Stojí horor To za to?Chris Stuckmann

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 2
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:69
Počet zobrazení:6 901

Do kin dnes přichází nejnovější adaptace románu To od Stephena Kinga a Chris Stuckmann mu věnoval videorecenzi.

Už jste film viděli, nebo na něj teprve plánujete vyrazit do kina? Pokuste se prosím zdržet dějových spoilerů.

Odkaz na podcast, který Chris ve videu zmiňuje: http://crtvpodcast.com

Přepis titulků

FILMOVÉ RECENZE CHRISE STUCKMANNA To je filmová adaptace slavného románu Stephena Kinga. V roce 1990 jsme tu už měli televizní zpracování s Timem Currym a nyní příběh míří do kin. Příběh o partě dětí říkajících si Klub nul, o outsiderech z města Derry, kteří se spojí, aby bojovali proti tančícímu klaunovi jménem Pennywise, démonické bytosti, která svoji sílu čerpá z jejich strachu.

Než začneme, dost lidí se mě ptá, co si myslím o filmu To s Timem Currym. První půlka je celkem dobrá, dětské postavy jsou skvělé, ale ta druhá... Upřímně nestojí za nic. Ani režisérovi se nelíbí. Najděte si to. Režisérovi se druhá část nelíbí. Je fakt úplně mimo. Řekl bych, že je to jedna z těch adaptací, kterou si pamatujete jako něco, co vás napoprvé dost ovlivnilo.

Tim Curry se jako klaun Pennywise stal nezapomenutelným symbolem popkultury a byl opravdu skvělý. Tim Curry se mi v tomhle zpracování dost líbil, ale nedávno jsem se znovu podíval a není nic moc. To je můj názor na tenhle počin. Nicméně nový film... To je jiné kafe. Na tomhle filmu se mi asi líbilo úplně všechno.

Film klade důraz na silné stránky knihy a moudře se vyhýbá částem, které byly slabší. Největší problém jsem v knize měl s rozhodnutím Beverly Marshové uspokojit všechny své kamarády. Kdo knihu četl, ten ví. To byl prostě moment "Co to kurva..?", který jsem nepochopil. V TV tohle nebylo. V televizním zpracování mi vadila ta část z dospělosti, kdy se už jako dospělí vrátí zpátky do Derry.

Tenhle film se ale věnuje jen jejich mládí a tomu, jak se perou se svým strachem. A celkem rozumně se nevěnuje jednotlivým postavám příliš do hloubky, nejde-li o něco, co souvisí s jejich strachem. O jejich rodinném životě se toho moc nedozvíme, pokud není klíčový pro pochopení jejich strachu. To platí obzvlášť pro postavu Beverly, jejíž život je hrozný, takže ho uvidíme o dost více.

U ostatních je ale důraz kladen na to, čeho se nejvíce bojí. Ať jde o bakterie, smrt rodičů nebo smrt bratra. Snaží se najít, čeho se bojí ze všeho nejvíc a co by mohla být dobrá návnada pro klauna Pennywise. To je totiž to, co ho vyláká z temnoty. Nyní k dětským rolím a jejich představitelům. Ve všech ohledech jsou mimořádní.

Vždycky je trochu těžké a zvláštní kritizovat dětské herce, ale to naštěstí nemusím. Všichni jsou působiví. Jelikož se jedná o partu dětí říkajících si Klub nul, jejich příběh má nádech outsiderů, kteří bojují proti něčemu, co nedokáží ovládat a ani tomu nerozumí. Připomněli mi děti z E.T. - Mimozemšťan nebo ze Stranger Things, které bojovaly proti vládě.

Tady se ale skupinka dětí chystá na boj s něčím, čemu nikdo jiný neuvěří. Protože jako dítě máte pocit, že celý svět jde proti vám a žádný dospělý vám neuvěří, když mu řeknete: "Ve dřezu jsem viděl zabijáckýho klauna, pomůžeš mi prosím?" A aby toho nebylo málo, klaun se lidem neukáže, pokud nechce být viděn. Kvůli tomu je těžké dostat pomoc zvenčí a jsou na to zcela sami. Film má díky tomu nádech společného boje outsiderů a všichni své role zahráli skvěle.

Nakonec je to ale celé o tom klaunovi, že... Ať už postava Pennywise ve filmu funguje nebo ne. Je nechtěně legrační a nebo je děsivý? Bill Skarsgård je v roli Pennywise hrůzostrašný. Už mnoho let jsem neviděl film, který by mě opravdu poctivě děsil, ale viděl jsem spoustu napínavých a zábavných filmů. Tenhle film vám nabídne strašidelný zážitek jako v domě hrůzy. Každý záběr máte pocit, že na vás něco vyskočí.

Nudných scén tam moc není. Od dětí, které vidí hrůzostrašný sračky, po víc dětí, které vidí hrůzostrašný sračky. Film vás nenechá nadechnout. Scén, kde děcka jen sedí a mluví, se dočkáte, ale vždy jde o děj, o našeho klauna. A ta postava funguje. Skarsgård vystupuje ze stínu role Tima Curryho, který v TV verzi zazářil, a vede si skvěle.

Make-up i digitální efekty skutečně klauna Pennywise důstojně přenesly do roku 2017 a vůbec mi nepřišel legrační. Spíš jsem se dost smál tomu, jak nepříjemně na mě působil. Jeho hlas, způsob, jakým si pohráli s jeho tělem... Tvůrcům se podařilo přesvědčivě zamaskovat digitální efekty, abyste si neřekli: "Tohle je počítačový efekt!" Opravdu to tak nepůsobilo. Dobré herecké výkony, strašidelný padouch, opravdu zábavné postavy.

Nejlepší na knize i televizním zpracování byly podle mě děti a celý tenhle film je na ně zaměřen. Pokud tento režisér, který mimochodem odvedl fantastickou práci... Film vypadá skvěle. Střih je super, všechny lekačky jsou dobře uvedeny. Pokud se rozhodne udělat pokračování, a zatím to tak vypadá, budu u toho. A to říká někdo, komu je část příběhu To, kde děti dospěly, u pr*ele. To ode mě dostává jedna mínus.

Je to zatraceně dobrá adaptace Stephena Kinga a užil jsem si ji. Mrkněte i na ostatní recenze Kinga a taky na podcast mého kamaráda Skippera Martina a Christophera de Filippise The Castle Rock TV Podcast. Každý týden proberou všechny Kingovy příběhy s tímto místem spojené a filmy související s novým pořadem Castle Rock, který připravuje Hulu. Zrovna mají za sebou monstrózní román To, chystají se na televizní adaptaci s Timem Currym a vše zakončí novým filmem To.

Nebudou chybět rozhovory s hvězdami Kingových filmů, počínaje Dee Wallacovou z filmu Cujo. Pokud jste fanoušci Kinga a těšíte se na nový projekt, který JJ Abrams připravuje, navštivte odkaz v popisku a odebírejte podcast třeba na iTunes. Toto není reklama. Skipper Martin je můj dobrý přítel a podle mě dělá skvělou věc, která není dostatečně rozšířená a proto tohle dělám.

Myslím, že pokud máte rádi podcasty a Stephena Kinga, stojí to za zkoušku. Mrkněte na to. Mockrát díky za sledování. Na další recenze se těšte již brzy. Pokud se vám video líbilo, ohodnoťte jej. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

cetl jsem knihu, stary film nevidel. Na novej jsem se tesil od infa, ze se nataci. Kniha byla naprosto skvela, coz o filmu bouzel rict nemuzu. Kniha, diky skvele popsanym scenam, v nas vyvolaval strach. strach z toho, co muze prijit. Nektere sceny jsou v knize hodne brutalne popsane, ve filmu se nic tak desiveho nedeje a je to velka skoda, efekty jsou v dnesni dobe na vysoke urovni. Odchazel jsem z kina celkem zklamany. Na horory se zamerne nedivam, nemam je rad, priznam se, bojim se. Z tohohle jsem ale zadnej strach nemel, 2 sceny jsou tam dobre, jinak je to spis zivacka.. jak rikam, velke zklamani pro me :-(

51

Odpovědět

Mám to dost podobně. Knihu jsem četl, takže jsem se nevyhnul nespravedlivému srovnání, kdy kniha má ve většině případů před filmem navrch už jen kvůli neomezené fantazii čtenáře a že kniha nabízí podstatně větší prostor pro příběh a postavy. Přesto jsem si myslel, že To bude dobrý film. Film rozhodně šikovně vykreslil jednotlivé postavy. Samotné zkrácení děje knihy funguje dobře a jako čtenář knihy k zestručnění příběhu do filmové stopáže nic špatného říct nemůžu. S postavami, příběhem i se stylem vizuální efektů jsem byl spokojený. Jak sám ale říkáš... docela zívačka. Film funguje dobře, ale jako horor pro mě nesplnil ten zásadní účel a to je bát se a třeba snažit se nepřivírat při sledování oči. Moc ale nerozumím, proč ten film (aspoň pro mě) nefungoval tak dobře jako horor. Klaun Pennywise mi přišel oproti knize vykastrován... líp to asi říct nedokážu. Jinak pokud se chcete bát, nebo srovnat míru strachu při sledování To s jiným filmem, tak doporučuju v Zajetí démonů 2 (The Conjuring 2)

20

Odpovědět

Byl jsem v den premiéry a musím s Chrisem plně souhlasit. Tomuhle filmu nejde o to snažit se vás vylekat za každou cenu ale spíš o to odprezentovat dobrý příběh o dospívání a lidském strachu, okořeněný děsivými výjevy. A to funguje sakra dobře. Dal bych 9 z 10.

22

Odpovědět

Zajděte na net ... je tam chlap co nad trailerem na It masturbuje. Ten stejný chlap na to šel včera do kina aby nad tím zkusil masturbovat celou dobu.

02

Odpovědět

Film je ultrap**ovina. Ještě se mi nestalo abych odešel z kina v průběhu filmu. Chtěl jsem si jít nechat vrátit peníze, ale uvědomil jsem si, že kino za to nemůže.

410

Odpovědět

Ahoj, proc jim nereknes pravdu? Nakakal sis do nas a sel sis nas v pulce filmu vymenit... Pak si pozadoval nove trenyrky, ale zjistil si, ze za to prodejna trenyrek nemuze...

23

Odpovědět

Kino za to může, kino si vybírá filmy a vybírá za ně vstupné. Je to jeho zodpovědnost vybírat kvalitní filmy.

00

Odpovědět

Napínavý horor se neopírá o lekačky...

130

Odpovědět

Vzhledem tomu, že má film u nás premieru dnes, mi příjde datum vydání takového videa kontraproduktivní, alespoň vzhledem k diskuzi. Posunout to o týden, dva dál, už by se dalo o něčem bavit, člověk by si přečetl i nějaký hodnotnější příspěvek než jako od tupců níže.

72

Odpovědět

Mas pravdu, ale staci sa pozriet na trailer a vidis, ze je to sracka...

411

Odpovědět

+....A proč je to s****a? Že ty jsi jeden z těch jasnovidců, kteří dokáží podle traileru, že bude film/hra s****a?

72

Odpovědět

overrated komerčná p******a

612

Odpovědět

nejedná se zrovna o extra super profi rozbor, každopádně mě videa kde se pitvá filmová tvorba prostě baví...na film se v sobotu chystám, tak uvidíme...

110