Období Sengoku: Bitva u OkehazamyExtra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:5 171

Válka Ónin roztrhala Japonsko na kousky, ale také nakopla období Sengoku (období válčících států), jednu z nejvýznamnějších částí japonské historie. V této první epizodě si přiblížíme střet mezi třemi klany. Klanem Oda, klanem Imagawa a klanem Macudaira.

Odkaz na video o samurajských faktech (s anglickými titulky) zde.

Poznámka: Ve videu je zmínka o Hlavě XXII. Jde ale o malou chybu. Hlava XXII je situace (původem kniha), ze které není, za použití logiky, žádné východisko. Situace popsaná ve videu je Mortonova vidlička, tedy situace, kdy máte na výběr dvě možnosti, ale obě jsou pro vás stejně špatné.

Přepis titulků

Období Sengoku. Období válčících států. Čas samurajů. Čas sebeobětování, statečnosti a zrady. Doba, kdy se osud velkých klanů mohl rázem změnit a rolníci mohli povstat a stát se regenty Japonska. Čas plný osobností, jako je Mijamoto Musaši, Oda Nobunaga, Hatori Hanzo a samozřejmě Tokugawa Iejasu.

Jména, která žijí v naší kultuře i dnes. Je to jedno z nejdůležitějších období Japonska a bude to téma dalších videí. V roce 1467, pár desetiletí předtím, než Kolumbus narazil na pobřeží Baham, a patnáct let poté, co bylo světlo Říma naposledy uhašeno pádem Konstantinopole, se Japonsko ponořilo do občanské války.

Tato válka – Ónin – se rozpoutala po celém Japonsku. Začalo to dynastickým sporem mezi dvěma velkými klany. Hosokawa a Imana. Ale brzy se to vymklo kontrole, což zničilo oba tyto klany a rozbilo jakékoli zdání japonské jednoty. Jak padl ústřední orgán, tak místní válečníci, zvaní daimjóové, bojovali o jakoukoliv část území, kterou mohli ovládnout, čímž rozdělili Japonsko do sta znesvářených panství a uvrhli celou zemi do chaosu a sta let nepřetržité války.

Ale my si vybereme provincii Mikawa, domov Macudairů, v roce 1548. Tato provincie a tento region jsou pro náš příběh klíčové, protože Kjóto, tehdy hlavní město Japonska a tradičně domov císaře a šóguna, je jen kousek odsud. A ten, kdo ovládá šóguna, alespoň teoreticky, ovládá Japonsko. Ale v Mikawě jsou Macudairové obklopeni dvěma většími, mnohem mocnějšími klany.

Ody na západě a Imagawy na východě. Bylo jen otázkou času, kdy jeden z těchto větších klanů napadne Macudairy a bude si nárokovat jejich území v tomto věku "moc znamená právo". Tím rokem je 1548. Jednotky Ody začnou pochodovat na území Macudairů. Jejich obrana se zhroutí. Bez pomoci jsou Macudairové ztraceni, takže se hlava klanu Macudairů obrátí na Imagawy. Žádá je o spojenectví, o pomoc při obraně jeho země, ale aliance nebude zadarmo.

Klan Imagawa nabídne pomoc, ale pouze pokud jim pošle svého nejstaršího syna jako rukojmí. Hlava rodiny Macudairů nemá příliš na výběr, a tak souhlasí. Ale jak jeho sluhové berou jeho syna na území Imagawů, jsou přepadeni. Někdo dal Odovi typ. Chlapec je unesen a odvezen do země Oda. Oda napsal Macudairům, že pokud nechtějí zradit a ukončit alianci s Imagawy, tak zabijí chlapce. A tady hlava Macudairů předvádí jeden z nejskvělejších manévrů období Sengoku.

Nevím, jestli to byla skvělá lest, nebo to dělal ze stoického samurajského siláctví, ale i tak. Brilantní. Odepisuje jim a říká jim něco jako: "Zabte mého syna. Tím ukážete Imagawům, jak moc jsem oddaný naší alianci." Taková Hlava XXII. "Nezabijte mého syna, vyhraji. Zabijte mého syna, vyhraji víc." A že to fungovalo!

Oda chlapce nezabije. Ve skutečnosti nemají páru, co teď s ním. A tak trčí několik let v místním chrámu. Ve světě, kde jsou rukojmí poráženi nalevo i napravo, tomuto chlapci se nic nestane, dokud Oda nedostane alespoň malou šanci ho přeci jen trochu využít. Stará hlava Odů zemřela a jejich síly jsou trochu zmatené. Imagawové vidí svou příležitost a oblehnou hrad, ve kterém je nová hlava klanu Oda, zatímco je poměrně nebráněn. Pak nabídnou Odovi dohodu: "Necháme tě žít, pokud nám vydáš obléhaný hrad a propustíš před lety uneseného chlapce Macudairů."

Oda přistoupil na dohodu protože: "No, neber to!" Hlava klanu Macudaira také nedávno zemřela, čímž se tento chlapec stal, alespoň jménem, novým vůdcem klanu. Imagawové ho mají jako rukojmího a pojistku, že Macudairové zůstanou na jejich straně. A možná ho mohou vychovat jako věrného spojence Imagawů, než se vrátí domů ve věku 15 let.

V roce 1556 je chlapec nyní podle měřítek doby oficiálně mužem, a tak se vrací do Mikawy vládnout právoplatně provincii. Spojenectví s Imagawy jde dobře. Oda pociťuje tlak kombinovaných sil Macudairů a Imagawů. A teď je čas, aby tento puberťácký daimjó sám vzal meč a vedl síly Macudairů. Rychle dokazuje své válečné schopnosti, když se přežene přes zemi Oda a zničí hradiště podél hranic. Ale i když jeho armáda vyvěšuje vlajku Macudairů nad těmito hradišti, síly Imagawy si vedou ještě lépe, když převálcovávají zemi Oda.

Konec je blízko. Jednotky Imagawů pochodují k poslednímu velkému hradu Ody, zničí svého posledního největšího rivala a vyrazí na Kjóto s loajálním Macudairou po svém boku. Síly Imagawů odpočívají v rokli, paří, oslabují a sbírají síly na konečné obléhání tohoto hradu. Macudairové se utábořili na pohraniční pevnosti, kterou nedávno obsadili.

Mezitím poslední ze sil Ody jsou ve svém hradu. Připravují se na poslední zoufalou obranu, ale jejich vůdce, 26letý Oda Nobunaga, má jiné plány. Rádci mu radí, aby se schoval na hradě, nebo se vzdal bez boje, ale on jim řekne: "Vážně se chcete celý život modlit za dlouhověkost? Zrodili jsme se, abychom zemřeli! Kdo je se mnou, přijďte ráno na bojiště. A kdo ne, zůstaňte na místě a sledujte, jak to vyhraji."

Ví, že obrana hradu mu přinese možná ještě pár dní, ale nemá zájem prohrávat pomaleji. Raději vsadí na vítězství tisíc ku jedné. A tak shromáždí pár stovek mužů ze svého hradu a vydá se vstříc silám Imagawů, armádě s desítkami tisíc vojáků. Jak se řítí venkovem, shromažďuje muže do svého praporu a nabírá sílu o přibližně 2500 duších, které se nebojí zemřít na jeho sebevražedné misi.

Jeho informační síť je stále dobrá. A ví, že síly Imagawů odpočívají v rokli. A navíc je to rokle, kterou dobře zná ze svého dětství. Má plán. Možná je zoufalý, možná i zbrklý, ale je to plán. Nemá v úmyslu útočit na kopí svých nepřátel jen proto, aby zemřel se ctí. U rokle, kde jeho nepřátelé odpočívají, udělá Oda Nobunaga něco, co vypadá jako šílenství s jeho silou 2500 čelící armádě 25 000.

Rozdělí své muže. Ale hraje, aby vyhrál, a ví, že má jen jednu šanci. Tak pošle divizi 500 mužů do opevněného chrámu na nedalekém kopci. Těchto 500 mužů tam nejde bojovat, ale spíše vytvořit falešnou armádu. Berou vlajky a prapory a dávají je na kopec, aby si muži v rokli mysleli, že celá jednotka Nobunagy zaujala obrannou pozici. Není to hrozba, které se bát.

Je to jen jedno hradiště k obsazení. Ale Oda Nobunaga má jiný plán. Ví, jak se proplížit kolem rokle a vejít do ní z místa, které Imagawy nenapadne. Když začal vést své síly kolem jejich tajné cesty, přišla bouře. Začíná pršet. Mraky a voda bičující větrem maskují jeho příchod. Nikdo v rokli je nevidí, dokud není pozdě. Muži v rokli pili. Někteří jsou ve stanech, mnozí se rozešli schovat před deštěm.

A když se rozestoupí mraky a přestane pršet, muži Ody Nobunagy vrazí do údolí. Je to chaos. Jsou to jatka. Nepřipravení a opilí muži se rozprchávají nebo padají na místě. Útok je tak náhlý, že si pán Imagawů ani neuvědomuje, že jde o útok. Myslí si, že hluk dělají rolníci v jeho armádě, takže se nehne od hry, kterou sleduje, dokud mu voják nevtrhne do stanu. Myslí, že jde o jeho muže, ale voják na něj zaútočí kopím.

Na poslední chvíli vytáhne katanu a rozsekne kopí vedví, ale pozdě! Přiběhne další muž a usekne mu hlavu. S takovým překvapením, takovou panikou a s naprostou ztrátou vedení se armáda Imagawů vypaří. Tisíce lidí je při útoku zabito, tisíce dalších se jen tiše vrací na své farmy zpět do zemí Imagawů. Ale tohle bylo všechno. Imagawové si mysleli, že s touto armádou pojedou až do Kjóta, a tak přišli všichni.

Oslabení Imagawové jsou zdechlinou pro své hladové sousedy. Všechny klany sestupují na jejich zem a rozdělují si ji mezi sebe. I jejich bývalí spojenci. Mladý vůdce Macudairů pochopil, kterým směrem vítr fouká. Když se díval, jak proudí síly Imagawů kolem jeho dobytého hradiště, rozhodl se, že je čas setkat se s mladým pánem Odou. Oda Nobunaga, snad kvůli svému nedostatku sil nebo kvůli chlapci Macudairů a jeho štěstí na vyhýbání se smrti, se s ním dohodl, než aby úplně porazil jeho síly, jak se to často poraženým během období Sengoku dělo.

Mladý vůdce Macudairy souhlasil, že nebude zrovna vazalem, ale spíše mladým společníkem, ať už se vydá s Nobunagou kamkoliv. Tento mladík, který bude jednou známý široko daleko. Tokugawa Iejasu. Přidejte s k nám v další epizodě, až začne Oda Nobunaga plánovat pochod na Kjóto. A tento mladík přetvoří Macudairy na hrozivý klan Tokugawa.

A chcete-li víc samurajských faktů, mrkněte na video od přátel AllTimeNumbers. Nashle příště. Překlad: Karolína I. www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sengoku Jidai? Tady to má někdo rád na t... ehm... je masochista. ;)

Přiznám se, že tuhle sérii jsem zkoukl tak 10x a vždycky v tom mám brajgl. Tak snad tentokrát to s českými titulky bude lepší. :)

51

Odpovědět

Ta Hlava22 neměla chybu :) Perfektní video

70