Jak chtěl Philae přistát na kometě

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:445
Počet zobrazení:5 772

Co že to Rosetta a Philae dělali posledních deset let? Evropská kosmická agentura se tímto krátkým videem rozhodla úkol těchto dvou vesmírných plavidel představit úplně všem. Philae ve středu 12. 11. 2014 provedl přistávací manévr, který se ale nepovedl podle představ. Modul se od komety odrazil a celý svět napjatě čekal, co bude dál. O necelých dvanáct hodin později však Philae začal komunikovat a ESA již zveřejnila i první fotografie z povrchu komety.

Přepis titulků

Bylo nebylo... Po deseti letech se Rosetta a Philae konečně dostali k cíli své cesty. Ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Úkol Rosetty byl následovat kometu při jejím oběhu kolem Slunce. Studovat ji a změny, kterými prochází, čím více se otepluje. Úkol Philae byl na kometě přistát. Ale čím byla Rosetta blíž, tím víc si uvědomovala, že kometa skrývá mnohem víc, než jsme si mysleli. Vypadala jako dvě komety spojené dohromady.

A její tvar byl z různých úhlů opravdu zvláštní. Rosetta musela kometu několikrát obletět, aby se k ní dostala blíž. Čím blíž se k ní přibližovala, tím víc žasla z nových objevů. Našla krátery, útesy a balvany velké jako rodinné domy. Rosetta kometu studovala několik týdnů. Poslala mnoho informací zpět na Zemi. Začala také zkoumat prach a plyn, který kometu obklopuje. Ale na jednu otázku si stále nedokázala odpovědět: Kde přistane Philae?

Žádné vesmírné plavidlo se zatím nepokusilo na kometě přistát. Philae si začal vybírat místa, kde by se mu líbilo přistát. Ale Rosetta se nejdřív musela poradit s odborníky doma na Zemi. Ti se dlouho radili, až nakonec vybrali to nejlepší místo pro přistání. Rosetta si poté musela přesně naplánovat oběh komety, aby se ujistila, že Philae přistane tam, kde má. A z nenadání nadešel čas, aby se Philae na svou cestu přichystal.

Zkontroloval si veškeré potřebné vybavení. A oba se už nemohli dočkat. Celý svět pozoroval, jak se Rosetta a Philae připravují. Pokračování příště… Překlad: Mart www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

na yt je více videí. jak vyletěla, letěla, sbírala, spala, přiletěla... ještě není jak přistála

10

Odpovědět

jj chtelo by to prelozit vic dilu. Tady je prvni dil mam dojem: http://youtu.be/9pTd_JHULBM

00

Odpovědět

rosettastone! hackujme planetu!

30

Odpovědět

tenhle projekt stal nakejch 30 mega.. projekt blanka stal 42mega.. (nebo mld?)
to je jasnej dukaz, ze si cz muze dovolit vesmirnej program :)

421

Odpovědět

Doufám, že pokračování bude zahrnovat útok feministek na tričko Matta Taylora.

232

Odpovědět

To by musel ten chlápek, co radil Rossetě, mít komiksovou košili a ne nudný bílý plášť.

(P.S. pokud někdo po zahlédnutí mého nicku pod tímto příspěvkem očekával flame (nedělám si iluze, že bych někoho zajímal, ale kdyby přeci jen), bude zklamán. Tohle se soudruhům a soudružkám opravdu nepovedlo.)

15

Odpovědět

animace je poněkud nepřesná např. 0:53 mohli tam dát orbitu aby pár lidí taky zjistilo jak se obíhá okolo poletujících těles ve vesmíru :D

220

Odpovědět

A co kdyby sis o tom nejdřív něco zjistil ty? Ta orbita přesně taková byla, protože ta kometa má tak malou gravitaci, že Rosetta musela neustále provádět korekční manévry (zapnula motory vždy ve vrcholu toho trojúhelníku). Až když se dostala blíž, tak ta orbita byla víc kruhová.

250

Odpovědět

Ti jsou tak roztomilí, že ani nechci, aby se odloučili :D

591

Odpovědět

Někdo někteří posouvají hranice lidského poznání, jiní posouvají hranice zemí. Díky bohu že jsme součástí ESA. :-)

261

Odpovědět

Kolik % navstevnosti tvori: Deti prvni stupen a niz?

1492

Odpovědět

Přistání na kometě je nejúžasnější pokrok v "dobývání" vesmíru, který většina z nás kdy zažila. Čím víc dětí se na to bude dívat, tím víc z nich to může nasměřovat k vědě a technice. Navíc tohle zpracování je skvělé a nestydím se to říct ve svých 24. :-D (tím chci naznačit, že tvůj komentář je dvojnásobně hloupý)

1346

Odpovědět

+TceldAsi sem se jen tesil ze se neco dozvim (viz. kategorie: naucna). Prilakat deti k technice je urcite dobry proto moje otazka ohledne navstevnosti. ;) Verim ze by se tu nasli i priznivci anglickeho "vecernicku". (tim chci naznacit ze mluvim o tobe)

029

Odpovědět

Nechci ten další díl vidět! Philae je tak roztomilej! Nezaslouží si ty zlomeniny při přistání ani smrt vyhladověním.

1923

Odpovědět

Dostal toust na cestu neviděl si? Hlady nepojde

742