Jídlo z hranice vesmíruTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:5 172

Tom Scott se dalšíma dvěma autory videí na YouTube rozhodl provést malý experiment. Vyšlou česnekový chléb v meteorologickém balónu do stratosféry a pak ho porovnají s chlebem, který zůstal na zemi. Poznají nějaký rozdíl?

Přepis titulků

Tohle nebude normální video. Posíláme česnekový chléb na hranici vesmíru. Mnoho lidí vypustilo mnoho věcí balónem, většinou kvůli publicitě. I přes dechberoucí tiskové zprávy, ty předměty nebyly ve vesmíru. Většina organizací za hranici vesmíru považuje svévolně určenou Kármánovu hranici. 100 kilometrů nad povrchem. Tyto balóny se dostanou tak do třetiny. Rozhodně nic neposíláme na oběžnou dráhu.

Abychom se dostali na oběžnou dráhu, potřebujeme rychlost desítek tisíc km/h. Proto se používají rakety. Použijeme celkem velký meteorologický balón. Dostaneme se, kam až to půjde. Nahoře panuje nízká teplota, ale v určité výšce se zase oteplí. Nejchladněji je nad tryskovým prouděním. Pak se zase trochu oteplí. V místě, kde balón praskne, bude teplota na nule.

Myšlenka, že všechny ty představení kvůli publicitě se dostaly do vesmíru, vzniká díky faktu, že některé kamery používají rybí oko, takže zakřivení Země vypadá mnohem větší, než v té výšce skutečně je. My použijeme kameru, která to koriguje, takže uvidíte víceméně to, co byste viděli v té výšce. Netvrdíme, že je to vesmír. Je to hranice vesmíru. To je spíš takový libivý termín, ale atmosféra je tam tak řídká, má asi 1 % tlaku na povrchu, že je to skoro pravda.

Proč česnekový chléb? Protože je vynikající. A protože pizzu někdo před pár lety nahoru poslal. Tento česnekový chléb je vynikající. Je vyrobený doma. Tedy až na bagetu. Je tam domácí česnekové máslo s vynikajícím parmazánem. Udělal jsem ho v pět ráno. Bude téměř ve vakuu, nejspíš zmrzne.

Polovinu vyšleme k nebesům v balónu a druhou polovinu si tu necháme, takže pak můžeme porovnat chuť. Jak bude stoupat, atmosféra bude čím dál řidší. Jak bude na balón působit čím dál menší tlak, bude se zvětšovat. Nakonec praskne. Náklad začne klesat na padáku k zemi, kde ho vyhledáme. Při vyslání balónu dokážeme určit místo dopadu s tolerancí 5 mil. Balón sledujeme podle radiových sledovacích zařízení.

Vysílají signál s GPS souřadnicemi, které balón umístí na mapu, a my pak jedeme na předpokládané místo dopadu. Vyslal jsem už spoustu balónů. Dělám to už dobrých 10 let. Žádný jsem nikdy neztratil. Některé jsem úmyslně poslal vstříc zkáze. Do stratosféry bylo posláno mnoho předmětů. BBC tam poslalo svatební dort jako část dětského pořadu. Ale na konci ho nikdo nesnědl. Zatím jsem nenašel žádné video, kde by pak to jídlo snědli.

Důvodem je to, že netušíte, kam přistane, do čeho přistane a která zvířata se k tomu dostanou první. Naše krabička má GPS, malé servo, drátek a pružiny. Když se dostane do výšky asi 1 000 metrů, servo ji zavře. Teď musíme nastoupit do auta a najít náš náklad. Přistane někde necelý kilometr před námi. Barry, sleduj oblohu, já budu sledovat silnici.

Můžeme tu zaparkovat? Jdeme! Leží na konci té cesty před námi. Tak jdeme. Asi je támhle. Aspoň že máme dvě kamery. Jé, nejspíš ještě běží. A jdeme na to.

Jo, super! - Tohle je tvůj původní chléb? - Ano. - Je výborný. - Není špatný, že? Teď vesmírný chleba. Je studený? Není zase tak moc... Ten se odděluje úplně jinak. Tamten se dal lehce odtrhnout.

Tenhle jako by prasknul. Prostředek je rozhodně zmražený. No já nevím. Tenhle ve stratosféře zmrznul. Uprostřed je ten chleba bělejší. Byl ve stratosféře a já ho jím. Snažím se... Děkuji Stevovi Randallovi z Random Aerospace a Barry Lewisovi z My Virgin Kitchen.

Ani nevím, jak jsem přispěl já. Jsem teď takový DJ Khaled. DJ Garled... Ne to nefunguje. Jako česnekový chléb. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A zajtra mu zmutuje DNA a bude z neho ľudská Mucha

01

Odpovědět

"domácí česnekový chleba".... Kromě bagety... schválně máslo bylo domácí? :D :D Nebo smetana ze které se případně udělalo? V jaké chvíli se dá jídlo považovat za domácí? :D A od kdy se bageta považuje za chleba :D. Vzhledem k tomu že běžně dělám opravdový česnekový chléb (česnek přímo v těstě) a stejně běžně dělám zapékanou bagetu s česnekovým máslem, tak v tom vidím rozdíl :D.
V tomhle videu jsem trochu zklamaná obsahem. Že máslem nasátá bageta v takové zimě zmrzne mi bylo jasné, že díky tomu proudění vzduchu apod zřejmě vyschne kůrka apod, mi bylo také jasné... nevím co jsem čekala, asi fakt nějaký osobitý pocit ohledně chuti.
Ale jinak se mi to líbí, vždycky sem přemýšlela že bych strašně ráda takhle poslala do vesmíru kameru. Není tu někdo znalý, kdo se tí mzabývá a řekl mi na kolik by vyšlo něco takového zařídit? Zřejmě i s HD kamerou, pochybuju, že by mi někdo mohl zaručit zdravý návrat mé zrcadlovky :D.

210

Odpovědět

too long, did not lisen

42