Jak se Číňané cítí ohledně stereotypů o nich samýchAsian Boss

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:72
Počet zobrazení:6 082

Dnešní díl Šéfa Asie funguje na principu otázek a odpovědí. Šéf Asie se na internetu zeptal, jaké stereotypy mají lidé ohledně Číňanů. Následně reportérka Sarah konfrontovala obyčejné Číňany z ulic Šanghaje. Jak reagovali se dozvíte ve videu. 

Poznámka:
Velký skok vpřed – Jedná se o období mezi lety 1958-1962, kdy trval druhý pětiletý plán Čínské lidové republiky za vlády vůdce Mao Ce-tunga. Mělo to pozdvihnout čínskou ekonomiku a vybudovat komunismus, ale místo toho přišel největší hladomor v dějinách, při kterém zemřeli desítky milionů lidí. 

Přepis titulků

Zdravím, tady Kei z Šéfa Asie. Co vás napadne, když se řekne Čína a její obyvatelé? Pro některé je Čína stále záhadou. Nedávno jsme zeptali vás, komunity Šéfa Asie, aby nám napsali, co nejvíce stereotypů o Číňanech. Dostali jsme mnoho odpovědí. A naše reportérka Sarah se vydala do ulic Šanghaje, aby zjistila, co Číňané říkají na tyto stereotypy.

Jdeme na to. Jaké stereotypy mají cizinci o Číně? Myslí si, že Čína patří do "staré školy", protože je více tradiční a méně otevřená. Že Čína je záhadná. Pořád si myslí, že Číňané a cizinci mají problém se dorozumět. Vlastně... Tady máme komentáře, které jsme obdrželi jako příklady čínských stereotypů.

Číňané jsou "příšerní turisti", a mají "špatné návyky". Souhlasíte? Nesouhlasím. Proč? Protože v Šanghaji mám pocit, že lidé dodržují pravidla. Částečně souhlasím.

Proč? Protože Čína je opravdu velká. Máme města první a druhé třídy. Jak se vyvinula ekonomika, tak lidé z měst druhé a třetí třídy začali cestovat do zahraničí. Pořád se mohou chovat necivilizovaně. Někteří se opravdu chovají neslušně nebo hlasitě mluví. Už se z toho stala běžná věc.

Cizinci mluví jeden na jednoho. Číňané chodí ve skupinkách, musí proto mluvit hlasitěji, aby je všichni ve skupině slyšeli. Když už jednou mluvíte hlasitěji, nemáte to jak ovládat. Když slyšíte, že čínští turisté nejsou vítáni, co na to říkáte? Mou první reakcí by bylo zklamání. A styděl bych se. Jako Číňanovi mi to přijde velice nepříjemné.

Ale nemůžu nikoho do ničeho nutit. Jediné, co můžu udělat, je zlepšit sám sebe. A jak se více a více Číňanů vzdělává, tak to za několik desetiletí nebude problém. Nejsem z toho šťastná. Můžete to trochu vysvětlit? Proč se tak cítíte? Už jenom ten fakt, že nám přisuzují takové chování, mě štve.

Zajímalo by mě, proč se Číňané chovají tak trapně. Kvůli čemu mají cizinci takový dojem z Číňanů? Protože v zahraničí mají už lidé zažitý pořádek. Jako třeba čekání ve frontách. V Číně ale takové myšlení nemáme. "Všichni Číňané umí kung-fu." Je to pravda? Ne, to je nemožné.

Neumím kung-fu. Nemožný. Neumím kung-fu. Učil jste se někdy kung-fu? Ne, neučil, ale budu. Trochu jsem se naučil v dětství. Styl wu-šu. Dá se tomu říkat "lepší boxování".

Je to úplně k ničemu. Proč si to lidé myslí? Možná se moc dívají na filmy s Brucem Lee. Protože máme klášter Šaolin. A máme romány a filmy s bojovým uměním, což podporuje dojem, že Číňané umí kung-fu. Někteří napsali, že slyšeli hodně o pojídání psů. Je to pravda?

Nejím psí maso. A lidé, co znám, ho také nejí. Řekl bych, že to závisí na oblasti. Asi je to pravda, protože jsou místa, kde se dělají psí pokrmy. V okresu Sü-čou Pchej je psí maso považováno za místní specialitu. To není pravda.

Proč? Protože čím dál více lidí má psy jako mazlíčky. Miluju zlaté retrívry a mám jednoho doma. Znám muže, co miluje psí maso. Koupí si psa a sám si maso připraví. Ale těžko se to přijímá. To není pravda.

Proč? Kdy začalo být populární psí maso? Bylo to během Velkého skoku vpřed, kdy nebylo žádné jídlo, a tak lidé začali jíst psí maso. Tehdy lidé jedli i koňské maso. Taky se jedli vrabci, kočky a myši. Jíst psí maso bylo mnohem lepší. - Snědl jste někdy psa?

- Ano. Ale moc dobře nechutnal. Vepřové a hovězí je mnohem chutnější. "Číňané nejsou dobří v angličtině." Je to pravda? Mandarínsky, prosím? Nemluvil jsem anglicky léta. "Číňané nejsou dobří v angličtině." Je to pravda? Většina ne. Je to pravda?

Ano. Proč? Protože má angličtina není dobrá. Ne. Proč? Protože mí přátelé jsou opravdu dobří v angličtině. A všichni studují angličtinu už od dětství. To záleží.

Pro lidi z mé generace, kteří studovali angličtinu už třeba od desíti let. A obzvláště dnes umí hodně lidí mluvit anglicky. Ale generace mých rodičů nebude umět mluvit anglicky. Když cizinci přijedou do Číny, tak nejsou moc dobří v čínštině. Lidé, co toho o Číně hodně ví nebo ji studovali, by něco takového neřekli.

Číňané "se zdají být materialisty". Souhlasíte? Materialisté jsou všude. Nejen v Číně. Přijde mi, že všichni na světě jsou takoví. Kdo by neměl rád majetek? Peníze jsou nutnost. Cizinci jsou také materialisté. Podle mě to závisí na době. Během Maovy vlády nechtěli lidé majetek, ale cenili si přátelství.

Ale po přechodu na tržní ekonomiku jsou peníze potřeba na všechno. Když nemáte peníze, tak spíte na ulici. Nemáte na výběr. Celá naše společnost vás nutí vydělávat peníze. Co bychom mohli udělat pro vyvrácení takových dojmů o Číňanech? Upřímně jsem nad tím nepřemýšlel. Musí se o tom sami přesvědčit.

Řekla bych, že nová generace by měla být vzdělanější a více světová. Potom určité dojmy vymizí. Čemu si přejete, aby cizinci o Číňanech rozuměli? Řekla bych, že nová generace Číňanů není špatná. Tvrdě pracují a vidí život optimisticky. To by lidé měli vědět. Navíc je čínská ekonomika slušná, protože i Čína se dále dobře vyvíjí.

Můžou se do Číny přijít něco přiučit. Doufám, že si celkově myslí, že jsme země cenící si harmonie. Všichni jsou tu vítáni. Jsme pohostinní a přátelští. Říkám si, že i jako Číňanka se nezvládnu naučit o všech 56 etnikách, nebo o 5 000 letech naší kultury.

Pro cizince, co se aspoň trochu zajímají o Čínu, tak doporučuji, aby sem přijeli a naučili se víc sami. A nejen aby poslouchali cizí názory nebo zaujaté zprávy. Co si myslíte o jejich odpovědích? Doufáme, že toto video vám dalo vhled do toho, co si Číňané myslí. Užili jste si dnešní otázky a odpovědi? Dál sledujte komunitní fóra či Youtube.

Chceme vás tím co nejvíce zapojit do našich rozhodnutí. Naše práce v Šéfu Asie je přivést lidi ke kritickému myšlení ohledně různých problémů a kulturních trendů z Asie. Chceme, abyste měli smysluplnou debatu s lidmi jiného názoru. Pokud vás to oslovilo, tak určitě odebírejte Šéfa Asie a sledujte nás na sociálních sítích. Díky za zhlédnutí a buďte zvídaví.

Překlad: Haffy www.videačesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

počkat, nikdo se nezmínil o čínských malých penisech ? TO by byla moje prvni otazka

171

Odpovědět

Úžasná rasa...

32

Odpovědět

Číňani strašně lžou a nikdy nepřiznají chybu.

102

Odpovědět

Čínani jsou bezpochyby nejhorší turisti. Kam se hrabou Rusové.
A Angličtina možná u těch fakt mladých.
Při přestupu v Číně jsme vyzkoušeli, že na obřím letišti neuměl anglicky prakticky nikdo, ani ženská na informacích. Naprostá katstrofa.

110

Odpovědět

Kolega byl v Číně a taktéž za celou dobu nenarazil na nikoho, kdo by uměl anglicky.
Zdar Max

10

Odpovědět

Muž ve 3:55 měl nejlepší odpověď na otázku týkající se jedení psů.

210