Jak složit Rubikovu kostku za 5 vteřinVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:234
Počet zobrazení:7 373

Rubikovu kostku, hlavolam, který již několik desítek let uchvacuje svět, mělo mnoho z vás jistě v ruce. Jak dlouho vám trvalo ji složit? Měli jste na to nějakou techniku? Následujíci video kanálu Vox nám představí světového rekordmana ve skládání tohoto hlavolamu.

Přepis titulků

V polovině 70. let vymyslel Ernö Rubik Rubikovu kostku. To ale neznamená, že ji uměl složit. To mu trvalo několik měsíců. Když bylo v roce 1982 první mistrovství světa ve skládání Rubikovy kostky, vítěz ji byl schopen složit za pouhých 23 sekund. A dnes? Nový světový rekordman je student střední školy. Tento teenager, Collin Burns, složil Rubikovu kostku za 5,253 sekundy.

Toto je držitel světového rekordu, Collin Burns. Dnes zjistíme, jak se mu to povedlo. VOX OBSERVATOŘ Možná vydrží týden, možná několik let. Předchozí rekord vydržel více než 2 roky. Zvlášť v kategorii jednoho složení potřebujete hlavně štěstí. Nebo aspoň trochu.

Collin je dost skromný, ale je dobré si všimnout, že existují dva různé světové rekordy. Skládání kostky na čas funguje tak, že dobrovolníci složí kostky podle instrukcí vygenerovaných počítačem. Díky tomu všichni účastníci vycházejí ze stejného stavu. Mají 5 pokusů a ze tří prostředních se vypočítá průměr. Collin tedy drží světový rekord v kategorii jednoho složení. Světový rekord průměrného složení drží devatenáctiletý Australan.

Collinův rekord je stejně důležitý. Na soutěži, kde jsme ho potkali, po něm děcka pořád chtěly autogram. "Nejsi ty ten kluk, co skládá Rubikovu kostku?" Sponsorují ho společnosti, které kostky dělají a které je prodávají a platí mu cestování po celém světě. Chtěl by nám říct, že to taky zvládneme. Největším omylem o skládání Rubikovy kostky je, že je to složité. Není.

Popkultura se k Rubikově kostce chová jako k testu inteligence. Ale tím není. Aspoň dnes už ne. Nedávno jsem si kostku koupila na netu a přišly s ní i instrukce pro začátečníky. Pokud si je zapamatujete, můžete kostku složit za pár minut. Základem je pochopit, jak je kostka postavená. Na první pohled to vypadá jako kostka složená z kostiček. Tři vrstvy po devíti kostkách. Když se ale kouknete blíže, můžete si všimnout, že tady žádné kostičky nejsou.

To znamená, že roh bude vždycky roh, kraje budou vždy kraje a že prostřední políčko udává barvu celé stěny. Profesionálové kupují specializované kostky, které mohou namazat a nastavit jejich pevnost. Klíčem k rychlosti je ovšem efektivita. Jsou vždy několik kroků napřed.

A ke stejnému výsledku se dostanou pomocí méně kroků. Existuje 43 trilionů různých stavů Rubikovy kostky. Před několika lety si skupina vědců půjčila výpočetní sílu od Googlu a zjistila, že Rubikova kostka lze vždy složit maximálně dvaceti kroky. Tomuto číslu říkají Božské číslo. Lidé ale tak dobří nejsou. Metoda začátečníků, kterou používám, vyžaduje 100 až 200 kroků. Profesionálové potřebují zhruba 50 až 60 kroků. A tohoto jsou schopni z velké části díky znalostem, které získala předchozí generace.

Když Rubikova obletěla v 80. letech svět, museli se ji lidé naučit složit metodou pokusu a omylu. Řešila se na katedrách matematiky a ve vysokoškolských klubech. Lidé ji objevovali a své poznatky spolu sdíleli. Metoda, kterou používá Collin, vymyslela Jessica Fridrich. Dnes je profesorkou inženýrství, tenkrát byla vysokoškolačkou. Metoda začíná křížem na jedné stěně.

Tato stěna se stane podstavou. Pak se zároveň řeší rohy podstavy a bočních stěn. Je vidět, že celá tato část je hotová. A na poslední vrstvu si vyberete jeden z mnoha algoritmů, které máte naučené. Jsou to sekvence pohybů, které na chvíli kostku zpřehází, aby ji pak zase složily dohromady. Rubikova kostka zažívá v posledních letech comeback.

Ruku v ruce s tím jde i kultura sdílení tipů a strategií. Vše, co potřebujete, je dostupné. - Zbývá už jen jedna věc. - Cvičit. Tohle je Collin před pěti lety. Člověk se nestane světovým rekordmanem přes noc. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Rubikovu kostku Skládám přesně měsíc, kdy jsem ji dostal a mám průměr cca 27 vteřin a nemůžu a nemůžu se dostat dál :D

00

Odpovědět

zatím 2min :D ale tak aspoň něco :D

00

Odpovědět

Jako vetsina hlavolamu, jen kdyz to zkousite poprve; pak uz je to o nicem a jen tupym memorovanim postupu...

10

Odpovědět

a k čemu je to užitečné umět? k hovnu :)

321

Odpovědět

Stejně jako tvůj komentář. A stejně jako ten můj. Někdy je cesta sama o sobě cílem, a jestli nevěříš mně, tak věř kapele Mňága a Žďorp :)

220

Odpovědět

Kdyby někoho zajímal zmiňovaný článek:
http://www.wired.co.uk/news/archive/2010-08/11/rubiks-cube-solved-puzzle-google

10

Odpovědět

Jakou jsem měl techniku? Šroubovákem vyloupnout jednu kostičku a pak už šlo skládání samo.

152

Odpovědět

Já jsem ty barvičky vždycky přelepoval :D

261

Odpovědět

pořád nevím, jak složit kostku za 5 vteřín a to jsem se na to video díval 10x :-(

360

Odpovědět

tak, že onu kostku budeš skládat pořád dokola. Však si to můžeš zapauzovat a v klidu přečíst není kam spěchat ^^

60

Odpovědět

Obávám se, že Collin na to, aby se stal světovým rekordmanem, potřeboval více než 10 pokusů :-)

150

Odpovědět

Fun fact: Jessica Fridrich, pocházela z československa.

180

Odpovědět

jj bylo to vidět na záběrech z toho mistrovství - řádek začínající czech a jméno Fridrich - tuším na 5 pozici :)

50

Odpovědět

Pěkné video. Já osobně jsem ji nesložil nikdy v životě, spíš jsem jí ještě víc rozvoral :D

270

Odpovědět

Jakou jsem měl taktiku? Šroubovákem vyloupnete jednu kostičku a pak už je to skládání pohoda.

30

Odpovědět

0:11 - 5 místo CZECH

40

Odpovědět

And I'm just sitting here downloading 80GB of animated japanese cartoons...

7411

Odpovědět

Nechtěli byste přeložit interview bývalého prezidenta Uruguaye José Mujica? Možná by se líbilo více lidem, než jenom mně. :) /watch?v=4GX6a2WEA1Q

276

Odpovědět

Ten taky skládá rubikovu kostku? :)

230