Jak se Japonci dožívají 100 let?Asian Boss

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:5 327

Šéf Asie (Asian Boss) se tentokrát vydal na Okinawu, kde se snažil najít odpověď na otázku dlouhověkosti tamních obyvatel. Jestli ji našli, tak to se dozvíte v tomto videu.

Poznámky:
Goja Čampuru – Jedná se o smažené jídlo, mezi jehož ingredience patří hořký melou Goja, tofu, vepřové a míchaná vajíčka
Mozuku – nakládané mořské řasy
Odori – v japonštině to obecně znamená tanec, ale v tomto videu přímo odkazují na tradiční japonské tance
Koto – tradiční japonský nástroj, také nazýván japonskou harfou

Přepis titulků

Ahoj, tady Kei z Šéfa Asie. Japonsko je známé nejvyšší střední délkou života na světě a na ostrově Okinawa najdete ty nejstarší Japonce. Proto jsme vyslali Hiroko, aby zjistila, díky čemu jsou tito lidé šťastní a zdraví. Možná se od nich můžeme něco naučit a přidat si pár let. Tak se na to podíváme. Mohu se zeptat, kolik vám je let?

100. 100? Je mi 90 let. 85 let. 90 let. - Vůbec nevypadáte na 90! - Opravdu? Lidé z Okinawy se průměrně dožívají nejvyššího věku a mnoho z nich žije více než100 let.

Víte, že mnoho lidí ze zahraničí chce znát vaše tajemství dlouhověkosti? Vůbec. Žiji si normálním životem. Vůbec na to nemyslím. Co běžně jíte každý den? Kari a "Goja Čampuru", dvě jídla, která obvykle jím.

Každý miluje Goja spolu s tofu, vepřovým a míchanými vajíčky. Je to skvělá příloha. - Víte, co je "Mozuku"? - Ano. Mozuku jím také každý den. Nemohla bych žít bez mozuku a jogurtu. Ráda jím "tibiči". - Prasečí kopýtko. - Cože? Už odmala jsem to hodně jedla.

Na Nový rok ho maminka vždy vařila. Je to zdravé? Prasečí kopýtko má v sobě hodně kolagenu a je zdravé. - Je vepřové zdravé? - Ano. Proč si to myslíte? Protože je moc dobré. Další úžasná věc na mé matce je, že nebere žádné léky.

Lidé v jejím věku většinou berou léky na tlak, ale to ona ne. Je to pravda? Nejsem nemocná, tak proč bych brala léky? To je úžasné. Jak dlouho ještě chcete žít? O tom jsem ani nepřemýšlela. Mým jediným přáním je, abych zemřela bez bolestí.

Žila už jsem tak dlouho, že si nemůžu přát další roky. Je mi 100 let, ne? Jsem připravena odejít s úsměvem na tváři. Nechci žít o moc víc. Co dalších 50 let? 50 let? Ani náhodou! Nevím ani těch 10 let.

Když budu zdravá, tak možná, ale nemyslím si, že bych mohla žít o tolik déle. Je něco ve vašem životě, čeho litujete a změnila byste to? Stalo se to, když byla válka u konce a my dostávali zásoby z Ameriky. Byla jsem jednou z těch, kdo přerozděloval. Protože jsem se snažila uživit a přežít, tak jsem si neužila své mládí.

Válka skončila a všichni jsme byli chudí. Můj otec odešel do války a já žila se svou macechou, aniž bych věděla, kdo byla má pravá matka. Jediné, co si pamatuji, když mi bylo 20, je, že se mnou macecha zacházela jako s otrokyní. Citíla jsem, jako bych neměla život.

Kdybych mohla něco změnit, tak by to byla ztráta mého manžela. Kdyby tu stále byl, život by byl mnohem větší sranda. Před jakou dobou zesnul? - Už je to 20 let. - 20 let. A za těch 20 let jste se znovu nezamilovala? Ani náhodou! Mám s ním děti.

Není možné, abych milovala jiného. Promiňte. Je tu něco, na co se těšíte každý den, když vstáváte? Nemám žádnou práci, když vstanu, takže se umyji a připravím, aby mě zavezli do centra pro seniory. Těšíte se do toho centra? Ano, je to tam velice zábavné.

Takže se těšíte na klábosení a zpívání? Miluji karaoke. Je to fakt sranda. Pro mě to je "odori". Je to pro mě důležitý koníček. Nedávno jsem ztratila manžela, bratra a mladší sestru. Měla jsem deprese a nevycházela jsem z domu. Ruce a nohy mi zeslábly, protože jsem byla jen doma.

Pořád jsem padala. Odori pro mě znamená vše. Je skvělé, že u toho nemusíte používat hlavu, není to o přesnosti, ale o tom zůstat zdravý. Řekla byste, že jste šťastná? Řekla bych, že jsem šťastná.

Zaprvé, jsem stará, takže se vlastně nemusím obávat o štěstí a vídám svá vnoučata a pravnoučata. Jsem opravdu šťastná. Byla jsem požehnána čtyřmi sezdanými dětmi a se všemi jsem zadobře, takže jsem velice šťastná. Chápu.

Myslím, že každý by byl šťastný, mít v životě někoho, jako jste vy. Co si myslíte, že je tajemstvím štěstí a dlouhověkosti? Je důležité jíst zdravě a pravidelně cvičit, ale nejdůležitější jsou mezilidské vztahy. Mám spoustu koníčků. Chodím do dvou různých tříd, cvičit hru na koto. Tančím odori a zpívám karaoke.

Kdybych se starala o domácnost a musela být pořád doma, tak bych nebyla tak zdravá. Mám skupinu přátel, se kterými si vždy popovídám nebo si dáme oběd. Vlastně nejsem vůbec doma. Opravdu si užívám života. Rozumím.

Pro mě teď už není důležité starat se o věci typu, jak se oblékám. Jsem jenom vděčná, že můžu vídat svá vnoučata. Můj vnuk hraje fotbal. - Je v šesté třídě a je brankář. - Páni, v šesté třídě? Je mojí pýchou a štěstím. Je tajemstvím mého dlouhého života.

Tajemstvím mé dlouhověkosti je mít dobré vztahy s rodinou. Také chodím do centra pro seniory a snažím se tam mít dobré vztahy s lidmi, takže není nic, čeho bych se obávala. Kdybych měla pořád starosti, tak bych tak dlouho nežila. Tady to máte. Co vás nejvíce překvapilo?

Co máte za tipy pro dlouhověkost ve vaší zemi? Dejte nám vědět v komentářích. Pro více pohledů do nejnovějších trendů určitě odebírejte Šéfa Asie a sledujte nás i na sociálních médiích. Díky za zhlédnutí a uvidíme se v příští videu. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Houby vztahy, jídlo, pohyb... geny za to můžou.

12

Odpovědět

Pěkné, mně se ještě velmi líbil nedávný článek a rozhovory o stárnutí v našem českém Respektu :)
https://www.respekt.cz/tydenik/2018/41/jak-stastne-starnout

01

Odpovědět

Na vsi, kde jsme měli kdysi chalupu taky žila jedna paní, co měla přes 100 let. Je to neuvěřitelné, když si člověk představí, co všechno ti lidé prožili. Ta paní vlastně chodila do školy ještě za Rakouska-Uherska a ve třídě měli obraz císaře pána, elektřina byla jen ve velkých městech, veškerá práce se dělala manuálně... Prožila privní i druhou světovou válku, okupaci, převrat... Naplňuje mě to úctou, když se setkám s takovým člověkem.

140

Odpovědět

A kde jsou muži... ?

81

Odpovědět

"No jo. Mužský. Ti nestárnou.
Šediny je zdobí, brýle jim svědčí, vrásky jsou sexy.
Žádné křečové žíly. Žádná celulitida. Žádné klimakterium.
Ale pak najednou ... zdechnou. "
Věra Chytilová

271

Odpovědět

Nevím jestli je to jen výběrem. Ale tyhle babčy vypadaj neskutečně šťastně a pozitivně :) Radost pohledět, radost z každého dne, ale svým způsobem smířené se smrtí. To se v česku nevidí...

131

Odpovědět

Odpovědět

Ryby a pravidelny pohyb EZ.

81