71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:117
Počet zobrazení:6 636

Pablo Picasso reagoval obrazem Guernica na událost roku 1937. Nacistická Legide Condor měla za úkol zničit centrum baskické kultury a pomoci generálovi Francovi zvítězit nad demokratickými silami. Ti provedli první kobercový nálet v historii války s fatálními následky. Picasso obrazem splnil zakázku, kterou dostal od vlády španělské republiky a vytvořil tak srdcervoucí obraz, který neuvěřitelným způsobem zobrazuje hrůzy války. Jak ale složité kubistické dílo interpretovat? Patříte ke znalcům, kteří v obraze najdou i odkaz na Goyovo dílo Třetího května (postava vpravo)? Naše naučné video vám dílo světového formátu v deseti minutách přiblíží. Zajímá vás historie? Jaké další události ze Španělských dějin byste uvítali? Návrhy uvítám v komentářích.

Přepis titulků

GUERNICA OD PABLA PICASSA Dojmy, které vyjadřuje tento obraz, jsou nejen pocity umělce, ale i odraz společensko-kulturní reality doby. Zmíněné dojmy zároveň odrážejí ideologický a politický postoj ke konkrétní události. Taková je moc umění, nezávislost na čase, době. PŘEDCHÁZEJÍCÍ UDÁLOSTI Květen, rok 1936.

Španělskem zmítala občanská válka. Demokratickou republikánskou vládu se pokoušely svrhnout mocné vojenské síly generála Franca a nastolit tak totalitní režim. Francovy oddíly postupovaly celou zemí, zatímco republikánská vláda zápasila s občanským povstáním. Při příležitosti mezinárodní výstavy v Paříži mělo Španělsko obrovskou výhodu vlastní prezentace, díky existenci Pabla Picassa.

Obrovskou příležitost vystavit technologický pokrok před mezinárodním publikem. Ale také příležitost zprostředkovat utrpení civilních obyvatel, kterým se provinily povstalecké síly. Takové jsou souvislosti jednoho z nejdůležitějších děl na světě. Guerniky.

Pablo Picasso se narodil ve španělské Málaze, 25. října 1881. Jeho příjmení je synonymem umělecké geniality světově uznávané pro svou originalitu, techniku a všestrannost. Skvělá Picassova tvorba obsahuje brilantní díla, jakými jsou Slepcova snídaně, Starý kytarista, Herec, Žena s vějířem, Avignonské slečny, či Dívka před zrcadlem. Picassovy proměny a jeho období modré, růžové, černé, kubismu, analytického kubismu, vrcholného kubismu a surrealismu, jsou dnes již pověstné.

Guernica je olej na plátně obrovských rozměrů. Obraz 676 centimetrů dlouhý a 349 centimetrů vysoký. Křivky propůjčují plátnu uspořádání a výraz.

Díky dobře rozvržené ploše si Picasso hraje s rozmístěním postav prostřednictvím textur, hrou odstínů černé, bílé a šedé. Dosáhl tím dynamiky a rozměrnosti obrazu. Na obraze můžeme spatřit ženu s hlavou zvednutou k nebi, která otevírá ústa, v tichosti naříká a krmí svého syna bez života. Hrozivýma očima pozoruje scénu rohatý býk. V tomto výjevu představuje býk hrozbu fašismu v čele s Francem.

Ržající rozpůlený kůň s širokým chřípím je ústřední postavou plátna. Kůň může představovat devastovaný španělský národ. Nad koněm vidíme slunce. Ačkoliv zářící žárovka může snadno připomínat umělé světlo médií, která šířila zprávu do světa. Pod koněm leží netečně ostatky válečníka, je znázorněn s roztaženými prsty levé ruky.

Dlaň je výrazně zjizvená. V pravé ruce drží pevně meč, ze kterého roste květ. Jedna z žen se zděšeně skrývá. Má odhalený dekolt a hlavu. Levou nohu natahuje dozadu. Přes ni vidíme další dvě ženy. První vylézá z lucerny s nataženou rukou. Druhá leze z okna zapáleného domu.

Zatímco natahuje ruce k nebi, šaty jí pohltily plameny. Ale za jakých okolností dílo vzniklo? Španělský pavilon sjednotil díla nejvýznamnějších a nejproslulejších umělců té doby. Picasso přijal pověření španělské republikánské vlády, které mu zadalo vytvořit umělecký symbol politické svobody. Roku 1937 se zhostil tohoto úkolu. Společně se svou milenkou Dorou Maar, mladou malířkou a fotografkou, našli vhodný ateliér pro svoji práci.

Zatímco španělská občanská válka neúprosně pokračovala, Picasso se zabýval jinými pracemi. Práce na zakázce byla na mrtvém bodě. Uplynuly měsíce a Picasso neměl stále utvořenou myšlenku, kterou chtěl dílem sdělit. Během oněch posledních dvou let Picasso vytvořil několik leptů býků. Už v těch znázorňoval zuřivou agresi a destrukci postav, jež znázorňovaly celistvost, čestnost a pokoru.

Jedním z nejznámějších obrazů je lept Minotauromaquia. Na něm vidíme rohatou bytost, která se blíží k bezbranné dívce. Dívka drží kytici a svíci, která se odráží v zářících očích stvůry. Během zimy a jara Picasso v práci na obrazu téměř nepokročil. Někteří se domnívali, že Picasso, navzdory svému talentu a pověsti, možná nebyl ten pravý na zhotovení takového díla.

I navzdory tomu, že zadavatelem byla Španělská republika. Picassova obliba v kubismu byla důvodem k pochybám. Dílo si měla správně vysvětlit a pochopit široká veřejnost. Jenže přirozená podstata kubismu vynikne pouze tehdy, rozložíme-li a v abstraktní formě znovu složíme znázorněné objekty. Byli tací, kteří požadovali, aby umělec vytvořil dílo s jasným sdělením: Popsat hrůzy španělské války.

Picassova nerozhodnost a zdržení skončilo okamžitě s příchodem zdrcující zprávy. Guernica, malá ves na severu Španělska, podlehla náporu oddílu nepřátelských letadel, která při přeletu ničila vše v cestě. Budovy, domovy, statky. Toho dne bylo povražděno 1700 lidí. Jedna třetina obyvatel. Ve zničení Guerniky našel Picasso inspiraci pro téma, které doposud neuměl uchopit.

Bezprostředně začal s přípravnými náčrty. Reakce veřejnosti byla velmi nesourodá. Levicové strany dílo vyzdvihovaly, zatímco pravicové obraz odsoudily. Kvůli výslovnému příkazu Picassa se obraz nesměl navrátit do Španělska, dokud nebude obnovena demokracie. Obraz mezitím cestoval po světě. A tak je dnes Guernica symbolem instinktivního ztvárnění emocí vyvolaných lidským utrpením.

Silnějším, než je touha ničit. přeložil: lukan_cruz www.VideaCesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Picaso byl v tomhle expert. Pro ty, co to nevidí: http://www.artyfactory.com/art_appreciation/animals_in_art/pablo_picasso.htm

61

Odpovědět

Guerniku jsem vždycky považoval za mazanici. Ne každý výplod génia je sám o sobě geniální. Pokud jde o hrůzy války + Španělsko, vybavím si Goyu, určitě ne Picassa.

36

Odpovědět

To že je to "mazanice" mi právě příjde na tom to fascinující, pořád v tom obrazu nacházím něco nového i když jsem ho viděl nesčetněkrát.

41

Odpovědět

Říct o něčem takovým že je to mazanice chce opravdu vymletou hlavu. Tento názor neberu, protože je založen akorát na nevědomosti. To je jak kdyby někdo řekl, že zbožňuje Hitlera, zeptal bych se ho proč, a on by řekl "má super knír, je snad nějaký důvod ho nemít rád?"

21

Odpovědět

Žádná informace o předobrazu v podobě "Následků války" od Rubense?

00

Odpovědět

Dle mého jeden z nejsilnějších obrazů na světě. Btw čistě technická, Fraco nebyl fašista a jeho režim nebyl fašistický, byl nacionální konzervativec ( s trochou dobré vůle se dá jeho režim nazvat klerofašistický ale ani to není to samé jako "klasický" fašismus).

46

Odpovědět

Jen čistě technická: caudillo Franco byl fašista a jeho režim byl fašistickým autoritářstvím. Že tvrdí Wiki něco jiného opravdu neznamená, že s tím zaboduješ v diskuzi. ;)
P.S. Do oči bijící nesmysl je spojování fašismu nutně s totalitními režimy, když častěji vznikaly režimy autoritářské.

112

Odpovědět

+TceldTechnicky čistá: byl fašista, ale je třeba rozlišovat mezi fašismem a nacionálním socialismem.

10

Odpovědět

+TceldPepek: to sice ano, ale směšování fašismu a nacismu zde neprovádím já, ale kolega výše a wiki. Zejména proto, že nacismus vzniká od začátku jako totalitaristické hnutí a vede k totalitě, u fašismu byly historicky zaznamenány pouze časová období, kdy se dalo mluvit o totalitě. Například při "dobrovolném" nasazení portugalských vojáků ve Španělsku vedl Salazar stát s jasnými totalitními prvky. (jako technolog moci spíše z "nutnosti", než pro hluboké přesvědčení a sadistickou povahu...)

30

Odpovědět

dajmi5: ale hovno prosimtě, btw takovýhle slovíčkaření je pro dementy, který předstíraj intelekt, v dnešním světě kompjůtrů celkem oblíbená kratochvíle, Franco byl učebnicovej fašoun, viz. Tceld

22

Odpovědět

+jrd12a k tomu klerofašismu...tak je jasný, že v nábožensky konzervativní Itálii se církev přidala na stranu Franca(protože u rudejch jí moc pšenka nekvetla) a on její podpory samozřejmě moc rád využil, jeho pozice před válkou nebyla zrovna nejsilnější, že by ale zemi vládl klér, tak to ani náhodou.

32

Odpovědět

+jrd12* Španělsku! vole :)

30

Odpovědět

Podle mého jen zrcadlová kopie barokního obrazu Pavla Rubense "Následky války", sic v kubistickém hávu.

00

Odpovědět

+orcinusorca2014Nevím, Picaso tam má plno divných symbolů (nevím, jestli to nezahrnujete do "kubistického hávu"), zvířata, hořící domy, Rubens tam má nějaké prdelaté andílky, jinou ústřední postavu. Na to, že to je na stejné téma, mi to přijde dost rozdílné.

00