Proč se počítadlo na YouTube zastavuje na čísle 301?

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:651
Počet zobrazení:10 081
Určitě si toho většina z vás už někdy všimla. Počet zhlédnutí se u nově nahraného videa na YouTube zasekl na čísle 301 a dál se nezvyšuje, i když by podle počtu komentářů nebo Líbí se měl. Lidé z Numberphile se tím zabývali a zde vám přinášíme vysvětlení.

Přepis titulků

Chtěl bych se zabývat číslem, které je na Numberphile snad nejžádanější. A tím je číslo 301. Ti z vás, kteří nevěnují moc pozornosti počítadlu zhlédnutí na YouTube, se můžou ptát, co je na 301 tak zvláštního. Já vám to povím. Když je nahráno nové video a je populární, tak vidíte, jak se počet zhlédnutí rychle zvyšuje, až se dostane na 301, kde zamrzne.

A tady zůstane tak den, možná půl dne. A pak začne zobrazovat vyšší čísla jako obvykle. Hodně lidí je tím zmateno a chtějí, abychom se tím zabývali. Jsem Ted Hamilton a jsem produktový manager YouTube Analytics. Tady to máte. Spojil jsem se s lidmi, kteří opravdu počítají zhlédnutí na YouTube. Správně. Máme na to počítače, nepočítáme je sami. Ale ano.

Před tím, než se budeme věnovat tomuhle humbuku kolem 301, co je vlastně zhlédnutí na YouTube? To mě vždy zajímalo. Je to, když někdo jen klikne na tlačítko přehrání? To je tak trochu tajemstvím YouTube. Zhlédnutí by mělo být... přehrání videa vyžádané opravdovým uživatelem, který ho chtěl přehrát a užil si ho. Bereme počet zhlédnutí jako měnu.

A proto musíme vynaložit dostatečné úsilí, abychom odstranili podvodná zhlédnutí, chcete-li. Vím, že to začíná znít záhadně a později se k tomu vrátíme. Ale teď vyřešme tu věc ohledně 301. Zjistíte, že podvodná zhlédnutí s tím mají něco dočinění. Ale nejdřív si musíte uvědomit, že když sledujete jakékoliv video, jako třeba tohle, tak ho nejspíše nesledujete všichni ze stejného serveru.

Je rozmístěno po celém světě. Je tu originál, který jste nahráli. Hádám, že když ho sledujete, tak už byl nahrán. A ten originál byl uložen na další servery na různých místech. Takže když si vyžádáte video, tak to nemusí cestovat z Londýna až do Kalifornie a říct: "Pošli mi sem tyhle bajty."

Takže s mnoha kopiemi videa po celém světě se stává počítání zhlédnutí trochu komplikovanějším. Tady sledujete na svém počítači video. Pokud zašlete požadavek na tento server, tak ten vám dá video. A v tu samou chvilku zapíše server krátkou zprávu do logu. Vlastně jeden řádek. A každou chvilku posbíráme všechny logy. Necháme si je zaslat ze střední Evropy nebo odjinud do našeho shromaždiště logů, spojíme je a pak to sečteme.

Dobře, to zní jasně. Ale nevysvětluje to, proč počítadlo zamrzne. Zhlédnutí, jak jsem říkal, jsou měnou. Když máte video s velmi malým počtem zhlédnutí, tak se moc nemusíte starat, co za zhlédnutí to bylo. Ale jakmile se dostanete na 300 a víc, tak musíme tu měnu opravdu ověřit. Ujistit se, že toto číslo je takové, jaké má být.

To znamená, že musíme projít statistickým ověřovacím procesem. A tento statistický ověřovací proces zabere nějaký čas. A tak přecházíme od sčítání jednoho po druhém k tomu, že řekneme: "Dobře, teď sčítáme v dávkách." A všechna připočtená zhlédnutí byla ověřena YouTube jako platná. Bráníme tím tomu, aby nepřičítal zhlédnutí třeba nějaký bot. A zabraňujeme tím něčemu, co mohlo třeba náhodou někoho podvodem dovést ke sledování videa.

Třeba tomu, že byl název nebo náhled naprosto zavádějící a lidé si video pustili jen na pár sekund a pak odešli. Pokud se to stává často, je to dobrý ukazatel toho, že je něco špatně. Takže nemusíme všechny uznat jako pravá zhlédnutí. Dobrá, ověřují čísla, všechno kontrolují. Myslím, že to nás mohlo napadnout.

Ale proč 301? Nebyl jsem tu, když se to rozhodlo. Ale v určité fázi jsme museli načrtnout hranici mezi tím, co je neškodné a s čím si databáze poradí, a mezi tím, co je vážný byznys. A ta hranice mezi tím byla vypočítána na přibližně 300. Tehdy se o to musíme začít zajímat. Ale nevím, jestli vzorec, kterým jsme ke 300 došli, ještě vůbec nekdo zná.

Dobře, načrtli si čáru v písku. Bylo to jejich rozhodnutí. Chtěli oddělit sdílení domácích videí od mnohem populárnějších videí. Od těch, u kterých je to vážnější. Těch, které potřebují kontrolu. Ale to je 300. Počítadlo zhlédnutí zamrzne na 301. Co to znamená?

Má to nějaký důvod? Ano, má to důvod a... Důvodem je to, že bylo vybráno číslo 300. A když někdo psal kód, potřeboval do kódu zadat funkci, která řekne, kde přestat. Když je splněna jedna podmínka, tak jdi doleva, když je splněna druhá, běž doprava. Tahle podmínka může být zapsána takhle.

Jestliže je počet zhlédnutí menší než 300, tak přičti jedničku. Jinak přeskoč na x. Kde x je mnohem komplikovanější počítání zhlédnutí. Ve skutečnosti to nebylo napsáno takhle, ale tak, že pokud je počítadlo menší nebo rovno 300, tak přičti jedničku. To znamená, pokud je počítadlo na 300...

Tohle je "pokud je počítadlo menší nebo rovno 300". Ano je, tak přičtu jedničku a jsme na 301. Nechte mě to shrnout. Kód, který kontroluje tohle zamrznutí počítadla, obsahuje znaménko menší nebo rovno. To znamená, že když přichází nové zhlédnutí, tak ho kód zkontroluje. Zjistí, že počet zhlédnutí v databázi je 299.

Dobře, připočte se další. Přichází další zhlédnutí. Teď je počítadlo zhlédnutí na 300. To není menší než 300, ale rovno. Tak kód k výsledku přičte další zhlédnutí. Nyní jsme na 301. A jak přicházejí další zhlédnutí, tak to už není menší než 300 a už to 300 není ani rovno.

Dveře jsou zavřeny. Další zhlédnutí už se nebudou přidávat na veřejně viditelné počítadlo, dokud YouTube neudělá svoji kontrolu, což trvá půl dne až den. Pak se samozřejmě všechna zhlédnutí uskutečněná v této době připočtou k celku. Žádné se neztratí. Aspoň to mi bylo řečeno. Ti, kteří psali ten kód, si nejspíš neuvědomovali rozsah toho, co tím dělají. Počítadlo zhlédnutí tu bylo už od počátku YouTube.

A kdo mohl vědět, čím se YouTube stane. Jo, byla to vlastně docela významná chvíle v San Brunu v Kalifornii, když se programátor rozhodl napsat kód takhle. Nyní je to jedním z hlavních rysů YouTube. Úplně slyším, jak teď někdo křičí na obrazovku: "Počítadlo se nezastavilo na 301. Někdy se zastaví na 302, 305 nebo 310. Co to má znamenat?"

I pro to existuje vysvětlení. Tím se vracíme k tomu, jak jsem říkal, že videa jsou rozmístěna všude po světě. Děje se to takhle. Zhlédnutí přicházejí v lozích z různých videí z celého světa. Přicházejí do centrální databáze. Víme, že se dveře při 301 zavřou. To jsme si právě vysvětlili. Ale co se stane, když přijde víc zhlédnutí zároveň?

Někdo sleduje video v Africe ve stejný čas jako někdo v Evropě. Nyní přichází několik zhlédnutí najednou. Kontrolují, jestli mohou dovnitř. Ano, mohou. Je to menší nebo rovno 300. Všechna se přičtou ve stejnou chvíli. Když přijde další zhlédnutí: "Promiň, máme zavřeno." Ale díky současné aktualizaci se dokázalo dovnitř propašovat pár zhlédnutí navíc.

Lidé se nás na to ptají neustále. Neřekl bych, že to způsobuje pocit úzkosti, spíš bych to přirovnal k otrávenosti. Zhlédnete velmi populární video a vidíte, že má 2 000 líbí se a 300 zhlédnutí. To je zajímavé. Důvodem je, že líbí se nehodnotíme stejně přísně. Neprochází stejnou kontrolou. Líbí se jsou mnohem méně četné, takže se s nimi systém vypořádá snáze.

Ale zhlédnutí zamrzají, což může vyústit v trochu trapné situace. Ale díky tomu vznikají úžasná videa jako tohle. Mluvil jsem s Tedem asi 45 až 50 minut a vše jsem nahrával. Mám spoustu záběrů a detailů, včetně podrobností o tom, co je to zhlédnutí. Vím, že to někoho bude zajímat. Zatím jsem neměl čas to vše zpracovat, ale buďte připravení, brzy to na Numberphile nahraju.

A těm, které tohle o počítačích a internetu nezajímá, se omlouvám. Numberphile je nepředvídatelné a příště tu třeba bude něco, co vás zaujme víc. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mám klasicky přes 800 zhlédnutí a počítá se mi to

00

Odpovědět

Zastalo mi to na 220. Kedy mi nabehne reálne číslo??? Môžem si to refreshovať aj sám a bude alebo nebude sa to teda počítať?

00

Odpovědět

Jak se dozvím, kolik mám času na to, opustit video aniž by se mu zvýšilo počítadlo zhlédnutí?

00

Odpovědět

Ten Ted vypadá jako Mark Hamill( Luke ) ze Star wars :D

210

Odpovědět

vyborny, bylo by mozne sem pridat dalsi videa, ktere zminoval Ted Hamilton ?

210

Odpovědět

kéž by mé video mělo 301 zhlédnutí:/ :D

261

Odpovědět

Kurec u Youtubu nemaj na normalni tabuli ? :D To kresli na nejakej bio papir :D Snad maji na zachodech aspon dvou vrstvej toaletni papir... :D Ale luxus video.. me to porad nedavalo spat... konecne se po 2dou letech vyspim :]

1912

Odpovědět

Trochu mi to připomnělo, že když si tady na stránce shlédnu videu, a pak začnu pročítat a hodnotit komentáře, tak číslo líbí/nelíbí u komentu neskočí o jedna, ale třeba o osm. Aneb jak si připadat důležitě i u postradatelného vyjádření názoru.

235

Odpovědět

Nemohlo by to být tím, že v době tvého čtení komentů "olajkovalo" příspěvek 7 lidí? :)

221

Odpovědět

+MaroBa že mohlo, tento princip není pro mě záhadou ani pointou předchozího příspěvku. ;)

201

Odpovědět

bude sa numberphile prekladat castejsie? :) ako velky fanusik to odporucam, najviac ma zaujalo Grahamovo cislo, alebo 666

211

Odpovědět

Budu se snažit přeložit ještě další věci. Nejprve asi video zabývající se problémem, který zná každý z nás... Proč nejde dělit nulou.

181

Odpovědět

313 hodnocení tak co taky to tu máte?

189

Odpovědět

Ok, jsem jedinej, kdo v 9:00 slyší ty zvuky? Jako by si tam někdo pouštěl p***o :D

183

Odpovědět

hahaaa :D youtube porada soukrome orgie, to nevychytali :D

181

Odpovědět

Díky za přeložení. Doufám, že přeložíte i video o tom, co je zhlédnutí, o kterém mluvil na konci.

193

Odpovědět

hmm, dobré, ale zbytečně roztáhlé, dalo by se to zhrnout do 2 minut :)

188

Odpovědět

Tak beru zpět co jsem napsal :D
http://www.abload.de/img/3017wkya.png

185

Odpovědět

Vau. Už dlouho jsem nekoukal s tak velkým zaujetím na něco, co mě vůbec nezajímá. To je zajímavé.

184

Další