Jaké je být ženou v Severní Koreji?Asian Boss

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:136
Počet zobrazení:7 860

Další video z kanálu Šéf Asie (Asian Boss), které nám tentokrát ukáže příběhy severokorejských žen, které utekly režimu. Příběhy jsou autentické a mohou být někdy poněkud znepokojující, ale stále je důležité si je vyslechnout...

Přepis titulků

Ahoj všichni, jsem Steve z Šéfa Asie. Podle nedávné zprávy od OECD je Severní Korea jedna z nejhorších zemí nedodržující práva žen. Podíváme se na to, co se děje v Severní Koreji z první ruky od severokorejských utečenců. To, co uslyšíte, může být znepokojující. Myslíme si ale, že je důležité jim naslouchat. Doufáme, že si je vyslechnete až do konce.

Jdeme na to. Díky, že jste dnes přišla. To já děkuji. Jak dlouho jste žila v Severní Koreji? Žila jsem tam 35 let. Bylo mi 38 let, když jsem utekla ze Severní Koreje. Když jste byla v Severní Koreji, měla jste povědomí o tom, co jsou práva žen?

Měla jste vůbec nějakou představu? Slova pro "lidská práva" tam ani neexistují. Co znamená narodit se v Severní Koreji jako žena? Severní Korea je silně patriarchální. Manželka musí být plně oddaná svému muži. Pokud stát nezajistí jídlo pro rodinu, tak by žena neměla nechat muže hladovět. Ta společnost byla až takhle konzervativní. Ženy byly ty, které musely jít na trh vydělávat peníze pro svoje děti a manžely.

Nemohly mít tedy ženy hlavní slovo, když se staraly o živobytí? To ano. Neměly by tím čelit menší diskriminaci a týrání? Tím, že ženy dělají všechno, tak se s tímto potýkají nejvíce. 80–90 % podnikání je v Severní Koreji vedeno nelegálně. Nemáte prodávat zahraniční výrobky na trhu, ale to je jediný způsob, jak si vydělat peníze.

Ženy musí podplácet státní úředníky, aby mohly výrobky prodávat. Proto jsou ženy brány jako druhořadí občané státu. Jak to? Z vlastní zkušenosti pašování a prodávání daných výrobků jsem viděla, jak úředník vzal ženu za vlasy a udeřil ji mnohokrát do tváře, protože mohl. Na veřejnosti, kde se všichni dívali? Je jim to jedno.

Mlátí i staré ženy. Jak časté je v Severní Koreji to, že muž zmlátí ženu? Když přijde na bití žen, tak by muž nečekal ani vteřinu. Když je žena zmlácena mužem, tak není považována za oběť. "Musela jsi ho vážně naštvat, jak jsi byla drzá." "Nezmlátil by tě, kdybys byla zticha." Tohle by vám lidé řekli. Je takové přísloví. Ženy a košťata potřebují občas zmlátit, aby se vrátily zpátky do pořádku.

To znamená, že musíte do ženy vtlouct rozum. Byla jsem členkou severokorejské armády. Po střední škole jsem tam sloužila deset let. Měla jsem tam tehdy přítele, který také sloužil v armádě. Ale protože jsem byla propuštěna ze služby dřív než on, tak jsem si pak musela vydělávat na místním trhu. Důležité při prodávání bylo, abych byla přátelská a zákazníky přesvědčila ke koupi.

S tím se ale muži nemohli srovnat. "Proč se na jiné muže usmíváš a flirtuješ s nimi?" Kdybych řekla: "Já se ale musím usmívat." - Protože musíte prodávat. - Ano. Kdybych to řekla, tak mě zmlátí. "Proč mi odmlouváš?" "Co si to dovoluješ?"

Nebyli jsme ještě ani manželé. Byli jsme jenom zasnoubení. Když mě zmlátil, tak jsem šla za rodiči a řekla jim, že si nemůžu vzít někoho takového. Rodiče mi tvrdili, že ženy musí být ty tolerantní. Kvůli tomu jsem to s ním vydržela ještě další rok. Během toho jsem málem zemřela z toho, jak mě mlátil. Jakým způsobem vás týral?

Třeba na ulici... V Severní Koreji nejsou pořádně vydlážděné chodníky. Jsou to jen kameny na zemi. Vzal velký kámen a mlátil mě s ním do hlavy. Mělo to dopad na mozek. Omdlela jsem a nic si nepamatovala. Severokorejci rádi pijí alkohol a pak jsou agresivní. Když se opijí, tak mlátí ženy. Dají vám facku, tahají za vlasy a ještě si kopnou.

Zažila jste osobně takové násilí? Viděla jsem jednu ženu z naší bytovky skočit ze čtvrtého patra. Protože ji mlátil manžel, tak se snažila uniknout. Toho dne hodně sněžilo. "Radši skočím smrti vstříc, než aby mě k smrti umlátil." Skočila ze čtvrtého patra, ale na zemi bylo spousta sněhu. Když padáte, tak muži jsou těžší nahoře a padají nejdříve hlavou. Ženy jsou spíše těžší dole.

Když dopadla na zem, tak spadla na zadek. - A přežila? - Přežila, ale ochrnula. Musela se spoléhat na vozík. Přežila a stále je se svým manželem. Proč tak moc mlátí ženy? Chtěla bych si myslet, že Severokorejci jsou obětí režimu. Režim je takový, že je vše řízeno mocí. Muži mají nejvyšší moc doma.

Všichni ti muži, co jsou ponižováni v práci, skončí s vybíjením zlosti u žen. Takhle to vidím. 80 % domácího násilí se děje kvůli alkoholu. Severokorejci nejsou tak zlí, aby uhodili ženu bez důvodu. Za to může severokorejská vláda, že jsou takoví. Tohle je problém režimu. Severokorejci jsou nevinní.

Co je podle vás největším problémem žen v Severní Koreji? Myslím si, že největším problémem je sexuální násilí na ženách. Protože... Byla jsem v armádě a naše divize měla pouze ženy. Bylo nás 120. Všichni naši nadřízení byli muži. Kapitán si každou noc zavolal do svého pokoje vojačku a znásilnil ji. Byla jste u toho přítomna?

Celou dobu. Když jsem tam byla, tak jsme neměly počítače. Místo dělání papírování na počítači si vojačky volali do místnosti, jednu po druhé, a ty musely ručně psát hlášení podle instrukcí. Zanedlouho po vstupu do armády si mě a jinou vojačku do té místnosti zavolali. Neměly jsme na výběr, tak jsme šly.

Seděly jsme naproti sobě a zapisovaly hlášení. Nadřízený přišel k druhé vojačce a dal jí ruku za tričko. Hladil ji po tváři, taky po nohou. Věci takového typu. Jak jste se tehdy cítila? Myslela jsem si, že se k ní jen chová hezky. Nikdo nás neučil o sexuálním obtěžování. "Ten ji musí mít hodně rád."

To jsem si myslela. O pár měsíců později jsem zjistila, že otěhotněla. To ale nevedlo k žádné sebevraždě nebo něčemu takovému, že? Byla jedna vojačka, kterou znásilnili několikrát během její služby. Muselo to pro ni být peklo. Horší bylo, že ji nehezky vyloučili a cestou domů ukončila svůj život. Vyskočila z jedoucího vlaku a zabila se.

Další vojačka, kterou znásilňoval během celé její služby nadřízený, se jednoho dne na noční hlídce rozhodla zastřelit všechny nadřízené ve spánku. Pak se střelila do hlavy. - Potom, co je všechny zabila? - Ano, všech 30. Poté se zabila. Je to pravdivý příběh. Když se pak vrátíte do společnosti, tak je to ještě horší. - Opravdu? - Je to mnohem horší. V Severní Koreji je rčení: "Všechny ženy v Severní Koreji jsou nečisté."

"Jestli chcete čistotu, tak jen u dívčích miminek." Nešlo si s někým promluvit, pokud jste byla znásilněna? To je ten problém. Všechny ženy, co znám, které byly znásilněny, ať už to bylo v armádě nebo na pracovišti, tak žádná neřekla vůbec nic. Severokorejská společnost by je totiž soudila.

"Když tě znásilní z těch všech žen, které nemají problém, tak ty jsi ta blbá." - Je to tedy chyba té ženy? - Ano, je to její chyba. Protože byla pitomá, a proto oběť nic neříká a snaží se to zamést pod koberec. Až to všechno zamete, tak bude pochválená, jak je chytrá. Tím, že vyvrátila drby, tak ji ocení. Tohle je Severní Korea. Proto tam výraz "sexuální násilí" neexistuje.

Jaké je zdravotnictví pro ženy? Dostanou se k antikoncepci? Prodávají kondomy na trhu, ale je to nelegální. Všechny kondomy jsou pašovány z Číny a prodávají se pod pultem. To je pro muže a pro ženy... V Jižní Koreji tomu říkají "smyčka", tělísko, v Severní "háček". Severokorejky používají háčky, aby předešly těhotenství. To se také pašuje z Číny.

Nyní, když dívka vyjde střední školu a jde sloužit armádě, tak jí rodiče dají tělísko. Nevědí, jestli jejich dceru znásilní. Tohle nedokážete. Když vás někdo v horách znásilní a vy otěhotníte, tak nejsou žádné kamerová záběry k vyhledání viníka. - To se stává často? - Samozřejmě. Stává se to pořád.

Jen se o tom nemluví. V jihokorejských věznicích se s násilníky zachází jako se špínou. V Severní Koreji násilníci neexistují, protože oběti nic neřeknou. Musí se vdát a nemůžou to nijak prokázat. Jestli je znásilněna, tak je psychicky poznamenaná na celý život. Když to někomu řekne, tak se setká jen s tímhle: "Chlape, ta je nečistá. Kdo by ji chtěl za snachu?" - I dnes?

- Ano. Musíte být prostě zticha. To je nejlepší věc, co jde udělat pro svou reputaci. Jsou nějaká další místa, kde by mohla být žena sexuálně obtěžována? Je jich spousta. V mém případě jsem pašovala zboží z Číny a pak ho prodávala. Ženy musely cestovat vlakem se vším zbožím na sobě. Ale byli tam strážní, kteří se neostýchali dotýkat žen, protože měly na sobě schované všechno to drobné zboží.

Strážní je museli prohledat. Ale kvůli nesčetným zastávkám a kontrolám už jen šahají na prsa. Musí to "zkontrolovat" a pak už se jen dotýká intimních partií, protože ženy si tam většinou schovávají věci. Zatímco tohle dělají, tak se rozhodují, jestli je dostatečně krásná pro zábavu. "Máš to ale krásnou postavu." "Taková krásná tvářička." Jestli něco najdou, tak jen řeknou: "Pojď se mnou."

Vezmou ji do strážnice. Co myslíte, že to znamená? "Odpustíme ti, když nám dáš svoje tělo." Problémem je, že kvůli výpadkům elektřiny může trvat cesta z Pchjongjangu do Hjesanu, okolo 560 km, dva týdny. Vlak pořád zastavuje, kdykoliv vypadne proud. Strávíte tak se strážnými okolo deseti dnů. Ženy v tu chvíli prostě přijmou cokoliv, co se jim stane.

"Jestli dostanu zpátky svoje zboží. Všechno, co u sebe mám, tak i když se vzdám svého těla, tak to není moje chyba." To si pro sebe ta žena řekne. Jak byste chtěla, aby se svět díval na Severokorejky? Na Severokorejky se pohlíží jako na ostré a tvrdohlavé ženy. Chtěla bych k tomu jen říct, že pro přežití v takové společnosti ženám nezbývá nic jiného, než být takové. Jako ženy v Jižní Koreji, Americe nebo Austrálii, kdyby žily Severokorejky ve stejných podmínkách, tak by byly stejné.

Ale protože je těžké vyžít, tak se vzdávají své ženskosti. Takhle prostě severokorejský režim změnil ženy. Chtějí se o sebe umět postarat a také žít jako ženy. Doufám, že vám to ukázalo do hloubky, co se děje v Severní Koreji. Pro více opravdových pohledů na nové zprávy a kulturní trendy v Asii nezapomeňte odebírat Šéfa Asie a sledujte nás na sociálních sítích. Díky, všichni.

Jsem Steve z Šéfa Asie. Zase příště. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Děkuji všem hrdinům.. bojovníkům za pravdu.. aneb, všem zdejším specialistům na lingvistiku korejského poloostrova a psychologům, sexuologům a ostatně všem, jež se tu fundovaně podílí na expertize. Je to velmi poučné a již se těším, až příští týden, po jistě uvážlivé změně odborného zaměření, budu moci od vás číst další zajímavé studie nyní na téma ZOH.

58

Odpovědět

Neviem si predstaviť ženu ktorá by podobné veci videla alebo zažila a rozprávala by o tom ako keby hovorila rozprávku na dobrú noc. Hoci je Severná Kórea zaostalá a v mnohom je na tom strašne, tak si myslím že toto je asi výmysel. Vie sa že ľudia ktorý utekajú napr. na juh si často prikrášľujú svoje príbehy aby boli zaujímavé a sú z nich v podstate celebrity ktoré sú často v médiách. Vedia že takéto príbehy sú neoveriteľné pre izolovanosť štátu.

429

Odpovědět

Asian Boss Steve LUL

02

Odpovědět

juhokorejske herecky, neverim im ani slovo, dokonca nemaju ani spravny prizvuk

143

Odpovědět

Dlouho jsem nebyla tak zvědavá, jestli je nějaký komentář troll nebo pravda...

150

Odpovědět

+:)cista pravda

115

Odpovědět

+v m vargaTyjo, tak jsem si to myslela správně. Ten přízvuk, s tím jsi mě dostal, taky se v tom trochu vyznám. 😁

90

Odpovědět

+:)jo, vzdyt to slysi i hluchej

05

Odpovědět

+v m vargaMohu si jen nějak verifikovat vaše znalosti? Navštívili jste danou oblast, nebo tak něco?
Já jen, že tu mluvíme o velice komplikovaném jazyce, který má zhruba dvacet různých nářečí. A pokud jsou tak výrazné, nebylo by jen logické, že se pokoušeli zbavit přízvuku? Nakonec, i když váleční, jsou stále imigranti a já myslel, že na ně i tak nahlížejí.

11

Odpovědět

ako vás ešte týral? Ako ste sa cítila pri znásilnení? ten chlap má otázky fakt na päsť...By som mu dal krátku lekciu. ked je taký zvedavý...A inak neprekvapuje. NK je predsa komunistický raj.. tie ženy si to vymýšlajú... komunard by vám to vysvetlil, že v komunistikom režime je všetko super... žiadny hlad, žiadne vojny, iba láska mier a blahobyt pre všetkých... s komunizmom na večné časy a nikdy inak....
Ešte by som rád vedel, či takým europskym femenistkám pri stretnutí s týmito ženami nieje hanba až pod zem...
Viete, mňa muž mlátil pretože mohol a ja som jeho dobytok... na to europska žena odvetí, no ale mne muž podržal dvere, pretože je to sexista.... :D

421

Odpovědět

Jasně, starý známý debilní argument s podržením dveří, jako by ženy v Evropě nikdy nikdo neznásilňoval nebo je nemlátil...

410

Odpovědět

+EchmTo byl pouze trefný bonmot. Zato Vám to zjevně s argumentačními fauly jde.. a ani si toho nejste vědom.

26

Odpovědět

Myslím, že ani Komunard není podporovatelem komunismu a Severní Korei. Nakonec, když mírně zparafrázuju Churchila, kapitalistická demokracie je pro státní řízení ze všech úhlů zdaleka ta nejhorší možnost, pokud nebereme v potaz všechny ostatní metody, které jsme zatím zkusili. A to včetně Demokracie globálních ekonomik, které jsme oběťmi aktuálně.
Myslím, že Komunard vždycky volal po Sociální demokracii (míněno jako zřízení, ne strana), kterou se nikdy nepodařilo v Čechách upevnit a tudíž se nedá dle mé úpravy onoho slavného citátu počítat. Chápu ten omyl. Některé zákazy a nezbytnosti Sociální demokracie se mohou podobat nejmírnějším formám komunismu, protože sdílejí stejné zásady a stejné učitele.

10

Odpovědět

To ale není o Severní Korei. Tohle je na celém patriarchálním světě, a to znamená úplně všude mimo Evropu, Ruskou část Asie, USA, Kanadu a Austrálii (ovšem jsou lokální anomálie oběma směry, samozřejmě).
Jinak řečeno, kterákoli žena planety, která nemá bílého muže, je na tom víceméně stejně (resp. má vysokou pravděpodobnost že bude takto týrána) ať žije kdekoli.

413

Odpovědět

Nikde nevidím zmínku, že by se to mělo týkat výhradně a jen KLDR.
Zároveň, patriarchální společnost je společnost nejen s vedením mužské části, ale také se zodpovědností za péči o rodinu. Pokud jste sledoval pozorně, v KLDR má i toto na bedrech především žena. Stejně tak to je v rozvojových zemích Afriky, či Jižní Ameriky.. ale například i ČR je tomu blíže, než KLDR, protože nemalé procento popuace zastává názor "chlap vydělává, ženská k plotně a dětem". Takže nevím, jakou spojitost s tím má barva kůže. A nevím ani, co je to ta vysoká pravděpodobnost.. bavíte se v globálním měřítku u tématu, kde v indickém slamu pravděpodobnost 90% je šťastná výhra mezi slamy a 10% v Čechách bude aféra vedoucí k celostátnímu řešení.

62

Odpovědět

+Daniel99Ano, to jsou dobré připomínky. Děkuji.

00

Odpovědět

No to zní jako ráj pro muže (Za tuhle myšlenku půjdu do pekla). Ale díky za video a prosím, přeložte ještě nějaké videa z toho kanálu.

1010

Odpovědět

Taková videa jsou důležitá.. ne vlogy instagramových turistů, dokonce ne ani renomovaných dokumentaristů.. to je jen pozlátko doplněné více, či méně pravdivými drobnostmi citované ze třetí ruky.
Uvítal bych více rozhovorů s rodilými migranty.. ať už jde o KLDR, Kongo nebo třeba starší generace z Laponska, atd.

400