Je Nolanův Dunkerk další trefou do černého?Chris Stuckmann

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:97
Počet zobrazení:7 060

Dnešním dnem přichází do kin nejnovější scenáristický a režijní počin Christophera Nolana, válečný snímek Dunkerk, vycházející ze skutečných událostí druhé světové války. Chris Stuckmann nám, samozřejmě bez dějových spoilerů, sdělí své dojmy.

Plánujete si na Dunkerk zajít do kina? Nebo jste již měli možnost jej zhlédnout? Podělte se o své dojmy v komentářích a pokuste se, prosím, zdržet spoilerů. :)

Přepis titulků

Filmové recenze Chrise Stuckmanna Dunkerk byl natočen Christopherem Nolanem a hrají v něm mimo jiné Tom Hardy, Cillian Murphy, nebo Kenneth Branagh. Vypráví příběh evakuace 400 tisíc vojáků během druhé světové války, kteří by každou chvílí mohli být zničeni Němci. Je to příběh o tom, jak se tito muži z tohoto pobřeží dostali, o civilistech, kteří jim jeli pomoct ve svých vlastních lodích, a o příbězích mužů, kteří dělají, co jen mohou, aby přežili.

Asi jako každý milovník filmů jsem se na film těšil, jelikož jej režíroval Christopher Nolan. Takže si každý hned řekne: "Dobře, tohle bude přinejhorším velkolepá podívaná." V Dunkerku jsou použity skutečné lodě, skutečná letadla, skutečná místa, obrovské množství komparzistů, aby vás scény vtáhly do děje.

Abyste se jimi cítili naprosto pohlceni. A funguje to. Ten film je strhující. Představte si Pearl Harbor. Myslete si o něm, co chcete... Není dobrý... Odmyslete si prvních 90 minut, jako by film začínal útokem na Pearl Harbor a zbytek filmu by byl samotný útok.

A to by byl celý film. Dunkerk vás pohltí už prvním záběrem. Po rychlém představení několika postav jsme okamžitě v bitvě a už nás to nepustí. Ve filmu nejsou nudné pasáže. Nestane se, že by si postavy u ohníčku vykládali: "Kdo doma čeká na tebe?" "Jo, moje žena je těhotná." "Moje dítě chodí do školy. Vlastně nechodí, nacisté ji vybombardovali. Ach jo." K tomu tady nedochází.

Podobné momenty, tolik typické pro válečné filmy, zde nejsou. To může být někdy i na škodu, protože jediný můj problém s tímto filmem, který film nijak moc neznehodnocuje, je ten, že mě k žádné postavě nic nepojilo, abych jí třeba fandil, nebo s ní soucítil. Postava, se kterou se nejspíš diváci měli nejvíce ztotožnit – mladík, který je nám představen v úvodní scéně – dokonce v první půlce filmu téměř nic neřekne.

Tento film popisuje historickou událost. Je o evakuaci všech těch mužů. O tom, jaké to je být v hrůzné situaci. Můj kamarád Craig, se kterým jsem na filmu byl, to popsal nejlépe. V podobné situaci neřekneš: "Čau, já jsem Ben." "Super, já jsem Kevin." "Co máš rád?" "Já nevím, jsou tu všude kolem bomby.

Jen jsem doufal, že si hezky popovídáme." Tenhle film se odehrává v určitém momentu a způsob, jakým Nolan řídí bojové pasáže... Pro tohle byl stvořen film. Veškeré dění na plátně vypadá zcela věrohodně. Žádný moment nepřišel nazmar, žádná scéna, co by nedávala smysl. A ačkoliv se jedná o velmi prosté dílo, co se týká zařazení, jeho výprava není.

Nechci se pouštět do detailů, protože by mohlo dojít ke spoilerům, ale v jednom momentu jsem jistou postavu zahlédl v noci a říkám si: "Tak moment..." "Tohle můžu..." Film trvá zhruba hodinu a tři čtvrtě, což je na Nolana dost málo a překvapilo mě to. Jelikož však film začíná bitvou a bitvou také končí, a je to prostě celé bitva, jedna obrovská pasáž vyprávěna velmi zajímavým způsobem, je ta stopáž dokonalá.

Kdyby byl totiž film delší, byl by příliš natažený, a kdyby byl kratší, neměl by takový dopad. Emocionální dopad tohoto filmu nespočívá ani tak v naději, že se jistá postava z dané situace dostane a bude moct domů za rodinou, jako spíš z toho samotný film vidět. Ne každému se to bude líbit. Je to skvělá podívaná a o to jde. Letecké souboje s Tomem Hardym, jehož oční bulvy zde také hrají skvěle...

Ten chudák má vždycky nějakou masku, pokaždé má něco přes obličej. Tyhle letecké souboje jsou tak poutavé a napínavé, protože vypadají skutečně. Žádné teatrální výbuchy letadel ani nereálně vypadající filmová střelba. Všechno prostě vypadá tak... strašidelně skutečně, že navzdory tomu, že postavy samotnému filmu příliš nepřidávají a tenhle film je na sto procent o daném momentu, od prvního záběru jsem byl přikovaný k sedačce, protože jsem si připadal, jako bych tam byl.

Soundtrack Hanse Zimmera, opět typický pro Nolanovy filmy, není ani tak o melodii jako spíš o práci se zvukem. Doteď si ty zvuky přehrávám v hlavě a plánuji si koupit soundtrack a nemůžu se dočkat, až si ho zase pustím. Jestliže od Dunkerku očekáváte jednoduchý přímočarý příběh s postavami s emocionálními oblouky a velkolepými momenty, které oplývají bohatými dialogy, tak se nedočkáte.

Jak jsem řekl, tenhle film je velmi prostý, zároveň však vysoce realistický. Lidé ve válce umírají a někdy umírají sami, vyděšení, bez nejmenšího ponětí o tom, co se děje. Dostane tenhle člověk skvělý emocionální oblouk? Má u sebe někoho, kdo mu řekne, že všechno bude v pořádku? Ne vždy. A tohle se ten film nebojí ukázat.

Ano, není v něm moc krve, je přístupný mládeži, nikde nepoletují končetiny a není zde nijak strašlivě znázorněné násilí. Tady jde o psychický dopad na všechny postavy, který film dělá tak děsivým, protože jsme svědky postav, které jsou natolik vyděšeny tím, co vidí, nebo tím, co by se jim mohlo stát, že se odtamtud zoufale snaží vyškrábat pryč. Zároveň soucítíte s těmi, kteří se tam naopak snaží dostat a pomoct. Film celou tuhle událost zachycuje tak skvěle, že je obtížné vypíchnout vyloženě významné chyby mimo tu, že postavy jsou trochu v pozadí.

Dávám Dunkerku jedničku. Vynikající válečné filmy, jako Zachraňte vojína Ryana, jsou o postavách ve strašlivé situaci. Jsou o tom vidět tyto lidi reagovat na válku. Dunkerk je pouze o válce a o tom, jak strašně děsivé to může být, když v ní uvíznete.

Rozhodně stojí za to jej vidět na tom největším plátně, jakém můžete. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Film so včera videl a musím priznať, že som sklamaný. Čo sa týka formy je takmer bezchybný ( kebyže sú scény v normálnom chronologickom slede). Z obsahového hľadiska je veľmi slabý. Film musí mať hlavné postavy, s ktorými je divák oboznámený a vie sa s nimi stotožniť. Viem, že Nolan to chcel podať realisticky ale za to, že je film realistický neznamená ešte, že je dobrý.

36

Odpovědět

Myslím si, že film má hlavnú postavu a tou je evakuácia... Ide o veľmi netradične podaný vojnový film, keďže niekedy má skôr formu dokumentárneho filmu s dobovými zábermi. Čo som si napríklad všimol až na konci, keď bežali titulky, bolo, že Cilian Murphy bol v titulkoch označený ako "zachránený vojak z lode" (alebo niečo podobné...) Vtedy som si uvedomil, že on vlastne celý film nemal meno... Tam jednoducho nešlo o konkrétnych vojakov s konkrétnymi životnými príbehmi a motiváciami, skôr tam šlo o univerzálny pohľad na človeka vrhnutého do besnenia vojny. Ale ako sa hovorí, sto ľudí sto chutí ;)

42

Odpovědět

Film jsem viděl před nedávnem v IMAXu a bylo to něco úchvatného.... Sice nechápu proč jsou tam prostřihy z "normální" širokoúhlé kamery (asi se jim nevešla do toho podpalubí,asi), ale budiž. Jak bylo řečeno v místní recenzi, téměř žádné emocionální spojení s postavami, ale zase na druhou stranu jenom válečná akce trvající něco pod 2 hodiny. Bohužel musím přiznat, že mi tam trošičku vadilo pár nepřesností (nekonečná zásoba munice ve Spitfiru a že to vypadá že průliv za chvilku zamrzne jak jsou tam všichni nastrojení, ve skutečnosti bylo docela vedro). Na konec bych to chtěl shrnout na 5/5 hvězd.
PS.: nevím proč, ale Chris Stuckmann mi prostě nesedl a i když plně souhlasím s jeho aktuální recenzí, tak bych ho nejradši zadupal do země za to co řekl o Pearl Harboru (Ten film je vynikající a Michael Bay je za mně jeden z nejlepších současných režiserů. Kdybych mohl parafrázovat od uživatele několik komentářů pode mnou, díval bych se i na film od něho o vyprazdňovaní, kde by samozřejmě nesměli chybět ty pověstné Bayovské výbuchy ;)

14

Odpovědět

Kritizovat historické maličkosti u Dunkirku, a pak napsat,. že Pearl Harbor je skvělý film, se svými naprosto až antirealistickými leteckými souboji Zer a P-40, je dost nesmyslné.

00

Odpovědět

Za mňa to bol super film jedine čo som tam chcel vidieť je viac bojov v meste alebo nemcov ak nepočítam pilotov. Lebo francuzi ktorí držali nemecký postup si zaslužili byt viac vo filme. 8/10

22

Odpovědět

Na toto video budu moci az po nedeli. Btw. Budes ho/to prekladat pravidelne?

Vyborna volba co se film. videii tyce tady.

(místo ohraných trailerů... :) palec hore)

92

Odpovědět

Je to v plánu. Právě zjišťujeme ohlasy, takže díky za odezvu. :-)

91

Odpovědět

Odpovědět

Jinak co se týče Nolana, ten by dokázal natočit i dvouhodinovej záběr jak sere a stejně by dostal > 80 % na čsfd.

88

Odpovědět

Nikdo nesere dvě hodiny... většinou někdo sedí na záchodě a dvě hodiny si hraje na mobilu. Ale pokud by vážně Nolan sral dvě hodiny, tak bych to chtěl vidět :D to by musela být hromada.

184

Odpovědět

+Roman1211Stačí, aby se ti hovno zaseklo v půli cesty, tzn. nejde ani vysrat, ani natáhnout zpátky. Jediný způsob je ustřihnout ho svěračem, ale do té doby jseš pořád v procesu sraní. Takže v množství hoven není problém, akorát že lidi většinou přestanou pokusy o vytlačení, vyklepání.nebo zpětné nasátí bavit mnnohem dřív, než po 2 hodinách. Ale s**t 2 hodiny technicky možné je. Navíc je tu i druhá alternativa, kdy máš sračku a radši se ani nehneš z hajzlu, to se potom jednotlivé instance tohoto chcaní z p****e dají sloučit do jednoho (třeba 2 hodinového) sraní.

101

Odpovědět

Presne!

04

Odpovědět

+ehmNominace na nejzbytečnější komentář vlákna otevřeny. Už to přebije jen "LOL".

20

Odpovědět

!!!! SPOILER !!! SPOILER !!! SPOILER !!! SPOILER !!! SPOILER !!!
.
.
.
.
.
.
Nakonec je evakuujou.

115

Odpovědět

to musia vedieť všetci, ktorí na dejepise nespali

21

Odpovědět

+asdfA nebo viděli alespoň jeden hollywoodský film...

30