Co si Číňané myslí o Made in China?Asian Boss

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:84
Počet zobrazení:7 483

Tentokrát se Šéf Asie (Asian Boss) vydal do ulic Šanghaje, aby zjistil, co si samotní Číňané myslí o nálepce "Made in China" a následně se přeptal na téma obchodní války mezi USA a Čínou. Jedná se pořád o nekvalitní produkt? Na Západě je tak stále vnímán, ale co na to Číňané? Jak moc ovlivní svět obchodní válka? Více ve videu.

Přepis titulků

Zdravím, tady Monique ze Šéfa Asie. Čínské produkty nemají v zahraničí zrovna dobrou pověst. Zajímali jste se někdy o to, co si o tom myslí samotní Číňané? S vědomím, že si USA a Čína vyhrožují obchodní válkou, řekli jsme si, že by bylo zajímavé zjistit co si Číňané myslí o značce "Made in China" a také o možné obchodní válce s USA. Předáváme slovo reportérce v Šanghaji, abychom si vyslechli názory lidu.

Když vidíte produkt se značkou "Made in China", tak co si pod tím představíte? Nic zvláštního. Váhal bych s nákupem. Řekl bych, že je levný. Levný, ale dobrý. Myslím si, že je dobrý, protože si čínské značky vedou dobře. Nejdříve bych chtěl znát značku, protože značka dělá hodně. Ale hodně čínských značek je dobrých.

Jak vnímáte čínské produkty s ohledem na kvalitu, prestiž či hodnotu v porovnání s produkty jiných států? Osobně upřednostňuji... čínské, německé a japonské produkty. Dost to závisí na produktu. Když se bavíme o autech, tak samozřejmě jsou lepší německá. Když se ale bavíme o oblečení, botách a věcech denní potřeby, tak si myslím, že čínské produkty jsou lepší.

Čínské značky nedostatečně propagují svoje produkty. Lidé z toho pak usuzují, že jsou to nekvalitní produkty. Ale co se týče kvality, tak čínské produkty konkurují těm světovým. Čínské produkty jsou dobré. Produkty jiných zemí jsou prostě jen dražší. A co když porovnáte "Made in USA" produkty s těmi čínskými? Předpokládám, že americké produkty mají vyšší výrobní cenu, protože platí více za pracovní sílu.

Řekla bych, že koncepty a techniky na výrobu jsou z Ameriky, ale Čína poskytuje stroje a pracovníky. "Made in USA"? Je docela zvláštnost vidět něco vyrobeného z USA. I oblečení prodávané v USA je s největší pravděpodobností z Číny. Jaké americká produkty jsou mezi Číňany populární? To je jasná odpověď.

iPhone! Každý vlastní iPhone. Moc produktů vyrobených v USA jsem nikdy nepoužíval. Používám ale iPhone. Pak ještě třeba Coca-Cola, KFC nebo McDonald's. Někteří lidé si myslí, že produkty z USA jsou symbolem statusu v Číně. Souhlasíte s tím? - Zčásti souhlasím. - Ano, trochu. Proč si to myslíte?

Někteří milují cokoliv z ciziny. Jo, jako Apple. Myslí si, že vyšší cena odráží sociální status. Proč si myslíte, že se produkty z USA spojují se sociálním statusem? Protože dříve... čínské produkty více soupeřily tím, že byly levné, což zkreslilo pohled na čínské produkty. Většina Číňanů pořád věří, že je Amerika lepší pro život.

A mají silnou a špičkovou výrobu. Proto si podvědomě myslí, že "Made in USA" je lepší než "Made in China". Je to kvůli tomu, že Amerika vedla svět řadu let. Starší generace, jako třeba generace mé matky, věří, že japonské, americké nebo německé zboží je lepší. Naše generace si to ale nemyslí? Ano, nevnímáme to tak. Máte možnost si vybrat mezi podobnými produkty.

Oba stojí stejně, na jednom je "Made in China" a na druhém "Made in USA". Co byste vybrali? - "Made in China". - "Made in China". Proč? Podporujeme místní produkty. Bez váhání bych vybral "Made in China". Ovšemže bych měl podpořit Čínu.

Pokud ale mají stejnou cenu, ale rozdílnou kvalitu, tak vyberu "Made in USA", když bude kvalitnější. To pak naučí čínské továrny, aby příště odvedly lepší práci. Jak si myslíte, že je značka "Made in China" vnímána v zahraničí? Cizinci si myslí, že je to levné. Když vidí "Made in China", tak si hned řeknou špatná kvalita. Hodně lidí si stále myslí, že čínské produkty jsou nekvalitní. Některé čínské zboží už se blíží k tomu, co se považuje za průměrné u zahraničních produktů.

Nakonec jsou ale čínské značky stále pozadu oproti Evropě či Americe. Někteří lidé si myslí, že produkty vyrobené v Číně jsou nekvalitní. Proč si myslíte, že to tak v cizině vnímají? Protože Čína v této oblasti neměla zkušenosti a nejdříve dost zaostávala. Čína nebyla vždycky dobrá ve výrobě, ale je to taky otázka řízení. Potřebujeme zlepšit své řídící schopnosti, protože naše technologie není špatná oproti ostatním.

Neumíme to řídit, pak jsou naše produkty horší než jiné. Upřímně řečeno... některé nekvalitní čínské produkty se dostaly na zahraniční trhy. O těchto případech se mluví ve zprávách. Ale jinak... si myslím, že čínské produkty jsou dobré.

Nedávno americký prezident Trump vyhlásil, že USA zavede clo na čínské zboží. Jaký na to máte názor? Řekl bych, že tím Amerika dělá krok zpět. USA vždycky tvrdilo, že chce globalizaci. A pak najednou začnou dělat takovéhle věci. Jako kdyby věděli, že zaostávají, a proto se chtějí chránit.

Řekl bych, že je to... prohra na obou stranách. Tyto dvě země na sobě začaly být závislé. Takže si myslím, že obchodní válka je jen bariéra globalizace a zabraňuje tím dalšímu vývoji obou zemí. Trump je byznysmen. Vede stát jako byznys spíše než jako reálný prezident. Ignoruje politickou skutečnost.

Říká, že zavedením cla vyvíjí na Čínu tlak. Pravdou ale je, že to dělá pro osobní zisky, protože za chvíli budou prezidentské volby a chce si tím zvýšit procento voličů. Trump si neuvědomuje, že bychom neměli soupeřit. Měli bychom více spolupracovat, protože z Číny se stala druhá největší obchodní velmoc. Jak možná víte, Čína odpověděla zavedením cla na zboží z USA.

Myslíte si, že je to dobrý tah od čínské vlády, nebo ne? To povede k tomu, že Čína bude více podporovat místní produkty. Jakožto občané chceme chránit naši zem. Když už tomu říkáme "obchodní válka", tak nemůžeme nechat ostatní vyhrát. Musí s námi vyjednávat, pokud vracíme úder. Podle mě je to strategický krok. Bylo by lepší, kdybychom nebojovali.

Obchodní válka není úplně jednoduchá věc. Problém se nevyřeší tím, že se budou zavádět clo. Obchodní válka je riskantnější, než si myslíme. Jak si myslíte, že obchodní válka mezi USA a Čínou ovlivní vás jako spotřebitele? Osobně mi to přijde dost děsivé. Obchodní válka je jako opravdová válka. Je těžké si představit všechny důsledky.

Z toho, co slýchám ve zprávách, tak to opravdu ovlivní naše životy. Například Čína zavádí clo na produkty, jako jsou boby z Ameriky. Číňané velice závisí na sójových bobech. Olej, tofu a další potraviny. Jídlo připravujeme z amerických bobů. Bude to mít na nás dopad v mnoha ohledech. Je to jako řetězová reakce, ale věřím tomu, že je to jen krátkodobý konflikt.

Myslíte si, že se tento konflikt s USA bude těžko řešit? Ne, ne, řekla bych, že se to vyřeší během 2–3 let. Ten problém se dá vyřešit, ale závisí to na krocích, které obě strany udělají, a jestli budou chtít zastavit zhoršování situace. Podle mě je přístup Číny takový, že chtějí vyjednávat, ne válku. Je tu naděje na zastavení války.

Zanedlouho se to vyřeší. Být v obchodní válce... se zdá být opravdu primitivní. Státy potřebují směřovat kupředu, aby vytvořily lepší svět. Takové primitivní chování přece nemůže vydržet dlouho. Doufám, že jste si video užili a že vám dalo náhled na situaci. Myslíte si, že obchodní válka mezi Čínou a USA opravdu nastane?

Co by státy měly dělat pro vyřešení tohoto sporu? Komentujte pod video, aby diskuze pokračovala. Nezapomínejte odebírat Šéfa Asie pro více autentických pohledů do novinek a kulturních trendů po celé Asii. Díky za zhlédnutí a uvidíme se v příštím videu. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jasně, konzumujme a nezajímejme se o stav naší planety, a je fakt super že je to made in china.

10

Odpovědět

Nevím proč, ale titulek ve videu jsem četl jako Asian Boobs. Těšil jsem se na video a tam opět politika. :)

50

Odpovědět

Neviem čím to je, že mi príde to vyjadrovanie Číňaňov nejak moc inteligentné...

220

Odpovědět

Asi ses moc díval na Nikdo není dokonalý kde byli vybíráni jen dementi....

50

Odpovědět

Mno..jestli je alespon 50% obyvatel Ciny takto uvedomelych tak se tam ihned stehuji. Kez by vice lidi melo takovy kriticky, objektivni a bez urcitych predsudku pohled na vec.

260

Odpovědět

Z osobní návštěvy si troufnu tvrdit, že záleží na lokalitě. Mám osobní zkušenost jen s pár městy, ale povědomí se i tak značně liší. Spousta lidí si žije samozřejmě vlastním životem a o politické dění se nezajímá, asi jako všude jinde. V ekonomicky "uvolněných" zónách je lepší přístup k informacím a dá se říct, že lidé mají přehled podobný, jako jinde ve vyspělém světě. V té tzv. kontinentální Číně je však situace rozdílná, lidé nevědí o své vlastní historii, která je při výuce zamlčená, bojí se mluvit politice a jejich znalosti ciziny odpovídají obyvatelům rozvojových států. Navíc zde komunistická strana buduje kult přirovnatelný ke kultu matičky Rusi v Rusku...

50

Odpovědět

"Jak neni něco z USA, tak se to pánům nelíbí. Já kdybych před vás pánové postavil dvě krabičky od sirek ale dvě NAPROSTO stejný krabičky a o jedný z nich vám řekl, že je z USA, tak která by pro vás byla lepší co? Samozřejmě ta americká. Americká samozřejmě. Americká samozřejmě."

51

Odpovědět

Ještě víc, než co říkají se mi líbí jak to říkají. Maj přehled.

100

Odpovědět

Kvalita roste s automatizací. Problém je, že v Číně byla velmi levná pracovní síla a když vše dělají lidi, je opravdu velká chybovost a špatně se kontroluje kvalita.
Postupně se i do Číny dostává automatizace. Není to tak dávno, co jsem četl, jak někde nasadili větší automatizaci a minimalizovali tím zmetkovost o 70% a zrychlili výrobu.
Zdar Max
PS: samozřejmě se bavím o seriové výrobě, né nějaké kusovce, kde ta ruční práce člověka naopak zase vynikne

10

Odpovědět

V prípade, že má prvá strana výhodnejšie podmienky oproti strane druhej, musí druhá strana jednať a nie čakať, kým ešte viac stratí svoje páky... Druhá strana totiž veľmi ochotne naťahuje čas svojích výhod...Svet sa mení príliš rýchlo, je absurdné čakať roky na diplomatické naťahovačky o ničom...Musíme spolupracovať, ale musíme spolupracovať za fér podmienok a nie schovávať obchodné zločiny (krádeže patentov) za vládu a jej armádu... Je správny čas prispôsobiť staré zmluvy inej dobe. Nezdá sa mi na tom nič negatívne. Vždy sa vyjednávalo z pozície sily...tak budiž, nech vyjednávanie započne :)

11

Odpovědět

Viděli jsem Godzilu, bál bych se této hrozby. Činské produkty jsou šmejd, je to spiknutí. Chci říct, může za to Kyle

52

Odpovědět

Ještě aby tak Číňané nadávali na značku Made in China. Měli by jim dát nějaké produkty na porovnání, ne se jenom ptát lidí co si myslí, když většina za celý svůj život nevyužívala produkty jiné značky než Made in China. Pak jsou takovéto ankety bezpředmětné...

66

Odpovědět

Prosimtě, kde si vzal, že číňani používají jen čínské výrobky? Nevěříš snad, že v zemi s třetí nejsilnější ekonomikou na světě, neznají zahraniční značky?

61

Odpovědět

+Mike_HavliczekI u nás většina lidí používá produkty made in china a to i včetně těch prestižnějších značek, takže není na co nadávat. Čína umí dělat jak kvalitně, tak nebezpečný sra**y, záleží na ceně a konkrétní společnosti jak chtějí působit na lidi.

90

Odpovědět

+Mike_HavliczekA kde si Ty vzal, že jsem napsal, že Číňané používají jen čínské výrobky? Buď si to přečti pořádně a reaguj, nebo se na to vyser. Napsal jsem většina.
http://china-business.cz/poradna/cinsky-export-mytus-realita/
Proč by Číňané produkty dováželi do své země, když vše co potřebují Čína vyprodukuje. Vývoz svých produktů za hranice mají minimální, protože valná většina čínských výrobců cílí primárně na domácí trh. A to ani nezmiňuji jejich závislost kopírování zahraničních značek.

11

Odpovědět

K vyřešení obchodní války mezi USA a Čínou stačí jedna drobnost - aby USA neměly v čele idiota. Takže si troufám tvrdit, že americké úřady teď zvolí pomalejší postup, aby během těch několika let s Trumpem nebyly napáchány nezvratné škody a až voliči pošlou toho polosvéprávného blonďatého debila do p****e, obchodní vztahy obou zemí se zase narovnají.

1812

Odpovědět

obama uz nejaky ten rok nevladne, ak si si nevsimol

930

Odpovědět

Nejsem fanda Dumpa, ale v jedné věci ho pochválit musím, že se nebojí Číny. USA a Evropa přijala Čínu na volný trh a ta si tam teď dělá co chce a porušuje zákony. Evropa by se měla za Donadla postavit a společně Číně vysvětli že to tak nejde.

20

Odpovědět

Tak nevím, co na to říci, asi jen to, že mě to nějak nezaujalo...

36

Odpovědět

hmm tak to je hezký

40