Jak hrát na klasické nástroje?Jak být...

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:163
Počet zobrazení:11 638

Naučit se hrát na klasické hudební nástroje není snadné. Jak překonat počáteční problémy vám opět poradí kluci z IFHT.

Přepis titulků

Jak být hudebníkem na klasické nástroje. Následujte tyto kroky a i vy můžete být jako my. Krok první, vyberte si nástroj. Ne, ne, ne... Pokud vám není 5 let, housle už neovládnete. Zkuste něco snazšího. Krok druhý, naučte se číst noty. Zapamatuj si: "Evžen Gabčík brzy dostane fondán."

- Proč to musí být fondán? - O to nejde. A proč to nemůže být holka? Je rok 2016! Krok třetí, najděte si učitele, který bude tolerovat hodiny strávené v místnosti pro jednoho. Krok čtvrtý, cvičte. Po zbytek života. Hotovo, jdeme na pláž. Ne, musím cvičit.

- Můžeš cvičit jinde? - Ne, musím cvičit. Zlato, nudím se. Ne, musím cvičit. Krok pátý, vyhněte se tyčkovým stojanům na noty. Krok šestý, naučte se převážet váš nástroj. - Chceš pomoct? - Ne, v pohodě. Krok sedmý, naučte se následující italský žargon. Krok osmý, odolejte nutkání si vytvořit evropský přízvuk.

Dobrá, vezměte si nástroj. Začněme s bar tutti. Sklapni, Dave, víme, že jsi odsud. Krok devátý, uvidíte, že ne všechny nástroje jsou si rovny. Na Tinderu jsi psala, že hraješ na housle. Ale ne, hlupáčku, hraju na violu. Bavil jsem se... Mám číslo, tak ti zavolám.

Rád jsem tě poznal. Krok desátý, zúčastněte se prvního konkursu. Velmi dobré. Díky za účast, ještě tu máme pár lidí. Spojíme se s vámi. Na řadě je houslista 2 342. Krok 11, o svůj nástroj se pečlivě starejte. Krok dvanáctý, choďte na koncerty klasické hudby. Pamatujte, že nyní jste kultivovaným člověkem, tak se tak chovejte.

Dorazil jsem na hudební vystoupení. Mám na sobě nejvybranější oblek. Když se mnou někdo bude chtít probrat klasickou hudbu, budu si na balkóně úžívat bílý zinfandel. Adieu. Krok třináctý, ignorujte hlasité jedince v publiku. Mám nízký cukr v krvi. Slyšela jste o tom někdy? Krok čtrnáctý, cvičte, i když se to nehodí.

Pardon. Krok patnáctý, pokud jste trombonista, překonejte všechny nesnáze. Mám tu dvě velké pizzy pro pana Nuggeta. Děkuju. Za dolar navíc vám zahraju. Krok šestnáctý. Gratuluji, hráči na žesťové nástroje. Roky cvičení vás zdokonalili v umění počítání taktů. Krok sedmnáctý, všechny chyby svádějte na nástroj.

Lepkavé klapky. Potřebuji vyměnit struny. Tohle musí být rozladěné. Já chyby nedělám. A nakonec si pamatujte, že to není písnička. Na klasickou hudbu moc nejsem, ale tahle písnička je skvělá. Není to písnička. Je to skladba! Vynechali jsme něco.

Nechte nám komentář. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten hořící stojánek mě fakt dostal. :D

Pozn.: 3:33 - "I need to get this bow rehaired." - nechce měnit struny, ale žíně na smyčci. :)

130

Odpovědět

Děkuji všem za rady a příklady ze života. Určitě to člověka povzbudí, když vidí lidi, kteří to dokázali sami. Teď už mi jen zbývá čekat na výplatu.

70

Odpovědět

Má smysl začínat v 18 hrát na piáno? :D Po letní brigádě budu konečně mít na nějaké to digitální a tak si říkám, jestli je člověk schopen tento nástroj ovládnout na nějaké úrovni i bez hudební školy.

130

Odpovědět

Tedy začít se učit*

00

Odpovědět

Osmnáct, jo?
Tak to spíš xylofon. :)

Ale ne, jako naučíš se všechno, jen musíš mít chuť cvičit (to je nejhlavnější). Jen problém bez nějakého učitele je ten, že nebudeš mít zpětnou vazbu, takže nějaké pitomosti budeš dost možná dělat špatně a nebude ti to mít kdo říct… ale jako jde to, když jsi všímavý, nebo když znáš někoho, kdo na ten nástroj umí a může tě usměrnit. Já se tak nějak "obstojně" naučil na příčnou flétnu, piáno bude asi složitější.

50

Odpovědět

+HarperOno taky docela záleží, co si člověk představuje pod tím "naučit se hrát" - jedna věc je okouzlit nehudebníka, což člověk dokáže velmi rychle (dejme tomu 3 roky). Zato zahrát třeba Let čmeláka od Rachmaninova... :D

20

Odpovědět

+tragramSuhlasim. Dodam este to, ze aj zahrat Let cmeliaka nieje az take zlozite. Ale zahrat ho kvalitne, to je uz o velkom treningu.

K povodnemu komentaru:
Zacat sa ucit hrat urcite stoji zato. V kazdom veku, len nech ti to vydrzi. A urcite je dobre mat ucitela, ktory ti povie co robis zle.

10

Odpovědět

Všechno jde, když se chce. Nenech se ničím odradit. Já třeba začal hrát na violoncello ve 23 letech, teď hraji teprv 2. rokem a chodím na ZUŠ s dětmi, kteří jsou mnohem lepší než já. Samozřejmě chodím i na "povinný" školní koncerty. Takže si dokážete představit jaký je to trapas, když hraji mezi 7-12letýma dětičkama, vylezu na pódium, babičky a dědečkové celí natěšení, co neuslyší. Natěšené tváře velmi rychle povadají a praští je krutá realita - zkouška nervů za doprovodu poctivého skřípání a velmi falešné hry.
Doporučil bych to každému. Je to fakt paráda a rozhodně bych se nebál přihlásit na ZUŠ (je dobrý si něco zjistit o učiteli). Já měl štěstí na učitele, který hraje s naprostým zápalem a hraje naprosto božsky. Každá hodina je obohacující a jsem rád, že jsem se k tomu dokopal.

150

Odpovědět

Samozřejmě, že se můžeš i v pozdějším věku naučit hrát na hudební nástroj. Podívej se třeba na starýho Dicka Feynmana, laureáta Nobelovy ceny za fyziku. Jeho hra na bonga byla prostě úžasná.

70

Odpovědět

V dnešnom svete video-tutoriálov na youtube nepotrebuješ hudobnú školu (samozrejme je to lepší základ), stačí vedieť angličtinu, hľadať a trénovať. Moja sestra začala v 18tich hrať na gitaru a učila sa len cez internet, viem že dokonca nejaký čech streamoval lekcie gitary :)

40

Odpovědět

Poznam ludi, co zacali hrat v 50ke na klaviri a behom 10 rokov sa dokazali naucit Chopinove etudy. Ja sam som zacal v 17. ako samouk a po 8 rokov mi to ide takto:

https://www.youtube.com/user/Pjotrik/videos

100

Odpovědět

Nechci, aby to vyznělo jako vytahování, ale je mi 24 a hraju asi na 6 různých hudebních nástrojů. Jeden jediný mám odstudovaný na ZUŠ a na ostatní se učím jako samouk a do toho studuju vysokou školu.

Myslím si, že základem je porozumět nástroji (trochu přemýšlet, proč se na něj hraje zrovna tak jak se hraje - to mi strašně pomáhá) a to nejdůležitější je cvičit a CHTÍT cvičit.

60

Odpovědět

Jen bych doplnil, že "get the bow rehaired" znamená potáhnout smyčec (vyměnit žíně) a ne vyměnit struny.

50

Odpovědět

Parádní video. Připomnělo mi taky tunu vtipů o violistech.

  Jaký je rozdíl mezi violistou a prostitutkou?
  Prostitutka zná víc jak dvě polohy a má navíc i smysl pro rytmus.

210

Odpovědět

:D dobrej, nebo jaký je rozdíl mezi violovým hraním a jogurtem?...Jogurt je živá kultura.
violové sólo a noční pomočování?...oboje je tiché a nanejvýš trapné
Není pravda, že viola je větší než housle. Jedná se o optický klam, to pouze violista má menší hlavu.
atd. :D holt hraju v orchestru na cello a sedím hned vedle viol, tak mě zásobujou

180

Odpovědět

+tatarkaMrkni tady dole na "Vstupní test pro violisty", ten je vůbec nejlepší. :)
http://nova-zuzka.wz.cz/vtipy_violy.htm

50

Odpovědět

To mně připomnělo jinej hudební vtip..:-)

"V divadle hudebníci soustředěně hrají náročnou německou skladbu, když v tom náhle vstane chlápek od bicích a začne nadlidskou silou kroutit triangl. Dirigent se poděšeně zeptá: „Co to panobože vyvádíte?”
„No, tady v partituře se píše: Ohne triangl!”

:-)

210

Odpovědět

A víte, jak se jmenuje ta krásná blondýnka na rameni violisty?
Tetování.

61

Odpovědět

Proč je tolik vtipů o violistech a violách? :-D
Jsem naprosto neznalý, tak mě poučte prosím

40