Slabina Enigmy

Thumbnail play icon
97 %
49. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 137
Počet zobrazení:23 599

Druhá část videa o Enigmě je tady. Konečně se dozvíte, kde měl tento šifrovací přístroj slabinu a jak se podařilo jeho šifry prolomit. Pokud jste neviděli první část, najdete ji zde.

Přepis titulků

V prvním videu o Enigmě jsme přestali v tom nejlepším, zbývalo vám ukázat, jakou slabinu Enigma měla. Tohle původně mělo být krátké doplňující video, ale když jsme viděli reakce na předchozí video, tak jsme se rozhodli znovu sejít a natočit v čem ta slabina spočívala a jak šifru prolomili. Pokud jste neviděli první video, jak Enigma funguje, tak se na něj podívejte, odkaz je v popisu.

Ale teď se podívejme na tu slabinu. Máme tu znovu Enigmu. Když zmáčknu písmeno K, tak se rozsvítí Q. A když budu dál mačkat K... Pokaždé se rozsvítí jiné písmeno. Tudíž dvě písmena za sebou nebudou v šifře stejná. Takže je to opravdu dobrá šifra. Ale nikdy to nebude samo K.

Tohle byla slabina. Písmeno se nikdy nestalo samo sebou. Takže A není A, B není B a tak dál. Z není Z. A to je vodítko. Když si představíte, že máte šifru, tak ji prolomíte tak, že budete hádat slovo nebo frázi, která by se ve zprávě mohla nacházet. Každé ráno v 6.00 posílali Němci hlášení o počasí. To bylo standardizované, stejné každý den, tedy až na počasí. Mělo to standardní formát.

Takže si můžeme vzít slovo, které v této zprávě bude. Vezmeme si slovo nebo frázi... "Zpráva o počasí." Německy "Wetterbericht". Omlouvám se, pokud jsem to špatně přeložil. Má němčina je velmi špatná, omlouvám se. Napíšu si "Wetterbericht" na kus papíru. - To je "Zpráva o počasí" - To je "Zpráva o počasí" německy. A tady mám šifru z Enigmy.

Můj odhad budu posouvat pod šifrou. Budu se snažit uhodnout, kam moje fráze v šifře zapadá. Vím, že písmeno se nemůže stát samo sebou. Sem nezapadá, protože z T se stalo T. To nepůjde. Zkusme to dál. A co tohle? Ne, z T se opět stalo T. Zkusme tohle. Tady se to neshoduje, tady taky ne...

Nevidím tu žádnou shodu, takže to sem může pasovat. Zkusím tohle. Tady se shodují R, takže tohle to být nemůže. Možná je to tady. Možná tohle je fráze "Zpráva o počasí". A odteď se můžeme snažit šifru rozluštit. Můžete použít jiné fráze. Zkuste si představit, co si mohli němečtí důstojníci za 2. světové války posílat. Například zprávy by končili "Heil Hitler".

Takže to na konci zprávy je "Heil Hitler". Pokud ano, tak by se žádné písmeno v "Heil Hitler" nemělo shodovat. H, E, I, L... Britský kryptolog Alan Turing měl za úkol najít způsob, jak za pomoci této slabiny šifru prolomit. A tak vytvořil obrovský přístroj nazývaný Bombe. Navrhl ho Alan Turing a další kryptolog Gordon Welchman. Byl to velký, hlučný stroj, který strašně rachotil, ale umožňoval prolomit šifru asi za 20 minut.

Šifru jste museli prolomit každé ráno. Každé ráno bylo nastavení pro Enigmu jiné, s úderem půlnoci se všechny Enigmy přenastavily. Proto byl přístroj, který dokázal šifru rychle prolomit, tak důležitý. Bombe se snažil zjistit zapojení konektorů na Enigmě. Když se vrátíme zpět, tak vepředu na Enigmě máme konektorovou desku, která spojuje písmena do páru.

Tvoří 10 párů písmen. Když zmáčknu písmeno, signál projde nejprve skrz konektory, pak skrz první rotor, pak skrz druhý rotor, pak třetí rotor, na konci se to otočí a prochází to skrz přístroj v opačném pořadí. Projde to skrz třetí rotor, druhý rotor a první rotor. A nakonec opět projde skrz konektory a rozsvítí některou žárovku. Pokusím se vám to nakreslit co nejjednodušeji to půjde.

Jdeme na to. Nejprve to jde přes konektory a pak přes všechny rotory. A ty všechny spojím do jednoho obvodu, který nazvu R jako rotory. A nakonec to projde zase přes konektory. Pokud si vezmeme naši předpověď počasí... Koukněte se na druhé místo. Z T se stalo E. Když zmáčknu T, jde to skrz konektory, skrz všechny rotory, znovu skrz konektory a na konci dostaneme E.

A tohle použijeme, abychom zjistili zapojení konektorů. Zkusím hádat. Budu hádat, že T je na konektorové desce spojeno s A. Je to hádání, ale zkusím to. Řekněme tedy, že T jde skrz konektory a stane se z něj A. A poté projde rotory. Víme, jak jsou rotory propojeny, takže si vybereme pozici a zjistíme, co se s A stane.

To není těžké. Něco si vymyslím. Řekněme, že z toho vyleze P. Když to udělám, tak z toho můžu vyvodit, že P projde konektorovou deskou a stane se z něj E. Takže z toho vyvodím, že P je na desce spojeno s E. A to je super. Zjistili jsme jedno zapojení na desce. Pokud toto schéma funguje, tak P musí být spojeno s E.

Udělám to stejnou metodou ještě několikrát a zjistím více zapojení v konektorové desce. První jsem zjistil zapojení P-E. Zjistil jsem zapojení K-Q, takže jsem to na desce zapojil. Zjistil jsem X-B a také to zapojil. A zjistil jsem T-G a zapojil na desce. Ale tohle poslední je problém. Zjistil jsem, že T a G jsou propojeny.

Ale hádal jsem, že na desce je propojeno T a A. Oboje to být nemůže. Toto je kontradikce. Nemůže být zároveň spojeno T-A a T-G. Což znamená, že můj odhad T-A byl špatný. Všechno vypojte, bylo to špatně. Teď zkusím další, řekněme T-B. Pak zkusím T-C, T-D, prostě všech 26 možností.

T-A, T-B, T-D, T-Z. Jestliže všech 26 možností je špatně, tak to znamená, že vaše pozice rotorů jsou špatné. Takže jedním otočíte. Zkusíte další pozici rotorů a začneme to zkoušet zase od začátku. To by ale zabralo spoustu času. Alan Turing proto přišel se dvěma způsoby, jak to udělat rychleji. Ten první způsob stojí na vážně chytré myšlence.

Zjistil, že když uděláte jednu chybu, jako je T-A a T-G, tak i všechna tato vyvození jsou také nesprávná a už je nemusíte znovu zkoušet. Jde o plody otráveného stromu. Všechny je můžeme zamítnout naráz. Nemusíme je zkoušet znovu a tím se to velmi urychlí. Dalším způsobem, jak to urychlit, je provést to okamžitě pomocí obvodů.

A to dělal přístroj Bombe. Pustil elektrický proud do mého odhadu T-A. Pak elektrický proud projde skrz přístroj a projde skrz T-G, což je špatně. Ale také projde všemi těmito vyvozeními, což znamená, že všechny mé odhady, které jsou špatné, najdu s pomocí elektrických obvodů okamžitě. Poté se to posune a vyzkouší další.

Projdu všechny pozice rotorů asi za 20 minut. Hlavní je si zapamatovat, že Bombe byl vytvořený trochu zpátečnicky. Využíval proces eliminace. Na konci vám zbude to, co nebylo špatně. A můžete si to pak ručně zkusit, jestli to funguje. Bombe byl pojmenován na počest polského dešifrovacího přístroje Bomba. Bomba byl úplně jiný přístroj pracující na jiném principu. Nebyl to tak obří přístroj, klidně by se vám vešel na stůl.

Využíval chyby v německých procedurách. Poláci mohli používat Bombu, k lámání vojenských a leteckých šifer. Ale nemohli prolomit námořní šifry. Takže Alan Turing měl za úkol najít způsob, jak prolomit šifry vojenské, letecké i námořní. A mělo to být více spolehlivé.

I kdyby se Němci rozhodli změnit své procedury, tak by tahle metoda pořád měla fungovat. Námořnictvo dělalo to, že startovní pozice rotorů posílalo na začátku každé zprávy. A ty byly zašifrovány úplně jinak, takže to byla naprosto jiná šifra, určená k zaslání startovních pozic rotorů. Takže jí musíte rozluštit ještě předtím, než vůbec můžete začít lámat námořní šifru.

Je něco, co mohli tvůrci Enigmy udělat, aby se těmto problémům vyhnuli? Je nějaká věc, kterou mohli do přístroje přidat, aby se nedal takto prolomit? Kdyby nebylo kdyby... Měli to udělat tak, aby se písmeno mohlo stát samo sebou, to byla slabina.

Britové viděli Enigmu a řekli si, že je to dobrý nápad, a převzali tu myšlenku. Viděli Enigmu a rozhodli se udělat vlastní verzi. Pojmenovali ji Typex a odstranili tu slabinu. Písmeno se někdy mohlo stát samo sebou, takže to byl mnohem bezpečnější přístroj.

Co jsem tak slyšel, tak se Němci pokusili prolomit naši šifru, ale došli k názoru, že je lepší než Enigma a vzdali to. Aspoň tak jsem to slyšel. Je to těžké vědět přesně. Všechno to bylo přísně tajné. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tady je ten přístroj Bomba a další info: http://www.root.cz/clanky/usvit-hackeru-bombe-alana-turinga/

210

Odpovědět

Aghr!! My brain hurts! Občas se mi z toho hlava nefungovala, ale pak to nějak klaplo. Díky moc za překlad :)

261

Odpovědět

Proč si u sledování takových videjek přípádám tak hloupý? .....no asi protože budu :D

372

Odpovědět

Dík za překlad, jinač za sebe říkám nechápu jak na to prolomení někdo mohl přijít. ´:)

.. jinač jen tak mimo, nemůžu si pomoct ale ten chlapík má mimiku jak gay

2043

Odpovědět

Fascinuje mě jak způsob prolomení, tak i ty chytré hlavičky, které Enigmu vymysleli. Ono je vůbec zajímavé co se za dobu trvání 2. sv. stihlo vyzkoumat. Byly to zlé časy, ale pokud šlo o zbrojní průmysl apod. tak tam ten posun technologií byl neskutečnej. Až mrazí že největšího pokroku se vždy dočkáme v dobách kdy se navzájem zabíjíme...

323

Odpovědět

Pro mě je naprosto fascinující, jak trpěliví asi museli být ti lidi, kteří vykoumali jak to dešifrovat.. Pak to dělat, to už zvládne každý, ale vymyslet jak na to ! :D Vidět to před sebou a zmáčknout A a rozsvítí se G, a znova zmáčknu A a rozsvítí se X, tak jsem v rejži. :D

361

Odpovědět

Já bych neměl trpělivost ani na to "pak to dělat už zvládne každý" :D

222

Odpovědět

+Jtjn..taky bych to asi nevydržel..posadit mě k tomu přístroji tak po 10 minutach už žadnej funkční přístroj v tej místnosti není :D

282

Odpovědět

By čuměl, kdybych si to nahral na mobil, a vratil se v čase a ukazal to náckům

2127

Odpovědět

Ale aby to nedopadlo jako v jednom díle Misfits. :-)

294

Odpovědět

+MithrilKdyby ten Žid, co se vracel časem, měl na tom telefonu angry birds :D tak se Hitler vyřádil na tom :D a byl by klid.

283

Odpovědět

Konečně... Já to nevydržel a koukal na to bez titulků. Teď alespoň zkouknu části kterým jsem nerozuměl :)

192

Odpovědět

očividně ti kdo to vyluštili, byli bedny..:D

223

Odpovědět

Další video : Jak se dostat na americký vládní server. :D

265

Odpovědět

No páni, to byly hlavy! (jen bohužel některé na špatné straně...) Až si tu teď připadám se svou přípravou na zápočet z matiky, která mě tu tak trochu přivádí k šílenství, trochu trapně...

206

Odpovědět

Na špatné straně nezůstali dlouho. Hned po válce většina z nich zběhla ke spojencům nebo k rusům, pokračovat v další válce.

10

Odpovědět

Zajímalo by mě, jak by šlo prolomit kodování s tím, že by se stejná písmena mohli opakovat. (Pokud by to tedy šlo...)

223

Odpovědět

Podle frází na přesném místě, jak bylo zmíněno ve videu, tedy jednotný formát některých zpráv (počasí), pozdravy (Heil Hitler) atd.
Anebo zkoušet častá slova na VŠECHNA místo v dokumentu, jenže to by zabralo mnohem více času.
Také mě napadá, pokud by bylo známo, jak jsou zasazeny rotory, pak by šlo sestavit seznam, o kolik písmen se posouvá mezi 1. a 3. rotorem a hledat v něm dvojice, které by korespondovaly se zdvojenými písmeny (tt, ss a další) v původním textu, ale to už by zřejmě bylo mimo možnosti tehdejších počítačů ...

211

Odpovědět

V dnešní době, pokud je známý princip, tak počítače prolomí každou šifru kódující pouze písmena, nikoli zprávy jako celek (Pokud není znám alespoň základní princip, tak lze sestrojit princip takový, že po dešifrování dostanete jakoukoli zprávu). Samozřejmě také záleží na délce, krátká zpráva totiž i tak může mít více smysluplných způsobů dekódování. Všechno se totiž odvíjí od pokusu a omylu, čili čas na prolomení se odvíjí od toho, jak rychle jste schopni "zkoušet". Problém tehdejší doby byl, že nemohli dosáhnout takové rychlosti, a tato slabina mohla vyredukovat tím větší množství možností hned na začátku, čím delší znali frázi původního textu. Bez ní ale stále lze provést stejné závěry s "kontradikcí", jenom to bude trvat mnohem déle :).

P.S.: V dnešní době se již kódují celé zprávy jako celek a změna pouze jednoho písmene v původním textu vyústí v kompletní změnu zakódované zprávy, ale to už mnozí asi vědí.

220

Odpovědět

Totální pecka, dík moc!

192

Odpovědět

Už je to tady! :D idem na to...

1946

Odpovědět

you don't say.. ono to tady fakt je?

21101