Historie komiksových postav #10: Kapitán Marvel / Shazam

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:160
Počet zobrazení:10 832

Slyšeli jste někdy o postavě Kapitán Marvel? A víte, že je to dnes vlastně postava z dílny DC? A nebo to, že byl ve 40. letech extrémně oblíbenou postavou? Pokud ne, nenechte si ujít dnešní díl pravidelného pořadu o komiksech. A pak, že se nemá s cizími lidmi nikam chodit...

Přepis titulků

Shazam! Vítejte na WatchMojo a dnes se zaměříme na původ Billyho Batsona. Jinak také známého jako Kapitána Marvela. Jako u většiny ostatních komiksových postav existuje více verzí a podob. Rozhodli jsme se zaměřit na příběh z Whiz Comics č. 2 z roku 1940, který byl později rozšířen v roce 1942 v Captain Marvel Adventures č. 18 a poté dále v roce 1945 v Marvel Family č. 1. Poprvé se tento ochránce a nejmocnější lidský hrdina představil jako Billy, sirotek pracující jako roznašeč novin u metra.

V prvním vydání Billyho oslovila tajemná postava a pozvala ho do metra, kde se objevil magický vlak a přepravil ho do tajné jeskyně. Zde musel Billy sám projít halou kolem soch sedmi hlavních hříchů až ke starému muži sedícímu na mramorovém trůnu. Stařec Billyho uvítal a představil se jako mocný čaroděj Shazam. Vysvětlil mu, že posledních 3 000 let neustále bojoval proti zlu. Jeho jméno bylo složené z prvních písmen hrdinů: Šalamoun, Herkules, Atlas, Zeus, Achilles a Merkur, od nichž převzal jejich moudrost, sílu, odolnost, moc, odvahu a rychlost.

Čaroděj mu dále vysvětlil, že ho celý jeho život pozoruje a viděl tak smrt jeho rodičů i to, jak mu strýc ukradl dědictví. Billyho si vybral jako nástupce v boji proti zlu a nespravedlnosti, protože viděl jeho čisté srdce. Už nějakou dobu tě sleduji, Billy. Obdařen moudrostí, silou, odolností, mocí, odvahou a rychlostí bohů staneš se naším nových ochráncem.

Staneš se Kapitánem Marvelem. Billymu k aktivování jeho nových schopností stačilo říci: "Shazam" a najednou se přeměnil do dospělého hrdiny - Kapitána Marvela, oblečeného do rudého kostýmu s bleskem a kápí. Následně se zbortil strop a utrhlý žulový kvádr rozdrtil starce, zatímco Billy byl kouzlem přenesen zpět ke vchodu do metra.

Další den Billy zaslechl rozhovor poskoků šíleného vědce. Ten se dostal na titulní stránku za to, že hrozil zničením radiového systému USA. Billy je sledoval do blízkého mrakodrapu a rozhodl se kontaktovat vedení radiové stanice a říct jim o svém objevu. Ředitel Billymu nabídl práci za to, že bude schopný informace prokázat. Protože se nedokázal dostat přes zabezpečení mrakodrapu, vylezl na přilehlou budovu a použil svých schopností k dalekému skoku až do laboratoře padouchů.

Skočil dovnitř oknem, zničil rušící zařízení rádia a padouchy spoutal. Nicméně vědec tam nebyl, protože rozkazy dával přes televizi. Naštvaný Kapitán Marvel doktorovi pohrozil vězením a smrtí. Billy zavolal řediteli rádia a vše mu vysvětlil, až na část s Kapitánem Marvelem, čímž získal pochvalu a slíbenou práci. V následujících letech Billyho provázel a učil duch Shazama. Billy část své moci předal svému postiženému kamarádovi Freddy Freemanovi a nově objevené sestře Marry, čímž se z nich stala Marvel Family.

Billyho původ byl později dále rozšířen přidáním postavy Black Adama, coby vraha Billyho rodičů. Adam byl první Shazamův superhrdina, ale stal se z něj zlem prolezlý padouch, kterého Shazam vyhostil na tisíce let do vesmíru. Marvel je hrdina, který byl jednu dobu slavnější než Superman a v roce 1941 získal svůj vlastní hraný seriál. Z důvodu legálních sporů o podobnosti se Supermanem byla ale jeho série v roce 1953 ukončena.

Paradoxně se DC Comics v roce 1972 rozhodlo postavu zaregistrovat, a poté ji v roce 1991 koupilo. Nicméně byli nuceni postavu i její sérii přejmenovat na Shazam z důvodu nástupu Marvel Comics a jejich postavy se stejným jménem. To Shazamovi zabránilo ve větší známosti. Dnes si fanoušci mohou vychutnat několik příběhů a crossoverů s Kapitánem Marvelem. Rádi ho nazývají Velký červený sýr jako odlehčená verze Supermana. To je tak boží!

A jediný, co musím říct, je shazam! Překlad: Axchoo www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pro překladatele - 01:56 - cape neznamená kápě ale plášť ;-)

192

Odpovědět

Captain Marvel od DC je mnohem lepší postava než jeho Marvelovský protějšek :)

I když Billy časem v boji se zločinem ztratil dětskou naivitu a stal se poněkud nedůvěřivým, pořád je to malý kluk co občas i přes Šalamounovu moudrost vyvede nějakou skopičinu (viz. závěrečná scéna) nebo se raduje že je s 10 dolary boháč

Naprosto luxusní je v seriálu Young Justice, kde se hodně objevuje v první sérii

202

Odpovědět

Shazam

212

Odpovědět

A nic se nestalo, viď?

211

Odpovědět

+Polanezměnil jsem, ale teď vypadám asi takhle http://manhattman.com/wp-content/uploads/500px-Moe_Szyslak.png :D

230

Odpovědět

+PolaTo chápu :D

200

Odpovědět

to iba mne nejde spustit video?

185

Odpovědět

hej, teď mě tady nejde spustit žádné :/ nevím, co s tím je

183

Odpovědět

stačily by ti titulky?

181

Odpovědět

Jsem třetí.

189

Odpovědět

Děkuji :)

181

Odpovědět

První.

1833

Odpovědět

not anymore

185

Odpovědět

+ZlopánJsem první ty zloune!

1819

Odpovědět

+Zlopánnope

182

Odpovědět

+ZlopánZávodíte, kdo bude první odspoda? Ok, zatím vedu.

189

Odpovědět

+Zlopánopravdu?

182

Odpovědět

+ZlopánTohle vypadá na duchaplnou diskuzi...

183

Odpovědět

+ZlopánMoggs, nevšiml jsem si, že by na videacesky probíhala někdy čistě duchaplná diskuse. Většinou se to nabalí dementama jako jsem já (honíme si ego atp., děláme si z vás p***l) a jde to pak celé z kopce. Ale stokrát lepší nějaká reakce, než někoho vypalcovat do háje.

184

Odpovědět

+Zlopánduchaplná diskuze?

jak chceš

http://obrazky.superia.cz/1280/vesely_duch.png
http://www.janasindelarova.estranky.cz/img/mid/332/duch.jpg
http://files.chodidlo.webnode.cz/system_preview_detail_200000378-3ded53ee72/stra%C5%A1idlo.jpg
http://img3.rajce.idnes.cz/d0301/7/7510/7510593_e9ec7ccd01ea86889072cc07529ff840/images/Duch.jpg

193

Odpovědět

+Zlopána touhle dlouhou odpovědí jsi se nenápadně dostal na dno :-)

182