Historie komiksových postav #11: Doomsday

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:231
Počet zobrazení:9 248

V dnešním díle se podíváme na jednoho z nejstrašlivějších protivníků DC světa. Doomsday je zabiják, kterému dokáže čelit málokdo. O tom se ostatně přesvědčil i Superman, jehož nemesis je právě Doomsday.

Přepis titulků

Toto monstrum je jediným protivníkem, který kdy dokázal zabít Supermana. Vítejte na WatchMojo a dnes se zaměříme na původ Doomsdaye. Potřebujete vědět jen to, že se osvobodím a všechny vás zabiju. Jako u většiny ostatních komiksových postav existuje více verzí a podob. Rozhodli jsme se zaměřit na příběh č. 17 Superman: The Man of Steel z roku 1992, který byl rozšířen roku 1994 v č. 2 Superman: Doomsday - Hunter/Prey Book a následně v roce 1995 v Doomsday: Year 1.

Na první pohled nemyslící a nezastavitelné monstrum bylo výtvorem mimozemského genetického inženýrství stovky tisíc let před tím, než se Kryptoňané na planetě vyvinuli. Experimentu velel nemorální mimozemský vědec Bertrom, který byl posedlý snahou stvořit z nemluvněte nejvyšší formu života. Experiment spočíval v tom, že bylo nemluvně vystaveno nepřátelskému prostředí planety Krypton. Jakmile dítě zemřelo kvůli nepřátelskému prostředí nebo sežráním místními monstry, Bertrom ho klonováním oživil.

Celý postup pak opakoval po několik desetiletí a jeho výtvor se pomalu vyvíjel a adaptoval. Nakonec se tvor vyvinul do takové podoby, že byl dost silný na to, aby se osvobodil, zabil svého tvůrce a zničil jeho laboratoř. Těsně před svou smrtí vědec myslel na to, že se mu konečně podařilo stvořit nejvyšší formu života.

Když dorazila k laboratoři zásobovací loď, stvoření, teď už známé jako Doomsday, uniklo a začala tak jeho zuřivá cesta v ničení všeho ve Vesmíru. To vedlo k obrovským bojům s Darkseidem a Green Lanterny. Poslední planetou, kterou Doomsday zdecimoval, byl rozvinutý svět Calaton. Technologie jeho obyvatel ho nedokázala porazit, a proto vytvořili bytost čisté energie pojmenovanou Radiant, která ho měla zastavit.

Radiant úkol splnil a Doomsday byl uvězněn ve speciálním obleku. Uzavřeli ho do cely podobné rakvi a vyslali do hlubin vesmíru doufajíc v to, že ho to navždy udrží. Po několika stovkách tisíc let narazil do Země a byl pohřben v jejích hlubinách. Zde zůstal spát po několik tisíc let, dokud se konečně neprobudil. Což nás přivádí k jeho chronologicky prvnímu vyobrazení v komiksu. Několik komiksů o Supermanovi totiž končilo obrázky pěsti bušící do zdí cely.

Po svém osvobození se vyhrabal na povrch a začal zabíjet a ničit vše, co mu přišlo do cesty. Nakonec vycítil přítomnost jiného Kryptoňana. Na své cestě ničení byl konfrontován Justice League, kterou bez problému vyřadil, a konečně se střetl se Supermanem. Bitva pro muže z oceli dopadla velice špatně, protože byl ubit k smrti. Přestože ve střetu oba zemřeli, Doomsday se zregeneroval a stal se ještě mnohem silnějším.

Ačkoliv pocházel z Kryptonu a vládl stejnou silou, rychlostí a odolností jako Superman, nebylo to kvůli žlutému slunci, ale díky pokročilé evoluci, kterou získal opakovaným klonováním. Superman samozřejmě také obživl, když se vrátil z posmrtného života. Doomsday zůstává do dneška Supermanovým nejsilnějším protivníkem. I když nedokáže létat, je silnější než Kryptoňané a umí skákat na velkou vzdálenost. Ostré kostnaté nárůstky na jeho těle dokáží prorazit Kryptoňanskou kůži.

Nicméně jeho nejsilnější schopností je, že se po každé regeneraci vždy adaptuje a stane se odolným proti tomu, co ho naposledy porazilo. Od Supermanovy šokující smrti se Doomsday stal nejobávanějším protivníkem. Znovu se objevuje v různých mediích. Od seriálu Justice League Unlimited, po animovaný film z roku 2007 Superman: Doomsday. Také se stal hlavním záporákem osmé řady seriálu Smallville. Jste fanoušky této ultimátní ničivé síly? Pro více z historie komiksových postav navštivte WatchMojo.com.

Překlad: Axchoo www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Neporazil náhodou Supermana i LOBO? :)

211

Odpovědět

Minimálně v kresleném seriálu http://www.youtube.com/watch?v=BqyXGo4Tsjw, ale rozhodně nevím o tom, že by ho někdy zabil jako Doomsday.

190

Odpovědět

tak Superman byl poražen mockrát různými protivníky mezi nimy byl i Lobo (bojovali spolu vícekrát s různými výsledky), avšak Doomsday je jedinečný tím že jej nejen porazil,ale i doopravdy zabil, ne jen zmlátil či omráčil,ale doopravdy zabil, což se kromě něj povedlo už jen Superboy-primovy

200

Odpovědět

proč tam měl superman jinej oblek

180

Odpovědět

Asi to byla episoda z alternativniho vesmiru.

190

Odpovědět

Byla to epizoda kde se "našeho" vesmíru dostala JLA z jiného , v tom jim hráblo ovládly svět (tam si říkají Justice Lords) . Všichni tam měly lehce předělané kostýmy , "náš" Supermana pak nosí podobný v budoucnosti v seriálu Batman Beyond.

180

Odpovědět

Doomsday by měl bejt záporák v Man of steel 3 (ve dvojce Joker a Luthor). Je to totiž příklad správnýho nepřítele Supermana a to takovej kterej se mu vyrovná.

NÁVRH:
Nemohli by jste překládat dva týdně, na Watchmojo jich je kupa a pořád přidávaj nový.

231

Odpovědět

sice je to komiks ale ve skutečnosti by ta bitka nejspíše připomínala nukleární holokaust... viz: http://www.youtube.com/watch?v=V-fL8zopddI

180

Odpovědět

Skvelé video, diky :)

180

Odpovědět

Překladateli u první věty vyprávění stačí při každém novém překladu dávat už jen ctrl+c crtl+v ne? :D

181

Odpovědět

U první věty asi těžko.

186

Odpovědět

A to sem si myslel že supermana nikdo nepřemůže

199

Odpovědět

Skutečnost je taková, že kde jaký nepřítel se Supermanovi vyrovná.

210

Odpovědět

Moje oblíbená postava :)

182