Pár centimetrů tichaGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:140
Počet zobrazení:8 833

Ticho. Je to něco, co považujeme za samozřejmost, ale světě úplně tichých a přirozených míst existuje už jen velice málo. Gordon Hempton je mužem, který tato místa hledá. Jedno našel v Olympijském národním parku, ale není nikterak velké.

Přepis titulků

Toto je deštný prales v údolí Hoh. Je katedrálou. Mou katedrálou. Tento les je nejtišším místem v celých Spojených státech. Má jen 6,5 cm čtverečních. Mým cílem je ho uchovat. TICHO, MŮJ PŘÍTEL Jsem Gordon Hamton a jsem lovec zvuků.

Cestuji po světě a hledám postupně mizející zvuky. Včetně toho nejohroženějšího, což je naprosté ticho. Hlukové zátěži se téměř nedá uniknout. Celé toto údolí je nejtišší a nejméně hlukem znečištěné místo v celých Spojených státech mimo Aljašku. Nevím, zda ticho dokážu zachránit, ale můžu se o to pokusit. Bylo to před 12 lety, byl to Den země v roce 2005, kdy jsem se vydal do údolí Hoh.

Potřeboval jsem 5 kilometrů, abych unikl hluku z parkoviště. Rozhlížel jsem se a hledal, kudy bych se měl vydat. Našel jsem losí stezku a rozhodl se dát na ně. Milují ticho jako já. Dovedli mě přímo sem. Musíte skrz ten strom a mimo stromy. Tenhle kousek ticha si bráním. Jsem tu potichu a monitoruji hluk.

Když zaznamenám hluk, určím jeho zdroj, a poté jim pošlu dopis a prosím o spolupráci. Tento problém je urgentní. Do deseti let nejspíše žádná tichá místa nezbudou, pokud se do toho nevložíme. Když jsem začínal, nemyslel jsem si, že ticho během mého života zmizí. Pokud se tak stane, ticho zmizí a život divokých zvířat bude narušený. Nadace The One Square Inch of Silence se snaží u politiků prosadit, aby schválili zákon, který by z Olympijského národního parku udělal první světový park ticha, nad kterým by nelétala letadla.

Vše je možné. Země je tu a je nádherná. A pro mě začíná zde v údolí Hoh. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V létě jsem zažil totální ticho, v Albánských horách, ve výšce cca 2000 m. n. m., po bouřce. Žádné zvuky dopravy, žádná letadla, žádný zpěv ptáků, žádný vítr. Z toho ticha se mi rozpištělo v uších, děsivý pocit :)

20

Odpovědět

1:27 Elk není v americké angličtině los, ale jelen wapiti.

01

Odpovědět

neuvěřitelná blbost

46

Odpovědět

6,5cm les? asi chyba v titulcich :D

41

Odpovědět

Pořád je lepší řešit tohle než třeba konspirační teorie.

21

Odpovědět

No, ale ne o moc...

32

Odpovědět

Tohle hlavně ať se nedostane do zpráv, jinak by zaručeně na ulicích celosvětově vypukly nepokoje z té globàlní ztráty ticha. Kdo by v takovém světě chtěl žít nebo dokonce vychovávat děti. Z toho by nezmagořily a nesesypaly se jen silné nátury, které by ale byly drtivěvětšinovým davem ušlapáni.

Nesdílím dědovo nadšení, spíš mi to příjde jako boží zásah senility.
Jak by řekl jeden klasik...To je ale píííčovina.
A opravdu nemám nic proti všemožným ekoaktivistům, naopak se mi líbí, když má někdo (narozdíl ode mě) snahu té naši planetě jakkoliv minimálně pomoct... ale toto je už na mě trochu moc.

311

Odpovědět

Ještě bych chtěl vidět, jak zaznamená v pralese hluk, zjistí jeho zdroj a napíše jim, ať to zruší. Na druhém konci výsměch k nezaplacení.

53

Odpovědět

On ale nemyslí absolutní ticho, tedy místo bez zvuků, ale to, co bych nazvala přirozeným, resp. přírodním tichem, tedy zvuky přírody tam jsou a do jeho ticha patří.

100

Odpovědět

Děkuji za překlad, video se mi velice líbí, a to jak příroda v něm zachycená, tak i myšlenka, kterou nese.

70

Odpovědět

Tiež hľadám ticho, Keď sa o tretej v noci chcem vyspať z opice a za oknom mi škriekajú vtáky. Príde mi to pán odborník odmerať?

101

Odpovědět

Jistě, pošle jim dopis a snad budou spolupracovat...

100

Odpovědět

Příroda je luxusní!! Doufám že se do ní někdy podívám.

200

Odpovědět

Příroda je tam fakt luxusní!!!!! Doufám,že se tam taky jednou osobně podívám

34

Odpovědět

Jeho problém mě teda moc nebere, ale ta příroda tam je k posrání úžasná.

210

Odpovědět

Já bych měl problém s tímto místem zcela opačný. Protože bohužel trpím Tinnitem (což je permanentní pískání v uších) tak na takovémhle místě bych nemohl existovat. Ale místo je to krásné to uznám.

30

Odpovědět

Moc toho v tom videu nevysvětlit, třeba vůbec neřekl jaký zvuky mu vadí a jaký ne.

200

Odpovědět

Řekla bych, že hluk definuje jako všechny zvuky co vytváří člověk a jeho činnost. Datlům asi emaily nepíše.

160

Odpovědět

+SeraphineTak to tím, že tam jde dělá taky hluk. :D

10

Odpovědět

Vodíková bomba by z toho tichý místo určitě udělala, ty ptáci a ta voda, to je hluku že by se jeden zbláznil.

193

Další