Jak trénují profíci #1: Rychlobruslení

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:532
Počet zobrazení:7 944

Ahoj, jsem nový člen překladatelského týmu a připravil jsem si pro Vás první video ze série Jak trénují profíci.

Tato série se zaměřuje na "méně populární" sporty (např. curling, skoky na lyžích, boby). Jako první jsem vybral rychlobruslení (konkrétně specifickou disciplinu short track), abych vám aspoň trochu přiblížil, jak vypadá takový trénink. A věřte, že to není procházka růžovým sadem. Sportovní reportér Sean Gregory zavítá na trénink amerického národního týmu, kterým ho provede velmi úspěšný reprezentant Apolo Anton Ohno. Měli byste zájem o další díly tohoto pořadu?

Přepis titulků

Apolo Anton Ohno je olympijský vítěz, mistr světa v rychlobruslení, vítěz taneční soutěže a také ranní ptáče. Dorazili jsme na Olympijský ovál v Salt Lake City včas, ale Apolo už tvrdě pracoval. Zahřál se, strávil nějaký čas na rotopedu a nyní dělá něco, čemu se říká rotační cviky.

Při rotačních cvicích... vezmeme dlouhý pás, který vlastně vypadá jako bezpečnostní pás. Povolím v pase a ten, kdo mě drží, zajišťuje pnutí. Takže v podstatě simuluji náklon, který budu mít na ledě. Tento sport je velmi neobvyklý. Musíte cvičit různé malé vnitřní svaly. Střed těla, spodní část zad, boky, stehna, lýtka. Taky kotníky a kolena.

Tím chci říct, že všechno musí pracovat zároveň. A tohle je jeden ze cviků, který tomu opravdu pomůže. Americký tým rychlobruslařů měl včera 12hodinový trénink a přestože svaly bolí, nijak je to neomezuje. Po tréninku na závodní dráze... se přesunou na led. Za chvíli uvidíte proč... Ale pokud se tvar nebo nože těchto na zakázku vyrobených bruslí změní...

i ten sebemenší rozdíl může závodníka stát závod. Vybavení je při short tracku jednou z nejdůležitějších věcí. Můžete být fyzicky nejzdatnější, nejsilnější a tvrdě trénující člověk, ale to na ledě nemusí znamenat nic, pokud nemáte v pořádku vybavení, které vás pak omezuje. Bude to bolet. Zachytit bruslaře kamerou je výzva, protože většinou prosviští kolem rychlostí až 65 km/h.

Když bruslař létá po ledě, tření vytvářené ostrými noži ho drží ve stopě i v ostrých zatáčkách. Ale když se podíváte zblízka, jako by fyzika neexistovala. Úhly náklonu jsou někdy neuvěřitelné. Myšlenka té vody... spočívá v tom, že led je suchý... takže nás trochu brzdí. Když led polijeme vodou, poskytne nám to lepší skluz a ve skutečnosti nebruslíme na ledě, ale na vodě.

Je to docela cool. Několik dalších hodin sledujeme tým, jak se prožezává ledem a provádí trénink za tréninkem, aby byl připraven na závody. Když jsem úplně soustředěný a ponořený do sebe... všechno se zpomalí. A přijde mi, že mám spoustu času a místa. Lidé sledující závod v televizi si říkají: "Bože, tam je tak málo místa, jak se tam vejde?"

Ale z nějakého důvodu vidím, kdy se soupeř sklouzne a uhne. A tím mi možná tak na desetinu vteřiny otevře cestu a "prásk", pokud se tam vejdu, jsem před ním. A o tom to celé je. Neváhat a odhodlat se. Mezi tréninkovými sériemi Apolo s trenéry neustále prodiskutovává a obměňuje trénink. Koneckonců to dává smysl, celoživotní trénink spočívá v ježdění na na bruslích.

Mým heslem v této sezóně a po zbytek kariéry je: "Ničeho nelituj!" V životě nechci ničeho litovat. A proto tak dřeme. Proto jsem dnes ráno věděl, že to bude bolet a že budu vyřízený. Ale na tom nezáleží. Nezáleží na tom.

A o tom to celé je. Je to o tom, že i když jsem vyřízený ještě předtím, než jdu ráno na led, o to víc snahy a soustředení do toho dám, jako by to byly poslední dvě hodiny přípravy před Olympiádou. To je krásná věc. Konečný výsledek je působivý, ale abyste byli opravdu dobří, vyžaduje to mnohem více než jen trénink na ledě.

Rychlobruslení je o rovnováze odolnosti, hbitosti, síly a přesnosti. Atletický trénink na suchu zahrnuje běh, jízdu na kole a posílování. My jsme dnes natočili jednu důležitou část tréninku. Cvičení na schodech. Tohle je pro bruslení ideální, protože jsme právě na ledě dokončili pomalé a dlouhé odrazy.

A tohle v podstatě pomáhá zapojit všechny svaly kolem stehen, boků, lýtek, kotníků najednou. Jedeme nejdřív každý schod, každý třetí schod, každý pátý schod. A to je jedna série. Takhle udělám... 14 sérií. Poté následuje každá noha zvlášť. 3 série na pravou, 3 série na levou popředu, bokem a pak oběma nohama taky 3 série.

V jejich podání to vypádá snadně, ale měli byste vědět, že tohle cvičení trvá 45 minut. Pokud chcete zhubnout, při takhle intenzivní tréninku se tukem prokrájíte. Po cvičení na schodech... Ohno uběhne na venkovní dráze 1,6 kilometru na zahřátí. A poté si konečně najde trochu času, aby mi dal rychlou lekci.

Musíš se odrazit šikmo do strany. Představ si, že se krčíš do klubíčka. Vidíš, co ukazuji? Tohle tady jsou tvoje nohy, tohle tvoje záda. Jsi trochu vysoko, měl bys tuhle část zafixovat a být asi o tolik níž. - Můj Bože! - To je ono. - Dobře. - Ale usaď se, usaď se. - To je ono.

- Dobře. Ku**a, ty mě zničíš. Jak můžete vidět... nezvládl jsem se dostat ani do základní pozice... a bolelo to. Už jen myšlenka toho, že bych se měl takhle krčit hodiny, se mi protivila. - Nějak takhle? - To není špatný. Není to dobrý, ale děláme pokroky.

Aspoň se pohybuješ... občas se tak taky cítím. Poté, co jsem odklopýtal z ledu... Ohnovi začaly ubývat síly. Věřte nebo ne, s blížící se Olympiádou, tito sportovci dělají podobný trénink třikrát denně. Nejdůležítější část v mé mysli... je právě tahle fáze. Tahle přípravná fáze. Co se týče olympijských her...

osobně si myslím, že jsem se připravoval jako nikdo jiný a... můžu tam stát při zajahovací i ukončovací ceremonii... a co nejlépe rezprezentovat Spojené státy americké. Jsem šťastný. Pro Time.com Sean Gregory. Přeložil: sp00ne www.videacesky.cz

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Všechno se zpomalí :D Chlápek je asi Flash

00

Odpovědět

Sabliková trenuje na rybníku a kam se na ní hrabou :)

221

Odpovědět

Konečne niekto kto tu zaradil aj trocha športovej tematiky, osobne by som bol rád keby niekto preložil toto videjko
http://www.youtube.com/watch?v=93HECzEdPJk

180

Odpovědět

Přidávám se k ostatním. Skvělé video. Konečně se můžu začít učit rychlobruslit. A nebo radši ne :-)

190

Odpovědět

Děkuju za skvělé video, něco na tohle téma tu chybělo ! a už se těším na curling :-)

180

Odpovědět

Tak to je celkem nálož. ty schody to je asi pěkná makačka.

180

Odpovědět

Já běham a stejnej trénink si taky dávam, jen teda ne 45 minut a 14 opakování, nejsem sprinter :D Jak moc to bolí a jak moc se ti chce zvracet si můžeš zkusit snadno sám, stačí vyběhnout pár schodů v baráku :))

180

Odpovědět

Všem děkuji za reakce a komentáře, jsem rád, že se video líbí =). Určitě přeložím další díly.

200

Odpovědět

Super! Vítám všechny dokumenty ať už o sportu, historii aj. :-)

PS: sp00ne, hodně štěstí a ať se Ti tu líbí. :)

180

Odpovědět

tak tohle je opravdu muj geschmakt :) clovek se konecne podiva do zakulisy co tyhle sporty opravdu obnasi. tesim se na dalsi videa ;)

180

Odpovědět

Zaujímavé, poučné, motivačné... jednoducho výborné :)

180

Odpovědět

Gold medals aren't really made of gold.
They are made of sweat, determination, and hrad-to-find alloy called guts.
- Dan Gable

181

Odpovědět

Jsem naprosto nadšenej. Konečně je vidět, kolik dřiny ta medaile stojí. Víc víc víc ! ! !

180

Odpovědět

Za mě určitě palec nahoru! Mně se zase třeba nelíbí Onion nebo Angry Games či jak to je a neklikám tam a nepíšu tam komentáře. Toto se mi líbí, tak tu koment zanechám, jednoduchý. Jen je škoda, že se budete zabývat jen "méně populárními" sporty. Mně osobně by zajímaly pro srovnaní ty méně a i ty více populární.

180

Odpovědět

My ne. My ten pořad netočili. :-) Pokud seženeš lepší zdroj podobných videí, dej klidně vědět. ;-)

181

Odpovědět

+BugHer0Aha, myslel jsem, že ... "Tato série se zaměřuje na “méně populární” sporty" ... existují i další série. Nevadí teda. Pokud je možný nějaký překlad ze sportu, tak bych byl hodně vděčný za jakýkoliv překlad z [http://www.youtube.com/user/UFC/videos?view=0] oficiálního kanálu UFC. Třeba to jen zkusit, jestli to bude mít ohlas.

180

Odpovědět

Určitě překládat.
Uvítal bych neobvyklé sporty, které jsou zmíněné v popisu videa ;)

180

Odpovědět

Je to dobrý, mně se to líbí. Je fajn vidět ty masakry, které musí profíci podstoupit, než si na krk pověsí medajli. Jen tak dál, to že se to někomu nelíbí je samozřejmé. Každý máme trošku jiné preference a každého baví něco jiného. Není důvod kvůli tomu po sobě štěkat. Mě se kolikrát taky nelíbí některé věci na videačesky, ale to neznamená, že byste neodváděli dobrou práci. Prostě se nedá pokaždé trefit do vkusu každého. Tak je to vždycky, všude a se vším. Podle mě videačesky dělají dobrou práci v tom směru, že nemají úzkou cílovou skupinu. Těch videí se tu týdně objeví tolik, že si každý přijde na své.

180

Další