Jak se potkan dostane do záchodové mísy

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:114
Počet zobrazení:16 295

Potkan v záchodě? Zní to jako strašidelná povídačka, ale občas se to opravdu stává. Jak hlodavec překoná všechny překážky na cestě do záchodové mísy, se dozvíte ve videu od National Geographic.

Přepis titulků

Nejhorší noční můra obyvatel měst. Potkan v záchodě. Je to děsivé, ale stává se to. Dobrý den... Deratizátoři ve Washingtonu se s tím setkají párkrát ročně. Máte v míse potkana? Jak k této ultimátní potkaní invazi ale dojde? Potkani se mřížemi nebo víkem kanálu snadno dostanou do kanalizace.

Odpadní potrubí v domácnosti ústí do hlavního tunelu. Pro potkana tato cesta může být neodolatelnou výzvou k průzkumu. Díky ostrým drápům potkan dokáže vyšplhat nahoru po čemkoliv. Potkan je v domovních trubkách a šplhá nahoru. Čeká ho nejtěžší část. Musí překonat poslední úsek: úzké bludiště trubek v záchodě. Je to vůbec možné? V podvodním bludišti není prostor na chyby.

V zatáčce je vzduchová kapsa, která potkanovi pomůže dostat se... do cíle. Jak se tudy tělo potkana protáhne? Tento potkan se snaží prostrčit tělo malým otvorem. Jakmile potkan otvorem prostrčí hlavu, zbytek jde snadno díky vnitřní akrobacii. Když se potkan protahuje úzkým prostorem, žebra se tlaku podvolí. S páteří jsou žebra spojena klouby, díky čemuž jsou velmi pružná. A jak si potkan poradí s vodou?

Co když někdo spláchne? Pokládáme potkany za suchozemské tvory, ale umí výborně plavat. Zadníma nohama pádlují, předníma nohama kormidlují. Ocas taktéž pomáhá kormidlovat. Mají neuvěřitelnou výdrž. Zvládnou šlapat vodu až tři dny bez přestání a dokážou pod vodou zadržet dech až na tři minuty. Právě díky těmto schopnostem se potkani rozšířili po celém světě. Díky tomu, že uplavali velké vzdálenosti, snadno stopli loď a osídlili nové břehy.

Překlad: Snoopadoop www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jen si představim, že jsem na super místnosti a kousne mě do DUPKY krysa-ani pomýšlet že by kousla jinde🤣

00

Odpovědět

Hmm, spíš by mě zajímalo, jak ta krysa ví, že za tou vodou někde bude vzduch. Přece se jen tak na blind nedá na cestu potrubím plným vody.

30

Odpovědět

Co by v takové Indii dali za to, aby to byla jen krysa...

100

Odpovědět

na co narážíš? :D

00