Jak vymýšlí George R. R. Martin jména postav

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:158
Počet zobrazení:10 685

Mnoho lidí bojuje s nacházením jména pro své děti. Autoři to mají s postavami ještě o něco těžší, a George R. R. Martin obzvlášť vzhledem k celkovému počtu postav v jeho světě. V tomto rozhovoru vysvětluje, podle jakých pravidel své postavy pojmenovával a kde nacházel inspiraci.

Poznámka:
Stark znamená v angličtině přísný nebo silný a Mudd je jméno odvozené od slova mud pro bláto.

Přepis titulků

Co mě napadlo, když jsem četla ty knihy a samozřejmě viděla ten seriál, že mám hodně kamarádů s dětmi, kteří měsíce, měsíce řeší, jak pojmenovat jedno dítě. Jedno dítě. A vy, pane, jste pojmenoval tisíce lidí. Odkud přichází ta inspirace? Protože tam máte Jona Sněha a zároveň šílená exotická jména. Kde nacházíte tu inspiraci? - Jména jsou vážně těžká. - To rozhodně. To je zajímavá otázka.

Jména jsou opravdu těžká. A já to jméno postavy potřebuju znát, než o ní můžu psát. Jednou jsem se setkal se spisovatelkou, nebudu ji jmenovat, je úspěšnou autorkou sci-fi a fantasy knížek, a pamatuju si, že před lety jsem ji navštívil doma a tenkrát psala na svém psacím stroji od IBM, takže si umíte představit, kdy to asi bylo. Ještě jsme neměli počítače. Zrovna dokončovala román a všiml jsem si, že tam neměla jména. Bylo tam třeba X13, "X13 přišel..."

Tak se ptám, jestli se tak jmenuje, a ona: "Ne, mám se jmény problém, tak si je nechávám na konec. Mám seznam, kde postavám přiřadím čísla, třeba A1, A2, A3, dopíšu tu knihu, a když jsem hotová, vymyslím jim jména a potom nahradím to X13 třeba Fredem." Ale já nemůžu psát o Fredovi, když nevím, že se jmenuje Fred. To jméno Fred ovlivňuje způsob, jak o něm píšu a tak. Takže tahle metoda... Různí autoři pracují různě, ale tohle mi bylo naprosto cizí.

Když jste ještě malý, maličký autor, který teprve začíná, naučí vás, že nemáte v příběhu dávat dvěma postavám jméno od stejného písmena, protože si je čtenáři budou plést. A já se tím pravidlem dlouho řídil, ale potom jsem začal psát Píseň ledu a ohně a došlo mi, že se chystám mít víc než 26 postav. Co s tím udělám? Použiju jména jako Xfred? Tak jsem se rozhodl to pravidlo ignorovat. A dokonce jsem se rozhodl, když jsem četl o historii, zajít ještě dál.

Prý je špatné dát postavám jména začínající na stejné písmeno. Je ještě horší dát dvěma postavám ve stejném příběhu to samé jméno. Ale četl jsem o anglické historii, která mě inspirovala, a v té historii, o které jako Kanaďané určitě něco víte, tam se každý jmenuje Eduard nebo Jindřich. Historie Anglie je historie Eduardů a Jindřichů. Občas se tam vkrade Richard a provede nějakou neplechu.

Ale nějak je rozlišujeme. Přidáváme jim čísla, přídomky, třeba Eduard z Woodstocku, Jindřich z Yorku a tak podobně. A jsme schopní je rozlišit přezdívkami. Tak jsem si řekl, že to udělám, je to realističtější. Budou tam rodinná jména, tak jako ve skutečných rodinách budou pojmenovaní po prarodičích, nebo tam mají velkého krále, a protože si chtějí získat přízeň, pojmenují po něm děti. Chtěl jsem použít všechny ty vzory a všechny se v té knize vyskytují.

Třeba když Robert nastoupí na trůn, kolem té doby se najednou děti jmenují Robert. Ale také rodinná jména, třeba Starkové mívají nějakého Brandona ve skoro každé generaci. To vede k jejich předkovi Brandonu Staviteli. U Lannisterů často začínají jména na Ty. Tywin, Tybolt, Tyrion a tak dále. To jsou ozvěny rodinných jmen a těch tradic rodinných jmen. Také jsem chtěl naznačit ty etnické skupiny. V tom světě bylo několik vln invazí, které zasáhly Západozemí, když se podíváte na jeho dějiny.

Začalo to s Prvními lidmi. Ti mají většinou jednoduchá, deskriptivní jména. Třeba Stark nebo Silný nebo Mudd. - Jsou zkrátka po něčem pojmenovaní. - Mořský. A potom přišli Andalové, jejichž jména jsou o něco složitější a málokdy jsou pojmenovaní po věcech. Lannister nebo Arryn, to jsou jména Andalů. A potom samozřejmě Valyrijci, mezi nimi Targaryenové, kteří mají velice exotická jména, se všemi těmi ae a y, divně napsaná, třeba Daenerys Targaryen, což mi přišlo jako dost exotické jméno, které ukazovalo exotickou minulost a hodilo se k těm stříbrným vlasům a fialovým očím a tak.

Je trochu zvláštní, že mi přichází mailem ty fotky miminek, malých holčiček, které se jmenují Daenerys. A za pár let... První z nich už možná chodí do školky. Takže v celých USA a Kanadě musí být vychovatelky, které mě teď proklínají, když jim děti říkají: Ne, píše se to s ae a na konci je y.

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vymejšlí je podle anglické historie. Přiděluje rodová jména, přezdívky, používá stejné vzory jak šlechtici pojmenovávali své děti po králích, po svých prarodičích. A ušetřil jsem vám 5:37 min života. Strašlivě rozvleklé a nudné video...

15

Odpovědět

Dobré a zajímavé video, ale vlastně neřekl, jak vymýšlí ta exotická, což asi zajímalo lidi nejvíce. :))

30

Odpovědět

Vždycky když vidím R. R. Martina nebo GoT tak se musím smát, jelikož si vždy vzpomenu na ten díl southparku kterej se týkal GoT a vždy místo toho aby věděli co se stane až přiletěj draci, tak tam byl penis :-D já vím mám divnej styl humoru :-D

40

Odpovědět

Nikdy jsem to neviděla, mám se prvně dívat na seriál nebo přečíst knih..y?

12

Odpovědět

Pokud umíte anglicky, tak knihy v originále.
Český překlad by byl výborný, kdyby se překladatelka "nezbláznila" a nezačala po prvních dvou dílech překládat do češtiny i vlastní jména postav.
Jinak, já osobně mám problém se na seriál dívat. Ne proto, že by byl špatný, ale protože mne deprimuje, když dopředu vím, že ty postavy, kterým fandím tragicky zahynou.

11

Odpovědět

Bravo....h.. bavil som sa !

13

Odpovědět

Kdyby byla co k čemu, tak se ho zeptá, jestli se mu už někdy stalo, že psal o Fredovi a v půlce příběhu zjistil, že by se k němu mnohem více hodilo jméno Howard. A jestli se to stalo, tak přejmenoval Freda, nebo ne? Místo toho ze sebe vyplivne největší blbost seaworth a směje se jak utečenec z Jedličkova ústavu.

402

Odpovědět

Lol, líbí se mi jak GRRM uvádí příklady jmen Prvních lidí, což jsou takoví neandrtálci - Stark, Strong, Mudd .. a té ženské během toho pracují závity na 1000%, GRRM už mluví o něčem jiném a až pak ze sebe zničeho nic ta ženská vyblije "Seaworth", aby se ukázala jak je chytrá a jak ty knihy zná, přitom Seaworth je asi nejmladší rod, který v té knížce existuje. :D EPIC FAIL.
GRRM je ale takový džentlman, že to přešel bez toho, aby ji sundal.

371

Odpovědět

ta p**a se tlemi jak p**a

251

Odpovědět

po minute jsem chtel video vypnout, ale napadlo me vypnout zvuk

153

Odpovědět

Jezis dekuju, me to nenapadlo, jdu to dokoukat.....

93

Odpovědět

Ještě by to chtělo překrejt pravou půlku obrazovky. Tý ženský musí něco najíždět, mít tohle místo ksichtu neni normální.

63

Odpovědět

+MainManNa mysli mám např. tohle
https://makeagif.com/i/tRKTID

91

Odpovědět

Mohl by prosím někdo přeložit celou diskuzi mezi Stephenem Kingem a G.R.R. Martinem? (George RR Martin and Stephen King) ... Bylo by to na práci náročnější, ale věřím, že by o toto video byl vcelku značný zájem.

671

Odpovědět

Několikrát jsem ve svém virtuálním vesmíru během videa udělal následující:

"A HAHAHAHHAH.. *jebnutí lopatou po hlavě moderátorce* - omlouvám se pane Martine, pokračujte"

661

Odpovědět

Jak říkal ty jména 4:30 nepřekládal bych Strong jako silny ale nechal to tam jak říká

65