Jak trénují profíci #2: Biatlon

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:202
Počet zobrazení:3 946
Druhý díl série Jak trénují profíci je tu a zavede nás jak do lyžarské stopy, tak i na střelnici. V akci uvídíme členy amerického národního týmu, v čele s Timem Burkem. Biatlon jsem vybral nejen kvůli nedávným úspěchům českých reprezentantů, ale také jako lákadlo na letošní MS, které se bude konat od 7. do 17. února v Novém Městě na Moravě.

Přepis titulků

Biatlon je olympijský sport, který kombinuje střelbu z pušky a běh na lyžích. Jak můžete vidět, je populární v Německu. A v Evropě je to televizí nevysílanější zimní sport. Ale dnes plní titulky novin Američan. Americkému biatlonistovi Timu Burkeovi v modrém se daří v závodě světového poháru. Amerika nikdy nevyhrála olympijskou medaili v biatlonu, ale tento rok dává Burke Evropanům pořádně zabrat.

Více vysvětlím později, ale teď vám stačí vědět, že Burke trefil všechny terče... a vyráží v tomto závodě pro zisk působivého druhého místa. Abychom viděli jak trénují... sešli jsme se před několika měsíci s Timovými týmovými kolegy na vojenském cvičišti nedaleko městečka Heber, ve státě Utah.

Do závodu se snažím jít s vědomím, že jsem při tréninku udělal maximum. Rád chodím na start s tím, že jsem dřel, dal do toho všechno a jsem připravený. Takhle si před závodem dodávám sebevědomí a připomínám si, že jsem výborně fyzicky připraven. Tim o přípravě nežertuje. Tento trénink je jeden z nejnamáhavějších v celé naší sérii.

Teprve se rozednívá a několik následujicích hodin bude už jen natáčení ranního tréninku pořádná výzva. První na řadě je střelba. Tyto pušky nejsou o síle, ale o přesnosti. Sportovcům dá spoustu práce, aby malými náboji trefili svůj cíl za jakéhokoliv počasí. Je to trochu jako hledat jehlu ve sněhové bouři. Na stadionu plném křičících fanoušků, objektivů fotografů a pod obrovským tlakem se snažíte trefit cíl.

Nejtěžší je asi koncentrace. Přepnete z lyžaře na střelce, dvě úplně odlišné disciplíny. Na trati bojujete o každou vteřinu. Když přijedete na střelnici, musíte trochu zpomalit, uklidnit se, kontrolovaně dýchat a maximálně se soustředit.

Když závodníci přijíždějí na střelnici... jejich tep dosahuje frekvence až 180 tepů za minutu. Při takové frekvenci je těžké vydržet nehnutě. Když se podíváte na Jeremyho Teela, dalšího člena letošního amerického týmu, můžete vidět, jak sportovci během střelby využívají přesné a kontrolované dýchání. Byli byste překvapeni, kolik myšlenek vám prolítne hlavou za 25 vteřin během střelby nebo mezi jednotlivými ranami.

Třeba… když tohle trefím, pravděpodobně budu v nejlepší desítce. Když trefím i další, možná budu na bedně. Jakmile se začnete soustředit na výsledek… obvykle si to pokazíte. Ale pokud se soustředíte na samotný průběh...

výsledek se obvykle dostaví. Biatlon začal jako skandinávský vojenský trénink. Dává tedy smysl, že trenéři vedou trénink s vojenskou účinností. - Máte docela mezinárodní tým trenérů. - Ano. Tím narážím na to, jaký na vás mají Evropané vliv. Podle mě je to dobře. Děláme si srandu z toho, že v celém týmu jsou Američané pouze závodníci.

Ale to, že máme trenéry a další personál z celého světa, nám přináší nové pohledy, které by nám chyběly, kdyby tým tvořili pouze Američané. Jejich pekelné soustředění nekončí na střelnici. Ve vytrvalostních sportech je klíčová psychika, abyste vydrželi bojovat v takovém tempu. Pro mě je důležité mít pár konkrétních věcí, na které myslím.

Při lyžařské části to jsou technické věci. Na rovinkách... přemýšlím třeba nad úhlem paží a jak se mění z pozice do pozice. Při stoupání spíše přemýšlím nad střídáním nohou. Je důležité mít v každé chvíli něco, na co se můžete soustředit. Když na nic konkrétního nemyslím, snadno ztratím koncentraci.

Během našeho natáčení ujeli téměř 30 kilometrů na kolečkových lyžích. A jelikož jsme jim nestačili... nechali jsme je vzít kameru na projížďku. Doufám, že vám poskytneme trochu náhled na tenhle velký sjezd. Biatlon je skvělý sport, protože na startu může být až padesát chlapů, kteří mají stejnou šanci na výhru.

Neznám jiný sport, kde by to bylo možné. Situace na čele se může rychle změnit. Někdo může vést celý závod až do poslední střelby, do posledního výstřelu, a pak se propadnout z prvního na dvacáté místo ve zlomku vteřiny. Tak trochu ponižujícím aspektem biatlonu je to, že když minete své terče...

musíte ujet trestné kolo o délce 150 metrů a sledovat, jak vás soupeři předjíždějí. Je to za trest. Jako když vás rodiče pošlou na hanbu poté, co jste udělali něco špatného. Je to takový "oddechový čas". A každý vás tam všichni vidí… není to vůbec legrace.

Takže se snažte trefit všechny terče. Musel jsem si to zkusit. Ale brzy jsem zjistil, že terče jsou opravdu malinké. V leže se snažíte trefit oblast menší než 5 centimetrů ze vzdálenosti 50 metrů. Ve stoje není o moc větší. Terč je velký necelých dvanáct centimetrů.

Po podepření pušky krabicí se na mě trochu usmálo štěstí. Jo! Vidíš, jak terč zbělel? - Zvládnul jsem to! - To si piš! Jak tak přemýšlím, nejenže musíte střílet přesně, ale i rychle. Ano, a navíc v leže byste to měli odstřílet do třiceti vteřin, pokud chcete být světovou třídou.

Ve stoje byste měli střílet pod pětadvacet vteřin. A to je čas na pět výstřelů. To jsem minul o dost. - Pozor tam na dálnici. - To byl zvuk, který obyčejně neslyšíte. Poté co jsem dostřílel, plně jsem si uvědomil, jak dobří tito chlapi jsou. Za celý den...

minul Tim jen jeden terč. Máme tým silný jako nikdy předtím. Určitě můžeme soupeřit s těmi nejlepšími. Posledních pár sezón to dokazujeme ve světovém poháru. A tak nevím, proč bychom nemohli ve Vancouveru vyhrát. Tim byl velmi vstřícný, ale zároveň byl rád, že měl rozhovor už za sebou.

Byl vyhladovělý. Tito sportovci spálí kolem 5000 kalorií denně. Dnes sní snídani, dva obědy, dvě večeře... a občerstvení v podobě ovoce a cereálií během dne. Mezi dvojitým obědem si po zásluze chvíli zdřímne. Protože za pár hodin se sem vrátí, aby ujel dalších 24 kilometrů. Věřte nebo ne... musí to dělat pořád dokola.

Pro Time.com, Sean Gregory. Přeložil: sp00ne www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jako je to zajímavý. Ale myslím si, že bychom všichni víc ocenili ty oblíbenější sporty.

1810

Odpovědět

Má pravdu. Vůbec by nebyl marný curling, STRONG men, a podobné.
Ale i tohle video je super. Člověk by neřekl, že se fakt nadřou :-)

182

Odpovědět

Task Queue failed at step 5: Playlist could not be loaded: Error #1083

182

Odpovědět

ostatní videa jedou normalne

182

Odpovědět

Většinou když někdo ze závodníků, fotbalistů atd vyhraje...tak jen kvůli těch množství rad od diváku před televizní obrazovkou.

181

Odpovědět

Zdravíčko, moc pěkné video. 100% bych se velice těšil na další podobného druhu. Proto bych měl i návrh, jestli by se nechtěl vytvořit nové okokénko s touto oblastí, kde by se překládaly videa zaměřená na olympijské sporty. Co sportovci musí dokázat při tréninku a pak také něco o tom sportu samotném. Jistě by to přineslo mnoho zajímavého a třeba i zvýšilo zájem o sledování olimpijských her.

Vím, že se mi to kecá, když to nepřekládám, ale upřímně, mohu pouze kecat. Po mnoha letech učení AJ jsem schopný přeložit tak maximálně komix.

181

Odpovědět

Ony se tyhle věci na YouTube dost špatně shání, ale pokud máš tip na nějaký zajímavý kanál, určitě napiš. ;-)

180

Odpovědět

Jsem z Nového Mesta na Morave a pracuji kousek od skihotelu kde se budou poradat zavody.... pokud nekdo z vas pojede na mistrostvi tak urcite zaitejte na Penzion Vrchovina je to kousek od stadionu..... Skvela restaurace vari se velmi dobre, je tam i bowling atd.... ste zvani :)

1822

Odpovědět

ještě jsem neslyšel o hospodě, která by o sobě řekla, že blbě vaří :-D

190

Odpovědět

to je hustý ... nebude třeba něco o boxu nebo tak něco?

180

Odpovědět

Bohužel ne, jsou tam jenom zimní sporty, což je škoda.

180

Odpovědět

zajimavé hlavně teda jak divně drží tu pušku když ten novinář střílí ve stoje jenom v 5:28 říká že to musí nastřílet pod 30 sekund ne pod 40 jeslti jsme dobře rozuměl

180

Odpovědět

Pravda. Opraveno, díky.

180

Odpovědět

Yahoo :D konečně něco u nás... zbytek roku tu chcípá pes :/.

180