Co si Japonci myslí o LGBT komunitě?Asian Boss

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:79
Počet zobrazení:7 384

Názorové video týkající se LGBT komunity v Japonsku. Před nedávnou dobou bylo soudně povoleno homosexuálnímu páru v Osace adoptovat dítě. Reportér Kei z kanálu Šéf Asie (Asian Boss) se vydal do ulic a zjistil, co si o tom všem vůbec lidé myslí. Společnost v Japonsku se pomalu stává vstřícnější. Jaký na to máte názor vy? A zajímalo by vás i navazující video?

Přepis titulků

Ahoj lidi, tady Kei z Šéfa Asie. Nedávno se homosexuální pár z Osaky stal prvním v zemi, který adoptoval dítě. Půjdeme se zeptat obyčejných Japonců, jaký mají pocit z této zprávy. Rozhovory jsme rozdělili na dvě části, abychom poznali názory obou stran. Zeptáme se obyčejných Japonců a pak také členů LGBT komunity. V tomto videu si poslechneme názory mainstreamové japonské společnosti. V dubnu bylo gay páru v Osace povoleno adoptovat dítě. Vůbec prvnímu v Japonsku. Věděli jste o tom?

Netušil jsem to. Viděla jsem to ve zprávách. Co si o tom myslíte? Je to dobrá zpráva? Určitě je to dobrá zpráva. Zmenší se počet sirotků, kteří by jinak byli smutní a osamělí. Jsou tady gay páry, které děti opravdu chtějí, takže mít možnost adoptovat dítě a vytvořit rodinu je určitě dobrá věc. Japonská společnost je o něco vstřícnější k těmto věcem a lidé mají větší pochopení.

Normální rodina má matku, otce a děti, ne? Pokud je pouze jedno pohlaví v rodině, tak vám to není divné? Není nic špatného na tom, když jsou gay páry spolu, ale když se do toho dostane dítě, tak to podle mě není dobré. Když gay pár vychovává dítě, jaký důsledek to pak na něj bude mít? Mělo by více pochopení a bylo by vnímavější než ostatní.

Na den rodičů ve škole by se na ně mohli ostatní špatně dívat, což by bylo dítěti nepříjemné. Narodit se matce a otci se v Japonsku bere jako samozřejmost. Všichni to považují za normální. Jsem si dost jistý, že si to dítě projde šikanou. Ostatní by říkali: „Ty nemáš mámu,“ nebo „Ty nemáš tátu.“ „Jseš divnej.“ Proto se obávám, že by to dítě mohlo být obětí společnosti.

Máte mezi přáteli nějaké gaye? No, nejsem si jistý. Žádné nemám. Mluvili jste někdy s gayem? Ne, nikdy jsem s gayem nemluvil. Žádné nemám. Ne, že bych o tom věděl, pokud to teda neskrývají. V průzkumu z roku 2015 se 7,6 % Japonců označilo za homosexuální.

Tak to aspoň říkají data. Myslíte si, že jsou ta čísla správná? - 7,6 procent? - Není to až moc? Ne, já si myslela, že je to víc. To je strašně vysoké. Neuvěřitelně vysoké. To je skoro 1 z 10 lidí, ne? Nemyslím si, že to je normální. Dostali jsme se tak daleko jako druh hlavně kvůli dvěma pohlavím. Kdyby jedno z nich neexistovalo, vymřeme.

To číslo je vyšší, než jsem čekal. A co vy? V mé blízkosti o sobě nikdo neříká, že je gay, tak jsem si myslel, že to bude menší číslo. Napadlo vás někdy, že vám o tom prostě jenom neřekli? Dost možná je to právě ten problém. Vidím hodně gay lidí v televizi, ale ještě jsem nepotkala člověka, který by tvrdil, že je gay. Jsem studentka, ale ani ve škole se o takových věcech nebavíme.

Tím, že o tom nedebatujeme a nemůžeme si k tomu vytvořit vztah, tak se o to většina lidí vůbec nezajímá. V oblastech jako Šibuja mohou gay páry uzavřít registrované partnerství. Jaké z toho máte pocity? Tito lidé mají právo na uznání jejich vztahu. Je moc dobře, že jsou v Japonsku místa, která uznávají tento vztah. Kdyby vám vaše dítě řeklo, že je gay, jak byste reagovali? Jenom o tom mluvit by pro něj muselo být fakt těžké.

Určitě by nad tím dlouho a těžce přemýšlel. Snažila bych se ho pochopit. Myslím, že bych to přijal. Ideálně bych chtěl, aby mé dítě přitahovalo opačné pohlaví. Možná je to tím, že mě nikdy nepřitahovalo stejné pohlaví. Je pro mě těžké se vcítit do role gayů. Já bych tím byl úplně zničený. Byl bych šokovaný.

Ale nakonec bych to stejně musel přijmout. Já bych tak silná slova nepoužil. Jak bych to jen řekl... Udělal bych všechno proto, aby mé dítě bylo šťastné. Určitě bych to přijala. Charakter mého dítěte je pro mě mnohem důležitější než jeho sexuální orientace. Pokud moje dítě vyroste v hodnotného člověka naší společnosti, tak je to to jediné, co mě zajímá.

Chápu, ale co by na to řekl typický japonský otec? Jak by asi reagoval? Pro japonského otce by bylo těžké tomu porozumět. Proč by to bylo těžké? Otcové mají jasnější představu o tom, čím budou jeho děti. Snažil by se kvůli tomu držet tradicí. Aby se s LGBT komunitou v Japonsku zacházelo stejně jako s ostatnímí, co by se podle vás pro to mělo udělat?

Je důležité, aby se o tom učilo ve školách. Nemáme tenhle druh vzdělávání. Můžete se o LGBT dozvědět sami, ale je efektivnější o tom často slyšet. Proto je důležité, aby se o tom mluvilo v médiích. Ale od teď se díky lepšímu povědomí mladé generace může představa rodiny přece jen trošku změnit a rodiče ne vždy budou otec a matka. V příštím videu uslyšíte názory lidí z LGBT komunity, protože se vydáme na Tokijský pochod hrdosti, což je výroční gay pochod v Japonsku.

Jestli se vám líbí naše videa, odebírejte nás a sledujte nás i nadále. Děkujeme za zhlédnutí a uvidíme se příště.

Komentáře (67)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bolo by super, ak by ste dali aj pokračovanie videa :)

21

Odpovědět

mě vždy dostává "Když ho adoptuje homosexuální pár, budou h oděti ve škole šikanovat." hej a co takhle zmlátit ty nenávistný zmrdy aby nešikanovali?

119

Odpovědět

hej, takže kôli jednému buzerantovi, vymlátiť sto detí... skvelí nápad :) taký progresívne humanistický :)

512

Odpovědět

+ehmne, prostě naučit rozmazlený smrady, že šikanovat se nemá!

125

Odpovědět

+lenacia:D a to chceš dosiahnuť ako? Slovami? alebo dvojdňovou prednáškou? :D nebuď smiešna... každý tupec vie, že deti sú najkrutejšie bytosti na zemi a ani tvoje želanie, ani biliony utratené na progresívne zmýšlanie na tom nič nezmenia...Dať decku dvoch otcov, je ako dať mu na čelo vytetovať penis...a dobre vieš že mám pravdu

83

Odpovědět

+ehmSlova a přednáška? Hezky přez držku

13

Odpovědět

Toleruji gaye, je to jakási odchylka, dle mého názoru i z velké části způsobená přelidněním a nemohou s tím nic dělat.
Co ovšem neuznávám je adopce dětí do 13. roku! Do té doby se totiž učí stylem vzorů a pokud je pro něj vzor násilný otec je pravděpodobnější že se to naučí i dítě. Dnes máme psychicky labilní jedince z důvodu obav o #cummingout a v budoucnu to může být z důvodu 'normálnosti', nenarážím ani tak na to kde se to zastaví jako na to, že není normální učit děti, že je lepší mít hnědou kůži, že se v létě nespálí - viz. pohádka s Donutilem, že je normální mít doma uprchlíky, viz. pobodaná němka na internátě. Je to naivní představa, realita je úplně jiná a s gaypáry je to stejné, nevidím důvod v šíření. A díky státní výchově si alespoň dítě projde výcvikem a díky kolektivu je i odolnější.
Toto učení nové generace takovým příkladům je až orwelovsky bizdardní. Viz. zákaz bestfriendů v Norsku.

413

Odpovědět

Samozřejmě. Odolnější děti které vyhodí v osmnácti na ulici, oni nevědí co dělat, nevědí nic o životě a nakonec skončí zadlužení, a buhví jak ještě (ano, vím, že tohle je chyba současného systému, ale zkrátka to o tom výcviku a odolnost není pravda).

Váš názor jako celek je absurdní. Homosexuálové nechtějí obecně nic víc, než uznání stejných práv co mají heterosexuálové. Nechápu vaše myšlenkové pochody. Homosexualita se nedá naučit, jedná se o vrozený stav. Jestli se tedy může dítě v gay páru něco naučit, je to láska, tolerance, a kritické myšlení.
Dítě potřebuje v životě především pevný bod. Někoho kdo mu bude oporou, bude ho milovat, bude mu pomáhat a vést ho. A to zvládne i jednotlivec. Tak nevidím důvod proč by to nezvládl gay pár.

Výsledkem výchovy k toleranci může být jen tolerantní společnost, kde si každý může dělat co chce, pokud tím nikomu neubližuje a neškodí . Jak vůbec muže dojít k labilnosti z "normálnosti"?

A na závěr chci říct, neberte si už konečně (všichni) do pusy Orwella když současná společnost s ním nemá nic společného. Když už dejte paralelu s Huxleho Koncem civilizace, tam to srovnání tolik nehapruje.

133

Odpovědět

+CathanČekal jsem, kdo s tímto pohledem přijde první.. nečekal jsem, že budu čekat víc jak čtyřicet komentářů:) Podepisuji.
S používáním sociálně filosofických románů si nedělejte starosti, nikdo je tu jistě nebere jako paralelu společnosti, ale jako paralelu dílčích aspektů společnosti, z nichž ostatně vychází.. a je jedno ať už je to Orwell, Huxley, nebo Kafka, Čapek, Zamjatin...

22

Odpovědět

+Daniel99Mám bohužel osobní problém s tím, když někdo využívá díla klasiků ve srovnáních, která jsou nesmyslná. Jsou zneužívána jako výkřik do tmy.
Imigrační krize - Čapkovi Mloci
Kájinkův proces - Kafkův Proces
Dnešní západní společnost - Orwellův 1984

Zvlášť u 1984 mi to vadí, protože Orwell se snažil popsat krutou, dystopickou a totalitní společnost které jsme se naštěstí vyhnuli - jestli se může vrátit? Ano, ale zatím se tak neděje. On byl inspirován tehdejší situací, tehdejší společností. Dnes existují i mnohé jiné dystopické romány, které mají k naší společnosti přeci jen poněkud blíže. Bez šance (Unwind) od Shustermana možná není dílo klasika, ale svět v jeho knize popsaný má k naší společnost, včetně dílčích aspektů, mnohem blíže, než právě Orwell.

41

Odpovědět

+CathanNikdy jsem se s, Vámi jmenovanými, srovnáními nesetkal.
Alenn tu, dle mého, nedává paralelu se společností jako takovou, ale pouze s jejími konkrétními aspekty. Nesouhlasím s tím, protože je to přehnané, čímž to postrádá smyslu připodobnění.. ale že by mi to trhalo žíly..:) Na druhou stranu, ten konkrétní příklad na který poukazuje (ač o něm nic nevím a přijde mi to jako dezinformace) je skutečně blíže 1984, než bnw. Protože první jmenované je převážně o fyzickém ovládání, kdežto druhé je téměř čistě psychické.

01

Odpovědět

+Daniel99To máte štěstí, já se setkal s každým z nich a pokaždé to zabolelo. Já to samozřejmě vnímám víc. Čtyři roky jsem studoval literaturu, a mám k těm autorům určitý vztah. Znám jejich život, a myšlenky které se snažili do svého díla vtisknout. A zkrátka se mi nelíbí, když ty myšlenky někdo překrucuje nebo mění.

Samozřejmě, že pokud bych bral v potaz jen ten jeden příklad, tak by k tomu 1984 sednul více. Ale já beru příspěvek jako celek, plus ta zmínka o "učení nové generace". A v tom zkrátka Orwella nevidím ani z dálky :) Tady už ani nejde o myšlenku a jestli je to pravda, ale o analogii.

10

Odpovědět

+CathanNebojujte za mrtvé, jim je to už jedno.. a zrovna jim, vsadím se, to bylo jedno již za života:) Až na Kafku.. možná.
Nicméně, srovnání Kájínka s K.. to nevím, zda se smát nebo brečet :D

To Vám nevyvracím:)

11

Odpovědět

+Daniel99Já už to vlastně vzdal. Ale tady mi to nedalo se o tom alespoň nezmínit :) Nakonec, ono o to ani nejde . To je spíše taková poznámka pod čarou. Primární je ta reakce na pomýlený pohled na homosexualitu a vůbec fungování ústavní péče.

11

Odpovědět

+CathanAsi před dvěma roky mě strašně nadchla myšlenka, kterou jsem doufám nikde neokouk, že Mloci jsou přesně uprchlíci :D
Ono ve všech těchto analogiích je spíše kladen důraz na to kam až to dojde nežli nějakou věštírnu. Srovnejte si 1984 například s dnešním Black Mirror. Narozdíl od Orwella se jich totiž přímo můžete zeptat co autoři svým dílem myslí a jak píše Daniel, pro mě pochopení autora vždy postrádalo jeden faktor a tím byl jeho hlas který to potvrdí.
Ty díla celkově (dle mě) mají lidi probudit a zamyslet se nad svou nečinností.
---
Faktem homosexuálních párů je to, že jsou statisticky nevyrovnanější, temperamentnější a nezajišťují POMĚROVĚ klidné prostředí pro vývoj dítěte, které nejenom, že řeší posměšky ve škole, otázku své sexuální orientace, ale i stabilitu svých rodičů.
Tyhle otázky vývoje společnosti mě zajímají dost a často u nich měním názor vlivem vědeckých článků které bývají mnohdy politicky zaujaté a lepší snad bude si přečíst Freuda.

21

Odpovědět

+AlennNenašel jsem žádnou statistiku co by podporovala vaše tvrzení. Můžete prosím uvést zdroj ze kterého čerpáte informace?

10

Odpovědět

+Alberto123Tento mám uložený, zároveň odkazuje i na další. Ale myslím, že to není zrovna ten endpoint, který jsem myslel a zohledňoval i statistiku z dotazníků. Ovšem lízá vše co jsem řekl, politickou zainteresovanost, schopnost dětí učení se dle vzorů dokonce i přidává feminismus. Žena zkrátka nenahradí muže a naopak. Nikdy!
https://www.mercatornet.com/articles/view/science_myths_and_same_sex_parenting/2546
Právo na dítě je stejné jako právo na život a tato svoboda končí přesně tam kde končí svoboda dítěte, které je vystaveno nenormálním vzorům. Stejně tak jako nikdo nepodporuje rozvody by nikdo neměl podporovat adopci diverzními jedinci a znova opakuji, pokud by samo dítě chtělo být v takové rodině tak ať si to rozhodne samo a 13 let je myslím dost na to aby dokázalo zvážit pro a proti, nikoli dříve.

11

Odpovědět

+AlennV každé době se dítě učilo podle současných vzorů. Společnost mění jedinci, nikoliv společnost mění společnost. Dnes je cílem najít nejlepší řešení, a většinou se za základ považují lidská práva, rovnost a tolerance. Což však neznamená, že se dítě může naučit sexualitě od rodičů. Stejně jako se celá staletí rodí homosexuální jedinci v heterosexuálních rodinách, budou heterosexuálové vyrůstající v gay rodinách. Toto není naučení společenské normy nebo politického názoru či náboženství. Ale přirozený stav. Je to stejné jako byste řekl, že pohlaví je naučená záležitost. Ale není.

A nevidím omezení svobody dítěte v možnosti adopce homosexuálních párů.

11

Odpovědět

+CathanAno ale do určitého věku je dítě nejvíce ovlivňováno rodinou a jak se říká, výchova se nezapře. A přesně o tom propagování mluvím a v době kdy je vláda schopná sebrat dítě v Norsku (asi) a předat jí do výchovy homosexuální rodině kvůli špatnému zacházení za které by se nestyděli ani Novákovi od vedle mi přijde utopistické.
Z osobní zkušenosti můžu říct že mě chování mého otce k mé matce naučilo jistým věcem o kterých jsem věděl (vnitřně), že nechci napodobovat ale nevěděl jsem jak a stejně jsem to nevědomě dělal. A tohle jsem si uvědomil až nedávno (26) a nyní bych to rád změnil. Stále bereš, že je něco vlevo a něco vpravo, ale není tomu tak! Člověk se mění neustále a sexuální orientace není něco co je vytisknuto od narození v rodném listě!
Vše v našem okolí ovlivňuje vývoj našeho vědomí. A abychom se dobrali pravdy museli bychom vnímat a všímat si úplně všeho a rozbít tento proces na nejmenší příčiny a pak by jsme se dostali k jasné odpovědi. Nikdo s jistotou nemůže říct jedno ani druhé, protože je zde tolik proměnných, proč tedy měnit zajetý systém? Ano změna je život ... v tomhle případě tato změna život není :D

10

Odpovědět

+AlennVětšina lidí, Vám řekne, že rozvod podporují, protože udržovat vztah tzv. "kvůli dětem" je kontraproduktivní a dysfunkční vztah rodičů je pro dítě horší.
Stejný případ je i u osvojení/adopcí homosexuálním párem , nikdo neříká, že je to lepší, než heterosexuálním párem.. ale většina uzná, že mohou zajistit lepší zázemí, než ústavní. Tedy, je vhodné pracovat nejen s tématem, ale i s aktuálním prostředím.
Navíc, nikdo se tu.. a nejen tu.. nezaobírá jiným faktem, a to tím, že výběr a kontrola při těchto procesech by trumfla i ty dystopické romány. Nejsme v USA, kde dítě dostanete téměř ve Walmartu spolu s kartonem nejlevnějšího piva.
A nechat rozhodovat dítě v pubertě? To raději nechte řídit psa letový provoz. Ostatně ale nemusíte, dítě mezi pubertou a dospělostí si taky prakticky nikdo nevezme.. ani z heterosexuálních párů.

01

Odpovědět

+AlennZajímavé čtení. Koukám že autorka knihy "Jeden muž, jedna žena" Dale O'Leary si výsledky statistik vykládá po svém tak aby podporovali její (politický, náboženský) názor. Neexistuje nějaký jiný autor co by o daném tématu psal skutečně objektivně?

01

Odpovědět

+Alberto123Však jsem vám to říkal :D dejte mi mail a až na takový narazím rád pošlu.

00

Odpovědět

Uvědomuješ si že gayem se nedá naučit?

11

Odpovědět

+Alberto123Všechno co v životě umíš si se naučil, to že to cítíš jinak a nevíš jak se to přeučit je už další problém. Statistika hovoří jasně. Co se týče neuplných rodin, na homorodiny je čísel stále málo.

12

Odpovědět

+AlennPokud je mi známo, údajů je dost už od 50.let minulého století. Já ty studie nebudu dohledávat, ale takhle dlouho se ty rodiny skutečně zkoumají. Podle drtivě většiny výchova v homo-rodinách dětem neškodí. A vy jste se snad naučil heterosexualitu? Vy si vážně neuvědomujete, jak strašlivě je to absurdní? A mimochodem, Freud sice položil základy moderní psychologie ale bylo prokázáno, že výsledky svých pokusů falšoval, a závěry si dělal před studiíí a pak jí pro tyto pokusy upravil. Freud je jen jméno. V moderní psychologii jen symbol něčeho co nebyl. (Já mám s Freudem zkušenosti v oblasti religionistiky, a co on dovedl vyplodit je neuvěřitelné). Současné vědecké články jsou 100x spolehlivější než on.

Analogii Orwella s dnešní společností skřípe. O nic víc mi nejde. Orwella můžete srovnávat s Čínou, Ruskou, Severní Korejíí, dost možná i Saudskou Arábii. Ale ne se současnou západní civilizací. Nefunguje to.

31

Odpovědět

+CathanMimochodem, drtivá většina popisů díla a dokonce i čtenářů ignoruje fakt. že Mloci nebyli špatní. Mloci představovali Němce, kteří byli utlačování a z toho se zrodili nacisté kterým navíc šéfoval někdo, kdo ani nebyl mlok (němec). Popisuje to vzbouření utlačované třídy. A Čapek na konci věřil, že se nacisté mohou zničit jen opět zevnitř, tím, že se vzbouří sami Němci.
Ne, nemohl jsem si to odpustit :D

10

Odpovědět

+CathanNo a přesně tuhle pararelu vidím i v uprchlících. Jsou také v (vět)menšině. Tihle arabáči nejsou tak blbí jak si kde kdo myslí. Jejich hlavním úkolem je rozdělit společnost a pokud nynější přistěhovalce začnou obyvatelé utlačovat co jiného jim zbude, revolta? Tahle nenávist bude akorát trošku převrácená. Ekonomie je na prahu dalšího stupně stejně jako byla před válkou. Co se stane s občany až jim přistěhovalci přeberou práci za nejnižší platy protože oni si s tím vystačí?
Je to jen úvaha a doporučuji tohle video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/216411058090430/

11

Odpovědět

+AlennCílem každého uprchlíka v Evropě je rozdělení společností ? :) Vážně, zamyslete se nad tím.

Ale jinak máte pravdu. Existují zahraniční skupiny, mezi nimi dnes již skomírající Islámský stát, které chtějí využít imigrační krize k rozvratu a dosáhnutí vlastních cílů. Obětí by tu nakonec byli jak Evropané, tak uprchlíci. Řešení? Nenechat se tím ovládnout. Najít kompromis. Nenávist a netoleranci vyhodit do koše ;) Za hranice lidských práv a ústavy se nepůjde.

11

Odpovědět

+CathanPardon, myslel jsem ty organizace, fanatiky, těch kterých je málo a doufají že jich bude více až se proti každému cizákovi obrátí každý v Evropě.
Ano kompromis v demokracii, řešení nikoli následku ale problému. A tolerance také není řešením, tu totiž lidi nenaučíte tak rychle nebo spíš vůbec. Já chápu proč jsou lidi naštvaní a jak se zdá tak prozápadně laděná vláda to stále nechce pochopit. A klidně si tam dosaďte i ty neziskovky které podrývají její autoritu. Tímto propagandismem multi-kulti, LGBT, pravdoláskařstvím a všemi těmi sračkami se prostě krutá realita nevyřeší. Zdá se mi že si tihle lidi nasadili růžové brýle a odmítají vidět ty zástupy lidí, kteří potřebují spíše utěšení a jistotu v budoucnost nežli návod na to jak být 'dobrý' a možná brzo mrtvý/nezaměstnaný člověk v menšině. A už se asi dostáváme do politiky :D před kterou jsem varoval. No ještě dodám, že Zeman stejně jako Putin těm lidem v tomto ohledu naslouchá lépe a pak z toho těží, sobecky.

10

Odpovědět

+AlennAha. A podporou LGBT se ztrácí jistota v budoucnosti? Proč pletete páté přes deváté. Tohle je i naprosto mimo zdraví konzervatismus.
Tohle je naprosto absurdní (po kolikáté již?). Vlastně tvrdíte, že odpor k čemukoliv jinému pramení ze strachu z toho, že se dnes většinový člověk stane menšinou. A tohle je tak nějak mimo mé chápání, protože to spíše podporuje moje teze - nenávist pramení ze strachu.

11

Odpovědět

+CathanJistě že ztrácí! A jistě že pramení. S každou změnou přichází strach. Já říkám že mi tito lidé různé víry a sexuality vůbec nevadí, dokud nebudou chtít měnit společnost ke svému obrazu a to začíná vždy u dětí... a končí?
Někde určitě.
Už je to tu trošku roztahané tahle diskuze :)
- tolerance ano / nepropagování
- výchova ano +13
---
- migrace pouze s přidanou hodnotou nikoli odebranou - levná pracovní síla není přidaná hodnota navíc za cenu pořizovacích nákladů, neúnosného rizika bezpečnosti a ztráty národní kultury ať je jaká chce

10

Odpovědět

+AlennPrvně, ano. V Norsku je možné odebrat dítě a dát ho do výchovy homosexuálnímu páru. To, že my to tady nechápeme, neznamená, že je to špatně. V Norsku nevidí rozdil mezi homo-pěstouny a mezi hetero-pěstouny. Což je jen správně. A ano, v Norsku jsou schopni odebrat rodiče dítě za věci, které tu považujeme za normální. v ČR je možné vysílat epizodu Výměny manželek, kde nechají dítě klečet na vařečce a nic se nestane. V Norsku by bylo dítě už odebráno. Jiný systém neznamená špatný systém. To je vás systém hodnot. Mimochodem, sexualita se dá teoreticky naučit. Proto existovali v Říme a Řecku homosexuální sexuální orgie. To však nepramenilo z orientace ale čistě z rozkoše. I dnes může muž s mužem zažít pár chvil rozkoše bez toho, aby se někdy zamilovali. Láska je to, co z nás dělá gaye, heterosexuály a bisexuály. Případně silná přitažlivost, kterou vy cítíte k ženám.
K tomu ale musí být člověk přímo vychován, neokouká to. Dítě z gay rodiny má možná (možná, a nepřeji si tu být chytán za slovičkost) větší šanci experimentovat se stejným pohlavím. Ale gaye či heterosexuála to z něj neudělá.
Nakonec je lepší otázka - proč by to nakonec bylo špatné? Ve společnosti rovnosti a tolerance by každý mohl být s kým chce. Nic to neohrožuje, všichni budou šťastní, slunce bude dál svítit a lidstvo nevymře. Takže co to ohrožuje?

Nikdy se nepochopíme. A tohle není zdravá diskuze. Vy přemýšlíte... zle. Omlouvám, ale takto je. Přemýšlíte prospěchářsky pro většinou, přičemž vám nevadí omezování práv menšin. A to je špatné. Jak se má menšinová tolerovat, když se nebude nejdřív propagovat? Jak se má dítě vychovat k toleranci, když se k ní nebude vychovávat od dětství? Je mi líto, ale vy se mýlíte.

Dokonce ani multikulturalismus, pokud je položen správně, nic neohrožuje. To jsou všechno jen bariéry v hlavách vámi zmíněné většiny. Pokud se tyhle bariéry neprolomí, zase bude další genocida, další holocaust, další potírání menšin. Ne tím, že se tyto menšiny budou propagovat a tolerovat. Ale tím, že se budou omezovat kvůli většině. Bez osvěty vzniká jen další zlo.

Já k tomu asi víc říct nemůžu. Upřímně mě děsíte, protože si zřejmě neuvědomujete jaké absurdity jste tu sepsal. Buďte hrdý bílí heterosexuální muž ;) a Buďte rád, že patří k té většině. Jiní to štěstí nemají. A za tyhle já "bojuji". Zatímco vy se absurdně snažíte bojovat proti nim. Proč? Protože myšlenka multikulturního světa kde vedle vás bydlí arab, nebo kde gayové vychovají děti vás děsí. Nic víc v tom není. Jen strach. A vy se tento strach snažíte částečně racionalizovat.
Já věřím v lepší svět. Ale rozhodně si tento svět nepředstavuji tak, že gayové nebudou mít stejná právo, nebudou budou lidé rozdělení podle rasy či náboženství. Pokud vy ano, asi se už vážně nemáme o čem bavit.

21

Odpovědět

+CathanAmen.

11

Odpovědět

Nevím nad čím tu zase brečíte ale ti lidé mají mnohem logičtější arguemnty než vy. Většina není proti gayum ale udávají, poměrně logické důvody proč se jim to nezdá. Pro vypatlané tupé hlavy... tohle není homofobie ale otevřený a upřímný názor.
Nevím jestli do té show vybírají ty chápavější ale mají mnohdy velice objektivní názory.

76

Odpovědět

A nad čím tu brečíte Vy, pane? Není tu jediný komentář, který by rozporoval jejich konkrétní názory. Naopak se tu vede diskuse na základě názorů vlastních.

40

Odpovědět

Nepochopím homofoby. Co je komu do něčí sexuální orientace? Nic to nevypovídá o charakteru a pro dítě je rozhodně lepší mít 2 matky nebo 2 otce než 1 strhanou matku samoživitelku nebo matku a otce násilníka a alkoholika, nebo agresivní i matku a otce, případně ani 1 z rodičů. Argument, že dítě bude divné nebo šikanované je zcestný. Dítě může být šikanované za inteligenci, brýle, výšku, váhu i cokoliv jiného a proč by se mělo stydět za 2 matky/otce? To je pohled homofobů. Já se vždy styděla za otce násilníka ,co chlastal, vykládal pohádky i po rodině a tloukl matku i nás děti. Znám 1 homofoba, který 1 vedl strašně dlouhý monolog o tom proč nemá rád gaye a že jsou všichni takoví a makoví a pak z něj vypadlo, že vlastně ani 1 gaye nezná :-) Znám i několik gay i lesbiček a u 99% by ani 1 homofób nepoznal sexuální orientaci :-)

66

Odpovědět

Argument že dítě bude šikanované zcestný není. Jen to, že dítě může být šikanované za milion dalších věcí neznamená, že by se mu ty důvody měly přidávat. Naopak je zcestný tvůj argument o matce samoživitelce a otci alkoholikovi. Přece nemůžeš srovnávat ten nejhorší případ jedné skupiny (heterosexuálního páru) s tím nejideálnějším stavem skupiny druhé (homosexuálních párů). Pak bych já mohl argumentovat tím, že je lepší mít jenom jednoho otce násilníka, než dva.

43

Odpovědět

+W8WhatJá argumentuji tím, že sexuální orientace nehraje roli v tom jaký z tebe bude rodič/partner/zaměstnanec/člověk...a říct, že dítě to musí 100% poznamenat je zcestný. Raději 2 milující rodiče stejného pohlaví než 1 nefunkční heterosexuální rodinu. Je jasné , že i gayové a lesby mohou být alkoholici, násilníci a podobně, ale takové páry by neměli projít adopčním řízení v žádném případě a nezáleží na tom, jaké jsou orientace. Říkám jen, že je zcestná automatická diskriminace kvůli sex. orientaci.

20

Odpovědět

evidentně rozum maji jen ti dědci...

912

Odpovědět

Chory ludia.

511

Odpovědět

Myslel som tych sikmookych.

110

Odpovědět

vidno, ze stare paky este nie su vymyte neoarxistickymi ucitelmi a politkmi ako ti mladi, homosexuali nikomu nevadia, akurat tak b***y co behaju s holymi lofasmi po buznoprideoch

816

Odpovědět

Asi nikdy nepochopím, jak může někdo odsoudit desetitisícový pochod kvůli několika exhibicionistickým jednotlivcům...

1912

Odpovědět

+Xardassto by skor ti,, normalni,, mali odsudit tych uchylnych exibicionistov

49

Odpovědět

+V.M.VargaCož ostatně velká část dělá.
Nicméně, pane.. dovolte, při této příležitosti, abych odsoudil Vaše exhibování hrubými, neomalenými a urážlivými názory, které nejsou navíc obnaženy na základě defensivy slabého jedince, ale pouze na základě nevyžádané ofenzivy bez obhajitelného smyslu.
Děkuji za příležitost, poroučím se. Neboť, stejně jako Vy nemusíte být součástí něčeho, co je pro Vás z jakéhokoliv důvodu nepříjemné, ať už fyzicky, či v dávání prostoru článkům s danou tématikou, či dokonce jejich komentováním, tak i já mám možnost svobodné volby. Mějte to na paměti, mohu-li Vám takto drobně, ač zištně, pomoci v příjemnějším bytí.

114

Odpovědět

+Daniel99polib mi, hnupe

213

Odpovědět

Nepřipadá vám divné, že všechny páry, s kterými dělá interview jsou vždycky žena a žena nebo muž a muž?

49

Odpovědět

Ten kluk má dobrej point. Kolik z vás se o homosexualitě, či jiných orientacích učilo ve škole? Co propátrávám paměť tak mě nic nenapadá.

1413

Odpovědět

Tenhle argument fakt zbožňuju... Na škole jsem se neučil spoustu věcí a umím je. A co by se na té škole mělo tak učit? Jak se k nim chovat? normálně. Jak se chovat když jste homo? normálně. STD? stejný jako u hetero-> nosit kondom... Na jakou homootázku potřebuješ školu a nestačí selský rozum?

252

Odpovědět

+šlomoMyslím že jde spíš o to rozšířit trochu povědomí - tedy stejně jako se řeší v rámci politologie nejen demokracie, ale i monarchie (vč. jednotlivých typů), či anarchie, tak aby se tam, kde se probírají vztahy (u nás na škole by to asi bylo také v občance jako součást "rodinného práva" tj. tam, kde jsme se učili že manželský svazek může být církevní či státní a tak). Nejde tedy podle mého názoru ani tolik o to "vysvětlit co a jak", ale zmínit se o tom. Je to jev, který existuje, je relativně běžný, všeobecně u nás přijatý a třeba nějaké info nebo diskuse k tomu (např. znáte někoho kdo je gay, jak se k němu chováte a proč, a tak). Nic víc, nic míň. My se třeba ve škole učili i o poměrně rozsáhlém množství úchylek, což už mi připadá jako o dost méně podstatné téma (stejně jako další spousta věcí, které nejenže byly leckdy zastaralé, ale především nevhodné pro tolik zkrácené podání).

32

Odpovědět

+KatkaChápu co tím myslíte, ale stejně se nezbavím pocitu, že by to bylo zbytečné. Akorát by to dětem pletlo hlavy. Výsledkem takovéto debaty by myslím bylo jen to, že by žáci měli nový typ nadávek.
Možná kdyby to učitelka věděla, že má ve třídě dítě z homo-rodiny, tak by tomu dítěti možná pomohlo kdyby něco občas řekla, ale jinak prostě ne.

34

Odpovědět

+šlomoPocit zbytečnosti tématu mi nepřijde jako dobrý důvod pro vynechání ze vzdělávacího systému. Každému z nás přijde zbytečné jiné téma, nakonec by se ve škole neučilo ani psát a počítat.
Nadávek si děti beztak vymyslí nepočítaně. Na to bych raději moc ohledy nebrala. :-) Naopak si myslím že osvětlením tématu (samozřejmě ne před pubertou, tam nemá smysl se o sexuální orientaci bavit, neboť děti moc neví "vo co de") jaksi některé pojmy ztratí na peprnosti a na zajímavosti.
A učit něco jen když učitel ví, že se to vyskytuje přímo ve třídě mi přijde zvláštní. To bychom také mohli vynechat přírodní vědy tam, kde děcka jen hrají na pc a ven nechodí a zvířátka nemají, že? :-) Krása vzdělání je mimo jiné právě v tom, že člověku rozšiřuje obzory a přinejmenším mu ukazuje, kolik toho vlastně ještě vůbec neví a do čeho všeho vlastně vůbec nevidí. Já jsem třeba ráda že jsme se učili i o Jižní Americe, ačkoli ve třídě s námi nebyla a já osobně tam jet neplánuji.
Samozřejmě přeháním, ale je to jen pro ukázání mého pohledu na věc. :-)
Přeji pěkný den :-)

11

Odpovědět

+KatkaHezky shrnuto.. á propos.. víte jaká je nejméně rozšířená, tedy nejméně normální, úchylka na celém světě? Odpověď je totiž ten hlavní důvod proč, a zároveň i jak, zvyšovat mezi-společenskou toleranci.

12

Odpovědět

+Daniel99Nemám tušení (a upřímně ani nevím, nakolik jsou takové "celosvětové" statistiky opravdu o něčem vypovídající - spíš si myslím, že "není 'normálních', pouze nepřiznaných" :-) ). Prozradíte? :)

00

Odpovědět

+KatkaTak ono to není statistické "poselství". Sama jste to, dle očekávání, správně vydedukovala.. neboli, nejneobvyklejší úchylkou je.. nemít žádnou úchylku.
Jakmile si toto, ať už jakoukoliv edukací, uvědomí většina lidí, bude podobně zbytečným názorům konec:)

00

Odpovědět

+Daniel99Hehe, skoro koan. :-) Pokud nemám žádnou úchylku, je toto samo o sobě mou úchylkou, tedy vlastně jednu mám, čímž o ni přicházím.

00

Odpovědět

+KatkaSpíše pouhý oxymóron, ale díky za možnost seznámit se s novým pojmem:)

00

Odpovědět

My jsme na škole koukali na film s danou problematikou a potom na to psali referát/sloh jak to vnímáme a co si o tom myslíme.

50