Maďarská posedlost paprikouGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:8 542

Když se řekne Maďarsko, spoustě lidí se vybaví právě paprika, kterou najdete snad ve všech jídlech a která se prodává na každém rohu. Jak to s touto posedlostí je?

Přepis titulků

Tohle je Buda a tohle je Pešť. Dohromady tvoří Budapešť. Tohle je řeka Dunaj, tohle je paprika, tohle je obří parlament a tohle je paprika. Najdete tu obří výběr ovoce a... Proboha, zase paprika. Paprika... Ta paprika je všude! Za tím musí něco být.

POSEDLOST PAPRIKOU Tohle je paprička. Po nakrájení, vysušení a namletí vytvoří toto. Mletou papriku. V Maďarsku se vše točí kolem ní. Místní jí říkají rudé zlato a toto ostré koření najdete snad ve všem. V maďarském guláši, v kuřecím paprikáši i v plněném zelném listu.

Někde ji dokonce najdete vedle slánky. Hádejte, co najdete zde na Velké tržnici v Budapešti. Najdete tu papriky z celého Maďarska. Používáme ji snad v každém jídle. Je vynikající. Dokonce máme i muzeum a festival věnovaný paprice. - Opravdu? - Ano. Vítejte v muzeu Paprikamolnár.

Jmenuji se Anita Molnár a jsem historička přes papriku. Paprika je běžným maďarským kořením. Poprvé ji začali vyrábět před 200 lety v Szegedu. Je to koření, které jídlo obarví na červeno. My, Maďaři, jí možná používáme až moc, ale milujeme ji. Do Evropy ji dovezl Kolumbus. Původní mateřskou rostlinou musela být chilli paprička.

Lidé, kteří jí ochutnali, tvrdili, že se chutí podobá černému pepři. A ti, kteří si nemohl dovolit koupit velice drahý černý pepř, začali plody této rostliny používat jako náhražku. Avšak nyní ji nepoužívají pouze k jídlu. Je to tak, Petere? Ano, máme tu i paprikové mýdlo. To mýdlo obsahuje aroma z papriky. Ale nepálí to, když se s ním myjete.

To není vše, mají i paprikový med, paprikovou pálinku, paprikovou čokoládu... Paprika je ve všem. Zpátky do kuchyně. Možná je to staré koření, ale najdete ho i na nejmodernějších menu. Paprika je jedním z nejzákladnějších koření Maďarska. Připravujeme spoustu tradičních jídel moderním způsobem. Používáme ji v gulášové polévce, kuřeti na paprice, sumci na paprice a ve většině jídel na denním menu.

Tak to ochutnáme. To je taková dobrota. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Čokoláda byla původně výhradně s chilli už u indiánů, tak co se tomu Američani diví. :)

30

Odpovědět

A bi, a bi, a bi maďara do hlavy a bi, a bi........

36

Odpovědět

No nevím, ale neposlali právě Maďaři telegram Slovákům ve znění: " Sejdeme se u Stalingradu?"

02

Odpovědět

"Chicken paprikash" není kuře na paprice, ale kuřecí paprikáš.

100

Odpovědět

Opraveno.

51

Odpovědět

To musí bejt pěkně hnusný

310

Odpovědět

+MorceProč? Na rozdíl od kuřete na paprice tam není mouka (ale navíc kmín a utřený česnek), takže není tolik práce se zahuštěním a následným procezením

61