James Rolfe - Super Nintendo vs. Sega Genesis, část 2.

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:406
Počet zobrazení:7 305
Dnes nám James rozsoudí bitvu mezi nejpopulárnějšími 16bitovými herními systémy. Rozhodovat se bude hned v několika kategoriích a jako spoluporotce se opět přidá Jamesovo mladší já. Ale garantuji vám, že po zhlédnutí tohoto videa, nehledě na vašeho osobního favorita, budete mít chuť oprášit jeden z těchto postarších klenotů (či alespoň emulátor) a ihned si nějakou z legendárních herních pecek zahrát.

Přepis titulků

Takže se pusťme do boje! DESIGN KONZOLE Začněme s tím, co vidíme na první pohled. Vzhled konzole. Genesis má modernější tvar. Vypadá pěkně. SNES vypadá jako hranatá hračka pro děti s fialovými tlačítky. A z nějakého důvodu spousta SNES konzolí časem zežloutla. Nechápu proč, možná na ně všichni chčijou.

Já ale ne a mám jednu z nejzachovalejších SNES, kterou jsem kdy viděl. Genesis působí vybroušeněji. A nepočítám novější modely ani ty blbosti, které se do ní zapojují. Pouze originál. Vítěz: Genesis. OVLADAČE Ovladač Genesis je jednoduchý. 4 tlačítka, když počítáme Start. SNES má 8 tlačítek včetně Start a Select.

Je na něm mnohem snazší hrát bojovky jako Mortal Kombat. Genesis nemá dostatek čudlíků. Blokujete Startem a vysoký i nízký úder jsou na Áčku. U her jako Street Fighter, kde potřebujete 6 tlačítek, musíte zmáčknout Start, abyste zvolili mezi údery a kopy. Nebo si pořídit lepší ovladač. My ale porovnáváme základní ovladač, který jste dostali s konzolí. SNES má všechna potřebná tlačítka na správném místě.

Můžu snadno mačkat L a R a přitom mám pořád volné palce. V Mariovi můžu držet Y pro běh a zároveň skočit tlačítkem B. Dobré je i to, že tlačítka jsou dána v úhlu. U Genesis jsou v jedné řadě. Pořád musím přesouvat palec. SNES je pohodlnější. Ten oblý tvar psí kosti vám perfektně padne do ruky. Jedinou výhodou Genesis je, že do ní můžete zapojit Atari ovladač.

To je fakt pecka... ne? Vítěz: SNES. HERNÍ KRABIČKY Může to znít jako drobná výtka, ale není fajn, když máte kam hru uložit? Hry na SNES vycházely v běžných papírových krabicích. Ale Genesis nepoužívala krabice, ale plastové zacvakávací obaly. To byl výborný nápad. A pro sběratele se to hodí dvojnásob.

Sehnat hru na Genesis i s obalem je mnohem lehčí. U SNES krabice spíš jen překážely, takže je většina lidí vyhodila. Genesis byla v tomto směru revoluční a stejný typ dnes používá každá konzole. Vítěz: Genesis. ZPĚTNÁ KOMPATIBILITA Mít možnost zahrát si své starší hry na nové konzoli je výborná věc. SNES mělo Super Game Boy, na kterém jste hráli Game Boy hry.

Genesis takové zařízení pro Game Gear neměla, ale existoval Power Base konvertor pro hraní her 8bitového Master Systemu. Toto zařízení vydala přímo Sega. Ale SNES mělo nelicencovanou verzi toho samého - Super 8, na kterém se daly hrát hry na NES a Super Famicom. Tím se skóre vyrovnává, ale díky Super Game Boyi se vítězem stává SNES. GRAFIKA Grafika je těžká kategorie.

Už jsme zmiňoval, že SNES je technicky vyspělejší díky větší škále barev apod., a dávalo by smysl, že novější konzole bude vyspělejší. Ale jen se podívejte. Podle mě vypadají obě dost dobře. Záleží na tom, které hry zrovna porovnáváte. Dobrá, Jimmy, pomoz nám trochu tady s grafikou. SNES právě vyšlo, takže co si myslíš?

Je dokonalá. Vidíte tu grafiku? A sledujte tu rotaci tady v F-Zero. Otáčíte se na dráze, nakláníte se, máte parádní pocit z jízdy. Taky má plynulou animaci. Představte si, když máváte rukou. Ta je animovaná jen o kousíček, jen o kousíček, takže pohyb ruky zabere 16 kousíčků. Takže je to plynulá animace. Perspektiva.

Cože? Já mluvím o perspektivě? Například ujíždějící auto se zmenšuje. SNES umí udělat, aby padající věci vypadaly, jako že se zmenšují. - Taky má skvělé rozšílení. - Rozšílení? Je to fakt mazec. 512x448. To je dvojnásobné rozšílení oproti jiným 16bitovým hrám. Vrstvení barev, velké postavičky, vícenásobná scrollující pozadí. Myslím, že mi mé mladší já trochu přerostlo přes hlavu.

Jak bychom to shrnuli dnes? Musím říct, že oba systémy jsou velmi srovnatelné, ale SNES mě stále fascinuje ještě o kousíček víc. Myslím, že 16bitové Nintendo je bitelnější než Genesis! Ha, chápete? BITelnější! SNES mělo výhodu v podobě FX čipu, který využívaly hry jako Doom a Star Fox. Pomáhal s renderovaním 3D tvarů. Tohle se SNES povedlo až po několika letech a nás překvapilo, jak moc se může naše konzole ještě zlepšovat.

Genesis místo toho skončila na přístrojích. Musela mít hardwarové přídavky jako Sega CD a 32x, aby dokázala stejné věci, které zvládlo SNES samo. Hej! Ty ještě pořád nemáš Sega CD? Na co čekáš? Až s ním přijde Nintendo? Žádné Nintendo CD neexistuje. Tenhle princip jsem nikdy nepochopil.

Vždyť jste museli mít Genesis, abyste si Sega CD nebo 32x vůbec zahráli. Vítěz: SNES. ZVUK Zvukové efekty mají jasného vítěze. Zvuky na SNES byly mnohem lepší. A hudba na SNES mě vždycky perfektně nažhavila. Nutno podotknout, že poměřujeme dvě odlišné věci. Obě konzole mají svůj nezaměnitelný styl.

Přiznám se, že ač miluju orchestrální filmový zvuk SNES, taky mám moc rád ten syrový metalový zvuk Genesis. Hry jako Earthworm Jim zněly lépe na Genesis. Takže existují výjimky, ale většinou SNES zadupala konkurenci do země. Byla to první konzole, kdy videoherní hudba začala znít jako regulérní muzika. Na SNES vznikly jedny z nejlepších melodií všech dob. Vítěz: SNES. HRY Obě konzole mají obrovský výběr her.

Genesis měla Altered Beast, Moonwalker, sérii Shinobi, Strider, ToeJam & Earl a tehdy nejlepší verzi Krotitelů duchů. SNES mělo Pilot Wings, sérii Megaman X a nejlepší verzi SimCity široko daleko. Je i spousta her, které vyšly ve stejné kvalitě na obě konzole a těžko je srovnávat. Aladdin je příkladem, kdy se obě hry diametrálně liší. V tomto případě je Genesis verze mnohem lepší. I všechny hry od Konami jsou jiné, například Želvy Ninja.

Genesis dostala Hyperstone Heist a SNES Turtles in Time. Obě hry jsou podobné, ale Turtles in Time jsou nepřekonatelné. Genesis měla Contra: Hard Corps a SNES Contra 3. Opět jsou si obě podobné, ale na Genesis jste si mohli zvolit postavu včetně vlka. A nebylo tu to otravné kolo z pohledu shora jako u SNES. Co je to napadlo? Genesis měla Castlevania: Bloodlines a na SNES vyšla Castlevania IV. Obě jsou skvělé, ale Castlevania IV mě dostala svým parádním ovládáním a děsivým prostředím.

Je to jedna z mých nejoblíbenějších her vůbec. Adventures of Batman & Robin. Obě verze měly skvělou grafiku připomínající animovanou seriálovou předlohu. Ale Genesis to tentokrát vyhrála. Měla filmečky, které na SNES nebyly, a grafika úrovní měla často 3D hloubku. Mezi lidmi se traduje, že Genesis byla více pro dospělé.

Je fakt, že SNES se více zaměřovalo na mladší publikum, ale nejsou tu jen duhy a kytičky. Všechno to začalo díky prvnímu Mortal Kombatu, kdy SNES zakázalo krev a upravilo některé fatality. Na Genesis taky nebyla krev, dokud jste ji nezapli tajným kódem. Ale od MK2 se na SNES krev vrátila. Takže teď už ten argument neplatil. SNES mělo krev i v Doom Troopers a v klasickém Doomu, takže nemůžeme říct, že by to byla jen konzole pro dětičky.

Dokonce i ryze Nintendovská série Super Metroid byla temně laděná a pořádně drsná. Obě konzole měly řadu bojovek, ale Killer Instinct? No tak! Sice nebyla tak dobrá jako na automatu, ale pořád je to zdaleka nejlepší exkluzivní 16bitová bojovka. Mlátičky. Genesis měla sérii Golden Axe, Alien Storm a Streets of Rage.

Všichni neustále mluví o Streets of Rage, ale SNES mělo sérii Final Fight. V prvním díle se nedalo hrát ve dvou jako na automatu, ale v pokračováních to napravili. Nevím proč, ale mlátičky mě na SNES vždycky bavily víc. Na Genesis byly takové těžkopádné. Akce na SNES je plynulá a když někoho praštíte, působí to věrohodně. Genesis měla mnohem víc sportovních her, to milerád přiznám.

Ty si klidně nechte. Pokud vás berou, Genesis je systém pro vás. Žánr RPG. Tady vládne SNES. Final Fantasy III, což byla ve skutečnosti VI, je jednou z nejlepších her všech dob. S tím se nedá soupeřit. Tím nechci říct, že by Genesis také neměla své RPG hry. Je tu série Fantasy Star, ale SNES mělo Chrono Trigger, další mistrovské dílo.

Takže opět vrací úder. Navíc tu máme i Super Mario RPG. Možná vám přijde přehnané udělat RPG jen proto, aby v něm byly postavy Nintenda, ale je to zábavná hra a mnohem lepší, než by lidé očekávali. Obě konzole měly samozřejmě i špatné hry. SNES mělo Čaroděje ze země Oz, Genesis měla Action 52 a obě konzole postihla katastrofa zvaná Shaq Fu. Pak tu ovšem máme Sonica a Super Mario World, což je o dost lepší. Záleží na tom, čemu dáte přednost.

Přiznávám, že kvůli Sonicovi 2 jsem si Genesis pořídil, ale i přes všechny hry se Sonicem bych nikdy nemohl žít bez Maria. Možná tu není tak rychlá akce, ale je tu spousta vylepšováků, zábavné výzvy a ohromný svět k prozkoumání. Přeci jen se to jmenuje Super Mario World. Sonica miluju, ale myslím, že dobrý Mario vám toho dá ještě trochu navíc. A pokud existuje plošinovka, která by Maria překonala, je to série Donkey Kong Country.

Jsou tak návykové, že když jsem nahrával pasáže pro video, nechtěl jsem ji vypnout. Pořád jsem chtěl hrát. U SNES a Genesis skutečně záleží, jaké jsou vaše oblíbené hry. Moje nejmilejší hra všech dob je nejspíš Zelda: Link to the Past. Řešení hádanek, nadupaný příběh a herní akce je tak fenomenální, že z toho nemám slov. Nikdy mi nezevšední. Klidně si ji kdykoliv zahraju znovu. Tahle jediná hra dokáže vyhladit veškerou konkurenci.

Pokud se mě zeptáte, proč mám radši SNES, odpovím vám: Link to the Past. A pokud by to nestačilo... Super Metroid. Doporučuji ji všema deseti. Tohle si musíte zahrát. Jde o obrovské bludiště, které vám nedá spát, dokud jej nedokončíte. Atmosféra hry vás přiková na okraj sedačky až do konce. Pobíhat kolem a rozstřílet všechno na padrť nebylo nikdy tak zábavné. Volba je na vás, ale pro mě je vítězem SNES. Tak tady to máte, Nintendo vítězí.

Bude trvat staletí, než přijdou s něčím, co to překoná. Dej tomu pár let, Jimmy. Chtěl jsem vám pozvat zpátky do bezstarostnějších dob, kdy jste se nemuseli starat o nic než obhajovat svou oblíbenou konzoli. Na světě je vždycky spousta problémů a politikaření, ale tehdy nás zajímalo jediné. Co je lepší? Genesis, nebo SNES? Ale jedno vím jistě. Svět by bez obou nikdy nebyl celý.

Ať žijí 16bitovky! Překlad: DJ Obelix www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sice jsem na těchto konzolích nikdy nehrál a hrál jsem leda Gameboy, ale stejně mi ty poslední Jamesova slova vehnali do oka slzu. :)

230

Odpovědět

Zdravim :))
Rad bych se zeptal zda nekdo nevi co to je za hra v čase 6:26 :))
Diky

180

Odpovědět

Mám dojem že to jsou : Battletoads

180

Odpovědět

Docela by me zajímalo, jakej typ konzole jsme kdysi meli my, je to podobne zminěnému Famiconu. Jedíny co jsem z tohoto videa hral bylo na PC Mortal kombat, Doom a Aladin a na videohrách Golden Axe a Mario

190

Odpovědět

Nebyla to nějaká ta vietnamská kopie?

200

Odpovědět

+noirut64Těžko říct.. ovladač byl podobný tomu co to jeho Super Nintendo akorat to nebylo zaobleny.. bedynka byla šedá a uprostřed díra na kazetu :D už je to hoodne dlouho co jsem to naposledy viděl

200

Odpovědět

+noirut64mam dojem že se to u nás prodávalo pod názvem Family games ale co přesně to bylo ti neřeknu.

190

Odpovědět

+noirut64IMHO to byl polský Pegasus. Ten jsem měl taky.

220

Odpovědět

hodne her si lze zahrat online na http://retrogames.cz/

201

Odpovědět

Senzační, neměl jsem nikdy konzoli, ale moc dobře se na to kouká. Upřímně mne je vždycky pocitově přišla lepší Sega, asi proto, že když jsem si jako dítě listoval starými Excalibury, tak tu jsem tam vídával častěji. Nintendo tam moc nebylo, ale jinak je dle mého lepší, i když vypadá trochu jako dětská hračka. Obě konzole ale dokázaly zvednou herní svět o úroveň výše...

200

Odpovědět

neměl jsem segu ani nintendo, měl jsem nějakou čínskou konzoli, kterou měl skoro každej ve třídě a kupovali jsme do ní žlutý diskety na tržnici a hry byly úplně stejný:) nejlepší byly tanky:))

223

Odpovědět

na trznicich to byli (a do dnes mnohdy jeste sou) klony 8bitovyho Famicomu na 60pin kazetky, zadny "diskety" :-)

190

Odpovědět

Nevíš jestli se to nějak jmenovalo, nedávno jsem si vzpomněla, že jsem ji taky měla a vím, že nejvíc jsem hrála Tanky a nějakou hru s Mickey Mousem (pamatuju si akorát, že tam byla nějaká část v pyramidě a v džungli...a doplňovala se tam písmenka do anglickej slov, díky tomu si pamatuju anglicky lišku :D ) a celkem ráda bych ji možná i zpětně sehnala...

220

Odpovědět

na tenhle díl jsem se kouknul anglicky hned po zhlédnutí prvního dílu a byl jsem hodně zvědavej, jak si poradíte s bit better :)

191

Odpovědět

I tak pro mě skvělý díl, ale nejlepší zlstava Ghosts n Goblins :3 Je to jako řešit ps3 a xbox 360, v tomhle u mě celkem jasně vyhrává ps3... lepší ovladač, podle mě i hry ( až na halo ) ...

189

Odpovědět

Tak takové hádky jsou v dnešním světě stejně úplně irelevantní, nejlepší je PC..

224

Odpovědět

James je borec a dobře se na něj kouká i bez vulgarismů, ale přeci jen mi u těchto epizod něco chybí... Už vím! Jdu si pustit starší díl AVGN a poslechnout úvodní znělku. ^^

211

Odpovědět

Konečně žádné f**k,s**t, fucking, stupid a zase pro jednou fucking. Na tohle se dá dívat..

1830

Odpovědět

Obávám se že Nerdova hlavní síla hlavně starších úspěšných dílů byla právě v f**k,s**t,stupid a fucking....

191

Odpovědět

to benish: pravda pravdouci ja mel driv PS 1 nez PC takze jsem nedal na konzoli dopustit i kdyz byla pravda ze jsme zavidel jak snadno si muzou a hlavne levne sehnat hry:D. Casem jsem podlehl a po prvnim odporu k pc hre Brany skeldalu a naslednemu zamilovani do ni jsem se jasne musel pridat k PC master race a na konzole zapomenout. V bohuzel v dnesni dobe kdyz koukam co bych mohl zahrat zas musim zavidet konzolistum prijde mi ze jim tam vychazi mnohem vic her ktere by mne zajimali nez na PC + chybi mi hra na rozseknute obrazovce pro vice hracu :D

181

Odpovědět

Tak tak. Také konzolistům občas závidím některé exkluzivní tituly. Hlavně PS3 v tomhle ohledu vládne. Jsem aspoň rád, že jsem měl možnost strávit noc hraním Heavy Rain, což byl jeden z mých nejlepších herních všech dob.

195

Odpovědět

kdyz nepocitam vietnamskej famicom, tak sem nikdy konzoli nemel a vzdy prosazoval PC uz kvuli snadnymu postupnymu upgrade HW a na konzole vzdy koukal z patra, az hry zacali byt HW narocny a ja uz tolik nehral, tak sem uplne na svet her kaslal. az po case sem dostal chut na starsi hry, ale emulatory me moc neokouzlily, tak sem kouknul na aukro po nejaky stary Nintendo konzoli, abych si dopral kvalitu originalu, na kterou driv nebylo.... no a uz to jelo, dnes mam doma vsechny gameboye, vselijaky Nintendo konzole a her, ze je nikdy nestihnu vsechny dohrat. novy hry me nezajimaj, takze na hrani mam ted konzole, i kdyz pokud jde o 3D strilecky, tak ty na konzolich nebudou bez mysi nikdy hratelny B-)

181

Odpovědět

Díky nerdovi jsem konečně přišel na název hry, kterou jsem hledal! Contra: Hard Corps! Co jsem se toho nahrál....

193

Odpovědět

Už tady minuty aktualizuju stranku a čekám na Nerda :D Taky mě víc bavily přímo recenze her, ale tohle mě baví taky. Jen mám otázku . Když James dělá recenze, jsou ty hlášky spotální nebo je má předem sepsané ?? díky

181

Odpovědět

James si píše scénáře. Tedy alespoň pro AVGN epizody. Jinak by to ani nešlo (alespoň ne v tak kulometné palbě, jako jsme zvyklí :-) )

191

Odpovědět

+DJ Obelix"Jak se dělá AVGN epizoda" je ostatně také jednou ze zbývajících nepřeložených epizod, která má ovšem půl hodiny, čímž se jedná o nejdelší díl ze všech.

191

Odpovědět

bude zase nekdy ta nasilnejsi verze nerda?:) tim myslim bilou kosili narvanou tuzkama a porad nasranej z hrani nejaky debilni hry jako driv? nebo budete pokracovat v tomhle? ja vim, ze ostatni mi to neodsouhlasi ale je to tezka nuda oproti tomu co jste prelozily v minulosti:) :/

1829

Odpovědět

No on hlavně už takové díly moc netočí, teď natáčí hlavně hraní s Mikem, přece jen James z Nerda už vyrostl, a neřekl bych že je to nuda, například tady u těch konzolí to u nás nějak extra bouřlivé diskuze nebyly (vzhledem k tomu že u nás většina lidí pařila na Famiconu z tržnice :D), ale myslím že v USA tahle válka SNES vs. Sega byla něco jak Apple vs. Samsung dnes, a spoustě lidí to zajímavé prostě přijde.

191

Odpovědět

+LewyTo BeNiSh: Jojo, po éře těchto konzolí začala válka přívrženců PC hraní proti všem herním konzolím a ta pokračuje do dneška :D (teď se opět rozhořela u vydání nového xboxu a playstationu)

190

Odpovědět

Na AVGN jsme samozřejmě nezanevřeli, ale dostupných nepřeložených epizod rapidně ubývá, a tak je prokládáme jeho dalšími dílky s videoherní tématikou. Navíc ony zbývající díly AVGN jsou většinou buď z úplného počátku jeho tvorby, nebo naopak z konce, které jsou velmi dlouhé a časově náročné na překlad. Teď se zrovna sešla 3 videa za sebou, kdy James mluví "za sebe", ale to je skutečně jen výjimka. Uvidíme, co si příští týden připraví Rizyk. Každopádně já speciálně na Festival Fantazie připravuji epizodu, která jistě potěší všechny fanoušky jedné nejmenované vesmírné ságy :).

192

Odpovědět

+DJ Obelixu nas se zas vedli hracsky valky mezi hraci na pocitaci a konzolisty, konzole tu v ty dobe nemeli takovy zazemi a nebylo tu tak dostatek konzolistu, aby se mezi sebou postuchovali. asi hlavne proto, ze na konzole se hry nedaly tak snadno opiratit a jejich cena byla vysoka :)

190

Odpovědět

+DJ Obelix* toto je reakce na komentar o radek vys :o)

182

Odpovědět

upřímně já naopak tohle rád..

jistě není to tak pádné a nadupané akcí, ale má to něco do sebe
upřímně vždycky mě znechutilo když to přehnal a polovinu recenze se mlátili s animovanou postavičkou, zvlášť proto že já na hrách vyrůstal a mám je rád dodnes, a pamatuju na družinu v prvních dvou třídách základky - Genesis jsme tam měli :-) a proto ocením recenzi. Když jsem se tam přišel podívat po základce už tam byl Playstation I, zajímalo by mě co se tam dá najít dnes :-D.

Když jsem ale viděl jeho Monster Madness nebo Drak z mých snů, uvědomil jsem si že to není jen ten ožralý, fekáliemi posedlý nervák. A od té doby mám rád když ho vidím v objektivní pozici. Jak ale říkám proti srandě nic nemám takže osobně za tohle děkuju

192