Obrana proti zbrani zezaduFunker Tactical

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:6 651

V minulé epizodě poradil Ryan Hoover pár tipů, jak se vypořádat s útočníky se střelnou zbraní.

V té dnešní je ukázka z jeho DVD "Obrana proti zbrani", kde se zaměří na specifickou situaci - když vám útočník míří na záda.

Přepis titulků

Ohrožování zbraní zezadu. Toto je jedna kapitola z DVD "Obrana proti zbrani" od Ryana Hoovera. Nestačí jen zhlédnout toto video. Nic nenahradí fyzický trénink. Je potřeba si to vyzkoušet na vlastní pěst a zapotit se. Principy jsou stejné. Dotýká se mě zbraní. Podívám se, abych se ujistil, že nic nemá v druhé ruce.

Nevím, co má za mnou, může to být zbraň, nůž, klacek, lahev nebo jenom jeho prsty. Chci se ujistit, že nemá zbraň ve volné ruce. Pokud se začnu bránit a on bude mít zbraň tady, tak mám problém, v takovém případě bych chtěl udělat něco jinýho. Rychle jsem se podíval a uviděl, že tu ruku má volnou. Odchýlení, kontrola, útok, odchod. Ruce, tělo, nohy.

Nejdříve pohyb rukou. Jako kdybych si čistil nohu. Potom pohyb tělem. Pohnu ramenem, jako kdybych s ním chtěl mluvit. Nohou jsem zatím nepohnul, nohou pohnu nakonec. Když pohnu nohou, pohnu i tělem. Je to ten nejpomalejší pohyb. Všimněte si, že nejdu po jeho prstu na spoušti. Nesnažím se zabránit Andremu ve výstřelu. Snažím se zabránit tomu, aby Andre viděl můj pohyb a pak na něj zareagoval.

Když se budu soustředit na spoušť, tak nikdy nevyhraju. Soustředím se na moment, kdy si všimne, že se pokouším bránit a dojde mu, že musí zareagovat. Čím větší pohyby budu dělat, tím rychleji se vše odehraje. Ruce, tělo, nohy. Začínám s odchýlením. Natočím svoje tělo tak, aby protivník neměl moc míst, kam mě může zasáhnout.

Teď musím pohnout nohou, protože Andre stáhne ruku k sobě, řešili jsme to ve videu s Bradem. Bude chtít mít zbraň u sebe, pokud nehnu nohou a zkusím chytit zápěstí, tak se mi to nepovede. Takže jakmile budu mimo směr střely, tak pohnu nohou. Chci nabourat do Andreje. Chci kontrolovat oběma rukama. Dostat se co nejlépe k ramenu a zápěstí. Zatímco se budu nabourávat do něj, pokusím se zároveň s tím udeřit kolenem.

Mířím na rozkrok, případně ještě jednou kopnu. Potom přejdu na princip želízek, u zápěstí mu nenechám žádný prostor, zamknu ho. Andre je větší a silnější než já, bude sebou tahat, pokud mu u zápěstí nechám místo, tak získá zbraň zpátky. Když zatáhne teď, tak mě bude tahat po okolí, ale zbraň nedostane. Může ji jedině pustit, což je pravděpodobný.

Odchýlení, kontrola, útok. Pro odejmutí zbraně nakloním rameno dopředu, díky tomu se k němu nemusím otáčet tělem, a on si pak zezadu nevezme zbraň. Nakloněním ramene dopředu můžu nadále vidět, co se děje, můžu začít s protiútokem. Malíček mám nahoře a chytnu zbraň. Zbraní mu ohnu prsty, neřeším jeho prst na spoušti, seberu ji.

Protiútok, udělám si prostor, mizím pryč. V tradiční Krav Maga bych po odchýlení natáhl ruku co nejdál, pohnul nohou a rukou bych sjel k jeho zápěstí. Místo kolene bych ve stejné chvíli použil loket. S tímhle bývá problém, že při stresu... skoro vždy, jdou lidi hned po zápěstí. Pokud půjdu hned po zápěstí a Andre stáhne ruku, tak nezískám nic.

Tenhle problém vyřeším tím, že se nabourám oběma rukama. Když Andre bude tahat se zbraní, může ji tahat ke mně, za sebe, já mám obě ruce zapřené na něm. Stejně tak používám obě ruce tady nebo tady. Zároveň protiútok kopem do rozkroku. Když se brání, tak loktem. Ohrožování zbraní zezadu, dotyk, pohyb k němu. Pokud se chci pohnout od něj, tedy mimo Andreho loket, odchýlím, čistím nohu, kontroluju pod jeho ramenem a zápěstím, narazím ramenem jako ve wrestlingu.

Když jsem mimo, tak chci do téhle mezery praštit hlavou. Chci hlavou zasáhnout čelist, krk, klíční kost nebo cokoliv jiného. Jdu mimo loket, od něj, odchýlím směr, dostávám to pod kontrolu, udeřím. Udeřím hlavou, kolenem, kopem, přeberu zbraň a začnu útočit rukou. Pokračuju v napadání, udělám si prostor, mizím pryč. Tradiční Krav Maga používá natažení ruky i z druhé strany. Stažení k zápěstí, loket shora.

Naše změna od stažení jedné ruky je použití obou rukou na rameno a zápěstí. Hlavička, protiútok, odchod. Zbraň zezadu, dotyk. Markst www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tyhle videa mi vždycky přišly trochu vtipný. A vůbec celý obranný techniky taky, když ti ten druhej vždycky nahrává a čeká, než provedeš nějakej chvat, to se to pak hezky vysvětluje a ukazuje, jak to perfektně funguje. :-) Upřímně, chtěl bych vidět tohohle týpka jestli by se ve skutečnosti vůbec dokázal ubránit.

48

Odpovědět

Tak zrovna krav maga byla vymyšlena izraelskými ozbrojenými silami, u těch bych nečekal, že by si mohly dovolit ztrácet čas neúčinným divadlem. Samozřejmě instruktážní video na youtube je nahrané, jak by taky mohlo nebýt, a všechno je v něm tak nějak jednodušší, než v realitě. Ale to platí, i když je to video o tom, jak upéct koláč.

30

Odpovědět

+komunardKrav Maga byla vymyšlena slovenským židem na konci třicátých let. Její autor byl veliký sportovec(box, zápas, atletika, plavání atd.), který ji vymyslel tak, aby ji byli schopni používat jeho nesportovní a fyzicky slabí kamarádi proti útokům antisemitských a fašistických bojůvek, které v Bratislavě zcela bez skrupulí napadali židy a své odpůrce prakticky pokaždé, když je potkali. Tenhle původ je důvodem, proč je tak účinná.

10

Odpovědět

+JaPzaujímavé

00

Odpovědět

+komunardSouhlas. Nehledě na výhodu překvapení, kdy útočník, očekávající překvapení oběti je sám překvapen.. Taky jde o rychlost a preciznost pohybu - svalová paměť a technika, která je ideálně dobře natrénována.

00

Odpovědět

Doporucuji navstivit jakykoliv trening bojoveho umeni a zacit tam urazet Sifua, zda se pak uprimne ubranis, jak popisujes.

30

Odpovědět

+WDTři roky jsem dělal karate. Není to moc, ale přibližně chápu, jak fungujou techniky a fyziologie člověka. S mistrem jsem několikrát trénoval a co jsem se naučil je, že ve skutečnosti (v karate je to kumite) je hodně těžký se ubránit, když nevíš jak se druhej člověk zachová. Mně osobně to prostě nepřijde tak účinný, jak to vypadá, tak se hned neurážej, jen proto, že mi přijde že marníš čas. :D

02

Odpovědět

Hrozne, ale hrozne zalezi na situaci, a jak si toho daneho cloveka ohodnotite, a pokud Vam to za konfrontaci stoji. Leta trenuji v ramci EWTO WingTsun a muzu rict, ze pokud by chtel jen penize, mobil nebo auto a byl jsem sam (bez manzelky deti atd), tak mu to dam. Proc taky ne, kdyz ho pak policie dopadne a mne o nic nejde. Ale zrovna pred par dny jsem v Praze pri pulnocnim vraceni z kina s manzelkou narazil na particku grazlu, co chtela vic nez jen penize a mobil. Delali narazky na manzelku, ze mne podriznou a s ni si uziji atd. Proste docela se to vyhrotilo. Pro mne nastesti meli jen noze a neumeli s nimi zachazet a ja pri sobe nosim (hlavne v noci) teleskop, takze se to dalo zvladnout.

Vetsina z Vas ma pravdu v tom, ze nema cenu bojovat za materialni veci, ale za lidi uz je znacny rozdil. Nebo za veci na kterych Vam zalezi.

161

Odpovědět

strašne rasistické video :D vždy ten kto drží zbraň a ohrozuje ostatných musí byť černoch :D

71

Odpovědět

Ono se obecne stejne doporucuje dat zlodejovi co chce .... Branit se jen pokud clovek neco podobnyho trenuje uz nekolik let, Je tady velka sance ze pri obrane udelate neco spatne a donutite zlodeje vystrelit (i kdyz on by to nikdy neudelal - zmacknete mu spoust vy atd ...)

71

Odpovědět

jop, tohle je absolutní p******a... kdyby mě chtěl zabít, tak to už udělá = chce něco jinýho... člověk může trénovat jak chce, pokud má aspoň půlku mozku v hlavě, tak mu dá co chce a pokusí se to vyřešit jinak

11

Odpovědět

On to v těch videích, co tu byla dříve, párkrát řekl i ten chlápek. Jen to nepovažuje za nutné opakovat v každém videu. Doufám, že má pravdu.

70

Odpovědět

ten černoch občas vypadal, že mu při těch kopech moc nevěří

50