Thumbnail play icon

Jak fungují kryptoměny?

74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:20
Počet zobrazení:1 308

Kanál CuriosaMente odpovídá na zvídavé otázky a odhaluje důvody, proč co jak funguje.

Toto video přibližuje jednoduchým způsobem a na jasných příkladech systém kryptoměn.

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zajímavé, že na kryptoměny nadávají jenom lidé, kteří o tom neví absolutně nic.
To, že to teď většina lidí nakupuje jenom kvůli spekulaci a potenciálnímu výdělku, neznamená, že nemají reálný use-case. S některými měnami spolupracuje Microsoft, IBM, Volkswagen a testují je celosvětové banky.
Ale chápu, že je jednodušší hejtovat věci kterým nerozumim než si o nich něco zjistit ...

109

Odpovědět

0:36 „nemají cenu díky výrobnímu materiálu nebo užitečnost samy o sobě“: nepravda. Hodnotu má ona technologie zvaná blockchain. Blockchain jako takový se nemusí nutně používat jen v kryptoměnách – dá se například použít k jednoznačné identifikaci zboží jako to dělá Walmart. Hodnota libovolné kryptoměny od Bitcoinu přes altcoiny až po shitcoiny je daná blockchainem a dalšími technologiemi. Na nich stojí a padá použitelnost, rozšířitelnost, důvěryhodnost a likvidita.

Mimochodem, v Brně ve Vaňkovce je možné v Subway koupit bagetu za BTC nebo LTC. V Alze šlo jednu dobu (možná stále jde) nakupovat za BTC.

U těžitelných kryptoměn je potom důležitá fragmentace mezi co nejvíce těžařů, aby nikdo neměl více než 50 % výkonu (ať už jedinec nebo pool). Zhruba 10 % celosvětové těžby BTC připadá na ČR, okolo 70 % výkonu mají čínští těžaři. V případě, že by se v Číně domluvili na sloučení pod jeden těžební pool, je možné manipulovat s hodnotou BTC například vícenásobným utracením jedná mince (kdo má více než 50 %, tak může podvodnou transakci schválit).

A perlička na závěr: věděli jste, že tržní kapitalizace všech kryptoměn (počet mincí vynásobených jejich hodnotou) byla donedávna zhruba srovnatelná, jako částka, kterou Evropská centrální banka skupovala dluhopisy celé Eurozóny za půl roku? Stávající hodnota kryptotrhu je 186 miliard Euro (212 miliard USD). Ještě v lednu 2018 nakupovala ECB dluhopisy za 60 miliard euro, poté snížila měsíční nákup na 30 miliard Euro a od října snížila nákupy na 15 miliard Euro. Z toho plyne jediné – kryptoměny jsou stále malé a bezvýznamné. A jestli někdo straší, kolik spotřebují energií? Podívejte se, kolik energie spotřebuje výroba hliníku.

vysvětlivky:
---------------
BTC = Bitcoin, první kryptoměna
altcoin = alternativa k Bitcoinu, může se jednat o kryptoměnu s jinými nebo podobnými vlastnostmi
LTC = Litecoin, jeden z prvních altcoinů. Technologicky nezajímavý, ovšem dlouhodobě fungující
shitcoin = pdvodná kryptoměna, založena za účelem okradení všech okolo
pool = dnes je velmi obtížné těžit sám, proto se několik těžařů dohodne a rozdělí mezi sebe těžbu a následnou odměnu

53

Odpovědět

Ty jsi nepochopil asi tu technologii blockchainu, je to jako by jsi chtěl evidovat každou korunu komu prošla rukama a po celou dobu životnosti, tedy napořád.
Dneska se těžaři dohadujou kde se usídlí, aby nerozvrátili energetiku státu a neovlivňovali životní prostředí, a to je jen minimum, jak tvrdíš, do objemu, co bude až se to rozšíří. Ty těžaři dokázali ovlivnit trh s GPU. Prostě samý šílenosti kvůli šíleným ajtákům.

36

Odpovědět

+JarininHlavně to neříkej na zasedání Rady Evropy, nebo vymyslí Euro-blockchain-coin pro dotace, od roku 2030 povinný pro všechny. :P

Bohužel o tom příliš mnoho nevíš, protože existují zcela anonymní kryptoměny kdy při transakci vznikne nová mince a původní zanikne a ani jedna strana není schopná bez potřebných hashů cokoliv dokázat (na rozdíl pseudoanonymního BTC, u kterého lze dopátrat, kdo co vlastní, jen to trvá déle).

Hlavní dva problémy spočívají ve schopnosti zpracovat více převodů než mají třeba VISA a MasterCard a druhá nevýhoda spočívá v tom, že nějakou dobu trvá potvrzení transakce. Jinými slovy: ty sice vidíš provedení platby za pár sekund, ale s definitivní jistotou budeš vědět, že transakce nebyla podvodná až po vytěžení několika následujících bloků, do kterých bude zapsaná.

Těžaři jsou naopak pro energetickou síť a dodavatele energií vítáni. Najdou pozemek, postaví halu, nakoupí hardware, zapojí a podepíší smlouvu na pevně daný odběr. Nezpůsobují kolísání sítě. Dočasný nedostatek grafických karet je jedna věc, kterou vidíš. Naopak vznikla spousta externalit – ať kvůli reklamacím zvýšení kvality výroby pro ostatní (hráči ocení, že jim na grafice po roce nezačne chrastit větráček), nebo třeba zlepšení životní úrovně kdesi v továrnách v Asii.

Kryptoměny přispěly ke zlepšení celkové bezpečnosti v celém oboru IT, protože díky nim byla zdokonalena kryptografie a bezpečnostní díry ve stávajících systémech. Spolu s těžbou vznikly samostatné těžební ASIC mašinky, čímž přibyli na trhu další vývojáři složitých zařízení a velkými rezervacemi výrobních kapacit v továrnách na polovodiče urychlili vývoj modernějších výrobních procesů (i pitomé ledničky nebo mikrovlnky mají díky tomu šváby na modernějším výrobním procesu). Kdyby za rok přestaly všechny kryptoměny existovat, čemuž příliš nevěřím, tak stále přinesly světu více dobrého než špatného.

65

Odpovědět

+-HoNY-:D A světový mír, světlé zítřky a zlepšení klimatu vně a uvnitř společnosti. :D
Nejsem proti digitálním penězům, ale tento nesmysl ať si vetknou mezi půlky. Až bude neprolomitelné šifrování - třeba kvantové a bude stačit jednoduchá komunikace po celém světě - satelit a v reálném čase. Tak pak ANO. :D

39

Odpovědět

+JarininPředveď funkční alternativu.

Kryptoměny jako takové mohou zaniknout, ale blockchain a další technologie, včetně různých matematických hypotéz, tu zůstanou i nadále. Mimochodem, v brzké budoucnosti se bude v českých lékárnách nasazovat technologie pro unikátní identifikaci balení léčiv. Vlastně to bude centralizovaný a velmi zjednodušený blockchain.

Tak mi prosím netvrď, že kryptoměny nic nového nepřinesly.

32

Odpovědět

+-HoNY-Tyto rádoby úřednické manévry zavání spíše IT tunelem.
Alternativa - rychost světla, oběžná dráha, GPS, 80% úspěšnost, neprolomitelnost !!!
http://www.osel.cz/6316-kvantova-teleportace-na-rekordni-vzdalenosti.html

11

Odpovědět

+-HoNY-Kdyby sis chtěl ještě číst: :D
http://www.osel.cz/index.php?obsah=36
Tak to nefunguje, dej do vyhledávání: krypto spin kvant

11

Odpovědět

+JarininBavit se dnes o kvantových počítačích je asi jako řešit Kirchhoffovy zákony v 16. století. Jednou někdo algoritmus BTC a dalších kryptoměn určitě prolomí. Není otázka zda, ale kdy. Enignu také neprolomili hned po uvedení na trh. Ovšem uvědom si jednu podstatnou věc – z hlediska výnosnosti je lepší použít kvantové počítače na hacknutí banky. Kryptoměny jsou zcela malé a bezvýznamné a mají mizernou likviditu.

Řešením nastalé situace po prolomení kryptoměn bude opět nový šifrovací algoritmus, přestože bude zachovaná technologie blockchainu. Blockchain je totiž určitý systém pravidel, asi třeba jako v našem civilizačním okruhu psaní latinkou zleva doprava.

30

Odpovědět

+-HoNY-Myslím, že ti toho hodně uniká a jelikož jsi "anarchista Turagin" co akorát bourá a vytváří chaos. Nemusíš dál číst. Narazil jsem na zajímavé vysvětlující video s českými titulky:
Ever wonder how Bitcoin (and other cryptocurrencies) actually work?
Jestli jsem to dobře pochopil tak nejde o nic jiného než sdílení kde místo dat sdílíte bezpečnost - ověřování transakcí, děláte vlastně práci za centrálu, myslím, že je potřeba trvale tu bezpečnost sdílet tzn. trvale zapnutý PC. Další průser vidím v blocích, které musí mít unikátní HASH, aby je bylo možné připojit do řetězu a tu vám vypočítávají těžaři, délkou výpočtu - důkaz o provedené práci. To jsou ti největší kazisvěti - spotřeba el. a hardwaru.

13

Odpovědět

+JarininNení jenom Bitcoin, jsou tisíce dalších kryptoměn. To, co popisuješ je princip proof-of-work (PoW), kdy musí být bezpečnost podložena výpočetní silou a jeho opak je Proof-of-Stake (PoS), kde není potřeba výpočetní výkon, ale pouze hlasují ti, kteří měnu vlastní.

A potom centrálně řízené cosi, co tvrdí, že je kryptoměna – třeba Ripple, který je příklad centrálně řízeného blockchainu, kde neexistuje anonymita, kde je možné zmrazit z pozice centrálního řízení účty – tedy vlastně vylepšená banka. Také existují další fáze vývoje jako kryptoměny 3. generace. I kdyby všechny kryptoměny za 5 let zanikly, tak po nich zůstane spoustu technologií. Nanovlákno pro výrobu termoprádla a používané během prvních letů do vesmíru si oblékáme v různých obměnách dodnes a přitom bez letů do vesmíru by v současné podobě taky nemuselo vůbec existovat. Stejně tak obě světové války přinesly spoustu pokroku v lékařství.

Spotřeba, nad kterou se pozastavuješ, je opravdu nesmyslně počítaná. To si nějakej zelenej anarchokomunista přečetl, kolik energie je v součtu potřeba na jednu Bitcoinovou transakci (tzn. včetně těch několika kol, které musí proběhnout, aby byla opravdu věrohodná), ignoroval, že energie byla současně spotřebována i na těžbu a ověřování dalších transakcí a vypustil blábol do světa. Je to asi stejný blábol, jako když ti militantní vegetarián řekne, že jíst vepřové je vražda. :D

41

Odpovědět

+-HoNY-Tvoje grafomanie je obdivuhodná. :o

13

Odpovědět

+JarininHrot pera je ostřejší než špička meče. :P

30

Odpovědět

+-HoNY-Záleží v čích rukou. :D

03

Odpovědět

+JarininPokračuj, Jrinine, čekám na tvá další moudra o bitcoinech.

41

Odpovědět

Blackchain je bitcoin. Doteraz som nepočul funkčný a zmyslupný návrh niečoho, kde by bol blockchain využitelný. Možno tak predikčné markety... Pri väčšine návrhov ako supply chain, kataster či volby blockchain absolútne netreba a nedáva tam zmysel. Blockchain je technologia na ktorej vznikol bitcoin a zabranuje double spendingu. Nič iné blockchain v bitcoine nerieši. Ono je to teraz cool povedať, že bitcoin je blbosť, ale blockchain je buducnosť, ale blockchain je bitcoin. Má zmysle len v digitálnom svete. Hneď ako ho začnete pchať do realneho sveta, kde potrebujete centrálnu autoritu, tak jeho použitie nedáva zmysel.

Kec o hodnote bitcoinu vo videu je totálna hlúposť, ktorá vychádza s Marxovej nákladovej teórie, ktorú vyvrátil už v 19. storočí Carl Menger. To čo dáva bitcoinu hodnotu je v tomto poradí:
1. ťažšie sa to kradne vládou (môžem si zapamätať mnemonic seed od svojej peňaženky a všetok svoj majetok v btc si uložiť do hlavy bez toho aby o ňom niekto vedel),
2. môže to byť anonymné (bitcoin to rieši na prvej vrstve iba čiastočne ale existuje plne anonymné meny ako napr monero),
3. nedá sa to falšovať (nikto nevie vytlačiť nové bitcoiny, to znamená nikto ho nereguluje),
4. je vzácny a deflačný, keďže má konečný počet coinov daný matematikou,
5. funguje všade, bez ohľadu na pripojenosť krajiny alebo osoby do bankovej siete.

To, že momentálne vie bitcoin spracovať na prvej vrstve len 7 transakcií a VISA teoreticky 24 000 je len pseudoproblém, lebo už teraz sa vývíja na ďalšej vrstve "lightning network", ktorý umožní aj miliardu transakcií za sekundu.

Inak využitie bitcoinu a jeho realnu hodnotu nevidia len ludia, ktorí naivne veria vláde a centrálnym autoritám. Uprimne mi je ich do buducna dost luto :)

10

Odpovědět

A kolik energie se spotřebuje na chod serverů všech bank? Je snad úplně jedno kolik se čeho na co spotřebuje dokud je z toho užitek. Každý si se svojí kWh po koupi může dělat co chce!

60

Odpovědět

Takže zjednodušeně to je k hovnu, nic to světu nedá, jen na tom spousta lidí prodělá a pár zbohatne?

413

Odpovědět

Je tam aj zasadny hacik, a to sice ze niekto nemoze ovladnut vsetky PC a blockchain zmanipulovat.

Kluce od miesacky ma v tomto pripade korporacia MicroShit a Intel.

Prvy na softwarovej urovni, vyse90 percent PC je windows..

Druhy na hw urovni - dohladat si Minix - mini operacny system zabudovany priamo v hardveri...

vacsinou staci mat pod kontrolou znacnu vacsinu pocitacov a mozte si s blokchainom robit co chcete.

Vyhodne pre trojpismenkove organizacie, sektu...

18

Odpovědět

Naopak, svět to poškodí.

08

Odpovědět

+JarininTy poškozuješ svět hloupými komentáři, žasnu nad tebou.

61
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK