Co si Pákistánci myslí o útoku v Kašmíru a o Indii?Asian Boss
5
Kvůli zjištění názoru z obou stran se Šéf Asie poprvé vydal do Pákistánu do města Láhaur. Chtěli znát názor Pákistánců na teroristický útok v Kašmíru. Jakým způsobem to zpracovávají pákistánská média? Jak na tento útok zareogavala indická vláda? Uvidíte autentické názory od Pákistánců. Video s názory Indů najdete přeložené zde.
Poznámky:
JeM, Jaish-e-Mohammed – Teroristická pákistánská skupina operující v Kašmíru
Přepis titulků
Ahoj, tady Ajša z Šéfa Asie. Napětí mezi Indií a Pákistánem nejeví známky zklidnění po bombovém útoku v Kašmíru od radikální skupiny, podle Indie podporované Pákistánem. V jednu chvíli Indie vyhrožovala zasáhnout nejméně šesti raketami, kdy Pákistán odpověděl, že by reagoval třikrát více střelami. Nedávno jsme udělali průzkum v Indii, abychom si vyslechli, co si Indové o konfliktu a Pákistánu myslí.
Pokud jste video neviděli, tak se na něj podívejte před nebo i po tomto videu. Pro vyslechnutí druhé strany se náš dobrovolnický tým vydal vyzpovídat Pákistánce v Láhauru, aby zjistil, co si myslí o Indii a Indech. Tohle měli na srdci. Chceme se vás zeptat na napětí mezi Indií a Kašmírem spuštěné bombovým útokem v Kašmíru.
Jste obeznámeny se situací? Ano, jsme. Co víme, je, že 40 indických policistů bylo zabito teroristou. Vinili za to Pákistán. Tohle zatím víme. Indie prohlašuje, že za útokem stojí pákistánská vláda. Myslíte si, že je to pravda?
Věřím, že to není pravda. Je to založeno na lži. Protože jejich vyšetřování nedokázalo najít jediný důkaz vedoucí k Pákistánu. Chápejte, Indie nemá žádná fakta. Nemají žádné podklady pro jejich závěry. Nemají důkazy. Když se na to podíváte logicky, tak Pákistán má hodně vnitřních sporů. Ty problémy řešíme a posouváme se dál, takže nechápu, proč by to Pákistánci dělali.
Nemá to žádné výhody. Jenom bychom tratili. Vykopali bychom si hrob. Nemá logiku, aby v tom byl Pákistán. Jako občané Pákistánu jsme viděli, že naše zemědělství a průmysl závisí na indických surovinách. Náš místní trh, trh ovoce, trh zeleniny, každý závisí na indickém dovozu. Naše ekonomika by utržila velkou ztrátu, kdyby obchod mezi našimi zeměmi přestal existovat.
Jako Pákistánce, jak moc vás zajímají vztahy mezi Indií a Pákistánem? Zajímá mě to hodně, protože otec byl v armádě, takže vím, že pokud propukne válka, tak mou největší starostí bude, že zavolají mého otce. Ne. Stává se to. Není to jenom tak, že vojáci válčí na hranicích. Lidé se budou muset vystěhovat ze svých domovů.
Bude to chaos. Bude to chaos. Bude to spoušť. Zajímá nás to, protože každý, kdo má všech pět pohromadě, tak by nechtěl válku. Nemyslím si, že Pákistánci, obzvláště ti vzdělaní, by jakkoliv podporovali extrémismus. Vzdělaní lidé nepodporují ničení státu a majetku. Jistěže jsou i špatní lidé, ale většina lidí chce mír.
Navíc s nynější situací si nemůžeme dovolit válku. Jelikož mají obě země jaderné zbraně, tak si myslím, že válka nedává smysl. Od roku 1989 násilí separatistů v Kašmíru zabilo přes 47 000 tamějších obyvatel. - Ano, je to strašné. - Proč si myslíte, že se to děje? Proč si myslíte, že se to děje? Hlavním sporem je otázka Kašmíru. A...
dokud nebude otázka Kašmíru vyřešena, tak bude tento problém existovat. Velká země, Indie, by to měla promyslet. A promluvit si s Pákistánem, aby vyřešili otázku Kašmíru. Protože lidé z Kašmíru nechtějí žít v Indii. Víte, povstáním v Kašmíru vyjadřují, že chtějí svobodu od Indie. Indie zahájila letecký útok 26. února na údajný JeM teroristický tábor, kdy podle tvrzení Indie zabili 250 až 300 teroristů.
Co za zprávy slyšíte z místních médií a co si o celé situaci myslíte? Viděli jsme, že v indických médiích tvrdí, že počet mrtvých údajných "JeM" – Jaish-e-Mohammed teroristů se dostal až ke 400. Viděli jsme pákistánské zpravodajce, kteří šli toho dne na dané místo. A jak mezinárodní média, důvěryhodné zdroje, se tam dostala den nebo dva po útoku.
Viděli jsme, že tam není nic jiného než zničená vegetace. Byla to vlastně část programu deforestace pákistánského premiéra. Čemu věřím, je, že to vidíme každý rok, každých pět let před volbami stoupne vlna násilí. Zvýší se extrémismus v Indii a indické části Kašmíru. A viděli jsme, že tohle násilí se šíří do oblastí samotného Pákistánu.
Viděli jsme to před pár lety. Indie tvrdila, že zasáhla uvnitř Pákistánu. Ale neviděli jsme žádná fakta ani důkazy. India zahájila letecký útok na Pákistán, kdy podle tvrzení zabila 250 JeM teroristů. Co si tom myslíte? Falešné zprávy, falešné příběhy. Pokud by byly nějaké oběti, tak byste je viděli na zemi.
Ale nic tam nebylo. Místo toho spadly bomby do lesa. Tohle je můj názor a většina lidí si myslí, že aby vyhráli volby, tak se nynější indická vláda snaží prosadit věci, které vytvoří prostředí pro získání sympatií od lidí. Setkaly jste se někdy s Indy? Jací byli?
Vycházeli jste spolu? Je to jen stigma, že všichni Indové a Pákistánci spolu nevychází. Jako státy, jako vlády si myslím, že spolu nevychází, protože... Jo. Ale ano, potkala jsem Indy a byli to dobří lidé. Když potkáte Indy v cizině, tak se nepodívají a neřeknou si: "Hele, Pákistánci." Řeknou jen: "Dobře, ten člověk mluví stejným jazykem, skoro stejným jako já."
Budou velice vlídní, řeknou třeba: "Potřebujete pomoct?" Jde tu o jakousi důvěru. Byly utvořeny stereotypy, že jsou to hinduisté a že zabíjí muslimy. Přesně jako za časů nezávislosti, o kterých nám rodiče a předci povídali, že trpěli bezprávím kvůli Indům. Takový je to stereotyp.
Realita je ale jiná. Skrze YouTube jsem viděl, že jsou jako my. Chtějí mír stejně jako my. Obě strany mají podobné typy lidí s podobným smýšlením. Jsme stejní lidé na opačných stranách. Hlavním rozdílem jsou média. Na obou stranách jsou velmi negativní. Na jejich straně podporují válku a na naší straně kdykoliv můžou, tak přehání.
Když se podíváte na sociální média, tak jsem hodně v kontaktu s Indy. Nevypadají tak, jak nám je média ukazují, že dělají tohle a tamto. Média hodně přehání. Obě strany mají dobré lidi. Měli bychom se dívat z neutrálního hlediska. Jak jsou indická média rozlišná od pákistánských? Média musí dodržovat to, co říká vláda. Co si myslí indická vláda, se liší od toho, co říká vláda Pákistánu.
V tom také vidíme obrovský rozdíl. V této chvíli jsou média v podstatě závislá na své vládě. Jedna stránka, která je nekontrolovatelná v dnešních médiích, je konzumerismus. Věci jako clickbaity a titulky prodávají. Čím větší je to senzace, tím více to získá zhlédnutí. Více zhlédnutí, větší zisk. Je to založené na kapitalismu, tak se k tomu uchylujeme.
V tu chvíli do toho vstupuje odpovědnost. Mít odpovědnost za podporování pravdy než podporování konzumerismu, což je samo o sobě nerozumné. Celkově pákistánská média vysílají do světa pozitivní zprávy. Na tohle máme jiný názor. Tak jak pákistánská média podporují pozitivitu, tak indická média nepodporují negativitu.
Musí mít nějaký zdroj, na kterém postaví své závěry. Nemůžete zveřejňovat zprávy a říkat si, co chcete. Obzvlášť témata týkající se útoků. Věřím, že média obou zemí jsou zaujatá. Obě strany podporují svůj stát. V podstatě chtějí sledovanost. A očividně když nezásobují své diváky, nejsou tak sledovaní. Měli by vysílat s respektem k divákům.
Indická média jsou pro Indii a pákistánská pro Pákistán. Jak by se mohla tato otázka vyřešit? Vyřešila by se podepsáním určité dohody. Řekla bych, že už bylo podepsáno příliš mnoho dohod. Stejně je porušili. Tahle válka nikomu nepomůže. Budou umírat lidé. Vaši lidé umřou.
Naši lidé umřou. Nejchytřejší je nečinně sedět a už to více nezhoršovat, když už to je tak hrozné. Mohou vznikat dočasné řešení problému jako složení zbraní nebo pakty. To už jsme viděli. Ale nakonec o dlouhodobém řešení nejde uvažovat bez řešení samotné otázky Kašmíru. Viděli jsme, jak byl Kašmír zdrojem sporů, násilí a napětí mezi dvěma státy.
A podle mého názoru, já navrhuji, aby se konalo v Kašmíru referendum. Co byste vzkázali našim indickým divákům, co byste teď rád řekl? Řekl bych, že by si Indové měli uvědomit, co se děje. Vláda by se měla zaměřit na mír a vyhnout se válce.
Děkujeme. Jaký jste si udělali obrázek? Chceme poděkovat našim dobrovolníkům z Pákistánu za rozhovory s obyčejnými Pákistánci. Tohle byly naše první rozhovory v Pákistánu a nemůžeme být pyšnější na zapojení komunity do vidiny přinášet autentické názory a perspektivy ze všech koutů Asie i dále.
Samozřejmě to byl jen malý vzorek, ale tady se můžete zapojit. Buďte součástí komunity Šéfa Asie skrze naše komunitní stránky. Odkaz najdete v popisku. Napište konstruktivní komentář a zapojte se do smysluplné konverzace. Radši než se dívat na mainstreamová média. Díky za zhlédnutí a zůstaňte zvídaví.
Překlad: Haffy www.videacesky.cz
Pokud jste video neviděli, tak se na něj podívejte před nebo i po tomto videu. Pro vyslechnutí druhé strany se náš dobrovolnický tým vydal vyzpovídat Pákistánce v Láhauru, aby zjistil, co si myslí o Indii a Indech. Tohle měli na srdci. Chceme se vás zeptat na napětí mezi Indií a Kašmírem spuštěné bombovým útokem v Kašmíru.
Jste obeznámeny se situací? Ano, jsme. Co víme, je, že 40 indických policistů bylo zabito teroristou. Vinili za to Pákistán. Tohle zatím víme. Indie prohlašuje, že za útokem stojí pákistánská vláda. Myslíte si, že je to pravda?
Věřím, že to není pravda. Je to založeno na lži. Protože jejich vyšetřování nedokázalo najít jediný důkaz vedoucí k Pákistánu. Chápejte, Indie nemá žádná fakta. Nemají žádné podklady pro jejich závěry. Nemají důkazy. Když se na to podíváte logicky, tak Pákistán má hodně vnitřních sporů. Ty problémy řešíme a posouváme se dál, takže nechápu, proč by to Pákistánci dělali.
Nemá to žádné výhody. Jenom bychom tratili. Vykopali bychom si hrob. Nemá logiku, aby v tom byl Pákistán. Jako občané Pákistánu jsme viděli, že naše zemědělství a průmysl závisí na indických surovinách. Náš místní trh, trh ovoce, trh zeleniny, každý závisí na indickém dovozu. Naše ekonomika by utržila velkou ztrátu, kdyby obchod mezi našimi zeměmi přestal existovat.
Jako Pákistánce, jak moc vás zajímají vztahy mezi Indií a Pákistánem? Zajímá mě to hodně, protože otec byl v armádě, takže vím, že pokud propukne válka, tak mou největší starostí bude, že zavolají mého otce. Ne. Stává se to. Není to jenom tak, že vojáci válčí na hranicích. Lidé se budou muset vystěhovat ze svých domovů.
Bude to chaos. Bude to chaos. Bude to spoušť. Zajímá nás to, protože každý, kdo má všech pět pohromadě, tak by nechtěl válku. Nemyslím si, že Pákistánci, obzvláště ti vzdělaní, by jakkoliv podporovali extrémismus. Vzdělaní lidé nepodporují ničení státu a majetku. Jistěže jsou i špatní lidé, ale většina lidí chce mír.
Navíc s nynější situací si nemůžeme dovolit válku. Jelikož mají obě země jaderné zbraně, tak si myslím, že válka nedává smysl. Od roku 1989 násilí separatistů v Kašmíru zabilo přes 47 000 tamějších obyvatel. - Ano, je to strašné. - Proč si myslíte, že se to děje? Proč si myslíte, že se to děje? Hlavním sporem je otázka Kašmíru. A...
dokud nebude otázka Kašmíru vyřešena, tak bude tento problém existovat. Velká země, Indie, by to měla promyslet. A promluvit si s Pákistánem, aby vyřešili otázku Kašmíru. Protože lidé z Kašmíru nechtějí žít v Indii. Víte, povstáním v Kašmíru vyjadřují, že chtějí svobodu od Indie. Indie zahájila letecký útok 26. února na údajný JeM teroristický tábor, kdy podle tvrzení Indie zabili 250 až 300 teroristů.
Co za zprávy slyšíte z místních médií a co si o celé situaci myslíte? Viděli jsme, že v indických médiích tvrdí, že počet mrtvých údajných "JeM" – Jaish-e-Mohammed teroristů se dostal až ke 400. Viděli jsme pákistánské zpravodajce, kteří šli toho dne na dané místo. A jak mezinárodní média, důvěryhodné zdroje, se tam dostala den nebo dva po útoku.
Viděli jsme, že tam není nic jiného než zničená vegetace. Byla to vlastně část programu deforestace pákistánského premiéra. Čemu věřím, je, že to vidíme každý rok, každých pět let před volbami stoupne vlna násilí. Zvýší se extrémismus v Indii a indické části Kašmíru. A viděli jsme, že tohle násilí se šíří do oblastí samotného Pákistánu.
Viděli jsme to před pár lety. Indie tvrdila, že zasáhla uvnitř Pákistánu. Ale neviděli jsme žádná fakta ani důkazy. India zahájila letecký útok na Pákistán, kdy podle tvrzení zabila 250 JeM teroristů. Co si tom myslíte? Falešné zprávy, falešné příběhy. Pokud by byly nějaké oběti, tak byste je viděli na zemi.
Ale nic tam nebylo. Místo toho spadly bomby do lesa. Tohle je můj názor a většina lidí si myslí, že aby vyhráli volby, tak se nynější indická vláda snaží prosadit věci, které vytvoří prostředí pro získání sympatií od lidí. Setkaly jste se někdy s Indy? Jací byli?
Vycházeli jste spolu? Je to jen stigma, že všichni Indové a Pákistánci spolu nevychází. Jako státy, jako vlády si myslím, že spolu nevychází, protože... Jo. Ale ano, potkala jsem Indy a byli to dobří lidé. Když potkáte Indy v cizině, tak se nepodívají a neřeknou si: "Hele, Pákistánci." Řeknou jen: "Dobře, ten člověk mluví stejným jazykem, skoro stejným jako já."
Budou velice vlídní, řeknou třeba: "Potřebujete pomoct?" Jde tu o jakousi důvěru. Byly utvořeny stereotypy, že jsou to hinduisté a že zabíjí muslimy. Přesně jako za časů nezávislosti, o kterých nám rodiče a předci povídali, že trpěli bezprávím kvůli Indům. Takový je to stereotyp.
Realita je ale jiná. Skrze YouTube jsem viděl, že jsou jako my. Chtějí mír stejně jako my. Obě strany mají podobné typy lidí s podobným smýšlením. Jsme stejní lidé na opačných stranách. Hlavním rozdílem jsou média. Na obou stranách jsou velmi negativní. Na jejich straně podporují válku a na naší straně kdykoliv můžou, tak přehání.
Když se podíváte na sociální média, tak jsem hodně v kontaktu s Indy. Nevypadají tak, jak nám je média ukazují, že dělají tohle a tamto. Média hodně přehání. Obě strany mají dobré lidi. Měli bychom se dívat z neutrálního hlediska. Jak jsou indická média rozlišná od pákistánských? Média musí dodržovat to, co říká vláda. Co si myslí indická vláda, se liší od toho, co říká vláda Pákistánu.
V tom také vidíme obrovský rozdíl. V této chvíli jsou média v podstatě závislá na své vládě. Jedna stránka, která je nekontrolovatelná v dnešních médiích, je konzumerismus. Věci jako clickbaity a titulky prodávají. Čím větší je to senzace, tím více to získá zhlédnutí. Více zhlédnutí, větší zisk. Je to založené na kapitalismu, tak se k tomu uchylujeme.
V tu chvíli do toho vstupuje odpovědnost. Mít odpovědnost za podporování pravdy než podporování konzumerismu, což je samo o sobě nerozumné. Celkově pákistánská média vysílají do světa pozitivní zprávy. Na tohle máme jiný názor. Tak jak pákistánská média podporují pozitivitu, tak indická média nepodporují negativitu.
Musí mít nějaký zdroj, na kterém postaví své závěry. Nemůžete zveřejňovat zprávy a říkat si, co chcete. Obzvlášť témata týkající se útoků. Věřím, že média obou zemí jsou zaujatá. Obě strany podporují svůj stát. V podstatě chtějí sledovanost. A očividně když nezásobují své diváky, nejsou tak sledovaní. Měli by vysílat s respektem k divákům.
Indická média jsou pro Indii a pákistánská pro Pákistán. Jak by se mohla tato otázka vyřešit? Vyřešila by se podepsáním určité dohody. Řekla bych, že už bylo podepsáno příliš mnoho dohod. Stejně je porušili. Tahle válka nikomu nepomůže. Budou umírat lidé. Vaši lidé umřou.
Naši lidé umřou. Nejchytřejší je nečinně sedět a už to více nezhoršovat, když už to je tak hrozné. Mohou vznikat dočasné řešení problému jako složení zbraní nebo pakty. To už jsme viděli. Ale nakonec o dlouhodobém řešení nejde uvažovat bez řešení samotné otázky Kašmíru. Viděli jsme, jak byl Kašmír zdrojem sporů, násilí a napětí mezi dvěma státy.
A podle mého názoru, já navrhuji, aby se konalo v Kašmíru referendum. Co byste vzkázali našim indickým divákům, co byste teď rád řekl? Řekl bych, že by si Indové měli uvědomit, co se děje. Vláda by se měla zaměřit na mír a vyhnout se válce.
Děkujeme. Jaký jste si udělali obrázek? Chceme poděkovat našim dobrovolníkům z Pákistánu za rozhovory s obyčejnými Pákistánci. Tohle byly naše první rozhovory v Pákistánu a nemůžeme být pyšnější na zapojení komunity do vidiny přinášet autentické názory a perspektivy ze všech koutů Asie i dále.
Samozřejmě to byl jen malý vzorek, ale tady se můžete zapojit. Buďte součástí komunity Šéfa Asie skrze naše komunitní stránky. Odkaz najdete v popisku. Napište konstruktivní komentář a zapojte se do smysluplné konverzace. Radši než se dívat na mainstreamová média. Díky za zhlédnutí a zůstaňte zvídaví.
Překlad: Haffy www.videacesky.cz
Komentáře (12)
Kill Cash (anonym)Odpovědět
18.04.2019 23:30:14
Vtipný jak nikoho jako řešení nenapadne dát Kašmířanům nezávislost...
Just a tip (anonym)Odpovědět
06.04.2019 19:13:21
Připomnělo mi to Makedonskou kavárnu od KaP Makedonská kavárna
plplplpl (anonym)Odpovědět
04.04.2019 22:57:18
Nazory sice pekne, ale nic to nezmeni na tom, ze India bude stale okupovat Kasmir a Pakistan bude podporovat separatistov. A kedze moslimovia sa raz za cas odpalia, tak to napatie tu bude vzdy.
blablaeff (anonym)Odpovědět
04.04.2019 10:53:19
Krásny príklad myslím si, že objektívnej žurnalistiky, ktorá by ľudí mala informovať o faktoch. Škoda, že je dnes toľko médii v určitej miere zapojených len do šírenia propagandy alebo si proste neoveruje zdroje a fakty.
Kéžby by mal každý národ svoje vlastné silno podporované a sledované nezávislé médium, ktoré by občanov informovalo pravdivo.
Mario (anonym)Odpovědět
04.04.2019 11:40:17
Bolo to tam aj povedane. Ludia nechcu nudne fakty. Radsej daju prednost klamstvu ktore je zaujimavejsie. A drviva vetsina ludi si neda tu namahu a nekontroluje bombasticku spravu ktoru videli na FB. Je bohuzial fakt ze vetsina ludi su hlupe ovce co uveria vsetkemu. Krasne to ukazuje fakt ze tak ako vo svete tak aj unas stupa popularita idiotov typu Kotleba alebo Harabin. Dookola opakuju klamstva ako sa na nas valia migranti a pritom nas maju uplne na haku pretoze je tu tak uzasne ze kto moze utecie za lepsim zivotom inde.
v m vargaOdpovědět
04.04.2019 12:22:53
+Mariohovori sa tomu prevencia, so zvysujucou sa zivotnou situaciou a platmi, pridu aj tvoji vysnivani priatelia, plni nabozenskej tolerancie a nohomofobie
vilde (anonym)Odpovědět
05.04.2019 14:08:45
+v m vargaAkorat svoji odpovedi podporujes, co tu Mario napsal :D
troll. (anonym)Odpovědět
04.04.2019 20:17:24
Ojbektivní žurnalistika? Dyť dělali rozhovory jen s nějakými levičáckými studenty.
mglaedrOdpovědět
05.04.2019 21:57:27
Video je super, ale podle me vybirali lidi hlavne na nejake univerzite a blizkem. Mohli to trochu rozprostrit mezi jine vrstvy lidi.
Richmond153Odpovědět
04.04.2019 10:13:17
Jednoduché, vzdelaný ľudia nechcú vojnu ani konflikty. Nevzdelaný a samozrejme tí hore si obhajujú svoje záujmi násilím na úkor vačšiny ktorá konflikt nechce.
v m vargaOdpovědět
04.04.2019 12:23:46
pisat o vzdelanosti a neviediet ake iy sa pise, kade tade
Richmond153Odpovědět
05.04.2019 15:49:25
+v m vargaKeby sa každý staral sám o seba, bolo by o každého dobre postarané.