Thumbnail play icon

Mileniál kupuje dům

76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:142
Počet zobrazení:5 532

Mladý člověk může mít obrovské plány, ale když dojde na nákup domu, tak zjistí, že vše je mnohem složitější. Dokonce tak složité, že o tom složí písničku.

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to jasné rozumný člověk si nejdříve půjčí část si nechá (co kdyby...) a zbytek se znásobí na automatech a stíracích losech. To co vyhraje znovu investuje a opakujete dokud nemá dost a pak nic neřeší a do konce života má vystaráno...

181

Odpovědět

Žiju s přítelkyní. Šetřili jsme čtyři roky a pak jsme si naštěstí ještě stihli vzít hypo... je potřeba říct, že vydělávám nějaký násobek průměrného platu. Bohužel ovšem neplatí, že člověk co vydělává polovinu (tedy lehký nadprůměr) na to ušetří za 8 let... ne... zřejmě na to nešetří nikdy, protože náklady budeme mít stejný... ne ze je ten druhý bude mít taky poloviční. A proto tento člověk, kterému nyní Čnb hodila další klacíčky pod nohy a ještě předtím vláda a to pomocí denně z nabytí, tak tento člověk si nikdy bydlení nekoupí ačkoliv by byl schopný ho splácet (nájem taky musí platit) a do důchodu půjde jako člověk určený k likvidaci... protože jestli teď je pro něho nájem 40% rodinného rozpočtu, tak pak to bude 80%. Doufam že tito lidé vždy umrou společně se svým životním partnerem, protože jinak nevím co budu dělat...

160

Odpovědět

Tak tohle není rozhodně problém jenom mileniánů.

212

Odpovědět

skurveny system

45

Odpovědět

Proto šetřím už od 20 let a podle mých propočtů si dům koupím ve 40 letech, což člověka trošku vyděsí.

150

Odpovědět

Nejhorší na tom je to, že nekoupíš :/ S dnešními cenami a rychlostí jejich růstu na to nikdy nenašetříš :( Ač je mi to vlastně proti srsti, tak nejvýhodnější je dneska si na bydlení půjčit, ale i na to potřebuješ 20%, aby si dosáhl na 90% hypo. Bo na nemovitost potřebuješ 110% její ceny. 4% Daň z převodu a pak něco realitce (obvykle 5%) a to 1% to je na ježdění po prohlídkách

80

Odpovědět

+LimanJo, ale jde to. Furt je to milionkrát lepší varianta, než platit si nájem.

00

Odpovědět

+BullOverJak v čem. Hypotéka je velký závazek. V určitém ohledu nájem nabízí větší svobodu než hypotéka. Není potřeba si dělat přílišné starosti s nemovitostí, když není moje. I když to může u vlastního bydlení nahradit nějaké pojištění nemovitosti, je to další výdaj k hypotéce navíc. Pokud přijdu o práci, tak hypotéka bude větší problém než nájemné. Jako je to neekonomické, když ty peníze nejdou zpátky mně, ale chápu, že si někteří hypotéku vzít nechtějí.

Jinak ještě taková poznámka, kterou si ale nemůžu odpustit. Moc nesouhlasím s tím, že stát preferuje podporu rodin spíše porodným, různým daňovým zvýhodněním, nebo sociální podporou. Přijde mi docela mimo, že k zplození dítěte mě má motivovat nějaké porodné nebo daňové výhody. Samozřejmě takoví lidé existují, které to motivuje a co si udělají dítě/děti, na které vlastně ani nemají peníze. Proč si dělat dítě, když na něj nemám? Mně osobně to přijde strašně nezodpovědné. Jako nějaká sociální podpora by existovat měla, viz například situace, kdy si manželé udělají děti, manžel zemře a manželka domácnost sama neutáhne, třeba právě kvůli hypotéce. Hm.. už asi hodně odbíhám. Podle mě by se stát měl více angažovat v nějakých startovacích bytech, nebo se snažit nějakým způsobem zpřístupnit lidem hypotéku, pokusit se regulovat ceny bytů? Vím, že není lehké něco vymyslet a je jednodušší a přímočařejší cesta snížení daní pro rodiny, zvýšení porodného, či dávek, ale podle mě by bylo mnohem lepší investovat snahu právě do toho bydlení.

20

Odpovědět

+kocour OggyAno, je to závazek, ale i hypotéka se dá prodat. Jasně, jsou tam různý poplatky, ale jde to. Nájem ti sice může dát pocit svobody, ale furt musíš pravidelně něco platit (nebo bejt bezdomovec). Jakmile splatíš hypotéku, tak máš teprve svobodu. Aby to nevyznělo špatně, nejsem úplně proti nájmu... pro studenty, nebo mladý lidi, kteří se často stěhujou za prací, je to ideální. Jen je prostě šílený, celej život platit zhruba stejnou částku jako hypotéku a nic z toho nemít.

S tim druhym odstavcem souhlasim... veškerá propopulační politika je nesmysl.
1. opravdu málokdo si pořídí dítě kvůli úsporám na daních
2. cíl je, aby se zvýšila porodnost a díky tomu počet pracujících, kteří budou platit pojištění = bude na důchody a zdravotnictví ... ALE! I kdyby se jim to podařilo a opravdu se díky tomu rodilo víc dětí, kdo zaručí, že pak budou mít kde pracovat?? Práce ubejvá. Daleko pravděpodobnější mi příde, že by z těch teoretických dětí bylo jen víc nezaměstnaných. A i kdyby bylo dostatek práce, co pak? I oni půdou do důchodu a bude muset bejt zase víc pracujících, kteří je uživěj... a takhle furt dokola. Aby tenhle systém fungoval dlouhodobě, tak musí bejt čim dál tim víc lidí a čim dál tim víc práce, což jsou prostě nereálný předpoklady = pokud se ten systém nezmění, tak se jednou prostě zhroutí.
Kdyby veškerý peníze co rvou do podpory porodnosti rvali do podpory vlastního bydlení, tak by udělali daleko líp - ano, budou nižší důchody... ale koho to zajímá, když nemusí 3/4 důchodu dát za nájem (mít 12k důchod a z toho 8 dát za nájem, nebo mít 6k důchod a prakticky nulový náklady?)?
Teoretická situace, kdy bude mít každej důchodce vlastní bydlení, je daleko lepší, než teoretická situace, kdy bude mít každej důchodce 2 děti. My se bohužel snažíme o tu druhou.

20

Odpovědět

+BullOverSouhlasím, že tohle v budoucnu bude problém. Co se nedostatku práce týká hezky je to rozebrané ve videu od kanálu Kurzgesagt https://www.youtube.com/watch?v=WSKi8HfcxEk&t=82s (škoda, že se na videacesky.cz asi neobjeví). Taková myšlenka základního příjmu je velmi zajímavé řešení, ale odhadovat funkčnost něčeho takového si netroufnu.

Je mi jasný, že je to zase celkem mimo, ale když už jsme u té porodnosti s rostoucími nároky na zdravotní a sociální v budoucnu, nedá mi to do toho zamíchat i migrační krizi (otázku terorismu, náboženství s prominutím vynechám). Co se populace týká je na tom ČR poměrně stabilně s 10 miliony obyvatel (že přírůstek tvoří cizinci opět vynechám), ostatně většina států Evropy je na tom s počtem obyvatel ustáleně, což je podle mě správně, naopak z hlediska trhu asi špatně, když chtějí firmy neustále růst, protože strop jim nastaví počet obyvatel. Otázka... kolik by stát mohl přijmout uprchlíků, aniž by se to negativně projevilo na ekonomice a kde je pomyslná hranice? Pokud bude práce méně a méně, řešit zdravotní a sociální bude složitější, tak mi ta otázka přijde velmi důležitá. Podle Frontexu přišlo v roce 2015 do Evropy 1,83 milionů migrantů. Vzhledem k počtu obyvatel EU, která má 500 milionů obyvatel to není ani 1%. Jenže ono je to nepatrné číslo i vzhledem k počtu lidí žijící v chudobě. To, že Evropa přijme 1.83 mil. migrantů situaci nevyřeší, protože další přírůstek obyvatel narozených do chudoby to nakonec výrazně převýší. Jako docela mě děsí představa hromadné migrace lidí z Afriky za vidinou lepšího života. Uvedu opět nějaká čísla.
Etiopie: 66 mil. obyvatel (2000), 100 mil. obyvatel (2017), 31% obyvatel musí vyžít s méně jak 2$ denně (2010)
Nigérie: 120 mil. obyvatel (2000), 190 mil. obyvatel (2017), 53% obyvatel musí vyžít s méně jak 2$ denně (2009)
Somálsko: 7 mil. obyvatel (2000), 11 mil. obyvatel (2017)

pro srovnání ČR: 10.2 mil. obyvatel (2000), 10.5 obyvatel (2017), 0.06% obyvatel musí vyžít s méně jak 2$ denně (2012)

Citace z analýzy rizik Frontexu o Africkém rohu: " The more migrants are able to settle in Europe, the more people are likely to attempt the dangerous journey."
Citace z analýzy rizik Frontexu o západní Africe:
"The motivation for migration may vary among individuals, but most are believed to be pushed by economic motivations."

Takže asi tolik k těm hypotékám :D

http://frontex.europa.eu/assets/Publications/Risk_Analysis/Annula_Risk_Analysis_2016.pdf
http://www.worldometers.info/world-population/population-by-country/
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_percentage_of_population_living_in_poverty

00

Odpovědět

+kocour OggyS tim prvnim videem mám trochu problém, že je tam několikrát řečeno, že míň práce je špatně. Tak to prostě neni. My si vytváříme pokrok, aby sme nemuseli pracovat. Jen se tomu musí přizpůsobit i politika = kratší pracovní doba, dřívější odchod do důchdu (nebo spíš úplný zrušení důchodu a nahrazení tim základním příjmem), nepodporovat růst populace, větší zdanění kapitálu...

00

Odpovědět

+kocour OggyKocoure, v prvním odstavci píšeš "(škoda, že se na videacesky.cz asi neobjeví)"
Díval jsem se na asi deset kousků z bohaté palety a všechny měly profi české titulky.

zde je základní nabídka:
https://www.youtube.com/channel/UCsXVk37bltHxD1rDPwtNM8Q

Poděkování za ten první odkaz. (na to zase padne mejdla…)

00

Odpovědět

+mykanecTy již vytvořené titulky jsou přesně ten důvod, proč se ten kanál tady překládat nebude, což je logické, psal to i překladatel "sethe" v aktualitách. Jenže já spoustu zajímavých youtube kanálů znám právě díky videacesky.cz např. Numberphile, ASAP Science, Veritasium a právě i Kurzgesagt. Prostě kromě toho, že tu jsou videa s českými titulky beru tyhle stránky i jako filtr na zajímavá/vtipná videa. Docela by se mi líbila nějaká domluva s člověkem, co to na youtube přímo překládá, jestli by překlad nechtěl poskytnout i zde. Přijde mi škoda, aby se tu od Kurzgesagt kvůli tomu nic neobjevovalo.

00

Odpovědět

Je ďaleko výhodnejšie zobrať hypo a následne refinancovať...

00

Odpovědět

V tomhle jsme na tom o trosku lepe no... zatim...

418

Odpovědět

A v čem? Nemovitosti v ČR jsou jedny nejdražších z průměru EU, hypotéky jsou osekávány, mzdy jsou relativně dost nízké. V Améru není problém žít v buranově, auto + benzin je za pakatel, dojíždět můžeš kam chceš.

391

Odpovědět

+franta"relativně" je důležité slovo. Schopnej člověk je schopnej i v Čechách mít mimo Prahu přes 40k měsíčně

234

Odpovědět

+Franta je asi Jouda40k znamena jen to, ze pri usetreni 15k mesicne si na novostavbu nekde na lontu nasetrim nekdy pred duchodovym vekem.

340

Odpovědět

+Franta je asi JoudaLeda nakrást.I doktor po vysoké má asi 20k v nemocnici na menším městě.Manage na pobočce tamtéž asi 16k nástup,jseš fakt JOUDA.

51

Odpovědět

+FanymagorA? Teď už to jede nahoru, ale furt jsou hypotéky extrémně levný... místo placení celej život řekněme cca 8k nájem, může člověk platit 30 let 10k hypotéku a pak bydlet ve vlastnim. Rozhodně jsme na tom líp, protože tam člověk vylejzá už ze školy zadluženej na celej život. Vlastní bydlení je absolutně nejdůležitější věc, kterou by si člověk měl pořídit. (Slyšel si někdy, že by na nízký důchody nadával člověk, kterej má vlastní byt/dům? Ne. Nadávaj na to jen důchodci, kteří celej život místo hypotéky platili nájem a teď nemaj nic.)

31

Odpovědět

+BullOverO tom jsem nemluvil!Sakra jen jsem koment. nesmysl že vydělávat 40k i mimo Prahu(nevím jak tam) je normální.Sám bydlím ve vlastním domě a dcera má na dům hypošku,Platí siejné peníze jako by platila nájem.

00

Odpovědět

+Fanymagorstrojár bez učňovky má v pohode 850€... Ale ked sa niekomu nechce makať, ale len pobehovať po kancli a p**u robiť, tak je jasné že nedostane ani 500€ a kúpi si tak rožky bez masla...

02
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK