Jak trénují profíci #4: Curling

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:153
Počet zobrazení:4 281
Zajímalo vás někdy, jak se hraje curling? Tak právě pro vás je následující video! Tento sport je některými považován za nejnudnější na světě, sdílíte tento názor?

Přepis titulků

Možná na olympioniky nevypadají, ale jsou jimi. Vyrazili jste si včera večer? Znáš to... je víkend a máme volno... tak jsme si trochu užili. Toto je americký národní tým v curlingu pro rok 2010. Posledních sedm zápasů máme stejné kalhoty i trika. Když jsme na vítězné vlně, tak je neměníme.

Je mi jedno jak moc páchnou, prostě je neměníme. Takže, jestli se vám bude na olympiádě dařit, neměli bychom se k vám přibližovat. Ale nenechte se zmást jejich méně intenzivním tréninkem. Když se dostanou na led... stávají se silnými soupeři. Trvá velmi dlouho dobu, hodně hodin tréninku, hozených kamenů a her, abyste se stali takovými hráči a týmem, jako jsme my.

Pokud byste trénovali dva roky a hráli proti nám, pravděpodobně byste udělali pár bodů. Ale abyste nás poráželi pravidelně, trvalo by vám to pět až deset let. John Shuster je kapitán bronzového týmu z roku 2006 a celý tým upírá zrak na Vancouver... v honu za další medailí. Vlastně sem můžete nacpat láhev od piva.

Tým možná často vtipkuje, ale jejich odhodlání je nezpochybnitelné. Co si tak pamatuji, olympiádu jsem sledoval a vždy jsem tam chtěl být. Vítězství nějaké nebo zlaté medaile na olympiádě by bylo skvělé pro tento sport. A upřímně... trocha pozornosti by přišla vhod. Mnoho Američanů ani neví, co curling je.

Zde jsou nějaká stručná fakta. Curling vznikl ve Skotsku před více než 400 lety. Do dnešního dne jsou curlingové kameny vyráběny z žuly, která se nachází na jediném místě. A to na malém ostrově na pobřeží Skotska, který tak trochu vypadá jako curlingový kámen. Navzdory bohaté historii nebyl curling až do roku 1998 jedním z olympijských sportů.

Celé to je o házení malých kamenů a metení před nimi. A to běžnému člověku nedává smysl. Tak si to ujasníme. Tým tvoří čtyři hráči. Skip, lead, second a third.

Hráči nosí jednu úplně hladkou botu pro klouzání. A jednu se zdrsněnou podrážkou pro přilnavost. Hra je rozdělena na deset endů... podobně jako v baseballu. V každém endu háže každý hráč dva kameny. Celkem osm kamenů na ledě a v cílových kruzích. Cílové kruhy v podstatě vypadají jako velký terč.

Usměvné je to, že barvy kruhů nemají význam. Každý kámen je za jeden bod. Takže tým, jehož kámen je po osmi kolech blíž ke středu kruhů, získává v daném endu bod. Myšlenka je dost jednoduchá, ale snadno se ztratíte v detailech. Dnes jsem ukazoval a bavili jsme se o trefení středu.

A pokoušel jsem se trefit středový kruh. Na curlingové hřišti se pět setin vteřiny rovná jednomu a půl metru. Ve skutečnosti dokážu vyrazit a odsunout vše v rámci třech setin. Pokud jste tomu nerozuměli, nedělejte si starosti já také ne. Proto mi John Shuster ukáže základy. První část je jen puštění kamene. Při druhé zvednu a posunu boky dozadu. Chvíli takhle zůstanu, abych se zpevnil a pak kloužu, dokud se nezastavím.

Pak následuje metení. Opravdu spousta metení. Je to těžko viditelné, ale povrch ledu je pokryt kapkami ledu. Když je kámen hozen, metaři spěchají, aby tyto kapky uhladili. Metení je velmi těžké. Vyvíjíme na koště velký tlak a tím vytváříme tření.

Kámen nejede rychleji ani nemůžeme měnit jeho směr. Jen mu umožňujeme jet dál. Všechno dohromady to vypádá takhle. - Jdeme na to. - To dokážeš. Po krátké lekci jsem myslel, že jsem připravený to zkusit. Jsi talent! Ale no tak, nemůžeme házet oba dva kameny. Meť!

Pořádně! Dělej! Dostaneme ho přes čáru! Ve škole bys propadl. Je to mnohem težší, než to vypadá. Dávej pozor! Pro Time.com, Sean Gregory. Není to vůbec lehký! Přeložil: sp00ne www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tento sport mám rád a během olimpiády vyhledávám přenosy, ale chlapci byli dost namyšlení, to potom může kdekoho odradit od dalšího sledování.

192

Odpovědět

Určite veľmi zaujímavý šport, skutočne poklona pred ľuďmi čo sú v tom dobrí, ale že by som mal chuť pravidelne sledovať tento šport, to asi nie... No každému podľa vlastného gusta.

190

Odpovědět

Nechápu vlnu negativity vůči tomuto sportu. Běžte a zkuste si to a pak říkejte, že je to blbý sport.

190

Odpovědět

Proč bych to měl jít zkoušet abych zjistil že to je blbej sport ? To si mám jako bodnout vidličku do oka abych zjistil že to je blbej nápad ?

197

Odpovědět

Mě curling hodně baví a vždy se těším na OH abych se na něj zase podíval. Ty strategie jsou tam někdy fakt šílené (v dobrém slova smyslu).

190

Odpovědět

Pokud je nějaký sport na OH trapný a nudný, je to střelba z brokovnice.
Curling je naopak děsně napínavý pro diváka, a náročný pro hráče (přesnost, psychika, strategie a možná síla - podle toho, jak fyzicky náročné je metení).
Na střídačku 16 kamenů naházet do kruhu tak, aby se vyhrálo - hlavně strategie.

191

Odpovědět

Střelba z brokovnice je nudná? Zkusil jsi někdy odstřílet nějakou položku třeba i z malorážky? Tam jde rovněž o přesnost, psychiku ale i pohotovost a neuvěřitelnou koncentraci.
Brokovnici jsem zkoušel - Trap není vůbec jednoduchý.
Skeet mi připadá lehčí protože střelecká pozice se sice mění ale vím z jaká bude trajektorie holubů. U Trapu je to čistě náhodné - levá, střed, pravá. A DoubleTrap? To už vůbec nechápu jak stíhat oba holuby.
Vzduchovka je opravdu nudná a vz. pistole taky. Tam hlásí střelcům každou ránu zvlášť. A vydržet to byť i tu jednu položku je hrozný a je to takový moc hitech sport.
Každému se líbí jiný sport. Já mám zálibu ve střelných zbraních.
Co se týká curlingu - výborný sport. Stejně jako Petanque nebo Kulečník.

182

Odpovědět

+ZwobotNepsal jsem o tom, že by střelba z brokovnice byla jednoduchá nebo snad dokonce že bych trefil holuba. Ale střelba na OH je nudná. Ti střelci ve finále tam trefí skoro všechny holuby. O medaili se vcelku pravidelně rozstřeluje několik střelců. Stačilo by nějak upravit pravidla, aby z toho byl opravdu sport a ne zkouška nervů. Když Kostelecký vystřílí zlato, není to proto, že je nejlepší, ale protože ostatní dříve minuli. V té soutěží na olympiádě je zlatých střelců několik a soutěž se uměle prodlužuje, aby se určil jeden vítěz.
Proti tomu při vzduchovce a pistoli se střílí na terč a počítají se body.

190

Odpovědět

Mně curling přijde fajn. Chápu, že to neni moc divácky atraktivní, ale pro hráče to musí bejt super. Princip je podobnej jako u petanque a určitě neni pravda, že vyhrává ten druhej. A hlavně se mi líbí jak to ty hráči nehrotí, docela rozdíl oproti všem těm sportům, kde člověk musí trénovat každej den aby měl šanci se prosadit.

190

Odpovědět

fakt trapný sport... To už by byl lepší díl o tréninku házení šipkách v hospodě.. :D

1850

Odpovědět

Tenhle sport je hodne spatnej joke. Jak se rozhoduje o poradi? Ten kdo posila tu vec jako druhy je temer jasny vitez. :D

1851

Odpovědět

Aneb nic o tom nevím, ale něco napíšu, abych byl "vtipnej", viď? :)

210

Odpovědět

to už golf je väčšia zábava

1846