Co si Jihokorejci myslí o společném týmu se Severní Koreou?Asian Boss

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:7 106

Začala olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu a i velká diplomatická otázka. Sportovci totiž nevstupují do olympiády rozděleni na Severokorejce a Jihokorejce, ale vstupují pod jednotnou vlajkou jako jeden národ. Kontroverzní téma o sjednocení Koreje a názory občanů z jihokorejského Soulu nám opět zprostředkoval Steve z kanálu Šéf Asie (Asian Boss). Co si o tom myslíte vy? Povede to ke změně, nebo to nemá žádný vliv?

Poznámky k překladu:
MOV – mezinárodní olympijský výbor
Pchjongčchang – jihokorejské město hostující olympiádu
Pchjongjang – hlavní město Severní Koreje

Přepis titulků

Zdravím všechny. Tady Steve z Šéfa Asie přímo z demilitarizované zóny. Pro ty, co s ní nejsou obeznámeni, tato zóna je hranice mezi Severní a Jižní Koreou. Odtud můžete vidět Severní Koreu. Když vezmeme v potaz, že je to nejizolovanější stát světa, tak je zajímavé vidět na vlastní oči, jak to tam vypadá. Zítra se budou upírat zraky na Severní a Jižní Koreu protože půjdou pod společnou vlajkou na zahájení olympiády v Pchjongčchangu.

A hodně z vás se ptalo, jak na to pohlíží Jihokorejci. Náš reportér se vydal ptát do ulic Soulu. Tak si to poslechneme. Teď se všichni soustředí na Zimní olympiádu v Pchjongčchangu a na zahajovací ceremonii, kde půjdou Severokorejci s Jihokorejci pod jednou vlajkou.

Co si o tom myslíte? Nelíbí se mi to. Chtěla bych, abychom šli pod jihokorejskou vlajkou. Taky si myslím, že to není správné. Severní a Jižní Korea mělě vstoupit oddělené. Měli by nás označovat za Jižní Koreu. Společná vlajka už je příliš. Radši než nést odlišné vlajky, když se rozhodlo o společných týmech, tak je sjednocená vlajka v pořádku.

Protože jednoho dne se musíme sjednotit, tak jít pod jednou vlajkou je dobrá věc. Pokud to má něco změnit, tak jít pod společnou vlajkou hostující země by mohlo zafungovat. Společný ženský tým ledního hokeje vzbuzuje v Koreji spoustu kritiky.

Vysvětlíte nám, proč to tak je? Už máme svůj vlastní tým, ale pro podporu jednoty mezi Koreami MOV povolil společný tým. Chtělo to více času na přípravu. Bylo to uspěchané kvůli politickým důvodům. Proto mnoho Jihokorejců kritizuje tento krok. Podle nedávného průzkumu je polovina Korejců proti společnému hokejovému týmu. Popularita prezidenta Muna dokonce klesla na 60 %.

Jako Jihokorejci, co si myslíte o společném týmu Severní a Jižní Koreje? Upřímně, nejsem zrovna nadšený. Jsme příliš odlišní na to, abychom vytvořili společný tým. Proč si myslíte, že je tolik mladých proti společnému týmu? Soulad týmu je důležitou součástí sportu. Když hrajete s někým koho neznáte, tak to může být na obtíž. Tým je potom méně soutěživý. Olympiáda je každé čtyři roky a tahle je speciální, protože ji hostíme.

Je nepříjemné, že naši sportovci ztrácejí možnost soutěžit. Nejsem proti účasti Severní Koreje, ale nelíbí se mi fakt, že jsou naši sportovci ochuzeni. Je otravné to pořád dokola poslouchat ve zprávách. Máte pocit, že jsou proti kvůli ztraceným příležitostem jihokorejských sportovců, nebo kvůli obecnému problému se Severní Koreou? Určitě je to vnímáno negativně.

Proč se účastní po všech těch výhrůžkách s atomovými bombami? Nikdy nedodrží svoje slovo. Kdyby tohle byl opravdový pokus o sjednocení, tak by to bylo v pořádku. Ale Kim Čong-un vždy vyhrožuje atomovými bombami a teď mluví o společném týmu, jako kdyby to byl jeho nápad. Lidé ho ihned prokouknou. Říká se jí "Pchjongčchangská" olympiáda. Někteří jí ale říkají "Pchjongjangská" olympiáda.

Zacházíme s těmi Severokorejci jako se smetánkou. Je to naše olympiáda, ne jejich. My bychom měli vést, ale protože to neděláme, tak jsou mladí nespokojení. Kvůli tomu jsou proti. Mezi tím být spravedlivý k jihokorejským sportovcům a možností směřovat ke sjednocení, co je důležitější? Sportovci nemohou soutěžit donekonečna.

Pokud přijdou o tuhle šanci, tak musí počkat 4 roky. Můžou tím přijít o své místo na výsluní. Našim sportovcům by mělo být povoleno soutěžit a snažit se o jiné možnosti k dosáhnutí sjednocení. Naše vztahy se Severní Koreou nejsou dobré a nemyslím si, že na tom něco změní společný tým. Místo stálého úsilí se to snaží až moc uspěchat. Příležitost pro naše sportovce je mnohem důležitější.

I když si myslím, že si naši sportovci zaslouží příležitost, tak jestli je to potřebný krok ke sjednocení, měli bychom ho přijmout. Pokud to opravdu povede ke sjednocení, tak jsem si jistý, že budou jihokorejští sportovci pyšní na svou roli. Upřímně, chtěl byste vy osobně sjednocení? Ne, nechtěl. Když se to stane, dobře. Když ne, tak koho to zajímá? Vůbec mě to nezajímá.

Ať je to jakkoliv, měli bychom se sjednotit. Jsme jediný rozdělený stát na zemi. Je nespočet rozdělených rodin. Je nesmysl, že nemůžou navštívit ani svoje rodiště před smrtí. Jestli se sjednotíme, tak bude mezi lidmi hodně nenávisti. Kvůli tomu bychom nemohli udržovat harmonii. Proto jsem proti sjednocení. Nakonec jsme přece všichni Korejci.

Nemůžeme žít rozděleně věčně. Měli bychom se sjednotit za jakoukoliv cenu. Doufám, že se sjednocení nestane během mého života. I když se sjednotíme poklidně, tak nastane spousta komplikací. Doufám, že se to v budoucnu stane, ale teď bychom trpěli my. Mělo by se povolit cestování mezi zeměmi, aby se zmírnil kulturní šok a země se sjednotila. Teď se dokážeme jenom vzájemně shazovat.

Je sjednocení opravdu dobrý nápad? V každém případě je bezpečnější být pospolu než být rozdělení. Je dobrý nápad těžit z této příležitosti. Už dlouho neprobíhala pořádná komunikace, proto hodně lidí nesmýšlí dobře ohledně sjednocení. Myslí si jen: "Ať se stane, co se stane." Mladí lidé nevnímají sjednocení dobře. Proč si myslíte, že mladí ztrácejí zájem o sjednocení?

Předešlá generace si prožila válku. Naše generace to ale nezná. Učili nás to jenom v dějepise. Nemáme k tomu žádný citový vztah. Život je dnes i tak těžký s hledáním práce. Problémy se Severní Koreou nesledujeme. "Jste jedna země, tak jděte společně." "Jděte spolu, abyste podpořili jednotu."

Tato slova zní pro lidi mezi 20 až 30 lety prázdně. A hlavně pro korejskou mládež. Ani si nepomyslí, že jsme byli jeden stát. Už uběhla spousta let. Protože už je to 50 let, tak naše vůle ke sjednocení upadá. Když jsem byla mladší, tak mě vzdělávali o sjednocení, a říkala jsem si, že ke sjednocení dojde brzy. Sjednocení se ale jen tak lehce nestane, protože se to zdá nemožné, tak lidé ztrácejí zájem.

I když slyšíme zprávy o severokorejských raketách, tak si jenom řekneme: "To je jen další zkouška." Už nás to znecitlivělo. Naše generace se narodila po rozdělení, a proto nevíme, jaké to je být sjednocení. Nemůžeme porovnávat jako starší generace. Severní Korea vždycky dělá problémy, což vyvolává otázku, proč bychom se měli snažit o sjednocení?

To protože je teď život těžký. Je těžké se dostat na vysokou a obtížně se shání práce. Když se obáváte, jak si vydělat na živobytí, tak je sjednocení to poslední. Nemůžete se věnovat politice, když máte obtíže. Myslíte si, že olympiáda ovlivní vztahy mezi Koreami? Pravděpodobně ne moc.

Pokud ano, tak jen trošku. Odezní to jako každá událost. Tahle ukázka sjednocení nevydrží dlouho, ale dokud trvá, tak doufám, že povzbudíme naše sportovce společně. Budeme jeden národ alespoň během olympiády. Když už jsme měli předtím společný tým, tak to vedlo k pokroku a jednáním mezi našimi zeměmi. Tentokrát to může být stejné, ale kdo ví?

Bude to záležet na tom, jak se bude chovat Severní Korea. Nejsem si jistá. I přes všechnu kritiku budeme stále fandit našemu týmu. Přece jenom musíme být pyšní, že hostíme olympijské hry. S myšlenkou, že soutěžíme jako jeden národ, to bude mít pozitivní dopad na naše vztahy. Děkujeme všem tázaným za jejich upřímné odpovědi. Měli bychom respektovat jejich názory a snažit se pochopit, proč se tak cítí.

I tak jsem se poté, co jsem slyšel jejich odpovědi, osobně cítil dost sklíčeně, protože hodně mladých nebralo sjednocení moc vážně. Z mého pohledu je sjednocení nutnost, ne možnost. Je to nutnost pro budoucí ekonomickou prosperitu Jižní Koreje. Je to nutnost pro budoucí mír a stabilitu regionu i celého světa. Nestane se to však, dokud Jihokorejci nebudou opravdu chtít a nepřistoupí k opatřením, aby se to stalo.

Doufám, že to, co uvidíme v zítřejší zahajovací ceremonii, bude začátkem tohoto procesu. Co si o tom myslíte vy? Dejte nám vědět skrze komentáře. Pro autentické pohledy k aktuálním zprávám nezapomeňte odebírat Šéfa Asie. Díky za zhlédnutí a uvidíme se v dalším videu. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dúfam Haffy, že preložíš aj nejaké ďalšie reportáže z rovnakého zdroja. Zaujímal by ma report po zahajovacom dni a po konci olympiady. Vzhľadom na tom, čo sa stalo medzi juhokórejským prezidentom a Kimovou sestrou.

10

Odpovědět

Jak to tady hodne lidi srovnava se vztahy CR a SR, tak to vidim podobne, akorat s tim rozdilem, ze jak to bylo 1918... Aby dali Cesku vlastni stat z historickeho uzemi, kde byl mega rozvinuty prumysli z Rakouska-Uherska, museli jsme si privzit v te dobe prumyslove chude, kulturne zanedbane a na nerostne bohatstvi prilis neprilis bohate uzemi SR, kde se hodne investovalo, neco malo se vzalo a pak je nechalo jit vlastni cestou...

No a ted maji silnou ekonomiku, super prezidenta a k nam vyexportovali jejich nejlepsiho zlodeje Babise a my jsme si zvolili Zemana za prezidenta..

ja bych nad Sev. Koreou hul nelamal.. kdyz budou mit moznost vzit Kim Congovi ty prachy co ma ulity a vyhodit ho ze zeme, tak se treba taky spravi a pak predbehnou celou Jizni Koreu, kam Trump prestane posilat vypomoc...

... nebo taky ne ...

11

Odpovědět

Ty vole, jak na konci říká, že kdyby JihoKorejci víc chtěli, tak už by to bylo. To snad nemyslí vážně. Navíc se vůbec nedivim, že nechtějí sjednotit. Co by to bylo za ekonomický nápor na SK ( south Korea ). Na severu všechno funguje napůl. A spíše vůbec ne. Propaganda je učí nesnášet kapitalismus už od první třídy. Na severu se v dějepisu učí, že za války v 50 letech vojáci USA a právě SK. Zabíjeli nevinné a jedli bezbranné. Každopádně díky za přeložení. Moc zajímavá reportáž. Zatím nikde nevidím komentáře, o tom jací jsou rasisti. Tak se to Korejcům asi promíjí. Uvidíme za pár dní. Co na to moralisti.

11

Odpovědět

Jak jako rasisti? Nemícháš jabka s hruškama?

10

Odpovědět

Ja vôbec nechápem, čo tam trepú o zjednotení. Najprv by musela byť predsa vôľa z oboch krajín na zjednotenie. A musel by sa vybrať jednotný režim pre novú Kóreu.

20

Odpovědět

Ani kdyby padnul režim tak by se jižní Korea okamžitě nespojila z tou severní. V tomto se vláda JK vyjádřila jasně, poučila se ze stavu jaký nastal po sjednocení Německa. Vláda JK by nejdříve usilovala o ekonomickou stabilizaci SK. Pokud uvážíme v jakém stavu nyní je SK tak i kdyby vláda na severu padla příští rok a nedošlo by k ozbrojenému konfliktu uvnitř SK. Mohlo by se uvažovat o sjednocení Koree asi tak nejdřív za dvacet let. Navíc Čína by spíše začala podporovat jiný komunistický nástupnický politický celek a zřejmě by se zde pokusil o podobné nastartování ekonomiky jako u sebe. Technicky by to bylo pro severokorejce dobré, došlo by k uvolnění hranic a většímu spojení z Jihem, ale Čína by všechno dělala proti sjednocení. Pokud se situace nezmění jinak, tak za současného politického přístupu k věci nedojde ke sjednocení v příštích čtyřiceti letech vůbec. Trump je však divoká karta a může se stát vlastně cokoliv.

60

Odpovědět

Ti, co chtějí sjednocení tím ale nejspíše myslí to, že zanikne režim Severní Koreji a ta se připojí. Ale to asi těžko, dokud tam bude vládnout neomezený diktátor. Ke sjednocení nedojde, dokud se jedna za stran nevzdá svého režimu.
Jednotná vlajka je blbost, olympiáda nesmí být politická, neměli to vůbec dovolit. Obě části Koreje jsou uznané státy, takže každý svou vlajku a sportovce. Tímhle udělali nebezpečný precedens.

151

Odpovědět

Sjednocení tam aktuálně nechce nikdo, natož z těch, co byli ve videu.. neboli střední třídy. Pouze někteří si myslí, že chtějí. Politika s tím má pramálo společného, jde pouze o ekonomické následky.
Jediná možnost nekrvavé změny je pomalá a vytrvalá práce zevnitř. Kulturní a sociální narušování. O to se léta demokratické země snaží. Stejně tak se o to snaží nyní patetickým způsobem i Jižní Korea.. to ovšem není její chyba, do této pozice jí dostalo blonďaté dítě, co umí jen ukazovat svaly a tím snahy ničit.
Dá se říci, a osobně jsem o tom přesvědčen, že následek tohoto zdržení změny v KLDR budou další tisíce mrtvých, převážně dětí, a miliony trpících, převážně dětí. Jasný důkaz nízké inteligence nejmocnější osoby planety.. být chytřejší, nemohl by spát.

15

Odpovědět

nikdy nedržia slovo a vkuse sa vyhrážajú atomovkami... pekne povedané...typický komunisti... Hádam nikto na svete, sa nemôže juhokorejcom čudovať, že sa im nepáči isť pod jednou vlajkou s takým odpadom ako je NK...
My máme s bratmi čechmi skvelé vzťahy, ale nikto z nás by nechcel ísť pod jednou vlajkou.. je to politický hnus... Ďalší zbabelý krok ustupujúci pred vyžratým sociopatom Kimom...
fujtajbl

386

Odpovědět

Já teda znám dost cz i sk, co by pod jednou vlajkou klidně šli ;)

152

Odpovědět

"My máme s bratmi čechmi skvelé vzťahy..." haha, to radši němce

645

Odpovědět

+šlomoČR a SR má najlepšie vzťahy na svete a ty sa z toho môžeš aj pojebať :)

152