James Rolfe - Super Nintendo vs. Sega Genesis, část 1.

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:339
Počet zobrazení:7 739
Dnes se podíváme na první část epického souboje mezi rivaly na život a na smrt v 16bitové éře videoher. Nintendo vs. Sega. James nám v tomto prvním díle představí oba soupeře, vyštrachá zajímavý pohled do minulosti a ukáže nám, jak fungovaly segácké marketingové kampaně. A co vy? Měli jste v té době také svého favorita?

Přepis titulků

Super Nintendo vs. Sega Genesis. Není moc lepších věcí, mezi které bylo versus kdy vloženo. Je to nefalšovaná nostalgická bitva. Probíralo se to před 20 let a probírá se to i dnes. Takže když jsem začal s AVGN, věděl jsem, že bych na toto téma mohl natočit skvělé video, ale zatím jsem se držel zpátky, protože toto téma je jednoduše větší než já. Nechtěl jsem ho odfláknout. Abychom mohli mluvit o podrobné analýze obou systémů, zabralo by to měsíce a měsíce.

Já vám tedy mohu nabídnout jen svůj názor. Proto si vás dovolím pozvat zpátky do minulosti, protože to mi jde nejlíp. A není lepšího způsobu jak se vrátit do minulosti, než prostřednictvím mého mladšího já, když mi bylo 11. Je to tak. Už jsem na toto téma kdysi video natočil. Takže si můžu hodit nohy na stůl.

"Nintendo vs. Genesiss". A v reklamách tvrdí, že Genesis je lepší než Nintendo. Kde to jsem? Tady vidíte 8bitové Nintendo. Já teda nevidím ani prd. - Radši ho vypnu, když dovolíte. - Díky! Tak fajn. Genesis se pořád chlubí, jak je strašně dobrá. Jak jste jistě poznali, mluvím tu o reklamách na Genesis. Je mi jasné, že už jste je všichni viděli, ale pokud ne, připomenu vám je.

- Genesis umí! - 16bitová arkádová grafika. - Tohle na Nintendu nedokážete. Genesis umí! - 16bitová sportovní smršť. Tohle na Nintendu nedokážete. Genesis umí! Genesis umí! Genesis umí! Genesis umí! Genesis umí, co Nintendone. Nintendone? Že prý tohle na Nintendu nedokážete. Genesis umí, co Nintendo neumí. Vidíte? Ani jako malému mi "Nintendone" nešlo přes zuby. Ale musím uznat, že je to skvělá reklama.

Když si vezmete, že se o ní bavíme dnes, dokazuje, že zanechala dojem. A zabrala. Jsem si jistý, že jen tahle reklama prodala hromadu Genesisů. Genesí... Megadrivů. Ale tehdy mi ta reklama lezla na nervy. Jak se opovažujete pomlouvat Nintendo? Tohle bylo dost podlý. Bral jsem si to osobně.

Jako by šikanovali mého kamaráda. Takže tam sedím, jsem nasranej a točím o tom video. Moc se toho nezměnilo, že? Tak pověz, Jimmy. Proč je Nintendo lepší než Sega? Má víc her, jako třeba... počkejte chvilku, nikam nechoďte. Tak jo. Tohle jsou videohry do kapsy, že. Ne, ne, ne, tyhle jsou od Tiger, ale ta hra vychází ze Simon's Quest pro Nintendo. Počkat, počkat, počkat.

Když chceš vyprávět o skvělých hrách na Nintendo, co třeba Super Mario 3? Nebo něco takového. Ale ne... Kapesní verze Simon's Quest od Tigeru? Jo, pořád ji mám. Nintendo má plakáty, třeba... Tohle je Nintendo plakát. Tý jo, to čumíš, Sego. Nintendo má plakáty! - A Nintendo má strategie. - Myslíš návody? - Tady, to je Nintendo strategie.

- Spíš Nintendo Power. A tohle tady jsou Nintendo postavičky. A ještě tyhle parádní nálepky na ovladač. Taky je pořád mám. A jsou parádní! Tady mám Power Gun. Tou střílíte na postavičky na obrazovce. To je Zapper, ale je fakt, že tomu měli říkat Power Gun. Jako Power Glove nebo Power Pad. - A Power Pad. - No jo, tady ho máme. Tak fajn.

Slyšeli jste? Proč je Nintendo lepší než Sega? Kapesní verze Simon's Quest, plakáty, návody, postavičky, nálepky na ovladač, Power Gun a Power Pad. Tak teď jsi utřela, Sego! Je zřejmé, že jsem kopal za tým Nintendo. Dá se říci, že jsem byl jejich fanda. Upřímně? Žárlil jsem na 16bitovou slávu Genesis. Měli totiž pravdu. Takovou grafiku jako z těch reklam Nintendo nedokáže. Chyba! Nintendo to dokáže! Nekecej!

Vyrobili totiž Super Nintendo s 16bitovou grafikou. A o tom tady mluvíme. SNES bylo odpovědí Nintenda na Segu. Ale myslíte, že válka tím skončila? Ne, tím všechno teprve začalo. A v reklamách pořád vychvalují Genesis. Tvrdí, že Genesis je dokonce lepší než SNES, ale obě mají 16 bitů. Sega měla prvně pravdu, ale teď je spíš jako tyran, který si dobírá ještě větší děcko. Sega Genesis má Blast Processing.

Super Nintendo ho nemá. A co vlastně Blast Processing umí? Tohle byl geniální tah! Blast Processing! Dvě slova, která si zapamatoval každý, kdo tu reklamu viděl. Fandové Segy dostali novou munici. Marketingový tým Segy tak přiživoval všechny ty hádky ve školních jídelnách. Vzpomínám si, jak chtěl v autobuse přesvědčit kamaráda, že SNES je lepší, ale on mi pořád odpovídal Blast Processing. A fungovalo to.

Ten termín se šířil jak lesní požár. Fungovalo to tak dobře, že se o něm bavím až dodnes. Internet je jako nové hřiště, kde můžeme tyhle staré hádky vytahovat. Začalo to přesně tam, kde kdysi skončilo. Zda bylo Blast Processing vůbec skutečné. Viděl jsem to na diskuzácích. Je skutečné, není, je skutečné, není... Jak to tedy je? Podíval jsem se tomu na zoubek. Podle technických údajů je Genesis rychlejší. Nemohu ale najít moc přímých porovnání.

Ježek Sonic je zřejmě klasický příklad. Termín Blast Processing byl vytvořen jen pro účely reklamy. Protože to zní mnohem líp než jen poukazovat na fakta. Vezměte si, kdyby se v reklamě říkalo: Sega Genesis má 7,6 MHz procesor. Super Nintendo jenom 3,6. To není tak chytlavé. Reklamy nemají za úkol ukazovat fakta, ale říkat to, co si lidé zapamatují.

Blast Processing používaly všechny děti, i když nikdo nevěděl, co to znamená. Já jsem stále mluvil o bitech a nevěděl jsem, co to vlastně je. A vtipné je, že v ostatních parametrech má téměř vždy navrch SNES. Ale našli si tu jedinou věc, kterou vyzvednout. Tak už to v marketingu chodí. Jednou jsem se pohádal kvůli čokoládovému mléku. A mimochodem, oba jsme v té době již byli dospělí. Pracoval jsem v samoobsluze a každý den jsem pil mléko smíchané s grankem, zatímco kamarád pil už hotové čokoládové mléko.

Tvrdil jsem, že to moje je lepší, takže jsme poměřili složení. Ukázalo se, že v tom mém je méně cukru, více vitaminů a bylo prakticky ve všem lepší. Ale to jeho mělo o trochu víc vitaminu D. Takže pokaždé, když přišel do práce, napil se svého mléka a pravil: "Páni, ten vitamin D ale píše!" No jo, často jsme se v práci nudili. Všimněte si, že hra, ze které si tu utahují, je Super Mario Kart.

A když nemáte Blast Processing? Hráli jste někdy Mario Kart? To je úžasně zábavná hra! Porovnali ji se Sonicem, aby ukázali, jak moc rychlejší Genesis je. Ale co to tu porovnáváme? Vertikální rychlost proti závodům z třetí osoby? Jistě že nescrolluje rychleji, protože je to úplně jiný typ hry. Vím, že to rozebírám až moc, ale to je jen další marketingový trik. Ukažte svůj produkt v co nejlepším světle a soupeře pořádně znemožněte.

Je to hračka. Zkusím si teď udělat reklamu na Genesis. Zdar prcku, ty pořád ještě hraješ na SNES? Tak koukej, co umí Sega Genesis! A SNES umí tohle. Tak co si vybereš? SEGA! To byla psina.

Takže vidíte, že můžete udělat pecku nebo blbost z čehokoliv. A myslím, že tohle jsem si uvědomil už jako malý kluk a došlo mi, že ty reklamy vymývají mozek ostatním dětem. Proto mě to tak sralo. Došlo mi, že chtějí zmanipulovat děti, aby si myslely, co po nich chtějí. Blast Processing byl jen zoufalý pokus Segy dokázat, že Genesis je lepší. Za každou cenu. Stejně když jsem se jako kluk zastával NES na základě nálepek na ovladač.

Potřeboval jsem vyjádřit, co cítím, ale nevěděl jsem jak. Nezapomeňte, že když hrajete na Nintendu, hrajete se sílou! Když hrajete na Gameboyi, hrajete s přenosnou silou. Když hrajete na SNES, hrajete s ultra silou. Ale Genesis nemá žádnou sílu. No vidíš, teď jsi vymyslel slogan. Chce to trochu vypilovat, ale aspoň už přemýšlíš.

Stejně jako já... stále přemýšlím. Ano, za ty roky jsem se naučil vyjadřovat a nikdy předtím mě to nenapadlo, ale reklamy od Segy mě svým způsobem učily umění střihu. Jak dělat videa. Když například dělám AVGN video a snažím se vám říct, jak je hra špatná, vyberu ty nejhorší části, abych vám to dokázal. A pokud je skvělá, tak ukážu jen ty dobré části. Takže pokud jste daný produkt nevyzkoušeli sami, nemůžete zaujmout objektivní postoj, protože tak to v médiích funguje.

Snažit se ovlivnit něčí názor. Mám vůbec právo rozsoudit, zda je SNES lepší než Sega Genesis? Hrál jsem dostatek her na obou konzolích, abych mohl vyvodit férový závěr? To je fuk, je to jen můj názor a musím vám dát, co určitě chcete. Kliknuli jste na video s názvem Super Nintendo vs. Sega Genesis a očekáváte lítý souboj. Takže se pusťme do boje!

Překlad: DJ Obelix www.videacesky.cz Pokračování příště...

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bohužel jsem na světě teprve od roku 2001 takže jsem tuhle válku nezažil, ale co hraji alespoň na emulátoru, rozhodně u mě vyhrává Nintendo. Nintendo vždy vyhraje...Ať už v 8-bitech nebo v Konzolích nové generace! :D

213

Odpovědět

James natočil tohle video, pak druhou část a pak to spojil dohromady...proč to teda překládáte zvlášť a nepřeložíte rovnou tu kompletní verzi? Pokud si pamatuju tak není delší než nevější AVGN díly

190

Odpovědět

Pamatuješ si špatně. Zaprvé, tohle video je stále na jeho oficiálním YouTube kanálu ve dvou částech a zadruhé, spojené by vyšlo na celých 27 minut, což by se rovnalo těm zdaleka nejdelším epizodám AVGN.

210

Odpovědět

No já němel oblíbený nic. První skutečná konzole kterou jsem měl byl akorát PSX, předtím jsem si akorát někdy v 98. koupil nějakou Čínskou kopii N64.

200

Odpovědět

*93.
Nevim na co myslim.

191

Odpovědět

+WercingetorixA ještě navíc to bylo SNES.
Dneska jsem nějak mimo.

191

Odpovědět

Vůbec se nedivím, že ho ty reklamy nadzvedávaly, když byl malej. Jsou sice efektní, ale taky dost hnusný. To by dneska neprošlo - Postavit si reklamu na tom, že budu přímo v reklamě zesměšňovat a pomlouvat konkurenci...

194

Odpovědět

Omyl. V USA takovéto typy reklam stále běží. Když se u nás mluví v reklamě například o "běžném pracím prostředku", v Americe nemají problém tam narvat přímo jméno konkurence.

201

Odpovědět

+DJ ObelixViz nedávná reklama na nový Nokie. ;-)

192

Odpovědět

+DJ ObelixTý jo, tak s tím jsem se vážně ještě nesetkal (samozřejmě nejspíš proto, že americké reklamy nijak zvlášť nesleduju) ;) Ale docela mě jinak zajímají nějaké konkrétní nové případy, takže pokud si něco vybavíte a najdete, tak sem s tím, prosím ;)

181

Odpovědět


Odpovědět

+DJ ObelixNinjer: Teď bohužel nemůžu žádnou najít, ale napadá mě, že hodně agresivní jsou například reklamy na americké pick-upy. Myslím, že Ford velmi často zmiňuje, že je lepší než konkrétní typy aut japonské výroby apod. Pokud na nějakou narazím, hodím ti ji sem :)

180

Odpovědět

+DJ Obelixhttp://www.youtube.com/watch?v=eudVDoAaTiw - tohle je třeba taková mírnější od KIA, ale je tam jasně vidět použití hned tří dalších značek.

180

Odpovědět


Odpovědět

+DJ ObelixA nebo tahle s Andym Richterem:
http://www.youtube.com/watch?v=lIDpCT1tOqE

:-D

180

Odpovědět

Ale to se přece děje i dnes. Například reklama od Apple, kde si bere na paškál Blackberry. To samé Samsung a opět Apple. Děje se to pořád, jen to možná není tak okaté.

180

Odpovědět

Na Sega mega drive jsem začínal! Dokonce tady mám i hry jako Road rash II, Teenage Mutant hero turtles tournament fighters a crack down. Ale konzoli nemůžu najít :'(

190

Odpovědět

Odpovědět

Pamatuje někdo tady na "atárko" ? Dávali se do toho kazety jako do magneťáku a příšerně to pískalo a skřípalo když se to nahrávalo :D To byly teprve hry, ještě s joystickem :)

190

Odpovědět

pamatuju, ve skolnim krouzku sem programoval na C-64 a pozdeji zdedil Atari 800XL po strejdovi

180

Odpovědět

Nejvíc tu bylo rozšířené 800XL, které jsem měl. Skvělý stroj, neuvěřitelná spolehlivost a hry měly i přes slabou grafiku svoje kouzlo. A na to, že výroba začínala ještě před érou 80.let, byl ten stroj dost vyspělý, 64kB ram, rozšiřující porty, možnost připojení i disketové jednotky, oddělené čipy (pro zvuk, grafiku...) - dosti moderní přístup. Možná proto tento stroj se zcela bez ostychu využíval až do poloviny devadesátých let. Skoro dvacet let aktivní služby, to je dost obdivuhodné. Ještě dnes jsou fanoušci, kteří s ním pracují, podobně jako u Amig. Já jsem ten svůj dal do dobrých rukou sběratele, nemám na to čas si s tím vyhrávat. Jen občas nahodím emulátor a zahraju nějakou pecku - Red Max, Blue Max, Misja, Captain Closs atd.

180

Odpovědět

Počítač je lepší než jakákoli konzole. Dá se na něm i pracovat a je tam víc p***a.
To nikdy nebude "Kupujte SEGU, má anti V-CHIP umožňující stahovat p***o miliónkrát rychleji než ninetendo"

1815

Odpovědět

To se nedá říct, že je PC lepší. Záleží na úhlu pohledu. Já osobně taky PC preferuji, ale kdo chce jenom hrát, je pro něj konzole výhodnější. Přizpůsobené hry na HW, takže nemusí řešit kompatibilitu či zda se mu to na jeho GK bude trhat. Takže kombinace - levné PC + konzole je pro hráče nejvýhodnější. Na konzoli si zahraje a s PC zvládne ten zbytek.

181

Odpovědět

+noirut64Na konzole je určitě větší spolehnutí, ale že by se netrhaly a nezlobily, to je tak maximálně zbožné přání. Ne každý výrobce je dost poctivý na to, aby hru dostatečně optimalizoval, a taky se to dá přehřát apod...

180

Odpovědět

+noirut64A ještě mě napadlo. Na konzoli nedáte boss button.

180

Odpovědět

Kde to video jeee :(( To mám halušky, jak jsem se těšil nebo tu to video fakt není ? :D

1812

Odpovědět

AdBlock Plus. Tento článek má v "class" slovo "reklama", což se AdBlocku nelíbí ;-)

180

Odpovědět

+Popcorndobrá taktika vydělat peníze :D ale tak co, uživit se musí každej .. :) díky za tip

182

Odpovědět

+PopcornJá to video normálně mám a mám taky zaplý adblock takže tim to neni.

190

Odpovědět

Když zajdu do sklepa, ještě tam najdu starou vietnamku s několika hrama :D
Nejlepší od vietnamců byly kazety jako 100 a 1000her. Kde ve skutečnosti se opakovalo jen 10 her pod různými názvy :D

181

Odpovědět

Rozhodně Sega...Mega drive, paráda...

1815

Odpovědět

Měli jsme Poly Station. Vlastně ještě ho furt máme, ale už nefunguje. Byly tam ty nejlepší hry :D.

182

Odpovědět

Mým favoritem byla jakási černá krabička, do které jsme kupovali žluté kazety od Vietnamců, ve kterých byla většinou jiná hra než na obalu. :D

182

Odpovědět

jo to jsme asi měli, pořád jsme na tom hráli robina hooda. Načítalo se to vždycky hodinu, ale byla to klasická kazeta a byla žlutá. taky nevím co to bylo za stroj.

194

Odpovědět

+standysmanJenže on mluví o konzoli a ne o 8bitovým počítači (viz klasická kazeta) jako ty.

188

Odpovědět

+standysmanneni kazeta jako kazeta, on mluvi o kazetach ve smyslu cartriddge a ty o audio kazetach s paskou ;-)

180

Odpovědět

+standysman*cartridge

181

Odpovědět

v tom případě jseš Nintenďák (jako mnoho dalších lidí u nás, ač si to třeba nikdy neuvědomili), páč tyhlety konzole ze stánků byly jen levnější klony NES :D fakt jsem tehdy neznal skoro nikoho, kdo by neslyšel o Mariovi. za to plno lidí vůbec netušila, co to ten ježek Sonic vůbec je :D

180

Odpovědět

+Bartlettve skutecnosti to byly klony Famicomu na 60pin kazetky, NES hra mela pinu 72. trznicovou zvlastnosti byla snad jen konzole SUPER COM 72, ktera byla taky klon Famicomu, ale slot mela na 72pinovy NES hry a vzhledem imitovala 16bit konzoli Super Nintendo :-D

181

Odpovědět

To isté som mal aj ja, spomínam si, že sa na tom hrozne moc kazili ovládače. Skoro každý mesiac bolo treba nový. A nikdy nezabudnem na hry ako Mario, tanky, alebo Duck hunt. To boli proste klasiky vtedajšej doby. Holt iná konzola sa vtedy u nás v postkomunistickom rozpadnutom bývalom Česko-Slovensku zohnať nedala..

181

Odpovědět

+wolf1438ale dala, kdyz si projdes reklamy v prvnich cislech LEVELu ci SCORE (cca 1996), tak tam najdes v ceniku uplne vsechny konzole, ktere se objevuji v AVGN recenzich

182

Odpovědět

Těch žlutých cartridgí jsem měl doma asi 50. Kluci na středí chlastali a kouřili, já kupoval tyhle hry (to kouření a chlastání jsem dohnal později :-D). Zatímco Nintendo nebo Sega měli jednu hru za drobých 1500/2000 korun a konzole vyšle ještě mnohonásobně dráž, konzole od ťamanů vyšla na pár stovek a hry tuším na 200 za kus v Brně. A bylo to fajn, pamatuju si Battletoads, které mě zabraly celé jedny prázdniny, než jsem je dohrál nebo Back To The Future 2, který mě navzdory Nerdově zdrcující kritice moc bavili. Jo, to byly časy.

180

Odpovědět

Pusťme se do boje a konec......LOL.
Tak zase za tejden

181

Odpovědět

Musí být pořádný cliffhanger. Ale příště už to bude skutečně jen čistokrevný souboj... a ještě o něco delší než dnes...

181

Odpovědět

Mě osobně 16bitová vlna minula. Jako 8bitovou mašinku jsem měl Famicom a pak jsem skočil až na Playstation :)

180

Odpovědět

original Famicom nebo jen takovy ten trznicovy klon?

190

Odpovědět

+BeNiShTržnicový Pegasus :). Ale bratránek měl origo NES z Německa a já si vždycky myslel, že má SNES :).

180

Odpovědět

Ještě jsem to neviděl... Ale... GENESIS (Mega Drive) mám v mým srdci větší místo.

1811

Další