Byrne trochu poplet, stane se ;)

190

Odpovědět

Loď se nejmenuje Reliance, ale Reliant
http://en.memory-alpha.org/wiki/USS_Reliant

180

Odpovědět

Ninjer: OK

180

Odpovědět

Ninjer: Líp bych to sám nevysvětlil. Podepisuji. :-)

181

Odpovědět

demence (hezký nick, mimochodem): Řekněme, že se má překládat tak, abys co nejvíce vystihl "styl" původního mluvčího v překladu... a pak už je to na překladateli a jeho citu, kde "ubere" (protože často musíš z lingvistických důvodů a v tomto případě i kvůli krácení titulků kvůli čitelnosti) a kde "přidá".

Když si poslechneš Eda Byrnea z pozice někoho, kdo rozumí angličtině, tak je tam jasně cítit jeho nespisovnost a inklinování ke slangu. Proto - kdyby byl Čech - je IMHO pravděpodobné, že by použil "Rusák" místo "Rus". Na druhou stranu se musí "přidat" obezřetně, tudíž "Japončík" nebo dokonce "n*****e" by už bylo zbytečné tlačení na pilu, které by neodpovídalo původní mluvě Eda Byrnea.

Dále tě můžu jen odkázat na nějakou literaturu, jestli chceš, líp to asi sám teď nevysvětlím.

181

Odpovědět

Star Trek je největší seriálový počin všech dob - sice občas někde vystrčí globalistické náznaky růžky ale je to pěkné - řekl bych že Voyager s Janevayovou a (hlavně) Sedmou z devíti je nejlepší Trek - a to mám vše od Star Treku - pakl (samozřejmě originálních) DVD filmů až po komletní seriály koštující 150 GB .... "Odvážně se vydejte tam, kde jste doposud nebyli"

180

Odpovědět

Valda: Tohle je hrozně moc o názoru. Navíc seriál vznikl už někdy v šedesátejch letech, tuším '66 a na tehdejší dobu to bylo něco neuvěřitelnýho. Představ si, že bys za komančů měl ve stodvacítce GPSku.

Takže původní nadšení ze Star Treku je myslím si logický. Ty lidi neměli ani pořádně s čím srovnávat a tohle bylo něco neuvěřitelnýho. Na dnešní dobu je Star Trek, řekněme, zastaralý. Ale to se není čemu divit. Za padesát let se budou lidi divit, jak jsme mohli jít do kina na Avatar. Nicméně je to, jak říkám, nestárnoucí klasika a téměř každej správnej "sci-fista" Star Trek minimálně někdy viděl. :)

JimiH: Titanic je ten samej případ - technicky zpracovaný perfektně, vizuálně taky, herecký výkony taky slušný. Příběh sám o sobě je čistá slaďárna... aby se smísily dvě tak odlišné třídy na té lodi nebylo možné, tudíž hlavní hrdinové se nikdy nemohli potkat a pokud, tak ne tak důvěrně. Pro mě je to romantická slátanina, jakých je v archivech tisíc a pár na vrch. Jsem schopnej uznat kvality toho filmu. Ale nikdy v životě z něj nebudu kdo ví jak odvařenej... to si raději pustím Hvězdný války... například. :)

A k tomu Vinetouovi - nejsem fanda westernů. Vinteou a Sedm statečných jsou asi jediný westerny, co znám. Proto sem napsal zrovna tenhle film. :D

180

Odpovědět

Muzu se zeptat proc je v prekladu napsany cernoska, Rusak a Japonec?
To jste nemohli normlane napsat Rus? Nebo jste mohli rovnou napsat n*****e, Rusak a Japoncik.

1912

Odpovědět

Dragon:

DS9 ti ze začatku může připadat nudná, ale po první řadě si ty postavy doslova zamiluješ, a o něco později to začne dostávat grády.

180

Odpovědět

Ed opět skvělý, šišlání nevadí. To je jako vyčítat Billu Baileymu, že hází vlasama nebo Moranovi, že kouří a pije na jevišti a promítá své přisprostlé kresbičky...

WDQ: Tolerance je potřeba. A Titanic je extratřída, i když chápu, že pro mnoho lidí to je jen slaďárna... Pro mě je to katastrofický film, který sice není tak syrový jako třeba Skleněné peklo, ale i tak je provedení špičkové... kam se hrabe Den poté nebo Poseidon... Jo a Vinnetoua mi zrovna jako western nikdy nepřišel... taková light verze westernu pro střední Evropu.... i když oproti Gojku Mitičovi je to ještě poklad...

180

Odpovědět

Tera: já doporučuji Babylon5. Osobně jsem sice DS9 neviděl, ale chystám se i na to, spolu s celým trekem :)

190

Odpovědět

WDQ: mám rád scifi občas se rád nadchnu pro něco co není, co možná nebude a čeho se rozhodně nedožiju, jenomže star trek ve mě nevzbuzuje tu radost,ale jen nudu a pro změnu nudu doplněnou o katastrofální scénář a herecké výkony, proto se divím té obrovské popularitě, kterou má, protože si nepřipadám jako úplně mimo člověk, který má vkus o 180 stupňů jinde než drtivá většina..

182

Odpovědět

Brrr Star Trek :-P Já jsem jedině Lucasův pes! Star Wars ftw! :))

195

Odpovědět

valda:
Star Trek, stejně tak Star Wars, Stargate... to všechno jsou futuristické sci-fi příběhy, které má někdo rád a někdo ne. Naprosto stejně se já ptám, v čem je tak super Titanic? Když řeknu, že je to sra*ka, mraky lidí na mě kouká jak na hejla. Každej má rád nějakej žánr a pro milovníky Sci-fi je Star Trek neumírající klasika stejně tak, jako pro milovníky westernů Vinetou nebo pro romantiky Hřísný tanec.

Nikdo ti nevysvětlí, co je na tom či onom žánru tak super. Nebo spíš vysvětlí, ale nikdy to nepochopíš, pokud tomu taky nepropadneš. Já osobně nedám na sci-fi dopustit, ale nemyslím si, že by to realista, romantik... pochopil. :)

190

Další