Jak fungují YouTube videaComputerphile

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:320
Počet zobrazení:8 009

Asi už většinu z vás někdy napadlo, jak vlastně YouTube přenáší videa k vám do počítače. A možná jste se už sami sebe někdy ptali, proč to přehrávání funguje poněkud zvláštně. V tomto videu z kanálu Computerphile (sesterského projektu Numberphile) nám to, jak celý přenos vlastně funguje, poví přímo zaměstnanci YouTube.

 

Přepis titulků

Spinner je to malé kolečko z teček, které se točí v okně videa, když najednou není co dál přehrát. Neposíláme počítači video dost rychle. Bufferovací kolečko je mým úhlavním nepřítelem. Je to možná jedna z nejméně oblíbených animací na internetu. Největší problém, který řešíme, je, jak se zbavit spinneru. Jak zařídit, že když sledujete video, tak se až do konce nezastaví.

Je to velká výzva, ten problém má mnoho rozměrů. Hodně věcí se může pokazit. Některé můžeme ovlivnit, ale některé nemůžeme. Strategie bufferování YouTube videí se liší podle toho, kde je sledujete. V některých případech se video začne stahovat od začátku až do konce. Jindy se stahuje po částech, jako krajíce chleba. Preferujeme stahování po částech, protože se pak můžete adaptovat. To znamená, že když to jde dobře, můžete lidem poskytnout kvalitnější video.

Nebo naopak to nejde dobře, tak kvalitu snížíte, aby to bylo plynulejší. Spinner vypadá tak, jak vypadá, aby vám dal vědět, že se pořád snažíme, Ale spoustu času netrávíme tím, abychom ho udělali hezčím, spoustu času trávíme tím, aby se vůbec neobjevil. Spinner je vlastně gif. - Je to gif přes video? - Jo, je to gif přes video. A točí se a točí a točí.

Dnes se YouTube videa přehrávají na spoustě míst. Existuje velké množství verzí. Máme JPG, CSS, animace, pak flashové animace. Když k nám někdo nahraje video, tak ho vezmeme, A vytvoříme z něj mnoho různých souborů. Tyto soubory reprezentují rozdílné stupně kvality pro různé stupně připojení. Toho si můžete všimnout v přehrávači, kde máte ten výběr mezi 720p, 480p, 360p, 240p.

To jsou rozdílné soubory. Jsou tu omezení. Například, když si pustíte video na svém telefonu, a bude malé, tak nemá smysl ho stahovat velké. V tomhle jsou tu jistá omezení. Ty soubory jsou navíc rozděleny na malé části. Tyhle části reprezentují pár vteřin videa.

Samotná délka části se může měnit a s tím si občas pohráváme, abychom viděli, jestli to má vliv na spolehlivost přenosu. Jednou z výzev pro nás je obsáhnout všechna ta zařízení, která využívají jiné formáty. Takže tu máme třeba MP4, který využívá H.264 kodek, máme tu WebM s kodeky VP8 nebo VP9, máme tu taky 3gp a i další MPEG-4 kodeky pro všechny telefony. Takže nejenže se k vám každodenně nahraje spousta videí, ale vy je přetvoříte na všechna tahle rozlišení, a na ty všechny formáty?

Do dalšího dne máme velké množství formátů a rozlišení. Pokud tedy nahraju tohle video, v kolika formátech bude existovat? To je dobrá otázka, ale sám přesně nevím. Bude jich několik desítek. Google má po světě spoustu datacenter a my také vlastníme množství síťových mezipamětí, ze kterých čerpají poskytovatelé internetu.

Takže nahrajete video, vytvoří se množství formátů, ty se rozdělí na části, pak ta videa nahrajete do nějakého datacentra, které má místo, vytvoří se několik kopií, abychom o něj opravdu nepřišli, a pak časem, jak lidé video sledují, tak bude dál kopírováno na různá místa, aby bylo blíže divákům.

To je úžasné, ne? Je to zábava, je to opravdu velký systém, je to suprová věc. Podobných systémů na světě moc není. Když se uživatel snaží přehrát video, tak se může pokazit spousta věcí. Může se stát to, že používáte počítač, a on dělá spoustu různých věcí najednou. Může se stát, že máte slabý signál wi-fi.

Třeba si představte, že jste v hotelu, a hotelová wi-fi je prostě špatná. Nebo může být síť vašeho poskytovatele zrovna přetížená. Může se stát, že ve vaší oblasti to video ještě nikdo nesledoval, takže poblíž není kopie a musí se stahovat ze vzdáleného serveru. Tím chci zkrátka říct, že je tu ohromné množství věcí, které se můžou pokazit. Některé z nich můžeme kontrolovat přímo, ale některé nemůžeme.

Takže nejlepší, co můžeme udělat a o co se i snažíme, je pracovat na problémech, které ovlivníme, abyste je nepostřehli. Proto videa dělíme na menší části. Když se připojíte, tak si stahujete tyto části a skládáte je za sebe, abyste je mohli přehrát. Když sledujete video, tak dostáváte část po části, vždycky máte pár částí v zásobě. Nemusí být v pořadí za sebou.

Videa na YouTube mohou být rozdělena na části a poslána na přeskáčku. Stejně tak může být video v jedné části a audio ve druhé. A když se na to pak díváte, tak se to vše složí dohromady. Když se ta část stahuje, tak se zjišťuje, jak rychlé se stáhla. Například mám tuhle HD část, která se stáhla opravdu rychle, takže je budu stahovat dál.

Ale když se HD části budou stahovat pomalu, a už to nebude udržitelné, a já budu dál požadovat HD části, tak... Tak se bude video rychleji přehrávat, než stahovat, a objevil by se tam spinner. Takže místo toho si řeknu, že příští část chci ve 480p nebo 360p. To abych se ujistil, že video poběží kontinuálně. Ale funguje to i opačně.

Můžete sledovat video ve 360p, ale zjistíme, že se stahuje hodně rychle, tak si řekneme: "Dobře, on má rychlé připojení, takže příště mu pošlu HD část." Nic nemusíte dělat a jako kouzlem máte lepší kvalitu. Když uvidíte spinner, tak to zkoušíme znovu. Snažíme se poslat jiné video, které by mělo běžet lépe. YouTube by měl fungovat. Samozřejmě si můžete vybrat z nabízených možností, ale to byste neměli muset.

Je to na nás, aby se videa přehrávala nejlépe, jak to jen jde. Nechceme, abyste viděli jen něco přiměřeného, ale něco nádherného. Tím myslím HD, skvělý zvuk... To je náš cíl. To bychom vám měli přinést, aniž byste si to museli vyžádat. Je naší odpovědností vše zlepšovat. Nebudeme hotovi, dokud spinner už nikdy nikdo neuvidí. Ale lidé ho stále vídají, my sbíráme data, sledujeme fóra, víme, že se to stále děje, a neustále to sledujeme a vylepšujeme.

Chceme zjistit: "Pokud lidé pořád spinner vídají, tak proč?" "Má to co dělat s jejich připojením?" "Má to co dělat s jejich státem?" "Má to co dělat s tím videem?" Zařízení, kterými se lidé připojují k internetu, jsou velmi různorodá.

Jednou z největších výzev je to, že se snažíme podporovat obří rozsah různých prostředí. Od někoho, kdo sleduje video na telefonu v Indii, až po někoho, kdo sleduje video na nové 4K televizi s gigabitovým připojením v USA. Jestli si myslím, že mě lidé obviňují za problémy s přehráváním? Myslím, že mě obviňují za problémy s přehráváním a myslím, že je to tak správně. Myslím, že neexistuje žádný nápad, který nám navrhují, nebo nějaká technika, která by už nebyla součástí našich triků.

Proč myslím? YouTube by měl fungovat. A pokud si nemůžete přehrát video, jaké chcete, tak byste se měli ptát proč. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (79)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

to nahrávání po částech je pěkně na hovno, seknutí prakticky u každého videa. Pokud vím, dřív to šlo v pohodě.

55

Odpovědět

Me by spis zajimalo proc, kdyz nekdo kdo ma rychlej internet si casto nemuze videa prehrat a nekdo jako ja ma pomalej internet se muze na videa divat jak je libo.

21

Odpovědět

Spíš, by se měly omluvit za ty změy, co na YouTube dělají, starý dobrý YouTube.

224

Odpovědět

Účelem tohoto videa bylo spíše říci, že ne za všechno může YT. Jen se zeptejte svého providera, jakou má linku k nejbližší Google cachi. Nejspíše ani nebude vědět.
Pro většinu ČR je nejblíž myslím Frankfurt a když si představím, jak se šetří na zahraniční konektivitě, tak je celkem jasné, kde se to "zacpe".
Druhá věc je samozřejmě problém v samotném počítači: málo RAM, stará verze flash playeru, zarušené Wifi, atd...

39

Odpovědět

Tohle je hrozná sranda číst. Většina kritiků nemá páru, co se s pc děje při přehrávání videa, ale vesele kritizují. Uvedu příklad. Jedna minuta videa ve fullHD má přibližně 30 - 100 MB (záleží na komprimaci a pod.). Otázka zní, odkud si video přehráváme? Pokud si myslíte, že z "internetu", velice mě pobavíte. COKOLIV co co si prohlížíte na internetu se Vám stáhne do pc a až tam se zpracovává jak se co zobrazí a pod. Čili při sledování vlastně koukáte na video, které se stahuje do vašeho pc v pokud možno reálném čase. Pro osobu koukající na 3 minutové video (cca 150 MB), celosvětově se v jeden jediný okamžik kouká na libovolné youtube video cca 2 mil lidí?(střílím od boku, číslo může být ve skutečnosti mnohem vyšší, protože jen seznam.cz má 3 mil denně, pro 10 mil lidí) Takže vy musíte dát možnost stáhnout celkem 300 mil MB během několika minut celosvětově. To je frajeřina, že vůbec něco takovýho běží. A samozřejmě, odměnou těm programátorům za to je posloucht, jaký jsou lamy, že video se občas sekne na pár sekund. Tak brzděte s tou kritikou! Máte zadarmo něco, co stojí miliardy.

2410

Odpovědět

Ty to řikáš, jako kdyby to dělali z dobrý vůle... Zadarmo to rozhodně není, akorát to neplatíme "my", ale lidi, kteří si tam dávají reklamy.

196

Odpovědět

+MoggsAni kuře zadarmo nehrabe... a můžeme být rádi, že to funguje...

01

Odpovědět

no nevím. říkejte si, páni programátoři, co chcete, ale když se kouknu zpátky na starej youtube a porovnám s tím současným, tak mi přijde, že těch problémů a voserů spíš přibylo. příkladů jsou jen tady v diskuzi desítky.

225

Odpovědět

Áha, takže tohle jsou ti dementi, co zařídili, že se mi video nenačítá, když si ho pozastavím, že se mi sama od sebe mění kvalita aniž bych ji mohl změnit zpátky atd... Hmm.... Made my day...

295

Odpovědět

KOKOTI
fakt nemam co dodat a to som povodne mal rozpisanu A4 o tych nezmysloch co tam trieska ale nezvladal som to dopozerat...vazne som este nikdy nemal chut niekomu tak jebnut cez monitor

316

Odpovědět

Je fajn, že říkají, že se snaží podporovat YT na všech formátech... ale pak zaráží absence oficiální aplikace na windows phone :( Chápu, že google a microsoft jsou rivalové...ale těch pár lidí, co mají WP by tu aplikaci určitě ocenilo

93

Odpovědět

Dostal jsem android k narozkám a každý den smutně vzpomínám na WP, ta rychlost mi schází :-(

79

Odpovědět

V JewTube by radšej mali vyriešiť problém zvaný: "Toto video není povoleno ve vaši zemi" Čo sme kua Pakistan alebo Severná Kórea?

159

Odpovědět

To je bohužel problém autorských práv a nastavení obsahu autorem. S tím YouTube nic neudělá, pokud by teda nechtěli jít bydlet do pronájmu za Kimem Dotcomem. :-D

181

Odpovědět

šepty šepty Hola Unblocker šepty šepty

61

Odpovědět

Vše má své + a -, jasně. Ale když jsem si uvědomil, jak je to obrovský systém, kolik práce, technologií, miliard a miliard Bytů a nespočet serverů a videí za tím vším stojí a jak je možné, že to všechno dohromady vlastně takto "snadno" a rychle (obvykle:D) funguje, tak se na ně už zlobit nebudu, ani když tam spinner občas uvidím... Prostě úžasný systém, co funguje a my ho máme naservírovaný až pod nos s jednoduchým ovládáním a nic nás to nestojí. Možná mě ukamenujete, ale když se nad tím zamyslím, tak jsem opravdu nadšený a ohromený. :-)

183

Odpovědět

Zvláštní, že než youtube koupil google, měli jsme tohle všechno a taky o něco líp... O dost líp... Mnohem líp...

126

Odpovědět

+MaFFianCZTo jen proto, že většina lidí jako ty asi nemá půl mozku aby jim došlo pár souvislostí... Když google koupil youtube, tak videí bylo výrazně méně, traffic byl výrazně menší, nebyla zapotřebí tak velká podpora mobilních zařízení, fullHD rozlišení byla ještě skoro rarita a celkově nebylo třeba tak složitých řešení. Kdyby youtube zůstal takový jako v té době bez technického upgradu, tak dneska nepustíte už vůbec žádný video...

133

Odpovědět

+MaFFianCZSice to nesouvisí s načítáním videí, ale stejně...
Zrušení video odpovědí, neustálé a zbytečné změny skinu, nedávné změny v komentářích (kde si musíš účet propojit s G+ účtem. Ugh)... A to není všechno. Google možná YouTube zlepšil co se týče rychlosti atd., ale zároveň mrví uživatelské rozhraní a s uživatelskou základnou si hraje jak s testovacími myškami, "Co se stane, když mu sebereme skin zakódovaný v jeho mozku od doby, co se poprvé podíval na YouTube?"...

61

Odpovědět

pekne video :)

12

Odpovědět

Nakonci jak říká, že "pokud si nemůžete přehrát video jaké chcete", tak k tomu ještě zapoměl přidat "a v kvalitě jaké chcete".

52

Odpovědět

Ten pocit, když jste na začátku videa, týpek říká: řešíme problém, jak se zbavit kolečka a video se vám sekne :)

164

Odpovědět

Že by to bylo schválně, aby každý poznal o se jedná?

44

Odpovědět

+TheJimpinemluvil jsem o tomto... -.-

13

Odpovědět

nejvic me stve to, ze kdyz si to dam na 720p, tak se mi to krasne rychle nacte, ale nacte se jen takovejch ~20 % a pak se to zastavi a ceka, az kousek prehraju a pak se to zase nabufferuje o dalsich ~20 %. Kterej vul tohle vymyslel? Starej dobrej youtube, kdy si to clovek stopnul a nabufferovalo se to cely a clovek to pak mohl spoustet stale dokola, bez dalsiho nahravani, protoze uz jste to nahraty jednou meli a tahalo to akorat z pameti a ne z vyjebanych google serveru.

412

Odpovědět

Jj, další chyba, kterou tam přidali... to je třeba nenapadlo, že si někdo bude chtít načíst nějaký video, aby se na něj podíval až dýl, kdy už nebude mít přístup k netu? (ve vlaku atd.)... naštěstí se ty videa daj stahnout celý (ale zase přes nějakou 3. stranu)

63

Odpovědět

+BullOverTěch lidí, který si ho natáhnou celý je minimum. Je pravda, že by tam měla bejt možnost.

Na druhou stranu nadávat na ně takhle je nesmysl, kdyby nedělali to co dělaj Youtube by nebyl. A ani youtube(google) nemá neomezený prostředky, proto tim že se načte jen kus šetřej vlastní připojení. Za tim, že se video nenačítá dostatečně rychle muže bejt to, že je přetížený připojení a tim, že vám nepošlou celý video to připojení šetřej, samozřejmě tim taky šetřej spoustu elektřiny.

Mnohem častější bude, že lidi video rozkliknou, nechaj ho nabíhat a pak ho zavřou než, že lidi si ho budou chtít stáhnout celý...

513

Odpovědět

+BullOverVzhledem k tomu, že ho rozumně nastavili tak, aby se při opakovaném přehrávání načítalo znovu, tak je to asi Pyrrhovo vítězství... Navíc, když chci něco vidět v 1080p, tak si to obvykle musím několikrát aktualizovat, což zase přidává na zatížení serverů...

61

Odpovědět

Zrovna nedávno mě tohle dost nas.alo a tak jsem se porozhlýdnul po nějakym tom prográmku na stahování a nejlepší co jsem našel je "Freemake video downloader"

14

Odpovědět

Existuje spousta pluginů do prohlížečů, kde si můžeš nastavit chování YT, třeba i to, aby se ti video načítalo při pauze ;)

51
Další