Japonci reagují na popravu vůdce sekty Óm ŠinrikjóAsian Boss

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:5 222

Šéf Asie (Asian Boss) vyrazil do ulic Tokia, aby se zeptal lidí na názor ohledně nedávné popravy vůdce Óm Šinrikjó. Tato sekta stála za teroristickým útokem v tokijském metru v roce 1995. Po vleklých soudech byla poprava uskutečněna.

Přepis titulků

Zdravím, tady Hiroko ze Šéfa Asie. Asahara Šókó, zakladatel a vůdce japonské sekty soudného dne "Óm Šinrikjó", byl nedávno popraven za vedení teroristického útoku, kdy byl vypuštěn nervový plyn v tokijském metru roku 1995. Vyrazili jsme do ulic Tokia zjistit, co si Japonci myslí o sektách. Jdeme na to. Slyšel jste o popravě Asahary Šókóa, vůdce sekty Óm Šinrikjó? Ano.

Ano, vím o tom. - Ano, vím. - Ne, neznám. Fakt? Fakt? Jak je to možný? Je to známé? Bylo to všude ve zprávách. Všichni z naší generace o tom útoku ví. Vypadáte ale velice mladě.

Letos nám bylo 20. Ale tento incident se stal už dávno. Víme, že už je to dávno. Stalo se to, než jste se narodily. Ten příběh nám vyprávěli. Na Youtube... můžete najít písničku se slovy o Asaharovi Šókóovi. Můžete nám ji zazpívat, prosím?

"Šókó, Šókó, Šókó." - Nikdy jsem to neslyšela. - "Šókó, Šókó, Asahara Šókó." Pro naše diváky, kteří neví, proč byl popraven, můžete jim vysvětlit, co tento vůdce sekty provedl? Asahara Šókó vytvořil sektu soudného dne jménem "Óm Šinrikjó" a zaútočili v tokijském metru s jedovatým plynem, takže to byl vážný zločin. Byl to sarinový útok v tokijském metru.

Hodně lidí zemřelo nebo utrpělo vážná zranění. Zabili hodně lidí. V Japonsku, když zabijete tři, čtyři lidi, tak dostanete trest smrti. Myslím, že byl poprávu popraven. Kvůli soudům trvalo dlouho, než byl popraven, ale teď už se to konečně stalo. Způsobil ještě něco dalšího?

Byl obviněn ze zabití jednoho právníka a jeho rodiny. Další věc byla... Zapomněl jsem jméno města, ale také tam byl vypuštěn sarin, než proběhl útok v tokijském metru. Jak jste se cítila, když jste slyšela zprávu o popravě Asahary Šókóa? Myslela jsem si, že ho měli zabít už dávno. Trvalo to příliš dlouho.

Když pomyslím na rodiny, co trpěly, tak si nejsem jistý, jestli mají pocit zadostiučinění. Říkám si ale, že zločinci dostali to, co si zasloužili. Jak obvyklé jsou sekty v Japonsku? Myslím si, že v Japonsku jsou časté. Řekl bych, že jich bude víc než 100. Nová náboženská hnutí jsou všude kolem nás. V metru narazíte na spoustu náborářů.

- Opravdu? - Ano, vcelku často. Jak na ně reagujete? "Ne, díky." Jednoduché. Když neřekneme ne, tak melou dál. Slyšel jsem, že na vysoké je to docela nebezpečné. Co tím myslíte? Když jsme začali studovat na vysoké, tak jsou poznávací dny klubů.

Měl jsem si dávat pozor na sekty v klubech. Víte o nějakém novém náboženském hnutí, které už zašlo příliš daleko? - Soka Gakkai. - To bylo rychlé. Je to v pohodě? Je to známé hnutí, že? Ano, jsou velice známí. Udělali něco agresivního?

Jak získávají peníze od lidí, to je velice agresivní. Když se měl můj kamarád ženit, tak jeho partnerka byla členkou Soka Gakkai, a protože má tato skupina přísná pravidla, musel se k nim přidat. Když jsem byl na základce, tak byl problém s mým kamarádem, protože tam byl náboženský spor mezi našimi rodiči.

Týkalo se to vstupu do sekty? Ano, hádali se ohledně vstupu a kvůli tomu problému jsem se s ním už nemohl kamarádit. Proto si myslím, že náboženství za to nestojí. Jde poznat rozdíl mezi sektou a náboženstvím? Ti, co věří v běžné náboženství, se chovají jako jeden, ale sekty mají jednoho vůdce, který ostatním rozkazuje. Běžná náboženství přijmou nováčky, ale nezabrání lidem odejít, možná protože je to větší organizace.

Sekty se snaží zadržet lidi před odchodem. Zastaví je nebo jim vymyjou mozky jako Óm Šinrikjó. Nemyslím si, že jde přesně udělat rozdíl, a proto se lidé lákají, aby se přidali k sektě. Slyšel jsem, že Óm Šinrikjó nejdříve lidi lákali nabídkou kurzů jógy, a až pak se z nich vyklubala sekta.

Jak si myslíte, že vedou sekty? Jak vůbec získávají lidi? Možná přes sociální média. Určitě tam najdou stejně smýšlející lidi. Víte o těch lidech, co tweetují o tom, jak spáchají sebevraždu? Cože? Jsou perverzní staříci, co odpovídají těmto ženám a ptají se: "Chceš přijít ke mně?"

Hodně z těch úchyláků jsou lidi, co nabírají do sekty. Už jsem takové muže viděl. Je spousta lidi v Šibuje, kteří vás prosí o podpis. Řekla bych, že jsou to lidé z nějakých sekt. Zahlédla jsem je! Opravdu jsou ze sekt? Vsadím se, že jo. Taky se jich docela bojím.

Proč se jich bojíte? Bojím se možnosti, že lidem vymývají mozky a pak páchají hrozné zločiny. - Ty útoky byly velice neohleduplné. - Neliší se ničím od teroristů. Japonsko má vlastně nejvyšší počet sekt ve světě. Opravdu? - Jste překvapená. - Ano, to jsem. Asi je lehké si tady vytvořit sektu.

A proč? Japonci lehko uvěří všemu. Jsem překvapena. Vůbec jsem to nečekala. Proč si myslíte, že to tak je? Možná se někteří lidé cítí bezpečněji, když mají něco, k čemu se mohou upnout. Dnes jsou Japonci velice agnostičtí. Často používáme slovo "kamidanomi", kterým si přejeme něco od božstva.

Tohle slovo používáme v každodenním životě. Kdo podle vás by mohl vytvořit nové náboženské hnutí? Lidé, kteří prahnou po penězích. Nevím, ale Asahara byl podle mě určitě šílený. Možná jsou někteří lidé jen osamělí, tak si chtějí udělat přátele. Přijde vám, že chtějí s lidmi sdílet společné náboženství? Pravděpodobně.

Lidé s velkým egem. Lidé s velkým egem? Ti, co se přiživují na slabosti jiných. Také lidé, co to umí se slovy. Chápu. Co potom ti, co je následují? - Mentálně slabí lidé. - Lehce ovlivnitelní lidé. Také lidé s osobními problémy, kteří se otevřou špatné skupině. - Asi tak...

- Přesně. Osamělí lidé se nejspíše přidají do takových skupin. Nebo lidé, co se neumí přizpůsobit světu. Už ale asi mají menší vliv na politiku. Nevěděla jsem, že tam mají vliv. Tu ovlivňují už od pradávna. Dokonce nadnárodní společnosti mají spojení se Soka Gakkai. Připadá vám, že vláda dostatečně sleduje jejich činnost? Neřekl bych, že ano, a proto se dějí různé zločiny.

V Japonsku se policie většinou ukáže až potom, co se zločin stane. Co si pamatuju, tak jeden zákon odděluje politiku a náboženství, vláda s tím nemůže nic moc dělat. Často vidím cedule proti terorismu. - V metru? - Ano, v metru. Tehdy když přijel prezident Trump, tak odstranili všechny koše. Neřekl bych, že by to vláda sledovala. Proč si to myslíte?

Všichni mají právo si věřit, v co chtějí. I když je v pořádku mít extrémní myšlenky, tak se stanou špatnými, jakmile se uskuteční. Vidíte kulturu okolo japonských sekt jako problém? Nebudou problémy, dokud se budou chovat správně. A nebudou dělat ilegální věci. Víra tedy není ten problém, že? Přesně tak.

Kdyby to tak bylo, tak i křesťanství a judaismus by byly špatné. Sekty by měly hlavně dobrovolničit a pomáhat společnosti. Měly by vést charitu, protože náboženství je taková charita. Doufám, že v budoucnu se zaměří na pomoc společnosti. Tak tady to máte. Co si myslíte vy?

Jaké máte sekty ve vaší zemi? Dejte nám vědět v komentářích a určitě odebírejte Šéfa Asie pro více pohledů do posledních zpráv a kulturních trendů po celé Asii. Díky za zhlédnutí a uvidíme se v příštím videu. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jsem jediný, komu "nápěv písně" Ashara Shoko, v čase 01:01 -01:007 připomíná "naše" : pionýři, pionýři, malované děti?

00

Odpovědět

Tyjo divim se, jak jsou mladý Japonci vzdělaný a umí kriticky přemýšlet a jak otevřený a tolerantní :D fakt ohromený, kor když si vzpomenu na ty videa o roku 68 a 89, kde se mladých lidí ptali, co se stalo :D

180

Odpovědět

Čo hovoríte na hlas reportérky? Celkom zaujímavý...

12

Odpovědět

Taková vyspělá země a neznají rovnátka ...

48

Odpovědět

Video jsem ještě neviděl, ale představuji si, že reagují asi nějak takhle: Ding Dong the Witch is Dead

110