Jordan Peterson – Správný otec

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:108
Počet zobrazení:8 125

Jordan Peterson bude dnes mluvit o roli otce.

Přepis titulků

Jaký vztah máte se svým otcem? Vaším skutečným otcem. Často je to dvojaké, protože částečně vás povzbuzoval, alespoň doufám, protože bez otcova povzbuzení je svět tristní místo. Je velice těžké být odvážný člověk bez těla a ducha vašeho otce za vámi. Je to velice demoralizující.

Nepřítomnost matky lidi ničí, z toho se už prostě nedostanou. Myslím, že lidé se mohou dostat z poškozeného vztahu s otcem, ale je to hned druhá nejhorší věc. Protože když vás otec odmítne, nebo s vámi nenaváže vztah, je to jakoby vás duch civilizace nechal za svými zdmi jako bezcenné, z toho se těžko dostává. Takže otec by ve vás měl probouzet odvahu, ale může být i tyranickou a drtící silou.

A je velice těžké to vyvážit, z části protože... Pokud jsi můj syn, pak bych na tebe měl mít ty nejvyšší standardy chování. A měl bych vždy soudit tvé činy. Měl bych tě soudit tak, abys byl svou nejlepší verzí, ale vyvážit to perfektně je velice těžké. A tak se otec snadno převáží do přílišného souzení.

Matky samozřejmě tuto roli mohou také převzít, mohou vás příliš soudit a být příliš přísné. Čím víc problémů otec má, tím hůře mu to půjde. On také může být otec, který požírá vlastního syna, protože žárlí na jeho nové možnosti, nový potenciál, je tu boj o pozornost a lásku matky a ostatních dětí, je mnoho věcí, které se mohou hrozně pokazit. Takže toto je otec jako moudrý král a to je další symbol, který se ztratil, řekl bych, ve velké míře na dnešních univerzitách.

Protože vše, co se učíme, je to svrhnout. A vůbec si nevšímáme, že se to objevuje všude, obzvlášť na univerzitách, které jsou tak blízko k dokonalému prostředí, jak se to jen lidem kdy povedlo. To je celé.

A pokud nemůžete být vděční za univerzitní strukturu se všemi jejími nedokonalostmi, pak jste zcela slepí vůči této složce tohoto archetypu. A toto je jeho opak, tohle je král, který požírá svého syna. To je tyran. Je jako matka, která příliš ochraňuje, je to mužská verze toho.

Příliš ochraňující matka říká: "Nedopustím, aby se ti něco stalo." No, možná chcete, aby se vám něco stalo. Je to takové všeobjímající prohlášení. "Ne, udělám tě silným, aby se ti mohlo stát cokoliv. Když budeš něco potřebovat, budu tady, ale jinak běž do světa!" To je ten správný přístup.

A pro otce je to něco jako: "Vzchop se! Ale jsem na tvojí straně. Nechci tě zničit ani ponížit nebo tě zatlačit dolů v hierarchii, ale chci, aby se probudilo to nejlepší v tobě!" Potřebujete standardy. "Co to děláš, proč mrháš životem? Máš na mnohem víc. Vzchop se a ukaž se!" Tuhle zprávu lidé opravdu chtějí slyšet. Pokud jsou při smyslech.

A obvykle ji chtějí slyšet.

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Brzo budu mít synka, tak jsem zvědav jak to vybalancuju s výchovou dcery :D

10