Historie komiksových postav #4: Mandarin

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:201
Počet zobrazení:5 566
Možná ho znáte z komiksů, možná jste o něm poprvé slyšeli teprve díky poslednímu filmu Iron Mana. Mandarin je jeden z nejmocnějších a nejnebezpečnějších protivníků Tonyho Starka a v různých podobách se opakovaně vrací, aby s ním své síly poměřil. Pokud se vám bude komiksová verze zdát podstatně jiná než ta filmová, nezoufejte, nejeden komiksový fanoušek nad tím zaplakal.

Přepis titulků

Brzdi, kamaráde, tohle není Halloween. Uvnitř zasedá bezpečnostní rada. Jeho úžasným schopnostem se může rovnat jenom temnota v jeho srdci. Vítejte na WatchMojo, dnes se podíváme na komiksovou historii Mandarina. Naučíte se respektovat pravidla Mandarinova nového světa, nebo se nedožijete toho, abyste viděli jeho úžasnou temnotu. Jako u většiny komiksových postav, existuje více jeho verzí a podob. Rozhodli jsme se proto zaměřit na příběh Tales Of Suspense č. 50 z roku 1964, který byl později rozšířen v čísle 62.

Mandarin je egoistický, ambiciózní a inteligentní padouch. Poprvé se objevil jako legendární šílenec žijící v tajném hradu uvnitř komunistické Číny. Je potomkem Čingischána a jeho schopnosti pocházejí z 10 kouzelných prstenů, které nosí. Jeho největší touhou je ovládnout svět. Po jeho narození ve 20. letech jeho otce usmrtila padající socha. Mandarinova matka, Angličanka, krátce na to zemřela na zlomené srdce. Když vyrůstal, veškeré své jmění utratil za studium vědy a bojových umění.

Vláda ho ale vyhodila z domu pro neplacení daní. Rozhodl se proto putovat do místa zvaného Údolí duchů. Zde objevil pradávnou mimozemskou loď plnou skrytých tajemství. Právě zde také našel 10 magických prstenů, které poháněly loď, stejně jako pilota, který připomínal draka. Další roky strávil předěláváním lodi na hrad. Ovládnul neznámou technologii a studoval mimozemské poznatky. Prsteny vzal za své a každý z nich mu propůjčil unikátní schopnost.

Moje nově nabyté schopnosti jsou doslova na mých prstech. Své schopnosti a vědomosti využil k podrobení si několika vesnic, Z jejichž obyvatel si udělal své služebníky. V prvním komiksovém zobrazení měl takovou moc, že se ho čínská vláda bála. Vyslala proto své nejlepší důstojníky, kteří měli zajistit spojenectví. Mandarin jim ale krutě ukázal, že chce světu vládnout sám. Příběhy o Mandarinovi se dostaly až do Pentagonu. Iron Man byl pověřen úkolem získat o Mandarinovi nějaké informace.

Ten na místo dorazil vojenským seskokem. Mandarin mezitím sledoval, jak Iron Man poráží jeho armádu. Za použití magnetického paprsku se mu podařilo Iron Mana dostat do pasti, z které pouze o fous uniknul. Když se konečně setkali tváří v tvář, Mandarin použil sílu svých prstenů a Iron Mana ochromil. Sám se pak s Iron Manem uzavřel do elektrické komory a pokusil se ho porazit v souboji muže proti muži pouze za pomoci jeho vlastní síly a schopností nejlepšího mistra karate.

Nakonec byl ale poražen, když Iron Man zablokoval pod perfektním úhlem jeho útok a použil Mandarinovu vlastní sílu proti němu. Po Iron Manově útěku začala tato dvojice mezi sebou pravidelně bojovat, protože se Mandarin neustále pokoušel o světovou nadvládu a nadále se mu dařilo vyhýbat zatčení. Je to populární padouch, který už desítky let poměřuje sílu i inteligenci s Tony Starkem a jeho alter egem Iron Manem.

Mandarin se objevil ve spoustě medií a komiksů, ačkoliv téměř pokaždé v jiné podobě a s jinými schopnostmi. Například v animovaném seriálu Iron Man z roku 1994 byl vyobrazen jako archeolog, který objevil mimozemské drahokamy, jež pozměnily jeho mysl i tělo. Ve filmu Iron Man z roku 2008 byl zmíněn ve spojitosti s teroristickou organizací Deset prstenů.

Nakonec si ho ale ve třetím díle zahrál herec Ben Kingsley. Jste fanoušky oprstenovaného tyrana? Pro více komiksových videí se podívejte na WatchMojo.com To není konec, nikdy to neskončí, dokud jeden z nás nepadne mrtvý. A to já nikdy nebudu. Překlad: Axchoo www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

I IronManovi sme predsa Mandarina nevideli tak z coho su fanusikovia sklamany? No logic...

00

Odpovědět

Na Iron Mana 3 jsem se těšil protože už tam měl být Mandarin,ale jak jsem později zjistil byl to jenom nějakej komparsista kterek si na něj hrál...můžete mi prosimvás někdo vysvětlit jak během 3. minut můžou tvůrci tohodle filmu takhle zesrat hlavního padoucha iron mana??? Fakt to nechápu...

205

Odpovědět

Jestli někdo čte tyhle komentáře tak bych se přimlouval za Punishera. Mám ho nejradši stejně jako Deadpoola. Antihrdiny prostě žeru.

190

Odpovědět

Punisher je skvělej Anti-hero. :) Za zmínku taky stojí Rorschach ( The Watchman) a Daredevil ;)

201

Odpovědět

+Doom351Čtu, díky za tipy. Postupně snad dojde na všechny..:)

190

Odpovědět

Zajimalo by me kdo takove nesmysly vymysli dame nekde do zaberu absolutne nezajimavou a pribehove zcela nedulezitou postavu a budeme o ni tvrdit ze to je nejznamnejsi padouch ze sveta daneho superhrdiny ... mozna bych si vzpomel i na dalsi ale stejna sracka jako ten "deadpool" z xmen origins ... kdo je nezna ignoruje je kdo je zna sili z toho jak je skazili

1816

Odpovědět

Asi nechápeš jak moc důležité ty postavy jsou .... Mandarin a ostatní podobní záporáci jsou často mnohem zajímavější než samotní hrdinové. A co se týče Deadpoola a ostatních Anti-Hero tak ti jsou pro komiksový svět ještě důležitější neboť neplní jen prázdná místa v komikse o daném superhrdinovi, ale oni sami jsou hlavní postavy svých komiksů ...

180

Odpovědět

+Doom351to jsi me asi spatne pochopil ... me pravde jde o to ze uplne luxusni hrdina jako deadpool skonci v podobe neceho co pripomina nabrouseny plosny spoj a mandarin u ktereho znam v podstate jen prsteny nedostane pomalu ani zaber na ruce ...

180

Odpovědět

+Doom351Souhlasím že Mandarin se ve filmu moc nepovedl. Ale pro Deadpoola se chystá samostatný film který už je jen krůček od oficiálního potvrzení, tak věřím že se povede. Jinak co se ještě Mandarina týče, tak ten je opravdu jedním z těch nejdůležitějších Iron Manových protivníků. ;)

181

Odpovědět

+Doom351Jinak s tím Deadpoolem dost souhlasím, v Origins z něj udělali jenom Strykerovu loutku a navíc mu přidali snad všechny superschopnosti co se v daném universu nacházejí :D. Výsledkem byla přeceněná postava, která ani neměla Deadpoolovu hlavní schopnost, což je regenerace (větší než má Wolverine takže useknutí hlavy by bylo k ničemu :D). Bohužel jde také o to jestli chtěl mít režisér na plátně Wada a nebo Deadpoola :)

180

Odpovědět

+Doom351"Deadpool v tom filmu měl regeneraci. V momentě kdy proti sobě vyběhnou v té garáži a chvilku bojují bodá Logan "Deadpoola" do boku a hned se hojí . Aspoň něco bylo věrné předloze :D .

180

Odpovědět

+Doom351Ano, ale to není Deadpoolova regenerace. ;) Jak jsem již psal, Deadpool přežije i useknutí hlavy :D

181

Odpovědět


Odpovědět

+Doom351Arghhh, sakryš proč já to nedokoukávám celé i po titulkách ... :D Tak to se omlouvám, tohle se mi stalo i u Fast Five :D

180

Odpovědět

+Doom351Stane se :D , ale neměj si to za zlý tohle bylo jen v nějáké určité verzi filmu , v normální bylo to jak Wolverine sedí v Japonsku na baru a chlastá .

180

Odpovědět

+Doom351Ano, začátek nadcházejícího Wolverina ;). Hádám že to byla nějaká Extended verze.

180

Odpovědět

+Doom351Nee tam je to tak že tam odjel po tom co ztratil pamět .Barmanka se ho ptá jestli pije aby zapomněl on odvětí že proto aby si vzpoměl (přitom si ještě hraje v ruce stěma psíma známkama o které přijde až v X-2).Extended verze né spíš bych tipoval že to s Deadpoolem bylo jen v amerických kinech (podoboně jako shwarma scene z Avengers ) a ta v Japonsku byla všude .

180

Odpovědět

+Doom351Já měl na mysli, že to s tím Deadpoolem bylo v Extended, ale je možné že to bylo pouze pro ameriku ...

180

Odpovědět

+Doom351Já tě pochopil , jen sem říkal že ta scéna v baru co byla v X-men Origins není začátek nebo nějáká narážka na nového Wolverina který bude teď v kinech .

180

Odpovědět

Suďte mne, ale stejně jako v případě Banea mi přijde aktuální filmová inkarnace Mandarina charismatičtější a promyšlenější, než v komixu (a to i navzdory tomu, jak dopadl Iron Man 3).

1913

Odpovědět

Komiksů Iron Mana ve kterých vystupoval i Mandarin jsem četl málo, ale myslím že pokud si přečteš ty hlavní které poukazují na původ a na to jak se z Mandarina stal takový nebezpečný protivník ... Zjistíš že i on je dost propracovaný. A co se týče Banea, tak ten je vyobrazen v posledním Temném rytíři hodně podobně své komiksové předloze, naopak ve starém filmu o Batmanovi je Bane vyobrazen jako naprostý hlupák ...

190

Odpovědět

Dufam ze sa na webe do tyzdna objavi kopec videii z Comic Conu ;)

180

Odpovědět

to je bordel v těch komixech..:D

180

Odpovědět

A bude hůř :D

180

Odpovědět

Pravda.
Už v hlavní příběhové linii je všechno komplikovaný a to jsou k tomu ještě alternativní vesmíry a ty se často míchaj dohromady.
Vždycky když čtu komix od Marvelu nebo DC, je potřeba si přečíst další miliardu čísel k danému titulu, abych všechno chápal... ale s každym dílem přichází víc a víc otázek, takže se jen víc a víc zamotávám :D

192

Odpovědět

+pizipieNo jo, strašně složitá literatura... na to aby byl jeden genius, co?

O M G

1842

Odpovědět

A jeho manželka je Mandarinka? :D

194

Odpovědět

Ten pocit, když znovu vydíš svůj oblíbený seriál z dětství :D

186

Odpovědět

podle tvé gramatiky ti je tak 12..

187

Odpovědět

Ten seriál som pozeral na FoxKids. Vždy som sa na to tešil. :)

181

Odpovědět

Přesně díky němu se mi zdál ten film podle komiksu nesprávnej :D

190

Odpovědět

Devadesátkový cartoony od Marvelu byly vůbec super. Měl jsem strašně rád ten o X-menech.. a Spidey měl v devadesátých letech taky svůj nejlepší seriál
..a další zlatá éra byla v 60's :D

190