Tři vrcholy Lavareda – Dolomity

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:276
Počet zobrazení:6 543

Zdravím celý tým www.videacesky.cz a především vás, návštěvníky těchto stránek. Jsem Jeroneemo a budu pro vás překládat videa ze španělštiny. Tímto chci také všechny poprosit, abyste mi do komentářů nebo vzkazů psali odkazy na videa v tomto jazyce, která byste zde rádi viděli. Jako první příspěvek jsem si vybral kousek, který mě přivedl na nápad překládat krátké klipy z internetu. Je z prostředí italských Dolomit, konkrétně jde o Tre Cime di Lavaredo, někdy česky označováno jako Tři dračí zuby. Představí se v něm Iker a Enko Pouovi. Bratři z baskitské Victorie, zabývající se lezením od roku 1992. Za sebou mají spoustu světoznámých tras, včetně Panaromy 8c, kterou založil Alex Huber. Tento německý fyzik, proslavený svými "volnými výstupy", je od roku 1992 státem certifikovaný horolezec a lyžařský průvodce. Doufám, že se video bude líbit a španělštině brzy přijdete na chuť.

Přepis titulků

Podle mě je to jeden z nejdůležitějších vrcholků světa. Řekl bych, že pro Evropu znamenají Tři vrcholy to, co pro Ameriku Yosemitský národní park. Dlouho jsme si říkali, že sem musíme zajet. Chtěli jsme lézt především na Tři vrcholy a tahle cesta patří k těm, o kterých se ve světovém měřítku nejvíce mluví. A my jsme dostali chuť ji vyzkoušet.

TŘI VRCHOLY LAVAREDA DOLOMITY Je nádherně. Vařit a hlavně spát. Skvělé. - Vstávání bratrů Pouových... - ...je moc fajn. Vidíš, že nesnášíme vstávání. Nenávidíme ho. Když je to nutné, vstáváme, ale za normálních okolností ne. Panaroma není lehká cesta, vyžaduje hodně přechodů.

A především má dvě části. V prvních 200 metrech je dost kolmá. Technika se špatným jištěním. Všude jsou skoby a borháky. Celé je to velice ošidné. Tyhle úseky jsou dost nebezpečné. 30 nebo 35 metrů, 3 nebo 4 skoby zastrčené ve členité skále, které se v případě pádu mohou uvolnit.

Takže ty úseky nahánějí strach a nás to nutí věnovat cestě hodně pozornosti, a když vylezeme k šestému úseku, což je první 8b+, první technicky velice náročný, dáváme už do toho všechno. Vzrušující, co? Maximálně vzrušující, kámo. Menu? Těstoviny. Těstoviny s paprikou, cibule a haše.

Bude to vynikající. Je to průkopnická cesta. Průkopnická, protože obsahuje jeden z nejdůležitějších převisů světa, takže nemá skoro nic společného s většinou ostatních cest na stěně. Co jste to přivezli za počasí, hm? Ti Baskové přijedou vždy za pěkného počasí. - Jak je? - Skvěle. Je to tedy rozdíl, protože normálně je to technické a...

- Je to velký rozdíl. - ...tělesné. ALEX HUBER - AUTOR PANAROMY Úžasné jsou ty jednoduché úseky. Už z těch jde strach. Kdybyste měli rovné skoby... Potom se dostaneš k té pásové části, což je velká střecha cesty, na které začne být lezení složitější. Pohybuješ se horizontálně zleva doprava po té střeše, což je 65 metrů absolutního traverzu. Navíc je velká vzdálenost mezi skobami.

V případě pádu bys padal dost hluboko a zůstal bys viset ve vzduchu. Tento výstup je velmi těžký, fyzicky namáhavý a velmi odlišný od ostatních. Je to neuvěřitelný výstup. Hodně lidí říká, že je to největší střecha světa, ale měli by ji vidět na vlastní oči. Tento útvar je na světě naprosto jedinečný. A díky tomu má alespoň jeden faktor, kterému nelze odolat.

Pro mě byla Panaroma nejpůsobivější cesta, jakou jsem kdy uskutečnil, protože jsem nikdy předtím neviděl tak jedinečný útvar, jako jsou Tři vrcholy Lavareda. Trasa jako Panaroma si žádá veškerou sílu k jejímu zdolání a dodnes je tu pouze pro ty nejlepší na světě. Překlad: Jeroneemo Korekce: BugHer0 www.videacesky.cz Pouovi? Kdo by znal Pouovi? Co to vůbec je?

Ještě jednou.

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Naprosto parádní video a ti chlapci jsou vážně borci.

Btw. Tuší někdo, co je to za hudbu, která hraje v průběhu videa?

190

Odpovědět

Cesta ze které neni návratu.. v případě nevylezení střechy se z ní nedá slanit z důvodu toho že převis je ve více jak dvěstě metrech..

190

Odpovědět

Tox: Opraveno. Díky.

180

Odpovědět

Trasa se ve spojení s horolezectvím překládá jako cesta...

180

Odpovědět

Nádherná skála, úžasnej výstup, skvělej překlad, díky...

180

Odpovědět

Zdravim , moc hezke. Jsi borec, preklad super. Monika

180

Odpovědět

Ahojík jeronnemo, zdraví tě Jana z Chomutova , chci ti seknout hlubokou poklonu . Moc se mi to líbí ,přeji ti hodně úspěchu ,jen tak dál :-)

180

Odpovědět

všechna ucta těm borcům ve videu ;-) a vítám jeroneema ;-) doufám že otoh bude víc ;-) :-D ( což určitě bude ), jsem strašně rád že tehle web v posledních dnech nabírá na otáčkách ;-) jen tak dál chlapci ;-) :-) Doufám že vyhrajete LUPU ;-) :-)

180

Odpovědět

Děkuju děkuju děkuju! Pohled na ty úžasný hory ve mě prohloubil touhu vrátit se do Tater...pane bože, stýská se mi po horách.....

180

Odpovědět

Parádní video s parádním překladem!! Vítej Jereneemo!

180

Odpovědět

Díky za skvělý překlad a za výběr videa. S tím si mě chytnul za srdce, Tři Zuby jsou můj sen. Snad do pár let budu mít dost zkušeností, abych je taky dal.

180

Odpovědět

BMAJTZ:
Tihle dva mají většinu videí namluvenou anglicky, ale určitě se mrknu po jiných.
Vasco:
Si, si que es una lengua maravillosa.
Gau on. Je to správně v Euskera? Mimochodem, moc zajímavej jazyk. Zkoušel jsem to, a brzo vzdal.
Ostatním děkuji za hodnocení a komentáře. Hodně mě to překvapilo a hlavně potěšilo...:)

180

Odpovědět

Espanol es una lingua maravillosa :) doufám že je to správně :D

190

Odpovědět

Ahoj Jeroneemo, skvela prace
,vyborny preklad a zajimave video, jen tak dal:)

180

Odpovědět

Pááááni, tak právě se pro mě úroveň videacesky.cz dost zvedla (jako by to ještě bylo možné :D :D ). Nemám co víc dodat, prostě super :o)

190

Další