Introverti a extrovertiJednoduše vysvětleno

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:120
Počet zobrazení:7 521
Všichni známe dělení lidí na introverty a extroverty, jedni tráví dny uzavřeni doma a štítí se slunce a ti druzí je tráví na večírcích. Tohle video vysvětlí, že to není až tak jednoznačné, a také se dozvíte, jak si introvert představuje ideální rande.

Přepis titulků

Myslím, že je spousta nejasností okolo introvertů a extrovertů. Introverti jsou zobrazováni jako stydliví a trapní a extroverti jako charismatičtí a společenští. Ale vždy tomu tak není. Například většina lidí považuje stand-up komiky za extroverty, protože jsou na pódiu před celým davem. Ale ve skutečnosti většinu času tráví psaním. I někdo tak slavný jako Louis C.K. se považuje za introverta, i když vystupoval před asi...

tuctem žen. Takže co tedy extrovert a introvert vlastně znamená? Hlavní je, že nikdo není jedním z nich na 100 %. Jste někde mezi, Gaussově křivce, která začíná na absolutní introverzi a končí totální extroverzí, takže skoro všichni jsou někde uprostřed. Někteří z nich si říkají ambiverti. Ale ti jsou jen průměrní.

Nejjednodušší definicí je, že extroverty sociální akce naplňují energií, zatímco introverty vyčerpávají a raději jsou sami. Problémem je, že bez srovnání se snadno sami diagnostikujete. Ale smysl to dává pouze, když dáte lidem pár desítek otázek a pak seřadíte jejich odpovědi v souladu se zbytkem. Nejste na konci introvertního spektra, pokud dáváte 5 hvězdiček vašemu taxikáři, jen pokud na vás nepromluví. To jste na trochu jiném spektru.

Aniž bych se detailně ptal na váš život, jak poznáte, jestli jste spíš introvert, nebo extrovert? Na rozdíl od introvertů mají extroverti hodně známých. To je proto, že extroverti potkávají více lidí, ale také proto, že spíše řeknou: "Páni, v neděli nic nedělám a už měsíc jsem se neviděl se Cindy. Měl bych ji pozvat na kafe a zeptat se, jak jde práce." Zatímco introvert spíš řekne: "Páni, v neděli nic nedělám..."

Extroverti mají více pozitivních pocitů nebo je aspoň prožívají intenzivněji. To znamená, že jsou nadšenější a zapálenější. To je zajímavé, protože třeba na koncertě, kde jsou k dostání drogy a alkohol, budou lidé vepředu spíš extroverti a introverti budou dál od pódia, například doma. Chováním extroverti působí, že prvně jednají a až pak přemýšlejí. Ale přesnější mi přijde, že extroverti toho víc zažívají a méně o tom uvažují. Zatímco introverti zažívají míň, ale uvažují víc.

Dá se říct, že introvert se bojí ztráty sluchu, protože pak by nemohl poslouchat. A extrovert se bojí ztráty jazyka, protože pak by nemohl nikoho vylízat. Můžete se ptát, jestli se váš stav změní během stárnutí, nebo tak zůstanete napořád. A věci jako množství pozitivních pocitů se nejspíš nezmění. Nicméně se říká, že co zažijete v životě, může změnit způsob, jakým vnímáte emoce. Můžu jen říct, že z mé zkušenosti jsem nezažil moc pozitivních emocí od "nehody", tedy mého početí. Nakonec nezáleží na tom, jestli jste introvert, nebo extrovert.

Hlavní je abyste dělali, co opravdu chcete, a mělo to pro vás smysl. Někteří extroverti se socializují, aby se vyhnuli osobnímu růstu, a někteří introverti by chtěli víc přátel, ale jsou nervózní a nemají sebedůvěru. Ať už máte jakoukoli povahu, musíte trávit čas s lidmi i o samotě. A pokud se tomu budete vyhýbat, nevyplatí se vám to. Pamatuju si, že když se objevil Tinder, kamarádi mě donutili zajít na jedno rande. Prostě proto. Protože jsem nepotkával moc nových lidí. V té době jsem ale neměl moc sexuálních zkušeností, teda ne že bych je teď měl.

Každopádně když mi to někoho našlo, pozval jsem ji na film, protože jsem se rád koukal na filmy a myslel jsem, že to je rande. Ale neuvědomil jsem si, že při sledování filmu nevidíte toho druhého a ani se s ním nemůžete bavit. Takže jsme tam seděli v naprosté tmě, nemluvili jsme a každý jedl svůj popcorn. Za dvě a půl hodiny, když skončil film, jsme se na sebe podívali a řekli: "Dobrej film, ne?"

"Celkem jo." A to bylo celý rande. Takže... 5 hvězdiček. Překlad: Zef www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V 0:08 - "introverti jsou zobrazováni jako stydliví a trapní" - nemyslí se tím "awkward" spíš "rozpačití"? Kdo by o někom řekl, že je trapný, jen proto, že je introvert?

10

Odpovědět

Jsem sakra introvert a jsem skoro furt venku, rád chodím po horách i jinde, běhám a pracuju na zahradě, tam i píšu. Miluju světlo, ale kontakt s lidmi mě nijak neobohacuje, stačí úplné minimum.

90

Odpovědět

Me spolecnost vycerpava, na koncert chci dopredu(ale byl jsem tak na peti) a kdyz mam volno tak chci jit ven. Co si z toho mam jako vzit? :D

00

Odpovědět


Odpovědět

Spolocnost (cudzich ludi) je podla mna pre cloveka neprirodzena, preto aj vycerpava. Cele veky sme sa socializovali, ale iba vo svojej tlupe, s ludmi ktorych sme poznali cely zivot.

40

Odpovědět

Jeho streamy sú tiež hodné pozretia.

01

Odpovědět

Ta Nehoda není narození, ale početí. Zaprvé je to tak v originále, zadruhé je to smyslem oné dvojsmyslné pointy.

40

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno :)

00

Odpovědět

"jedni tráví dny uzavřeni doma a štítí se slunce a ti druzí je tráví na večírcích"
Tipuju, že překladatel je extrovert. ;-)

319

Odpovědět

A co ti co na večírcích tráví? :-)

30