Kazí trailery filmy?Chris Stuckmann

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:118
Počet zobrazení:6 117

Chris Stuckmann se dnes podívá na problematiku filmových trailerů. Ty se hlavně v posledních letech stávají přehlídkou spoilerů, která má jediný úkol - nalákat do kin co nejvíce diváků.

Přepis titulků

V mém posledním videu jsem se věnoval režisérům a tomu, že nejspíš zapomněli, jak se má točit akce. Video se vám líbilo a říkali jste si o další. Tak jsem vám na Twitteru položil jednoduchou otázku: Kazí trailery filmy? Ve zkratce... Jo. Jednou za čas se objeví dobrý trailer, který vás na film navnadí, aniž by prozradil děj, který vědět nepotřebujete.

Kvůli takovým věcem se na film těšíte, protože vás překvapí. Sedíte v kině a řeknete si: "Super, to jsem nečekal," "Skvělý zvrat!" nebo: "Sleduj ten schovaný vtípek od tvůrců!" Poslední dobou ale trailery tyhle zážitky kazí, protože filmová studia nás chtějí v kině. Chtějí nás vidět sedět v sálu s jejich filmem. V Hollywoodu jsou i lidé, kteří jsou v tomhle opatrní, jako Christopher Nolan, J.J.

Abrams nebo Steven Spielberg. Tihle si opravdu užívají filmový koncept tajemství, požitek z návštěvy kina a moment překvapení, díky kterému zažijete neočekávané. Na druhou stranu mají tito režiséři natolik velký vliv, že se nemusí moc bát o to, jestli diváci na film přijdou, protože vědí, že tomu tak bude. Přesto však dělají poutavé trailery bez spoilerů, protože jejich filmy za to stojí.

Tolik filmů v dnešní době kazí příliš mnoho informací v trailerech. Tady je pár příkladů, z nichž většinu jste si odhlasovali na Twitteru. Jeden z nejznámějších takových filmů je podle vás Trosečník. Pokud jste Trosečníka neviděli, varuji vás, teď přijdou spoilery. Trosečník od Roberta Zemeckise, kde je postava Toma Hankse osamocena na ostrově, je velmi dobrý film.

Nicméně v traileru měli tvůrci... tu drzost ukázat tohle... Čtyři roky jsi byl nezvěstný. Měl jsi pohřeb, rakev... A co v ní bylo? KDE ZAČNETE, KDYŽ MUSÍTE ZAČÍT ZNOVU? V traileru nám prostě ukážou, že se z toho ostrova dostane...

Nejspíš je v pohodě... Nemusíme se bát... Nechápu, jak to udělali, kdo to mohl udělat a jak to mohlo projít. Je to šílený. Dále jste dost zmiňovali Terminator Salvation. Opět pozor na spoilery, pokud jste film neviděli. Hodně lidí se na film těšilo, protože... Terminátor! Přáli si dobrý film, přestože ho režíroval McG, který obvykle točí průměrný kraviny.

Tohle však mohlo vyjít, Christian Bale, to by šlo. A trailer... Jmenuji se... Marcus Wright Myslíš, že jsi člověk? Jsem člověk. Jakékoliv napětí kolem této postavy a toho, jestli to byl robot, nebo ne, bylo okamžitě pryč.

Trailer zkazil veškeré překvapení. Také jste po mně chtěli věnovat se tomu, že některé trailery neobsahují spoilery, ale jsou zavádějící. V traileru ukáží film určitým způsobem tak, aby nalákal co nejvíce diváků, ale samotný film už takový není. Ukázkovým příkladem byl Drive. Spousta lidí si myslela, že se jedná o akční film.

Tak to ale není. To mně až tak nevadilo, protože když jsem viděl, že film získal hlavní cenu v Cannes a slyšel jsem doprovodnou hudbu, nemyslel jsem si, že půjde o akčňák, když byl navíc režisérem Nicolas Winding Refn. Kdo tyhle věci nevěděl, si však myslel, že jde na pokračování Kurýra. Tyhle lidi tak snímek bohužel zklamal. A takhle to v dnešní době chodí. Studia propagují své filmy tak, jak je podle nich diváci chtějí vidět.

Zaměří se na cílovou skupinu, která jim může vydělat nejvíce peněz. Někdy však tahle cílová skupina jde do kina s určitým očekáváním, která pak nejsou naplněna a oni chtějí naštvaní své peníze zpět. Takže jaký to má smysl? Chcete-li mít úspěšný film, diváci musí film doporučit dál. Protože pokud si lidé film doporučují, má to větší váhu než recenze kritiků. Když vám ve škole kámoš řekne: "Hele, tenhle film byl skvělej," budete nejspíš věřit víc jemu než recenzi na internetu.

Ledaže by vám na nich opravdu záleželo. Pokud jde však o širokou veřejnost, ta si víc potrpí na doporučení. Pokud svůj film propagujete klamavě a návštěvníci kina jsou poté zklamaní, protože čekali něco jiného, můžete se s doporučeními a velkými výdělky rozloučit. Jak to, že to někteří stále nechápou? Vždyť je to prosté. Máte-li film v určitém duchu, nalákejte na něj ty, kteří ho budou chtít vidět.

Propagujte ho pořádně a ne jen kvůli zaplněným kinům. Podejte ho takový, jaký je, a neprozrazujte jeho děj! Nejvíce... Zdaleka nejvíce jste na Twitteru mluvili o filmu Amazing Spider-Man 2. S tím souhlasím. Pozor na spoilery, pokud jste film neviděli. Teď prozradím dějovou zápletku. Nejenže trailer ukázal závěrečný záběr, kde se Spider-Man rozmáchne s poklopem od kanálu na nosorožce, takže si člověk myslí, že ve filmu bude následovat bitka.

On je to ale závěrečný záběr filmu. Trailer však kromě toho ukázal Doc Ockova chapadla a Vulturova křídla. Ukázal, jak Gwen Stacy visí ve věži, zatímco k ní Spider-Man střílí pavučinu. Kdokoliv, kdo někdy v životě četl komiks, si řekne: "No jo... Myslím, že Gwen Stacy nejspíš zemře."

V traileru je dokonce záběr, ve kterém Peter Parker brečí. Co by mohlo Petera Parkera donutit takhle brečet? Asi to nebudou prázdné zásobníky na pavučinu nebo smrt tety May někde ve věži... Gwen Stacy je nejspíš mrtvá. Díky Sony. Nejde ale jen o prozrazení děje nebo o schované vtípky. Spousta věcí z traileru vůbec není ve filmu. Scény, které nás lákají na film zajít, ale nakonec ve filmu vůbec nejsou.

Nejsou z nich ale vystřižené záběry, Jedná se o záběry, které byly natočeny speciálně pro trailer jako lákadlo pro diváky. Ve filmu pak nejsou. Vysvětlím vám to a odůvodním, abyste neřekli, že jsou to vystřižené scény, co pak budou na DVD a Blu-rayi. A možná byste měli pravdu a některé scény by tam byly, jako ta, kde Harry Peterovi povídá: "Hele, Oscorp tě sledoval."

"Proč?" Otázka za všechny prachy. Ve filmu to není, možná na DVD. Chci se ale věnovat jedné scéně v traileru. Pojďme se na ni podívat. Tady je. A co Peter? Ne každý se dočká šťastného konce. Norman Osborn na smrtelné posteli mluví s Harrym Osbornem.

Byla to v tom filmu první scéna s Harrym Osbornem. Mluví s Normanem, který nejspíš umře, baví se o nemoci, kterou jsou nakaženi... V traileru říká: "A co Peter?" "Ne každý se dočká šťastného konce." Tohle nedává smysl. Víte proč? V té scéně, kde Harry mluví s Normanem, Harry minimálně deset let Petera neviděl.

Potkají se až později. Tak proč by se proboha s úšklebkem ptal svého otce, co bude s Peterem? A pak to: "Ne každý se dočká šťastného konce." Proč by tohle vůbec bylo ve filmu? A taky to v něm nebylo. Netuší, kde Peter je. Už ho tak 10 let neviděl. Podle mě tuhle scénu natočili speciálně pro trailer, aby to vypadalo, že se Harry s Normanem spojí proti Peterovi.

Jedině takhle mi to dává smysl. A dost mě to štve. Hele, Sony... co to sakra je? To nestačí, že všechno ve filmu je product placement od Sony? Navíc je Richard Parker na začátku filmu ve scéně o 14 let zpět v letadle a má notebook Sony Vaio, který před 14 lety ani neexistoval! Pardon, nechal jsem se unést.

Trailery kazí filmy a v dnešní době je vzácnost, když se objeví takový, který je důstojný a propaguje film takový, jaký je, aniž by spoustu věcí prozradil. Smutné je, že když se objeví lákavý trailer bez spoilerů, lidé jsou z něj zklamaní. Třeba teaser na Interstellar. Spoustě lidí vadilo, že toho moc neukázala. Já si řekl: "Super! Film mě zajímá, přitom o něm nic nevím!" "Díky, to je skvělý! Mám z toho radost." Co si o trailerech myslíte vy?

O tom, jak nás přehlcují informacemi, až film vidíme téměř celý, ještě než za něj zaplatíme. O svůj názor se podělte v komentářích, díky za zhlédnutí. Video můžete ohodnotit níže. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Výborný trailer měl Source code od Duncana Jonese. Člověk měl z traileru pocit, že zná celý film, včetně všech zvratů apod. ale ten trailer dost klamal, ale dobře klamal. Ukázal základní premisu i atmosféru a pak člověk byl v kině překvapen, že ty detaily jsou jiné a že vlastně mu nespoilnuly nic.

00

Odpovědět

9 minut mluví o tom samém, co známe všichni, dokola

62

Odpovědět

Dřív jsem se na trailery díval fakt rád ale od traileru na Draculu (2014) kde bylo v něm skoro vše, se už na trailery na filmy o kterých vím že je chci videt nekoukám. Třeba poslední spiderman jsem zjistil kdo bude hlavní nepřítel až když jsem přišel do kina a na plakátu jsem uvidel Volture. =/ =) Kouknu vždy jen na trailer na film o kterým nic nevím a když se mi to zdá fajn tak ten trailer třeba po půl minutě vypnu.

10

Odpovědět

Stejný problém jako v prvním videu - 10 minut s jednou drobnou myšlenkou, neustále se opakující a vracející se. Přitom zrovna v tomto případě by šlo najít dost příkladů a ukázek.

71

Odpovědět

ten typek je retard. pul casu rika co vsichni vedi a druhou se divi vecem ktere jsou obvious.

79

Odpovědět

Jsem jediný kdo má problém dívat se na filmy co jsou pod 80% ? Přece nekouknu na každý 70% průměr jen proto ,že mi někdo řekl že "je to dobrý"...

422

Odpovědět

Když už začne dělat videa na Youtube, tak by si mohl sehnat lepší kameru, než kterou točil tento díl....

07

Odpovědět

Vsiml si nekdo v tom traileru na trosecnika ze tam este dali hudbu ze statecnyho srdce? :D to je taky docela prasecina :D

60

Odpovědět

Mě se líbil teaser na Inception. Jen ty zvuky, to logo, pak pár padajících baráků. To jsem věděl že musim vidět a nevěděl jsem ani proč. :D

Na druhou stranu, na trailery nekoukám, protože nemám rád ani to, o čem film je, natož jak skončí. Rád si pustím například nějaké drama, jen podle recenze nebo hodnocení a pak čekám, co se z toho vyklube. :)

31

Odpovědět

Vždycky vedeme ty filmové řeči...
" Viděla jsi ten film?"
" Jasně. Viděla."
" A stojí to za to?"
" Ani ne. Ty nejlepší věci byly v traileru."

172

Odpovědět

Přesně takhle jsme se cítili u Deadpoola.. ten trailer jim doslova vydělal prachy...

21

Odpovědět

To není problém jenom Američanů i Rusové udělají trailer, který vám řekne, jo to musí být super film, jenže nakonec opak je pravdou. Naposledy to byli Ochránci. Problém toho filmu byl, že celý film je jeden velký trailer. Někdy vidíte trailer u kterého si řeknete "Jo super", na to jdu. Pak ovšem recenze nejsou nic moc, ale trailer se vám líbil, takže se stejně zvednete a jdete do kina se na film kouknout. Protože občas se lidé nechají ovlivnit trailerem, jsou zklamaný a film se jim proto nelíbil, ale vám třeba padne do oka a dáte mu pět hvězdiček na csfd i když tam všichni kolem vás dávají jenom jednu. To je přesně to o čem v tom videu mluvil. Jenže to není problém dneška, stejný problém s upoutávkou na film tu je od doby co se točí.

12

Odpovědět

Má pravdu. Od té doby co jsem viděl trailer na nový Clash of the Titans a následně v kině zjistil, že všechny wow momenty jsou obsaženy v traileru, na trailery raději vůbec nekoukám. Většinou to pak ten zážitek vážně zkazí.

31

Odpovědět

Dobře to popsal. Lidi mají mylnou představu z dob návštěv kin v dětství, že trailery jsou ty "zábavné ukázky na další filmy než začne ten náš". Snad nějaký bonus k tomu, že jsem si koupil lístek do kina. Je to pouhá reklama na produkt, účelově vytvořena k tomu, aby zaujala a dostala do kin co největší počty lidí. Že ti ho celý vyspoileruje je jedno, lístek sis už koupil. Zmiňovaný Drive je pomalý film téměř bez tempa, který koketuje s artem a psychologií, pokud by tohle tvůrci předem prozradili konzumní veřejnosti očekávající v kině především zábavu, přijde pár hipsterů a cinefilů, ale Ruda, který chce vidět akci, zábavu, krev a kozy, ten zůstane doma. Proto si Drive hraje v traileru na něco jiného, než ve skutečnosti je. Jinak s ním nesouhlasím, že by doporučení filmu na základě zhlédnutí bylo účelnější než reklama. Možná v době, kdy neexistoval internet a možná u jednoho filmů za rok, který je tak mimořádně kvalitní, že se jeho obsah stane celospolečenskou záležitostí (Dunkerk nyní - mimochodem, ten v traileru neukazuje nic, protože si to může dovolit díky jménu režiséra), ne ale pro tu drtivou většinu.

Když jsem se začal trochu více zajímat o filmy a přišel na to, že trailer je pro mě kontraproduktivní, začal jsem je sledovat pouze do poloviny. Ony totiž gradují stejným stylem jako samotný film, abyste na jejich konci řekli: "WOW, to musím vidět". Jak je film natočen (filtr, kamera), jak je zahrán (herci), o čem bude (děj a zápletka), technická kvalita (úroveň triků, výprava) to zjistíte už před jeho polovinou, zbytek není třeba sledovat, protože právě v ní je největší procento spoilerů a ty nejzásadnější/nejlepší scény z filmu.

51

Odpovědět

takže na začiatku nám povie že trailery kazia filmy.. následne ukáže spoiler trailer "trosečníka" a povie, že film bol dobrý... tak jak? rozhodni sa ...

120

Odpovědět

of you sir.

21

Odpovědět

Inu, snažil sem se nějak pochopit celou tu pointu, ale nějak se mi nezadařilo. Osobně totiž potíže s trailery nemám, ale možná je to dáno filmy, který sleduju. Chris mluví o americké produkci a ještě takové, která cílí především na zisk. Já osobně sleduju britskou tvorbu (i tu seriálovou), a v jejich trailerech, aspon za sebe, jsem se nesetkal s žádnými spoilery. Možná se mi to jen zdá, kdo ví=o)

13

Další