Gordon Ramsay vs. amatérský kuchař

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:311
Počet zobrazení:16 067

Jak byste obstáli v kuchařském souboji s Gordonem Ramseym? Měli byste strach, že vás znemožní? A co kdyby vás celou dobu navigoval a radil vám, i když byste ho nemohli při vaření sledovat. Amatérský kuchař Shane si to dnes zkusí na vlastní kůži.

Přepis titulků

Tohle je Shane. Mám patnáct minut, abych ho naučil, jak udělat ten nejlepší krabí koláček, aniž bych mu něco ukázal. Uslyší pouze to, co říkám. Na škále od jedné do deseti, jak špatný jsi? Docela špatný, řekl bych dvojka. Dobře, teď jsem znervózněl. Patnáct minut – tvůj čas začíná teď.

Jdeme na to. ZÁDY K ŠÉFKUCHAŘI Takže nejdřív vezmi kraba. - Dobře. - Dobře. Dej ho plochou částí dolů, takhle. - Přesně takhle. - Mám to. A potom dej svoje ruce pod to, palce na místo, na šestou hodinu a zatlač nahoru. A zvedni to nahoru.

Tomu se říká schránka A teď sundej ty velké nohy. Myslím, že jsem je sundal všechny. Dobře, nemá smysl plýtvat časem na malé nohy. Byli bychom tu celý den. Vezmi svoji utěrku a dej ji na to. Vezmi zadní část nože. A jemně naštípni klepeta.

To je otevře. Podívej, co se stane potom, ty je v podstatě rozevřeš, strčíš dovnitř prst a krásně vysuneš ten neuvěřitelný nuget z kraba. Krásné. Snažím se dostat ty nugety. - Máš ty nugety? - Nedaří se mi je dostat. Zkus...

Štípni ten konec. Oni jaksi štípou mě. Oni tě štípou? Shane, ten krab je mrtvý. - Zatlačil jsi dost na ten nůž? - Asi ne. Musíš se do toho pořádně opřít, jak říkáme u nás v Anglii. - Prosím. A ať to křupe. - Aha. A máš to. - Máš připraveného kraba, jo? - Ano, mám. Ještě že tak.

Takže začneme s paprikami. Jasně, takže, já... Vrch a spodek, jo? Jasně. Co mám udělat s tím krabem, Gordone? Dej ho zpátky do mísy a ukliď si linku. Dobře. - Shane... - Jo? ...jestli budeš pracovat čistě a hezky, vytvoříme úžasný krabí koláček. Když pracuješ v chaosu, chaos vytvoříš.

Jasně, vrch a spodek. Tvoje papriky. Vezmi nůž a krájej směrem dolů okolo, tak se zbavíme té hořké části uprostřed. Teď to perfektně rozkrájíme. Strana s kůžičkou je trochu tvrdá, tak ji dáme dolů. A teď krájej. Tajemství těchhle paprik je v tom, že musí být nadrobno. - Co považuješ za malé, Gordone?

- Řekl bych asi půl centimetru. - Neznám metrickou soustavu. - Neznáš? - Shane, žijeme ve 21. století. - Promiň. - Teď, jakmile jsi nakrájel... - Ano. - ...všechny papriky... - Ano. vezmi je a dej je do mísy. - Chápeš? - Jo, jsou v míse. Dobře. Tajemství je v tom, že jakmile se uvaří, tak v podstatě zmizí.

Takže se ujisti, že nejsou velké. - Dobře. - Teď vezmi krabí maso... - Mám ho. - ...a posyp jím papriky. Okořeníme to maso se solí a pepřem. Otevři vršek mlýnku na pepř, ať tam ten pepř hezky křupe. Sůl a potom vezmi citrón a nastrouhej tam kůru. - Teď... - Dobře, počkej, beru svoje struhadlo. - Prosím, drž tempo.

- Snažím se, jak můžu. Vezmi malý plátek z vršku citrónu a vytlač tam trochu šťávy. A teď vezmi vejce a ušlehej ho. Také ho okořeň – zase sůl a pepř. - Promiň, co mám dělat s tím vejcem? - Dej ho do mísy. - Aha. Celé vejce? - Celé vejce a šlehej. - Potom... - Aha, já ho musím ušlehat. - ...to přidej do té směsi, Shane... - Ano? ...zůstaň se mnou. - Čajová lžička hořčice.

- Čajová lžička hořčice. Čájová lžíce worcestrové omáčky. A potom, jenom trošku kajenského pepře. A teď, Shane, chci, aby ses nadechl z té mísy a ujistil se, že to voní hezky a příjmně. - Voní to. - A teď trošku ochutnej. Ochutnej koření, nemůžeme to dokořenit po vaření. Chutná to dobře, trošku pálivé, abych pravdu řekl. - Tak to má být, při vaření se to zjemní. - Dobře. A teď tu směs jemně posypej strouhankou.

Všechnu? - Ne, jemně posypej... - Dobře. - ...strouhankou směs. - Chápu. Shane, teď se snažíme strouhankou spojit ten krabí koláček. Vezmi plech s papírem a vykrajovátko a zatlač to krabí maso... - Tajemství tkví v tom, - Ano. že musíme vtlačit krabí maso do vykrajovátka. - Víš, čas je teď náš nepřítel.

- Vtlačuju. - Vtlač to tam. - Chápu. - Zapneme pánev a umyjeme si ruce. - Umývám si ruce. Teď jsi minutku odváděl skvělou práci, skvělou práci. Teď je dáme do pánve. - Zvyš teplotu u pánve na střední. - Střední teplota. Osmdesát stupňů. Až se to zahřeje, velice opatrně odstraň vykrajovátka z krabího koláčku. A teď máš dva dokonale kulaté krabí koláčky.

Skvělé. Gordone, moje, moje... krabí koláčky nejsou úplně kulaté, spíš deformované. - Shane... - Ano? ...zaprvé, neviň ty nástroje, postav se k tomu jako chlap. Dal jsem ti perfektní sadu vykrajovátek, takže pokud nejsou perfektně udělaná, něco jsi podělal. Stlačíš je dolů, dáš do toho nějaké úsilí a energii do toho koláčku a vytvaruješ to. - Dobře. - Chápeš? Ano, chápu.

- Dobře, teď začneme vařit. - Jasně. Dej do pánve čajovou lžičku olivového oleje, Párkrát ji nakloň. A potom si vem svoji obracečku a dej ji pod koláček, zvedni ho, pěkně opatrně. Dobře. Dobře, skvělé je, že na těch koláčcích nepůjde vidět žádná paprika, - protože jsi je dobře nakrájel. - Když jsou dobře nakrájené. - ani si jich nevšimneš.

- To je to tajemství. Dej je do pánve, první půjde na dvanáctou hodinu. Teď jde o to, aby ty koláčky dostaly nějakou barvu. - Cože? - Aby dostaly barvu. - Aha, barvu. - Bez barvy není chuť. - Aha, chápu. - Dej tam druhý, na šestou hodinu. Šestá hodina, je to tam. Dobře, super. Teď se přesuneme k dresinku. - Toto bude zajímavé.

Vezmi si... - Já... Vezmi si majonézu. - Majonézu. - Přidej kapary, jednu polévkovou lžíci kaparů. Jednu čajovou lžíci hořčice do majonézy. - Vezmi si svou nakrájenou červenou cibuli. - Nemám ji nakrájenou. - Budu si ji muset nakrájet sám. - Tady máš, vezmi si trochu mé. Tady máš. - Děkuji. - Úžasné. Teď jemně zatřes s koláčky a teď...

- Třesu. - Vezmi si lžíci a všechno to promíchej. Vezmi si druhou půlku svého citrónu a vymáčkni tam tu šťávu. A potom hrubě nakrájej estragon a přidej ho do remulády. Estragon je co? Co je estragon? - Chceš ochutnat? - Ne, vidím ho. - Hezké dlouhé snítky. - Jo. Teď salát... Vezmi si ředkvičku, jo?

Nasyp ji tam po plátcích. Ochutíme salát citrónovou šťávou a trochou oleje. Musíme ten salát ochutit jen velice lehce, ano? Sůl, pepř, stíháš? - Stíhám, přidávám pepř. - Skvělé. Pak vezmeme obracečku a začneme otáčet koláčky. - Otáčet? - Otoč je, opatrně. Dej svoji ruku na ten na dvanácté.

Pozorně poslouchej, obracečku pod to a otoč to. - Otočit to. - Krásné, otočit to. - Okay. - Dobře. Vypadá to dobře. Jsi připraven na tu nejlepší část? - Jasně. - Tou je úprava talíře. Vezmi si salátový dresink a jemně s ním házej. Teď ten salát přesuneme na talíř.

Udělej z toho salátu takovou jakoby růži na talíři. - Promiň, já... - Růži. - Růži. - Vzpomínáš, kdy jsi naposled koupil růže? - Jo. - Tak vidíš. - Představ si tu růži... - Z toho salátu? - Ano, děláme ze salátu zahradu na talíři. - Zahradu... - Čerstvou, lahodnou zahradu. - Dobře. - Vezmi citrón.

- Talíř na prkýnko a na talíř salát. Jemně nastrouhej nad salátem aroma citrónu. Vezmi remuládu a lžící... ji dej na šestou hodinu svého talíře a pak ji tou lžící projeď. Aby to vypadalo jako krásná šmouha na talíři. - Jemně vytáhni svoje krabí koláčky. - Dobře. A polož je na talíř přesně takhle. - Opatrně dokončíme citrónovou šťávou.

- Přidávám koláčky k remuládě. A potom bych chtěl, aby byl ten talíř bez poskvrnky. A máme to. A takto vyrobíme skvělé krabí koláčky se skvělou remuládou a voňavým salátem, který jako bychom zrovna natrhali. Shane, máš hotovo? - Mám, jsem připravený. - Až napočítám do tří, tak se otoč. - A ukaž mi to. - Dobře. Jedna...

dva... tři. Ty krávo. Shane, tobě to spadlo na zem? - Nespadlo! - Bože můj! Udělal jsem všechno, co jsi chtěl. To vypadá líp, chci sníst tamto. Bože!

Shane! - Promiň, Gordone. - To je průser. Dobře. Nejsem si jistý, jestli je to propečené, ale doufám, že to bude v pohodě. Shane. Vypadá to jako večeře pro psa. Moc mě to mrzí. Ochucené je to dobře, ale vypadá to otřesně.

Gordone, myslíš, že jsem uspěl? Ne. Ne. Vím, že to bylo těžké a žes měl kraba v ruce poprvé, ale byl jsi hroznej. Slib mi, že se budeš dál snažit. Povzbudi jsi mě. Budu se dál snažit, slibuju. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nudaaa

Ohh, i do it all the time, so i do it very fast, look at me LOOK AT ME! I AM BETTER THEN YOU!

23

Odpovědět

Žijeme v 21. století :D :D

160

Odpovědět

It's fucking RAW!

70

Odpovědět

Takhle nějak bych dopadla taky :-D

81

Odpovědět

Serou mě ty nepřesný kuchařký názvy - jemně posip, špetku, ale jinak by se to dalo :D

60

Odpovědět

jj sipání sucks

300

Odpovědět

tohle bolelo :D

11

Odpovědět

Tohle bylo hodně hezké video :D Víc takových .... s manželkou jsme se dost zasmáli :)

173

Odpovědět

Pokud vás baví sledovat trpící amatérské kuchaře, tak vám můžu doporučit pořad Kolotoč v kuchyni. A než mi sem budete psát hejty - ano, je to od TV Barrandov. Ano, má to 15 % na ČSFD. A ano, moderátor vypadá jako tlustej Bohouš Sobotka. Ale je to děsná p***l a pokud máte náladu na úplně retardovanou zábavu, tak nic lepšího v telce nenajdete.

(EDIT: Platí pouze pro první řadu, která běžela v r. 2016, v tý nový už Sobotka není :-( )

40

Odpovědět

"I dont know metric" ... jako wtf =D

245

Odpovědět

Tak nezná metrickou míru. No a co? Kdyby ses narodil v Americe, tak taky pochybuju, že jí ovládáš.

152

Odpovědět

Tak tak, ve státech umí metrickou tak maximálně lidi z technických oborů, matematici, fyzikové, inženýři; ale i tak mají spoustu svých praštěných jednotek (odvozené, historické), kterých se drží, i když jsou na hony vzdálené SI.

60

Odpovědět

+Shadrisa jak probíhá v usa výuka matematiky bez metrické soustavy? :O

20

Odpovědět

+poison-angelJá předpokládám že na algebru, geometrii, stereometrii a další není metrické soustavy třeba, pokud se bavíme o užití matematiky k úlohám z reálného života (to už je pak spíše fyzika), s fahrenheity, mílemi, palci, lokty, yardy a já nevím čím si vystačí stejně dobře. Problém nastává u srovnání dat z veličin složitějšího rázu a jednotek, které např. rozměr využívají v odvození (mají pak široké množství vlastních jednotek, pro tlak místo Pa používají psf, psi). Ve výuce to nevadí nijak a jim ve státě teprve ne, když stejné jednotky používají všichni. V technice a její výuce na univerzitách (strojařina, stavařina, technologie), potažmo vědeckém světě (přírodní vědy) to už ale jistý problém představuje.
Prostě - to že mají jiné jednotky přece logicky neznamená, že u nich zákony fyziky či matematiky neplatí, jenom je chaos v globálním dorozumívání :D

70

Odpovědět

+ShadrisDíky moc za odpověď. Je vtipný, že jim asi naše soustava přijde stejně švihlá a nepřehledná jako mně ta jejich ;) Prostě věc zvyku.

00

Odpovědět

Část s vajíčkem bych přirovnal přesně k mému chápání receptů, když vařím! :D

640

Odpovědět

Můžeš být největší génius lidstva ve svém oboru, ale když to, co znáš, nedokážeš popsat ostatním, je to úúúplně k ničemu.
Ramsay by si měl vzít ponaučení, že do hlavy si vidí jen on sám a když řekne "udělej zahradu" a přitom tím myslí "natrhej listy salátu na malé kousky a pak je na sebe naskládej tak jako bys skládal okvětní plátky v růžový květ"; když naurčitě řekne "nakrájej papriku" a myslí tím "nakrájej papriku velmi najemno" a tuto informaci doplní až o dvě minuty později, když už s tím nejde nic dělat; když třikrát nebo čtyřikrát radí, aby něco poslepu "udělal takhle"; když se snaží ze směsi papriky, krabího masa a vlhké strouhanky udělat těsto a ani jednou se o tom nezmíní, pak může být nešťastný jen ze své neschopnosti se správně vyjádřit, vést a učit.

698

Odpovědět

Jop. Několikrát to promíchával, ale neřek půl slova. Na druhou stranu snad i ten druhej má hubu, tak když něco neví, tak se zeptá. Nedrží mu to u sebe, tak snad otevře hubu a řekne, že mu to nedrží a co má dělat.
Krab - obě strany plochý... se snad může zeptat, jestli "na záda?", nebo něco podobnýho. Krájení to samý - už mam moc dobře naučený, že když po mě někdo chce, abych něco nakrájel, tak se nesmim spokojit s "malý kousky". VŽDYCKY! Budou moc malý, nebo moc velký! Musí přesně říct tvar a rozměry (to co krájel byly kostičky tak 2-3 milimetry... neumí metrický? Ok, tak cca 1/10 palce (i kdybych netušil, jak je ta jednotka přesně velká, tak to prostě odhadnu podle palce)). Ale když ten druhej jen tupě odkejve, tak si pak taky nemůže moc stěžovat.

122

Odpovědět

Gorgone, jsi troll, nebo jsi jen nepochopil, že to video bylo točeno za účelem pobavení... nikoliv proto, aby se Gordon snažil Shanea za každou cenu co nejpřesněji instruovat? Tentokrát si vážně nejsem jistý a potřeboval bych asi nápovědu od diváků ze zdejšího publika. Palec dolů = troll; palec nahoru = autentický návštěvník VČ.

2234

Odpovědět

+BugHer0Já dávám palec nahoru za autentickej debilní komentář. Je jasný, že to Gordon takto říká naschvál.

51

Odpovědět

+BugHer0Shaneovi to zrejme v kuchyni moc nejde, ani s lepsimi instrukcemi by to nebyl zazrak. Presto souhlasim s Gorgonem, ze Ramsayho instrukce nejsou moc dobre. Proc to tedy dela? Aby byl Shane jeste nemoznejsi, nez by byl a nebo to vazne lepe neumi?

70

Odpovědět

+BugHer0Já myslím, že Gorgonův příspěvek byl k věci a velice inteligentní. Já však Ramsayho chápu - když se věnujete nějakému oboru, tak se vám dostane do krve jeho specifický jazyk - vaření, řemeslo, medicína atd. a výrazy, které vám přijdou jednoduché, ostatním přijdou nejednoznačné. Gorgonův příspěvek byl však až moc odsuzující - gastronomie je prostě vizuální obor a nemůžeš od člověka, co je celý život zvyklý své zkušenosti předávat vizuálně, aby je nyní 100% přenesl do mluveného slova. Nesouhlasím s BugHer0: video bylo velmi vtipné (zejména vajíčko) a určitě tak splnilo svůj účet, ale pokud by se Shaneovi povedlo uvařit skvělé jídlo, tak by mi to rovněž přišlo zajímavé a povedené.

10

Odpovědět

Víc Gordna prosím :)

271

Odpovědět

Chtělo by to, aby se pak oba koukali na to video a komentovali ho...

Jinak je to docela sranda :D. Prokrastinuju, tak se du kouknout na další díly.

70

Odpovědět

To vypadá jako sranda, klidně bych se zúčastnil.
Dopadlo by to pochopitelně ještě hůř.

194

Odpovědět

Očekávám další díl. :D Pobavilo. :D

402

Odpovědět

Video jsem doporučil na přeložení a hledal jsem i další díly, ale bohužel jsem nic nenašel. Jen nějakýho jinýho profi kuchaře, ale to neni takovej showman jako Gordon. Tak kdybyste někdo našli další díl dejte vědět

11
Další