Hra o trůny: Zvítězíš nebo zemřeš

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:823
Počet zobrazení:9 927
Premiéra druhé řady impozantní Hry o trůny se rychle blíží. Tvůrci vědí, že očekávání fanoušků jsou vysoká a proto se rozhodli nechat je trošku nakouknout do zákulisí seriálu. Jde o jakousi "nultou" epizodu druhé řady, kde tvůrci a herci rekapitulují děj první řady, naznačují, na co se můžeme těšit v řadě nadcházející a hlavně nabízejí divákovi hlubší pohled na děj i jednotlivé postavy a jejich vzájemné vztahy.

Přepis titulků

Moc sídlí tam, kde lidé věří, že sídlí. Tohle ti nedaruju. Jednou přijde den, kdy si budeš připadat šťastná a v bezpečí... a tvé blaho se ti před očima obrátí v prach. HRA O TRŮNY ZVÍTĚZÍŠ NEBO ZEMŘEŠ Jde o moc Svět je nebezpečný. Nikdo není v bezpečí.

Tvá smrt by byla vzkazem pro tvého bratra... Připravit! Impozantní. Vezmeme si nazpět, co mi bylo ukradeno! Překvapí vás to. Zvítězíte, nebo zemřete. Je to válka. POHLED DO ZÁKULISÍ Když jsme s Danem poprvé četli knihy George Martina, věděli jsme, že jeho fantasy se liší od jiných děl.

Je mnohem realističtější. Nepřipadá vám, že by postavy byly uvězněny ve věčném zápase mezi dobrem a zlem. Jsou to opravdoví lidé žijící ve světě, který není jako ten náš, ve světě, kde existuje magie. Je to mnohem dospělejší, zakotvené a psychologicky komplexní, má to hodně společného s dalšími pořady HBO, jako třeba Rodinou Sopránů a Deadwoodem.

Je to víc založené na realitě než fantasy. Možná jsem předpojatý, protože často vidím... jak jsou lidé mojí výšky zobrazováni v dílech fantasy, jsou komičtí... Myslím, že existuje jakási příručka, kterou se musíte při dělání fantasy řídit. U naší show nejsou pravidla tak jasná. Měl by ses zúčastnit klání. Konkurence není co bývala.

Nevstupuju do turnajů. Když bojuju ve skutečnosti, protivník neví, čeho jsem schopný. Moje postava je Lannister. A rodina Lannisterů je tou nejmocnější a nejsilnější rodinou v celé zemi. Dostává se jim všech výsad. To je tak trochu "pošramotilo", mají o sobě hodně vysoké mínění. Starkové jsou nepřátelé.

Každý, kdo není s námi, je nepřítel. Starkové jsou jednou z nejstarších rodin říše. Se silnou morálkou a hrdí na to, že jsou seveřané. Radši byste žili na jihu. Je to trochu jako Kalifornie a Aljaška. Mottem Starků je "Zima se blíží". Je to metafora pro konstatování, že bude hůř. Hlídka se vrátila z hor. Zajali dezertéra z Noční hlídky.

Udrželi si moc na Severu tisíce let a jejich poddaní je vážně respektují. K tomu patří řada tradic, například při popravě nevyužijete služeb kata, uděláte to vlastnoručně. Jako Starkové. Dívej se. Dobrá práce. Jon není pravý Stark.

Je Sníh, má jméno bastardů. Ale je ze Severu a jeho otcem je Ned Stark, takže je polovičním Starkem. Bastardi jsou pojmenováváni podle místa narození. Na Severu mají příjmení Sníh. Pokud jste z Řekotočí, budou vám říkat Řeka, a tak dál. Objevují se tu pečující mateřské rodiny což se odráží v mnoha vztazích, ale zároveň vidíme důsledky příslušnosti ke královskému rodu.

Je to vážně fascinující. Brzo překročíš Úzké moře a ujmeš se otcova trůnu. Lidé potají připíjejí na tvoje zdraví. Dovolávají se pravého krále. Je princeznou v exilu. Na útěku, protože její otec byl svržen z trůnu. Je s ní její starší bratr, Viserys, který je nepokrytě ambiciózní. Plánuje návrat domů, aby se mohl stát králem.

Pomsta je pochopitelně silnou hnací silou. Je to bezohledný svět. Svět, kde se lidé neustále vzájemně zabíjejí. Často proto, aby pomstili předchozí zločin. Je to začarovaný kruh. Tím, že někoho zabijete, se sami stáváte terčem pro další pomstu. Koloběh pokračuje. Pomsta s sebou nese potenciální hrozbu. Každou noc... ho ve snu zabíjím. Robert Baratheon nabyl moci jako válečník.

Získal trůn pomocí násilí. Jakýkoliv pokus o vzporu proti němu by skončil rychle a krvavě. Má dva bratry. Mladším z nich je Renly Baratheon. Renly nikdy za nic nebojoval. Starší z bratrů, Stannis je naopak osvědčený velitel. Jenže ho všichni nesnáší. - Stannis je tvůj starší bratr. - Oba víme, jaký Stannis je. Nevzbuzuje zrovna lásku a oddanost. Výborně napsané postavy, to je základem série.

Každý si někoho oblíbí. Kdo jiný může ochránit království? Najdete v tom úplně všechno. Proto to diváky tak vtáhne. Můžou se ponořit do příběhu a jednotlivých postav. Někdo lpí na starých příkořích, jiní jdou dál. Pokusím se tě udržet naživu. Pro ni. Neustále tu vládne napětí, a diváci sami se mohou rozhodnout kdo by podle nich měl mít moc.

První kniha vyšla před dvaceti lety a pořád je toho tolik co se vztahuje k dnešku. Píšete-li o lidech zápasících o moc, píšete v podstatě o tom, co pohání svět. Při hře o trůny, vyhraješ, nebo zemřeš. Bylo zajímavé pracovat na první sérii a vidět odezvu lidí a to, jak vnímají věci z Hry o trůny ve vztahu k soudobým událostem. V obou světech podle mě platí, že moc korumpuje. HRA O TRŮNY ZIMA SE BLÍŽÍ Přiletěl havran z Králova přístavu.

Jon Arryn... je mrtev. Králův nejdůležitější poradce je nazýván pobočník krále, a dřívější pobočník zemřel za podezřelých okolností. Proto král cestuje na Sever. Chce požádat svého nejlepšího přítele, aby spolu s ním odcestoval do hlavního města a ujal se role pobočníka. Lorde Eddarde Starku, jmenuji tě pobočníkem krále.

Nedovo povolání na jih je jednou z prvotních zápletek. Nemá možnost volby. Nemůže odmítnout přání svého nejlepšího přítele a krále. Vyrůstali společně a spolu se učili bojovat. Robert pokládá Neda za bratra. Má dva bratry, jenže je nemá v lásce a nedůvěřuje jim. Robert nikomu nedůvěřuje víc než Nedovi. Proto povolává Neda Starka. Měli jsme vládnout společně. Ned to nechce udělat. Nenávidí politiku a nechce do ní vstoupit.

Strávil většinu života bojem ve válce a teď chce strávit zbytek života se svou rodinou v relativním klidu. Patřím sem. K tobě, a ne na jih do toho hnízda hadů, kterému říkají hlavní město. Předchozí pobočník byl dost možná zavražděn a Ned se dostává do nebezpečné situace. Spolu s oběma dcerami se vypraví na jih. A... potom už nic není jako dřív. Ned je dobrý muž. Je to postava, které fandíte. Protože je čestný a vždycky se snaží zachovat správně.

Služba v Noční hlídce je pocta. Starkové to dělají už tisíce let. Možná nemáš moje jméno, ale máš mou krev. Muži z Noční hlídka už tisícile let chrání říši před tím, co leží za Zdí. V současnosti lidé vědí, že za Zdí žijí divocí, kteří nepředstavují velkou hrozbu. Ale my víme, že tam brzy povstane i něco jiného. Jsem připraven složit přísahu. Rozumíš, čeho se vzdáváš?

Vstupem do Noční hlídky přísaháte, že nebudete mít děti, nebudete mít manželku a zřeknete se všeho z předchozího života. Zapřísáhnete svůj život ochraně říše. Vítej. Tyrion vysvětluje Jonovi, že ani on nezapadá. Oba jsou odlišní a musejí se obrnit tím, čím jsou, ať už je to bastard, kripl nebo trpaslík. Musí to přijmout a pak je tím nikdo nebude moci zranit. Proč tolik čteš?

Můj bratr má meč, já mám svou mysl. A mysl potřebuje knihy stejně jako meč potřebuje brousek. Tyrion má nepopiratelnou slabost pro ostatní odlišné lidi, Vyrost jako trpaslík ve společnosti, kde narodil-li by se chudé rodině, byl by odnesen do divočiny a ponechán na pospas smrti. Naštěstí se narodil do bohaté rodiny. Je to o tom, co znamená rodina. Jak nás loajalita a láska k blízkým lidem nutí dělat věci, které bychom jinak patrně neudělali.

- Nevstupuješ do Noční hlídky? - Cože? Přísahat celibát? Cersei jím pohrdá a chce ho vidět mrtvého. Oba víme, jak toho druhého zranit, protože známe tajemství a touhy toho druhého a víme, jak je využít k vlastnímu prospěchu. Nebojí se svojí sestry. Téměř celá říše se obává Cersei. Ale ne Tyrion. A to dokonce už dlouho ví o její aféře s Jamiem. Zamiloval se do nevhodné ženy.

Z tolika důvodů. Hlavním je, že je to jeho sestra. Targaryenci se po 300 let ženili s vlastními sestrami, aby udrželi čistou krevní linii. Dany ví jen to, co jí řekl její bratr. Je neuvěřitelně poddajná a vydaná na pospas jeho vůli. Je princeznou, ale zároveň je bratrovým pěšákem, který může být prodán do manželství s někým, kdo se jí jeví jako hrůzunahánějící barbar z velice odlišné kultury. Vidíš, jak má dlouhé vlasy?

Když je Dothrak poražen v boji, musí si na znamení hanby uříznout cop. Khal Drogo nikdy nebyl poražen. Je provdána za khala Droga, dothrackého pána koní, Čistě kvůli Viserysovým politickým záměrům. Chce se vrátit domů a dobýt Západozemí. Problém je, že nemá armádu. A nejsnazší cestou, jak ji získat, je provdat vlastní sestru za dothrackého pána koní, který velí 40 000 zocelených válečníků.

Viserys to vidí následovně: "Dostaneš moji sestru a za to půjdeš se mnou, zabiješ mé nepřátele a dobydeme Západozemí." Jejich svatba se neodehrává tak... jak byste doufali. Dothracká svatba bez alespoň tří úmrtí je považována za nudnou záležitost. Je to neuvěřitelně agresivní válečník, který nemluví jejím jazykem. Jazyková bariéra je velký problém.

Poznává novou společnost, která ji zprvu odpuzuje. Ale jak s nimi začne putovat a tráví mezi nimi čas a poznává je, začne je obdivovat, a získá zdravou míru úcty k jejich kultuře. Z děsivého domluveného sňatku se časem vyvine nádherný milostný příběh. Jsou jeden pro druhého perfektní, takže se to změní v něco nádherného. HRA O TRŮNY STRACH A KREV Nemělas tady být.

Ne! Přišli do našeho domu a pokusili se zavraždit mého bratra... - Víš, čí je to dýka? - Já to vím. Tyriona Lannistera, Skřeta. Nejsilnějšími postavami příběhu jsou ženy. Rád přemýšlím o měření sil mezi matkami soupeřících rodů, Catelyn Stark a Cersei Lannister. Zdají se být diametrálně odlišné v mnoha věcech, ale...

obě jsou dohnány k extrémním činům, aby ochránily svoje děti. Tento muž přišel do mého domu a tam osnoval vraždu mého syna. Vyzývám vás, zajměte ho. Pro mě je fascinující, kolik je tu silných žen. Pro někoho v mém věku je nepochybně ojedinělé hrát tak silnou postavu. Slyšel jsem, že seriál je označován za feministický. Máme postavy jako je královna Cersei nebo Daenerys, princezna v exilu, které nacházejí sílu tam, kde se jim děje bezpráví.

Jsou to jedny z nejsilnějších postav vůbec. A v mnoha ohledech i nejbrutálnější. Až na mě příště vztáhneš ruku, bude to naposled, co budeš nějakou ruku mít. Poprvé začíná brát věci do vlastních rukou a začíná vidět, kým by mohla být. V khalu Drogovi nachází něco, co jí dává odvahu, využít situaci ve vlastní prospěch. Targaryen v čele dothracké armády! Dělí je od nás Úzké moře.

Ned je čestný a upřímný člověk. Je obklopen lidmi, co to hrají na obě strany a neváhají vás bodnout do zad. Ned Stark je autoritou a obdivuhodným mužem, ale jednoduše netuší, jak se s nimi vypořádat. Tohle je nebezpečné místo. Musíme se mít na pozoru. Chránit jeden druhého. Vlastnosti, které vidíme jako pozitivní, se pro něj stávají přítěží. - Hledám svého bratra.

- Zabiješ mě, a je z něj mrtvý muž. Miluje Tyriono. A myslím, že je to vzájemné. Oba jsou Lannisteři. A oba si rádi pohrávají s představami, které o nich lidé mají. Slyšel jsi někdy frázi "bohatý jako Lannister"? Ovšemže ano, jsi přece chytrý muž. Byl jsem křivě obviněn z pokusu o vraždu. Drželi mě v Orlím hnízdě, v nebeské cele, která má jen tři stěny. Místo čtvrté je otevřený prostor.

Seriál často ukazuje špatné zacházení s mocí, její zneužívání. A co všechno se může stát, když moc získají lidé, kteří pro ni nejsou způsobilí. Poklekni a přísahej věrnost mému synovi. Robert Baratheon umírá a jeho syn usedá na trůn, jehož není hoden. - Přineste mi jeho hlavu. - Ne! Po začátku natáčení se objevily dohady, jestli opravdu zabijeme hlavní postavu. Byli jsme z té scény nervózní, ale zároveň jsme nemohli být nadšenější.

Je to nepochybně emoční vrchol série. Nedova smrt se stane podnětem pro boj o znovunastolení nezávislosti Severu. A to je jen vrcholek ledovce. Jon řeší obrovské dilema. Slyší, co se děje na jih od Zdi a ví, že jeho bratr se chystá rozpoutat válku. Přísahal jsi, nemůžeš odejít. Je zaskočen bezprávím páchaným na jeho rodině. Vyžaduje to hroznou odvahu, opravdu se jich vzdát a dát přednost povinnosti.

Je to důležité rozhodnutí a předznamenává jeho osud ve druhé sérii. Svět je pořád nebezpečnější. Propuká otevřené nepřátelství mezi Robbem a Jihem. Všichni jsou v nebezpečí, pořád. Svět je temnější a násilnější. Žádná z postav už není v bezpečí. Rozhodně to herce nutí číst scénář rychleji, vědomí, že kdokoliv může kdykoli umřít.

Hádáte a drží vás to ve střehu. Nikdy nevíte, které rodině budete přát úspěch. Máme hodně různorodé fanoušky. Není to určené jen pro jednu cílovou skupinu. Vždycky jsem doufala, že fanoušky seriál nezklame. Dany je postava, kterou diváci buď milují, nebo nenávidí. Ale to je v pořádku. Ještě nikdo mi neřekl: "Nestála jsi za nic." To vždycky povzbudí.

Všichni jsou hodní. Zdá se mi, že se nejvíc mluví o posledním záběru. Lidé říkají: "Viděl jsem to a musel jsem si koupit všechny knížky." To je přece úžasné. Neskutečné. Pamatuju si rozhovor s pracovníkem HBO, který řekl: "Víš, tohle není seriál, který bude nominovaný na významné ceny. Nemají rádi fantasy, takže to se prostě nestane." A Dan, můj partner, řekl: "Jsme nominovaní na Emmy." Bylo prostě neskutečné vidět Petera a ostatní lidi, kteří na show tak tvrdě pracují, mezi nominovanými.

Přesně si pamatuju okamžik, kdy Peter vyhrál. Nezapomenutelné. Měl jsem hroznou radost. Kvůli němu i kvůli celému seriálu. U Zlatých glóbů to mám trošku zastřenější, protože je na stolech víno a šampaňské... ale když vyhrál, byl to pro všechny naprosto nepřekonatelný zážitek. Uznání je skvělá věc.

Předstíráte, že na tom nezáleží, ale je to úžasné, když se z něčeho co milujete, obdivujete a čeho jste součástí, stane hit. Úžasný pocit. To, že se nám od počátku dostává uznání je nepopsatelné. Fantastické. HRA O TRŮNY VÁLKA KRÁLŮ Nabývá to rozměrů. Ve druhé sérii už máme válku.

Mír je věcí minulosti. Kamkoliv se obrátíte, všude číhá nebezpečí. Je tu víc postav a děj je brutálnější. Opravdu uvidíme střet králů, několika králů. Hodně lidí věří, že právě oni jsou právoplatným panovníkem. Hodně postav, které byly pohromadě v první sérii, se rozuteklo na všechny světové strany v sérii druhé, která je rozhodně geograficky rozsáhlejší.

Lokace, kde jsme natáčeli jsou... dechberoucí. Vypadají skoro jako by byly vyrobené počítačově. Natáčeli jsme tam právě proto, abychom nemuseli používat počítače. Je to autentické. Všechno je velice reálné. Možnost natáčet na Maltě, v Chorvatsku a na Islandu... nám umožňuje dodat reálnost, které nedosáhnete v sebelepších kulisách. Je to i výhoda pro herce, být tam fyzicky.

Když jste v jeskyni vysoko v horách a vidíte svůj vlastní dech, nemusíte ho pak uměle přidávat počítačem. Je vám zima, takže to nemusíte hrát. Rozhodně to ulehčuje práci. Jsme schopni točit tak, jak chceme. Měli jsme možnost dostat se na vzdálená místa s úžasným hereckým obsazením. V knihách se objevuje obrovské množství postav. A tolik z nich je klíčových.

Nestojí to na jedné postavě a hrstce . Vidíme asi 20 postav, které jsou všechny hlavní. Záleží na konkrétní scéně. Máme skvělé a fascinující nové postavy, které přinášejí nové rozměry a vynášejí na povrch věci o postavách, které už známe a milujeme A můžeme se těšit i na víc brilantních, silných, odvážných, skvostných žen, které nemůžete přehlédnout. Nadešel čas pro útok. Starkové válčí s Lannistery, a Baratheoni bojují mezi sebou.

Nebezpečí, v němž se nacházejí všechny postavy, graduje. I postavy, které pokládáte za záporné, mají ke svému chování důvody. U Jaimeho není všechno černobílé. Je plný zvratů a překvapení. Že nic neporazí draky? Realita je ale taková, že vězí uprostřed pustiny. A ačkoliv jsou draci největším zázrakem v dějinách tohohle světa, nejsou zárukou střechy nad hlavou ani dobrého jídla.

To jsou první obtíže, které musejí překonat. Co můžete v téhle sérii očekávat? Krveprolití. Více epických soubojů. Všechno je nadoraz. Budete neustále lapat po dechu. Nechci toho moc prozradit, ale kdo čeká krev a bitvy, nebude druhou sérií zklamán.

Zvedá se studený vítr. Říkají tomu válka pěti králů. Záleží jenom na tom, jak to skončí. Slyšel jsem muže mluvit o kometě. Ta kometa může znamenat jenom jedinou věc, hochu. Draky. NA MOTIVY KNIH Moc je podivná věc. GEORGE R.R.

MARTINA Je to trik, stín na stěně. EPICKÁ SÉRIE SE VRACÍ Tohle znamená vládnout. Musíš se zbavit plevele než tě stihne zadusit zatímco spíš. Král je ztracen. Teď už mám obavy jen o nás ostatní. Zdědil jsi povinnosti svého otce. - Musíš přinést oběti. - Miluju ji. - Viděl jsem to. - Ať to bylo cokoliv, uvidíš to znovu. Až moji draci dospějí, vypálíme města do základů.

HRA O TRŮNY ZVÍTĚZÍŠ NEBO ZEMŘEŠ Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ked to spätne citam/pozeram video, je mi zle, ako sa to skoncilo tou osmou seriou

10

Odpovědět

Hned v nadpisu vám chybí čárka (vylučovací poměr).

00

Odpovědět

Pokud by šlo o větu, tak ano.

00

Odpovědět

Úžasný serial nejlepší co znám,těd,po druhé serii věřím,že budou všechny skvělé.Nečetl jsem knížky ale už jsem začal takže nemám žádné očekávání o vzhledu dalších serii.Ale i tak mě tento příběh pohltil jen pomocí serialu.A Daenerys na tmavo....škoda že musí mít vlasy bílé.

300

Odpovědět

po pár letech zase konečně skvělý seriál ! :)

230

Odpovědět

Už mám za sebou první dva díly, dneska se vrhnu na třetí! Je to úžasný!!!

180

Odpovědět

dost povedane :-)

200

Odpovědět

Těším se tak hodně že to nemohu vydržet :D. První série byla geniální jen málo filmů a seriálů se drželo knihy skoro do puntíku. A jestli všechny budoucí série budou podle knihy pak můžeme očekávat nic menšího než další trhák!A hlavně tato série už bude mnohem zajímavější pro ty kteří mají rádi bitvy a dramatické okamžiky :)
Ať žije král severu!!!

190

Odpovědět

Jestli zfilmují všech 7 knížek, bude to super. První sezóna se povedla, knížky se držela a byly tam jen malé rozdíly, které jsem ovšem rád odpustil. Na druhou sérii se těším, ale zároveň se bojím, aby filmová verze nebyla až moc odlišná od knižní předlohy. Jsem si celkem jistý, že momenty, na které se nejvíc těším ve filmové podobě, budou vypadat úplně jinak.

194

Odpovědět

super díky za video opravdu navdnadilo

190

Odpovědět

Já už se prostě nemůžu dočkat prvního dílu druhé série. Čekal jsem, že po teaseru už nadšenější nedokážu být, ale Neuvěřitelné jak dokážou navnadit.

180

Odpovědět

komu dalšímu se daenarys líbí daleko víc natmavo než jak je v seriálu?:D

206

Odpovědět

spoileeeeeer: "a herci rekapitulují děj první řady" mas to tam napsane tucnym pismem, nevim co si cekal...tezko muzou rekapitulovat bez spoileru..tva blbost ze se na to divas

190

Odpovědět

WTF???? sem teprve u 4 dílu....Ned umře??? néééééééééééééééé

1813

Odpovědět

Taky vám vždycky vadilo, když v mnohých filmových, ale i seriálových pokračováních hlavní postava nečekaně znovuožila poté, co ji sejmuli, popřípadě vám připadala vyloženě nesmrtelná? Něco mi říká, že tady to bude přesně naopak.. :) Ned mně bude osobně hodně chybět :(

210

Odpovědět

Karlos: ty na ten nick mas patent nebo co?:)

180

Další