Co si spisovatelé mohou odnést z Hry o trůnyJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:192
Počet zobrazení:8 395

YouTube kanál Just Write se zabývá scenáristikou a především analýzou vyprávěcích metod ve filmech. V prvním díle rozebírá metody George R. R. Martina, které přimějí diváka soucítit s postavami ve Hře o trůny.

Poznámka: Je stále těžší nalézt zajímavá videa z kanálu Smarter Every Day. Jeho překladatel Šaman Bobo by se s ním tedy rád alespoň na nějakou dobu rozloučil a překládal něco jiného, proto místo něj budou teď vycházet ve čtvrtek právě videa z kanálu Just Write. Snad vás budou bavit aspoň tak jako Destinova videa.

Přepis titulků

Ahoj, tady Sage. Tohle je první ze série videí o vyprávění. Chci demystifikovat proces psaní a ukázat vám nástroje, které spisovatel používá. A jak je používá pro vyprávění příběhu. Tato série se jmenuje JUST WRITE Říct, že lidé se upínají k postavám z Hry o trůny, by byla slabá slova.

Přestaňte je zabíjet! Nejenže se k nim upínáme, jsme do nich zamilovaní. Ale jak to George R. R. Martin dokázal? Odpovědí je, že rozumí nejdůležitější emoci v kterémkoliv příběhu. Empatii. Aby se obecenstvo dokázalo vžít do role postavy, je základ.

Ale je to krok, který se často zanedbá. Kolik jste viděli filmů nebo seriálů, u kterých jste si říkali: "Na těch postavách mi nezáleží." To proto, že v nich zanedbali empatii. A to je zásadní chyba. Pojďme se podívat na techniky, které Martin používá, aby vám záleželo na postavách. Co bych neudělal pro lásku.

25 00:01:12,800 --> 00.01:13,900 ČÁST PRVNÍ: POSTIH Skoro každá hlavní postava ve Hře o trůny je postižená. A nemyslím jen fyzicky postižená. Ale jakýkoliv postih, který postavu trvale znevýhodní. Jon Snow je bastard, Tyrion je trpaslík, většina žen musí překonat nesnáze plynoucí z jejich pohlaví. Jejich problémy vyplývají z jejich identity. Jsou to věci, které nemohou změnit. Kvůli tomu jsou sympatičtí.

Chceme vidět, jak překonají nepřekonatelné. Dokonce i Ned Stark, který nemá fyzickou nevýhodu, je často postaven do situace, kdy je v nevýhodě. Je to čestný voják, který se musí vyznat v politických intrikách. Všechny jeho silné stránky na bojišti jsou tu slabostmi. A proto chceme, aby uspěl, a litujeme, když selže. ČÁST DRUHÁ: ZTRÁTA Západozemí je plné opovrženíhodných lidí, ale jednou za čas Martin jednoho z nich změní v postavu, na které nám záleží.

Jak? Podobně jako předchozí postavy. Uprostřed příběhu je Martin znevýhodní, sebere jim to, na čem jim nejvíc záleželo. Jamie byl pyšný na své schopnosti v boji, takže samozřejmě ztratí svou pravou ruku.

Ztratil jsi svou ruku. Pravou ruku. Já jsem byl tou rukou. Najednou je z něj mrzák, je poškozený. Zjistíme, že měl k některým věcem svůj důvod. Vidíme jeho pochyby, jeho selhání, jeho pokušení a jeho ospravedlnění. To všechno ho polidšťuje. Theon chce nezávazný sex a být silným mužem, když ho Ramsay kastruje, musí se vzdát svého ega, své posedlosti mužností a musí začít sloužit druhým.

Ale co se stane, když to samé uděláte postavě, se kterou už soucítíte? Jedním slovem: Umře. Když Neda zatknou, musí se vzdát toho, na čem mu nejvíce záleží. Své cti. Musí přiznat, že je zrádce.

To je sebevražda jeho postavy. Umře ve chvíli, kdy to vysloví. Když ho král Joffrey popraví, je to jen formalita. Když už jsme u Joffreyho... ČÁST TŘETÍ: RELATIVITA Postavy nesoudíme objektivně. Soudíme je tak, že je srovnáváme s ostatními postavami. Jak to vím?

Darla! Tohle je Darla z Hledá se Nemo. Pořád tím pytlíkem třásla. Pravděpodobně jste znechucení, i když ji jen vidíte. Třpyť se, třpyť se, hvězdičko. Mysli na něco hezkého! Rozohní vás jako tisíc sluncí. A proč?

Protože zabila pár ryb? Vždyť tomu nerozumí, je to dítě. Ne, není to proto, že to strašný člověk, ale proto, že je to nejhorší postava v Hledá se Nemo. Objektivně je Jamie Lannister daleko horší člověk než Darla. Jamieho dokážeme mít rádi, protože ho nesrovnáváme s Darlou. Srovnáváme ho s Joffreym, Freyem, Boltonem, s lidmi, kteří nemají žádné kladné vlastnosti.

Martin je používá, aby hlavní postavy vypadaly lépe. Je na tisíce způsobů, jak lidi přimět soucítit s fiktivní postavou. Ale pár dobrých kroků je dát jim nevýhodu, vzít jim, na čem jim záleží, nebo je srovnávat s lidmi, kteří jsou horší. George R. R. Martin to dělá perfektně, kvůli čemuž nerozumím, proč se říká, že je seriál úspěšný, protože je temný a brutální.

Martin nepoužívá smrt jen tak, aby vás překvapil. Každý násilný akt je využit velmi opatrně. Násilí je nástroj, který rozvíjí postavy a manipuluje emocemi publika. George R. R. Martin je momentálně jedním z nejúspěšnějších spisovatelů. Ne proto, že je to mistr zabíjení postav, ale proto, že je to mistr empatie.

Děkuji za pozornost, jestli se vám video líbilo, odebírejte, nová videa budou přibývat každé druhé úterý. Mám ještě hodně co říct. Jmenuji se Sage, uvidíme se.

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Budou další překlady Writing Lessons? Pěkně prosím? Smutně koukám? :)

00

Odpovědět

Příští bude ve čtvrtek, viz popisek :)

40

Odpovědět

Všechny postavy jsou znevýhodněny? A co Frajer Brom? Sice pořád nemá svůj hrad, ale až ho jednou dostane zešílí z nudy. :-D

Fajn video, díky za překlad.

121

Odpovědět

Je znevýhodněn, protože je lowborn, a překonává to tím, že je mu to jedno. :D

30

Odpovědět

+Šaman BoboNo právě na to jsem narážel. U něj je to taková nevýhoda/výhoda, pokud by se narodil jako prvorozený bohatý šlechtic, tak by se už před lety z nudy uchlastal nebo umíral na sifilis. :-D

00

Odpovědět

+CelegormJo, asi by si rozuměl s králem Robertem. :D

20

Odpovědět

Už samotný názov je až príliš arogantný. Martin rozhodne nie je dobrým spisovateľom. Slávny je len vďaka tomu, že sa HBO rozhodlo natočiť fantasy seriál, a v Martinovom diele je toľko nahoty, že to bolo pre HBO to pravé orechové - prsia + vulgarizmy = trhák na HBO!
Prsia + vulgarizmy + DRAKY - Moneyyyyyy, bitch!!

Tým nechcem povedať, že by sa mi seriál nepáčil, ale videl som o mnoho lepšie. A fantasy príbehov sú tony lepších, než je got.

726

Odpovědět

Jeho kniha je bestseller, dokonce takový, že podle ní natočili seriál.
Znáš nějaký objektivnější způsob, jak posoudit, jestli je dobrý spisovatel?

32

Odpovědět

+J-KA 50 odtieňov sivej má obrovský úspech, a točia sa podľa nej filmy - takže jasný dobrý spisovateľ?

50

Odpovědět

+RezolutAno.

Je to sice brak, ale napsat dobrý brak se taky musí umět.

00

Odpovědět

+J-KPrepáč, ale nemáš ani potuchy, o čom hovoríš.

00

Odpovědět

+RezolutPrepáč, ale já už jednu knížku dopsal (a vydávám ji) a něco o tom vím.
Chápu, jak to myslíš. A máš pravdu, že marketing má hodně velkou moc. Ale nefungoval by, kdyby ta knížka nebyla pro čtenáře nějakým způsobem zajímavá (= dobrá).

Zajímavý příklad je třeba Ch. Paolini a jeho Eragon. Literárně je to o ničem, ale lidi to prostě čtou.

00

Odpovědět

+J-KTo, že je pre priemerného čitateľa niečim zaujímavá, môže len ťažko hovoriť niečo o jej vysokej kvalite. Napríklad tie Odtiene, ktoré som spomenul, boli v drvivej väčšine čítané ľuďmi (prevažne ženami), ktoré pred tým nečítali inú knihu. A dôvod je veľmi jednoduchý - je to až detinsky jednoducho napísané a plné BDSM, ktoré bolo bežne brané ako tabu, takže je to hneď dvojité lákadlo - pre prvotného čitateľa ľahko čitateľné a plné nepoznaného "vzrušenia".

Čo sa týka Paoliniho, nemyslím si, že je literárne o ničom. Prvá kniha bola ešte len nejakým predstavením deja, ale neskôr sa autor pustil do pomerne hlbokej identifikácie postav, do politiky a tiež poukazoval na nebezpečie fenoménu čierno-bieleho sveta. Ako autor dospieval a vyvíjal sa, tak sa vyvíjalo aj jeho dielo.

Držím palce s vydaním knihy.

10

Odpovědět

+RezolutPřesně. Ale není taky docela umění napsat to tak, aby se to prvočitatelkám tolik líbilo? :)
Buď je to náhoda, nebo je v tom nějaká schopnost dobře psát.

Přiznám se, že pozdější díly Paoliniho jsem nečetl.

00

Odpovědět

Chybí tu podstatná informace. Hra o Trůny je tak dobrá hlavně proto, že George R. R. Martin časem vyzrál. Celý život pracuje jako scénárista, a proto měl celý život zpětnou vazbu na experimentování a Hra o trůny je výsledek mnoha let praxe. Cvičení dělá mistry, nikdo se nerodí jako geniální spisovatel.

Ono je to vidět hlavně na sledovanosti seriálu. Během druhé série provedlo HBO úpravy na základě podnětů z jeho strany a strany tvůrců a scénáristů. U bitvy na Černovodě to sice nevyšlo (najali nějakého tvůrce céčkových akčních filmů, protože ten díl měl opravdu malý rozpočet, v zásadě jen odvedl výbornou řemeslnou práci za málo peněz), ale v následujících dílech měli více prostoru si hrát s emocemi diváků a díky tomu začala strmě stoupat sledovanost.

82

Odpovědět

tohle je fajn! acokoliv je lepsi nez pedofil Destin

18

Odpovědět

Četl jsem knihy, poslouchal audioknihy, viděl seriály, celkově mám ten příběh rád, i postavy v něm. Ale nikdy jsem nepochopil, proč u toho někdo řve jak malé děcko a rve si vlasy, jakoby mu někdo podřízl dítě... To jsou ti Američani tak emočně nestabilní nebo co? Bohužel jsem viděl pár minut z Burlington baru a to se fakt nedá...

173

Odpovědět

Tak tohle si užívám mnohem víc než Smarter Every Day. Paráda!

54

Odpovědět

preco aj ja nemam v niecom talent

52

Odpovědět

Protoze sedis furt na internetu a stezujes si, ze nemas na nic talent. Jako ja :(

140

Odpovědět

Zabite Jona Snowa.

48

Odpovědět

Ve hře o trůny je spousta skvěle napsaných postav, ale ten příběh jako celek je totální odpad... ale jen kvůli těm skvělým postavám stojí za to to sledovat.

920