Obrana proti střelné zbraniFunker Tactical

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:116
Počet zobrazení:6 131

V předchozím videu Jak přežít přepadení v autě? někteří nevěřili, že by útočník se zbraní šel k autu takhle blízko. Následovalo proto video, které takovou myšlenku vyvrátilo Jak přemýšlí zloděj?, ve kterém někdo vtipně podotkl, zda by raději Ryan neměl poradit ostatním, jak se proti zbrani bránit, namísto říkat zlodějům, proč chodí blízko k oběti a proč je to chyba. Proto je tu další video, tentokrát o obraně proti střelné zbrani.

Přepis titulků

Obrana proti zbrani Odchýlení / Útok / Odchod Já jsem Ryan z Fit-to-Fight v další epizodě Funker Tactical. Tentokrát se podíváme na obranu proti zbrani mířené zepředu, a na pár variací, když je například někdo s námi, nebo když útočník míří mimo střed našeho těla. Střed těla se může jinak jevit z dálky a jinak z blízka. V tomhle případě, kdy na mě namíří Brad a Raul je vedle mě, často uvidíte odchýlení do strany.

V takové situaci by byl problém ten, kdyby byla zbraň nabitá a on měl prst na spoušti, Raul by to nejspíš schytal. Abych tomu zabránil, tak zbraň vychýlím na druhou stranu. Udělám dvě věci, posunu zbraň, a zároveň natočím své lopatky tím, že posunu rameno dopředu. Dostanu se rychleji mimo směr střely. Když jsem mimo směr střely, tak chci dostat zbraň pod kontrolu, to provedu tak, že položím druhou ruku na zbraň.

Když už mám druhou ruku na zbrani, tak je Brad problém, ne zbraň. Teď mě zbraň neohrožuje. Už nevystřelí? Může, třeba už vystřelila, není to důležitý, protože jsem mimo směr střely. Je poloautomatická. Šance je, že po prvním výstřelu se znovu nenabije, proto si s tím tolik nelámu hlavu.

Teď už žádnou část svýho těla nenasměruju do směru střely. Jsem mimo směr, vychýlím zbraň, dostanu to pod kontrolu. Teď plánuju zaútočit, protože je tu se mnou Raul. Potom půjdu buď k Bradovi, nebo k Raulovi. Nechci ale udělat něco takovýdleho, že se ubráním a pak se posunu. Protože teď... Když se pokouším ochránit osobu, která je se mnou, Raul by to nepotřeboval, ale kdyby to byl někdo jiný, tak nemá smysl dělat hrdinu a pak se posunout.

V tomhle případě - odchýlit, dostat pod kontrolu, zaútočit, odejít. Odchýlím, a když to dostanu pod kontrolu, zaútočím. Převezmu situaci a půjdu k Bradovi, nebo k Raulovi, kterej je se mnou. Proč ho prostě nestřelíš? To je dobrá otázka. Například kvůli práci rukou. Problémy, které měl on, teď budu mít já.

Musím vložit zásobník, nabít, namířit. V okolí by mohlo bejt víc lidí. Pokud to nemám zmáklý, netrénuju to pořád dokola... Myslím, že rizika převažují výhody. Navíc ta zbraň není moje, nic o ní nevím, je jeho, nemusí bejt nabitá, nemusí bejt skutečná, třeba ji koupil někde za pár babek a bouchne mi v ruce. Pokud bych ji měl použít, raději bych s ní udeřil místo pěsti. Často vidíš lidi, který dělají obranu proti zbrani, že odchýlí, kopnou, potom udělají tohle a potom tamto, a tak dále.

U nás to ale neuvidíš, protože neplánuju tu zbraň použít. Neznám tu zbraň, není moje, ale jeho. Kdyby byla tvoje, tak bys měl zapracovat na svojí pozornosti. A při úderu zbraní nepočítáš s možností, že by ji mohl získat zpátky? Počítám a proto toho nechceme dělat hodně, chápeš? Jak víš, počáteční pohyb, když jsem tady, je odchýlení a jeden úder, pak odejdu. Nebo se k němu přiblížím a budu bojovat, jak bych bojoval normálně.

Jenže bouchám zbraní, takže ho musím zaneprázdnit, musím ho udržet v pohybu, potom je zbraň moje přilepšení. Nemám moc na vybranou, pokud zbraň neodhodím pryč, a pokud někdo v okolí bude s ním, tak nechci, aby ji sebral. Co je další část učení? Myslím tím, jestli se můžeš naučit víc o zbraních? Můžeme o zbraních vědět víc? Co bychom měli teď dělat? Lidi, který trénujou obranu proti zbrani, by jim měli rozumět. Pokud chodíš na trénink krav-maga, nebo máš svou tělocvičnu, nebo na trénink pěstních soubojů, cokoliv.

Děláš tyhle obrany proti zbrani, ale nevíš, jak zbraň funguje, tak bys měl sehnat kvalifikovanýho instruktora, a zjistit, jak zbraň funguje. To bych radil. Vidím často lidi, který dělají obranu proti zbrani, ale nikdy ze zbraně nevystřelili. Neví, jaký to je, jak to zní, jak zapáchá. Když Brad začne mířit, já to odchýlím a vystřelí to a nebudu znát ten zvuk a pocit, tak to bude problém.

Jsi na ten zvuk zvyklej? Žiju na jihu a vyrůstal jsem tam. Můj děda měl obchod se zbraněma. Ze zbraně jsem vystřelil tuším ve čtyrech letech. - Zmrde, dej mi prachy. - Jasně, v pohodě, prachy mám tady. Jakej je to pocit? Děláme to každej den. Hele, neřeším to.

Brada znám strašně dlouho. Pokud trénuješ co nejblíž realitě, často používáme cvičné náboje, nebo airsoftku, nebo cokoliv jiného, cokoliv, co tomu trochu zvedne laťku. To, že Brad přijde a začne nadávat, a podobný věci. Pokud tohle neděláš, netrénuješ ve skutečným prostředí, tak netrénuješ doopravdy. Samozřejmě je tu nějaká domluva. Děláme to, abychom se zlepšili.

Kdybychom skončili na asfaltu, tak s videama skončíme hodně rychle. Nechci ale, aby to bylo domluvený, abych řekl: "Brade, ty uděláš tohle, Raule, ty tamto." Protože takhle my neučíme a nechcem takhle učit naše žáky. A co si žáci vezmou z toho, že se to učí takhle? Doufám, že si z toho vezmou to, že je to na nich. Je na nich, kolik času věnují tréninkům, jak vážně trénink berou, jako vážně berou sebeobranu, a jak dbají na změny, které mohou nastat.

Nad ostatními věcmi nemá cenu přemejšlet, protože je nelze mít pod kontrolou. Jsem Ryan Hoover z Fit-to-Fight a Funker Tactical. Pokud se vám video líbilo, sdílejte ho, napište komentář, uvidíme se přiště. Markst www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dobré video, mám jen dvě připomínky. Čas 2:11 - Proč ho prostě nestřelíš? Nevím, jak to mají v americe, ale u nás, pokud mu seberete zbraň, on na vás přestane útočit, vy přesto vystřelíte, tak si asi půjdete sednout za vraždu.
Na druhou stranu, nepřipravit zbraň k výstřelu mi taky nepřijde úplně chytré. Co když znovu zaútočí, navíc vytáhne nůž?

31

Odpovědět

No vysvětluje tam, proč nevystřelí. Nezapomínej, že je tohle pouze demonstrace techniky, jak vzít zbraň, není to kompletní postup. Kdyby mu vzal zbraň v reálném konfliktu, tak ho s ní prostě bude mlátit, dokud se nepřestane hýbat. Právě kvůli případným nožům, nebo jiným zbraním je nutné útočníka zpacifikovat úplně. V takové situaci by ten nůž zřejmě nebyl schopen vytáhnout po první ráně kovovou zbraní do obličeje, natož po dvaceti, není pak třeba riskovat nefunkční zbraň..

30

Odpovědět

Vražda by to nejspíš vyloženě nebyla. Ale vybočení z nutný obrany ano. Hrálo by tam spoustu faktorů a dlouhé šetření co se mohlo a mělo udělat jinak. Každopádně trest by nebyl stejnej, jako když bys prostě někoho zavraždil.

00

Odpovědět

Kdyby na mě někdo mířil zbraní, tak se zeseru a všichni kolem mne také.

40

Odpovědět

Už na vás někdo někdy vytáhl zbraň? Na mě jo, a můžete mít nastudované jaké videa chcete, můžete přečíst miliony knížek, a vidět miliardu videí o tom, jak odzbrojit útočníka, ale když se před vás postaví člověk, který nemá co ztratit, a je ochotný vás zastřelit kvůli sto korunám, tak mi věřte, že jediné na co se zmůžete je to, že ustoupíte o trochu dál, a pomalu vytáhnete peněženku, a když se nepočuráte strachy, tak mu ty peníze s radostí dáte, jen aby odešel.
Je jednoduché vidět videa, snažit se něco natrénovat s kamarádem, ale ten adrenalin - ta skutečnost, že můžete umřít a necháte po sobě malou dcerku je dost velký "spouštěč" k tomu, aby jste neudělali nic, když nemáte za sebou roky tréninku, jako tihle pánové.

253

Odpovědět

100% súhlas.

71

Odpovědět

niekto by nesuhlasil.. viem si predstavit, ze keby poznala take chvaty tak nema problem toho zasrana zlozit

https://www.youtube.com/watch?v=l0cBZHcP1UE

62

Odpovědět

Ono tyhle videa jsou spíš informativní, a ukazujou jak se některé techniky dělají, a v zásadě principy jakých se držet, když by se člověk náhodou pak chtěl opravdu ubránit.
To jestli a jak pak tu techniku dotyčná osoba použije už záleží na tom jak dlouho se tomu věnuje.
Tudíž je logické, že někdo kdo viděl jedno video a je přepaden spíš předá peněženku, na druhou stranu člověk co sebeobranu trénuje dvakrát týdně si to rád zkusí.

21

Odpovědět

Veľmi dobre vysvetlil prečo nepoužiť v takej situácii zbraň proti útočníkovi :)

130

Odpovědět

hode o krava maga je i na stream.cz

34

Odpovědět

OK... nejsou pistole náhodou konstruované tak, abych nemusel chodit k tomu druhému na dosah jeho ruky? :D

76

Odpovědět

Zloděj, feťák nebo takovýhle individua, ti chce ukázat, že má navrch a má nad tebou kontrolu, kdyby tě chtěl prostě jen zastřelit tak to udělá, jenže on chce peníze takže ti tu zbraň dá klidně mezi nohy jen abys veděl že ju má .

211

Odpovědět

Tak pokud je to profík, co tě jde oddělat, tak asi neuděláš nic. Při přepadení jde ale zločinec po tvém majetku. Pokud si od tebe chce vzít peneženku a mobil, tak od tebe nebude stát 10 metrů daleko.

171

Odpovědět

Stačí se podívat na video kde přesně na tuto otázku odpovídá http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/funker-tactical-jak-premysli-zlodej Máš to dokonce v Podobná videa hned pod videem.

00

Odpovědět

V Mythbusters zkoušeli jak dlouho trvá vytáhnout zbraň, odjistit a vystřelit. A ukázalo se, že člověk za stejnou dobu stihne uběhnout 5 metrů.

60

Odpovědět

Se snad kromě Coltu 1911 dneska žádné zbraně ,,neodjišťují,,...
Trénovaní střílí do vteřiny: https://youtu.be/6178WHWi1hs?t=29s

61

Odpovědět

+icksPři rychlosti běhu 15km/h to akorát těch 5 metrů za sekundu je.

12

Odpovědět

+icksTo máš skade takú blbosť :D Každá moderná zbraň ma poistku. Nie som si celkom istý pri revolveroch ale pištole, SMG, útočne pušky, guľomety všetko majú poistku.

35

Odpovědět

+icksTrénovaný člověk schopný nabít a střílet do vteřiny tě nepřepadne za pornokinem v temné detroitské uličce :-D

110

Odpovědět

+icksVšechny zbraně kromě revolverů mají pojistku. Dále je potřeba vzít v úvahu, že u nás musíš nosit zbraň skrytou. I když jdeš někoho přepadnout, tak budeš mít pistoli pod oblečením, v kapse, nebo tak něco. Takže vteřina na výstřel je opravdu hloupost. Jo, když máš na střelnici pouzdro neskryté a zbraň odjištěnou (což nevím jestli se může při akční střelbě), tak možná kolem vteřiny to bude, ale na ulici vážně ne.

25

Odpovědět

Bylo to přes 6 metrů a to v případě, kdy čekali na útočníka, až vyběhne. Pokud to nečekáš, tak asi těžko bleskově vytáhneš zbraň, kort když ji v ČR musíš nosit na místě, kde není z vnějšku vidět.

50

Odpovědět

+MaFFianCZTady je zas odborníků :-)
Glock a všechno modernější, předepjaté úderníky, pistole i s SA/DA vnějším kohoutem, případně různé DAO systémy atd. dávno vnější pojisku nemají, nebo její místo nahradil vypouštěč kohoutu. Staromilské pistole s vnější pojiskou jdou zajistit stejně jen s nataženým kohoutem - proto je žádný střelec nepoužívá. Výjimkou jsou někteří borci odvážlivci s SA pistolí s dlaňovou pojistkou - Colt 1911 a pod. .
Může-li někdo ozdrojovat tvrzení, že se někde na této planetě používá při nošení konvenční pojiska u krátké zbraně (o ty ve videu šlo), a nejde o systém Coltu 1911, tak hluboce smeknu. A odvolám :-)

33

Odpovědět

Viděl jsem dost dílu Walkera Texase Rangera, takže vím, že kop z otočky je zaručený lék na všechno.

601

Odpovědět

Ano, i na rakovinu.

381

Odpovědět

akurat zabudol povedat ze to nesmie byt revolver... v mythbusteroch skusali so zlym uchopom odfajcit prsty

http://www.youtube.com/watch?v=nucg5VAff4c&t=7m25s

21

Odpovědět

Ale on řekl, že kdo se chce bránit proti zbrani, musí o nich něco vědět, ono i tahle zbraň dokáže při špatném úchopu při výstřelu ublížit/pořezat

91

Odpovědět

prepáč ale ten ich pokus je riadne smiešny a nemá nič spoločné z realitou. Určite by to bolo bolestivé, pravdepodobne by ti to rukou pekne hodilo aj popálilo ťa ale určite ti to neodfajčí prsty :D

23

Odpovědět

Revolver ti může ublížit. Tam nikdy nechytat zbraň jako takovou.
Pistole ti neublíží (viz video), pokud ji nechytneš přes hlaveň. Nepořeže tě, nespálí tě a nepřijdeš o prsty pokud ji chytíš alespoň trochu silně (což asi v takové chvíli uděláš). Ale pokud někdo nikdy nebyl na střelnici a nevystřelil si, tak vidím problém v tom, že se po výstřelu lekneš a zbraň pustíš. V tom případě má útočník čas poodstoupit a přebít. Je to bez sluchátek docela šlupka a když ti někdo míří na hlavu a ty odkloníš vedle, tak celý ten zvukový efekt jde do ucha. To tě podle mě může i ochromit. Takže sice jeden výstřel, ale jak by to vypadalo potom, bůh ví.
https://youtu.be/KVtXPIjM3jQ

10

Odpovědět

Drunken style!

70