Jak Číňané nahlíží na Ameriku?Asian Boss

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:148
Počet zobrazení:8 474

Názorové video ohledně toho, co si vůbec samotní Číňané myslí o Americe. Reportérka Sherry z kanálu Šéf Asie (Asian Boss) vyrazila do ulic Šanghaje, aby se dozvěděla pár odpovědí na otázky týkající se Ameriky. Tento kanál se snaží poukázat na to, abychom se dívali na věci i z jiné perspektivy. Někdy stačí naslouchat. A jaký je váš názor?

Přepis titulků

Zdravím všechny, tady Steve ze Šéfa Asie. Ze západního pohledu na Asii, je prvním státem, který lidem vyvstane na mysl, Čína. Hodně lidí tvrdí, že brzy překoná Ameriku a bude mít nejsilnější ekonomiku světa. Jenže u tak velkého státu máme málokdy šanci slyšet obyčejné lidi mluvit o opravdových problémech. V tomto videu se zeptáme Číňanů, co si myslí o Spojených státech. Obzvláště teď, kdy se napětí mezi těmito velmocemi zvyšuje. Jdeme se tedy podívat za Sherry, naší reportérkou v Šanghaji.

Co vás první napadne, když se řekne Amerika? Místo pro studium. Nákupní ráj. NBA. Hip hop. Svoboda. Také jsou velice kreativní. Demokracie... a kdokoliv, kdo má peníze, se může stát prezidentem.

Nemám z nich dobrý pocit. Amerika není místo pro Asiaty. Jaké stereotypy máte ohledně Ameriky zažité? Kulturně se vyjadřují velice volně. Lidé se tam snaží sdílet svoje nápady, kdežto tady nejsou lidé tak sdílní. Přijdou mi tolerantní a mají velice dobrou organizaci v zábavním a sportovním průmyslu.

Třeba Hollywood nebo NBA. Mám moc ráda jejich elektroniku. Hodně Číňanů používá iPhone. Snaží se ve všem dominovat a vždy vám nutí svůj názor. Nemůžeme ignorovat fakt, že Amerika dost přispívá světu. Mají vedoucí úlohu ve vědě, vojenství i kultuře. Kdybyste měl příležitost studovat nebo žít v Americe, jel byste tam? Já už jsem tam žil a nelíbilo se mi tam.

Bylo to strašný. Kdybych měl šanci, tak ano. Možná na dovolenou. Nechtěla bych tam žít. To, co nemám rád na Americe, jsou... masové střelby jako ta ve Vegas. Myslím si, že Američani jsou milí a přátelští. Jediná starost pro mě byla, že jsem se necítila v bezpečí, když jsem šla v noci sama po ulici.

Je podle vás Amerika bezpečná? S těmi všemi zprávami o masových střelbách si myslím, že ne. Nejde to posoudit jen podle pár zpráv o masové střelbě. Pro mě je Amerika bezpečné místo. Cítím se bezpečněji tady než v USA. Amerika nikdy nebyla bezpečným místem. Rasismus je tam problém, který se nikdy nevyřešil.

Mluví o změně, ale stále tam je. Další problém je držení zbraní. Někteří mí přátelé studují v USA a očividně to není tak zlé. I když se zdá, že je tam dost incidentů masové střelby, tak se toho vůbec nebojím. Co si myslíte o Trumpovi? Řekl bych, že chce hlavně Ameriku ochraňovat. Nemá rád cizince, co přicházejí do Ameriky.

Trump je velice zajímavý muž. Z nějakého důvodu neumí moc řečnit a mluví bez přemýšlení. Je jako diktátor, možná protože býval realitním magnátem. Chová se úplně jinak než ostatní prezidenti USA. Po tolika letech podnikání mi přijde velice silný v roli výkonné moci, aspoň podle toho co vidím ve zprávách. Podepisuje tolik věcí, jakmile se ocitne v pracovně, což ukazuje jeho moc a také ego.

Jelikož je republikán, tak se spíše zajímá o elitu. Chce bránit práva bohatých lidí. Trump říká, že by se Čína měla více starat o Severní Koreu. Co si o tom myslíte? Čína není plně zodpovědná za Severní Koreu. Kvůli takovým věcem je tu OSN. Měla by se navázat lepší komunikace mezi Západem a Východem. Není tam vzájemné porozumění.

Není to tak jednoduché, jak se zdá. Neměli by nám říkat, co máme dělat. Ostatní země nás nebudou ovládat. Já bych řekla, že si Amerika se Severní Koreou jen hraje. Využívá nukleární hrozbu jako záminku k ovládnutí světa. Jako Číňan si myslím, že co Trump řekl o Číně ohledně Koreje, je blbost. Jasně, že Čína dělá kroky ohledně Severní Koreje. Výsledky, které z toho chceme mít, jsou ale jiné. To, co chceme my, se nemusí shodovat s tím, co chce USA.

Je podle vás nyní Čína ekonomicky silnější než USA? Samozřejmě že ne. Neznám přesný rozdíl, ale vím, že Čína je hned za nimi. Myslím že ne. Čína má problém s nestálým příjmem. Rozdíl pravděpodobně není tak velký. Životní úroveň se hodně zlepšila, ale je ještě hodně práce k tomu, aby Čína byla silnější než USA. Šanghaj je super.

Kdyby zbytek Číny mohl být jako Šanghaj, tak by Čína byla silnější než USA. Co třeba síla naší armády? To zjistíme, až když přijde válka. Jsme hodně pozadu. To je zajímavá otázka. Věřím v naši armádu. Nevím, kolik vláda dává peněz do armády, ale určitě ne tolik jako oni. Představíte si, že by Čína a USA byla zapletena do válečného konfliktu?

To se nikdy nestane. Ne, dokud jeden z vůdců nezešílí. Možná kdyby se zhoršila situace s atomovkami... Amerika ale nechce žádné války. Američané často poukazují, že v Číně není demokracie, takže ani svoboda lidu. Co si o tom myslíte? Dokud můžu používat WhatsApp... Čína je teď dost demokratická. Opravdu si myslím, že máme svobodu.

Možná nejsme tak demokratičtí jako Amerika, protože oni mají svobodu slova, tisku a dalších práv zaštítěných ústavou. Čína se do toho stádia musí teprve dostat. Čína se postupně vyvíjí, což je dobrá věc. Mladá generace bude po vládě chtít více, takže Čína bude více svobodná a demokratická. Díky Sherry. Snažíme se vám přinést autentický pohled z Asie na nové zprávy a trendy. Brzy budeme mít větší síť reportérů z více zemí Asie. Určitě odebirejte a sdílejte své názory v komentářích.

Alespoň si poslechněte to, co chtějí říci ostatní. Je to opravdu potřeba. Díky za zhlédnutí a uvidíme se příště. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Thank you for sharing I really like your article. I see WhatsApp Plus https://coimobile.com/whatsapp-plus as a messaging and calling application that is used by many people as well as trusted today. Have you used it yet?

00

Odpovědět

I actually got this page shared on my GB WhatsApp - https://flosshype.com/gbwhatsapp/

00

Odpovědět

Aplikaci gb whatsapp můžete použít k posílání textových zpráv, volání a sdílení fotografií na sociálních sítích.

00

Odpovědět

you can do it with whatsapp aero apk app at techbigs

00

Odpovědět

No velmi rozumné odpovědí.. otazka, kolika lidí se původně ptali a kolik z toho nakonec vybrali, ale jestli to byli jediní a byl to náhodný výběr, tak myslím, že takové rozumné odpovědi by reportéři často nedostali, kdyby chodili napříč celým světem.. Šanghaj nehraje zas takovou roli, neboť lidé jsou tam sice bohatší a vzdělanější, ale charakter a průměrná inteligence se napříč státem zase tolik neliší.. i v Praze dostanete často velmi debilní odpovědi od velmi hloupých lidí :D

30

Odpovědět

kks prekvapili, žiadny hate, iba inteligentné, premyslené odpovede. Táto generácia má fakt na to aby preskočila USA, aj keď ide iba o malú vzorku.

80

Odpovědět

Chce to více různých videí z různých zemí, už jen sledovat co se tam zrovna děje, jakou mají vládu a kulturu a jak se tam žije je skvělé, ani vlastně nevíme co se zrovna děje v zemích, které nejsou v hledáčku zpráv. Jediné co dennodenně sledujeme jsme hlavně my a USA a to už je poněkud ohrané. Rozhodně bych uvítal i více videí Asian Bosse.

10

Odpovědět

Tohle video je asi o něco starší, jelikož na otázku, co si slečna myslí o tom, že USA často poukazuje na nesvobodu lidu v Číně, odpovídá, že dokud může používat Whatsapp... no a na konci září letošního roku byl Whatsapp v Číně kompletně zablokován. :D

151

Odpovědět

Rákosníci sú parádny... Majú to v hlave zrovnané...Viac od nich...

254

Odpovědět

Možná proto, že jim to tam již generace rovnají;) Jinak rákosník je výraz pouze pro Vietnamce. A pro ptáky..

192

Odpovědět

+Daniel99ale nehovor

36

Odpovědět

S těmi hromadnými střelbami to byl otázka, nebo to bylo to první, co všechny napadlo? Je docela děsivé, že těm dvěma, co v USA byly jejich předsudky trvaly.

12

Odpovědět

skor to natacali cerstvo po tej strelbe

62

Odpovědět

V Číně rádi převezmou tyto násilné zprávy. Mohou tak lidem propagandisticky ukázat: Tohle se v naší zemi neděje.
Obzvlášť pokud se jedná o USA.

35

Odpovědět

Mně to přijde pochopitelný. Mám kamarádku, která miluje Chicago a často tam jezdí. Když se bavíme o USA, vždycky říkám, že právě kvůli těm masovým střelbám a obecně absurdnímu množství zbraní mezi obyvatelstvem tam nechci. Viz https://www.massshootingtracker.org/data. Prakticky každý den (dost často i víckrát za den) to tam zažijí a počet obětí jde do mnoha stovek. Třetina masového střílení na světě jde taky na vrub USA, a to přestože mají jen 5 % světového obyvatelstva (http://edition.cnn.com/2017/10/03/americas/us-gun-statistics/index.html).

20

Odpovědět

Zaujimave.. prekvapili ma pomerne inteligentne odpovede, ktore by sme u nas z ludi asi nedostali. Aj ked zrejme boli otazky kladene sirsej skupine ludi a vybrane boli len tie najlepsie.

411

Odpovědět

To je místem. Ani to tím pádem, bohužel, nemá až tak vypovídající hodnotu. Pokud by se ty otázky odehrály například na nějaké okrajové průmyslové oblasti města.. nebo přímo v horní dolní někde u Žluté řeky, až tak překvapen byste nebyl. Řekl bych, že to ani nemá až tak co do činění se sociálním statutem obyvatel, nebo dokonce i s úrovní vzdělání, jako spíš s obecným rozhledem v místech s konkrétními názorovými dogmaty.

121

Odpovědět

+Daniel99Tak lidi co se denně strají o živobytí asi nemají moc co říct k situaci ve světě víš.

30

Odpovědět

Přijde mi fascinující, co ten mladík pronesl. Parafrázuji "Myslím, že máme dost svobody, ačkoliv nemáme zaručenou svobodu slova a tisku".

2010

Odpovědět

Vtipné je, že podobnou odpověď bys teď pravděpodobně dostal i od žen v Saudské Arábii. (Konečné mohou jet na veřejný koncert vlastním autem...)

151

Odpovědět

Tohle je docela zavádějící parafráze.

22

Odpovědět

+JedlaChtěl jsem dát důraz na to, co jsem v tom slyšel :)

04

Odpovědět

Čína ti zcenzuruje hodně věcí, které považuje jako hrozbu. A ta záruka je někdy více limitující. To co mě potěšilo je jak odpověděl, že se mladí snaží a chtějí více svobody a proto se Čína postupně vyvíjí, zde bych dodal, že do tohoto vývoje by žádný jiný stát neměl strkat prsty nikde na světě, pokud to neohrožuje život. USA taky nedávno zavedlo volební právo žen a ne každý dospívá stejně rychle že? :)

61